Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Trebostovské strelecké manévre v Oščadnici

IV.LIGA Turčianski futbaloví fajnšmekri mali v nedeľu sviatok. Mohli stihnúť dve kvalitné derby zápasy. Dopoludnia bolo na zápase Martina so Štiavničkou okolo 800 divákov a popoludní bol zasa plný Dielec, kde sa hral zápas Valča – Belá.

IV.LIGA
Turčianski futbaloví fajnšmekri mali v nedeľu sviatok. Mohli stihnúť dve kvalitné derby zápasy. Dopoludnia bolo na zápase Martina so Štiavničkou okolo 800 divákov a popoludní bol zasa plný Dielec, kde sa hral zápas Valča – Belá. Martinčania, bez trénera Juraja Szikoru, ktorého uprostred týždňa postihla srdcová nevoľnosť a musel zostať v nemocnici, na lavičke so zaskakujúcim Jánom Stehlíkom, mali jediný cieľ - bodovať naplno. V prvom kole súťaže, totiž, ako jediné turčianske mužstvo vyšli naprázdno. Ako nám povedal pred zápasom Ján Stehlík, mala sa o to pričiniť zostava, ktorú ešte ráno konzultoval s uzdravujúcim sa Jurajom Szikorom. Na rozdiel od Martinčanov si počas týždňa zlepšili náladu ich súperi Štiavničania, ktorí namiesto bodu, ktorý získali po remíze so Žilinou B, majú dokonca tri po výroku za zeleným stolom, keďže za hostí nastúpil potrestaný hráč. Po nedeli, boli ale veselší Martinčania, ktorí na rozdiel od Belej, kde viedli, museli tentoraz dobiehať jednogólový náskok hostí.
Aj vo Valči sa hral zaujímavý zápas. Mal dva rozdielne polčasy. Kým v prvom herne dominovali zverenci trénera Mareka Hollého, v druhom sa priam stratili z ihriska a Valčania dávali po ich chybách góly ako po masle. Prekvapilo, že hostia sa prakticky nezmohli na väčší odpor a domáceho brankára Burdu ohrozovali iba sporadicky. Oveľa viac si zachytal na druhej strane Šupej a práve jemu mohli hostia najviac ďakovať, že neinkasovali viac gólov.
Najväčšiu bombu ale spôsobili zverenci trénera Ivana Janigu. Trebostovčania dali na horúcej kysuckej pôde, Oščadnici, ktorá pred týždňom obrala práve Valču o plný bodový zisk v záverečnej minte zápasu, nevídaný mat. A to plnú hodinu hrali bez vylúčeného Kordu iba desiati! Skvelé trebostovské predstavenie!
Ostatné výsledky: Nižná - Námestovo 1:0, Stráňavy - Krásno 1:1, Rudinská - Tvrdošín 3:2, Žilina B - Lietavská Lúčka 0:2.
Martin – Štiavnička 3:1 (1:1)
Góly: Šlichtík, Bulvas a Čulok, resp. Struhár. Zostavy – Martin: Šarlina – Stráňava (Martinský), R. Šupej, Stano, Ďurkovič, Ladňák (Markovič), Koleno, Bulvas, Ižip, Šlichtík, Čulok - Štiavnička: R. Vrabec – Vaňko, Struhár, Petrák (Horský), Maslík, Tavel, Volna, Paško, Ociepka, Gregor, Garaj (M. Vrabec).
Martinčania nastúpili aj s Bulvasom v základnej zostave a bolo to na ich sile cítiť. Spolu s Kolenom, ktorý rastie zápas od zápasu, sa snažili dávať martinskej hre myšlienku. Kým domáci mali od začiatku zápasu lepšiu medzihru, hostia mali lepší ťah na bránu. Bez zbytočného špekulovania sa dostávali pred martinskú šestnástku a v úvode dokázali vyrobiť viac vzruchu pred domácou bránkou. V 8. min mal Garaj prvý náznak šance, ale jeho strelu z uhla Šarlina zneškodnil. V 13. min najprv Stráňava hasil pred rýchlonohým útočníkom hostí odvrátením lopty na roh, ale po ňom už mali Štiavničania ruky od radosti nad hlavou. Garaj pekne zatočil loptu na martinskú päťku, domáci obrancovia nepokryli vysokého Struhára, a ten hlavou prekonal Šarlinu. Martinčania sa takmer vzápätí mohli otriasť z gólového šoku, ale Šlichtíkovi zobral loptu z nohy brankár Vrabec. V rozpätí jednej minúty mohol vyrovnať Čulok, ale najprv v šestnástke hostí nespracoval loptu a potom pálil vedľa ľavej žrde bránky. Domáce vyrovnanie prišlo po individuálnej akcii Kolena, ktorý prenikol do šestnástky, spätnou prihrávkou našiel Šlichtíka, ktorý dokončil peknú futbalovú akciu najkrajšie ako sa dá – gólom. Domácim gól očividne pomohol a o päť minút neskôr mal šancu opäť Šlichtík, ale svoju individuálnu akciu nezakončil. Do šatne ale mohli ísť veselší predsa len hostia. Po Garajovom rohovom kope mal šancu Gregor, ale Šarlina aj so šťastím odvrátil loptu na bránkovej čiare.
Do prestávky aktívne hrajúci Štiavničania po prestávke začali „odpadávať“. Domáci si podmanili stred poľa, ale ich koncovka bola dlhšie iba platonická. Oveľa väčšiu šancu, ako mali v náznakoch Ladňák a po ňom Čulok, mali hostia v 59. min. Kolmý pas na Gregora nezachytila obrana domácich ani brankár Šarlina, ale útočník hostí v ťažkej pozícii obrátený chrbtom k bráne strelou ponad seba mieril vedľa. S pribúdajúcimi minútami prichádzali aj väčšie domáce šance. V 72. min po azda najkrajšej kombinačnej akcii zápasu, ktorá viedla od Čuloka cez Kolena k Šlichtíkovi, martinský strelec trafil len brvno, ale vzápätí center do šestnástky usmernil za chrbát brankára hostí hlavou Bulvas. V závere, keď bolo vidieť snahu hostí čosi na nepriaznivom výsledku zmeniť, Čulok po individuálnej akcii tretím gólom pečatil zaslúžené víťazstvo domácich v priemernom, ale rozhodne nie nezaujímavom stretnutí.
Valča – Belá 4:0 (0:0)
Góly: Pravňan 2, Horváth a Václavík (pok. kop). Zostavy – Valča: Burda – Líška, Václavík, Bobček, Majerík, Zelenec (Ráheľ), Žilla, Pravňan (A. Romančík), Vítek, Šeri, Horváth - Belá: Z. Šupej – Horník (Matejčík), Fučela, Siekel, Lučanský, Mazurák (Ondrla), Fazika, F. Hollý, Ďanovský, Rendek, Páleš.
Prekvapujúco v prvom polčase sa na valčianskom trávniku cítili „ako domáci“ Beľania. Väčšinu polčasu mali pod kontrolou. Výborne im pracovala stredová formácia a zdalo sa, že je len otázkou času, kedy nachytajú nervózne hrajúcich domácich na hruškách. Lenže ich kombinácie sa končili zväčša pred šestnstkou alebo vedľa, či nad bránkou domáceho Burdu. Po rýchlych krídelných akciách Beľanov sa síce k strelám odhodlali Hollý, Rendek, Fazika, ale mali vychýlenú mušku, a tak najväčšiu robotu mal domáci brankár v 28. min s trestným kopom Faziku z 30 metrov. Vzápätí mal šancu Rendek, ale jeho hlavička mierila vedľa. Paradoxne oveľa väčšie šance mali domáci a hostia mohli ďakovať brankárovi Šupejovi, ktorý dvakrát zahránil pri tutovkách Šeriho. Po zmene strán ale akoby vyšla na ihrisko iná Belá. Bez pohybu, mdlá a netrvalo dlho a prišiel trest. V 48. min vystrelil Pravňan spoza šestnástky a Šupej nemal šancu. Gól akoby nadobro otriasol sebadôverou hostí, ktorí už potom boli iba tieňom mužstva z prvého polčasu. A tak sa domáci čoraz častejšie začali presadzovať pred šestnástkou. V 54. min opäť Pravňan po peknej akcii Zelenca a jeho centri dal druhý gól domácich a hostia akoby už rezignovali na dobrý výsledok. V 60. min mohol pridať tretí gól Šeri, ale jeho strela z otočky neskončila za chrbtom brankára. V 68. min ušiel obrane hostí po krídle Horváth, na rohu šestnástky zasekol loptu, vystrelil, lopta sa obtrela o obrancu hostí a oblúčikom skončila za chrbtom bezmocného Šupeja. Po góle predsa len aspoň symoblicky vystrčili rožky aj hostia, ale strelecký pokus Páleša išiel nad. Desať minút pred koncom vyrobil hrubku na hranici vlastnej šestnástky Ondrla, šikovný Šeri mu zobral loptu, obranca Belej ho o ňu obral len nedovolene, takže domáci mali výhodu pokutového kopu. Bezpečne ho premenil Václavík. No, a to nemusel byť posledný úder nováčikovi, lebo aj ďalšia Šeriho šanca a manévrovanie v šestnástke v 88. min stretnutia volali po góle. Kto po prvom polčase oceňoval rozumnú hru Beľanov a domácu tvorivú neschopnosť, sa v druhom polčase nestačil čudovať. Všetko bolo naopak!
Oščadnica – Trebostovo 0:8 (0:3)
Góly: Kúdelka 2, Ľ. Lukášik (pok. kop), R. Lukášik, J. Lukášik, Kosa, vlastný. Zostava Trebostova: Krkoša – Bízik, Kúdelka (Smutný), Kosa, Kováč, Ľ. Lukášik, Mackura, Korda, R. Lukášik (Meliš).
Spočiatku to nevyzeralo na exhibíciu hostí. Domáci po dobrom výsledku vo Valči začali zostra a nekompromisne sa púšťali do osobných súbojov. Lenže hostí zastihol zápas vo výnimočnej forme. Výborne kombinovali, ich prihrávky mali oči a súper s pribúdajúcimi minútami nervóznel a pritvrdzoval, lenže nič mu to nebolo platné. Za 25 min hostia viedli rozdielom dvoch gólov a zápas mali jasne pod kontrolou. Paradox - hoci domáci šliapali hosťom po nohách, červenú kartu videl 10 min pred polčasom Korda. Po zmene strán sa definitívne stretnutie zmenilo na exhibíciu hostí. Stredová formácia pracovala výborne a najmä Ľ. Lukášik rozdával hráčom prihrávky, ktoré mali oči. Spoluhráčom prihral na štyri góly. Tie padali ako na bežiacom páse a domácim ani tvrdosť za hranicou dovoleného, ani búrlivé prostredie v hľadisku, nepomohlo. Krásne krídelne akcie hostí sa končili gólmi. Niekoľko objektívnych domácich divákov Trebostovčanom po zápase zaslúžene zatlieskalo.