Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Víťazili aj domáci

Na 45. ročníku Slovenských Pyrenejí padol bradatý traťový rekord V sobotu a v nedeľu 20. a 21. augusta sa uskutočnili Znievske dni cyklistiky. V sobotu vyšli na trať časovky 17. ročníku Memoriálu Karola Hercega žiaci, neregistrovaní cyklisti a polygraf

Na 45. ročníku Slovenských Pyrenejí padol bradatý traťový rekord
V sobotu a v nedeľu 20. a 21. augusta sa uskutočnili Znievske dni cyklistiky. V sobotu vyšli na trať časovky 17. ročníku Memoriálu Karola Hercega žiaci, neregistrovaní cyklisti a polygrafi. Súťaž mladších žiakov vyhral Juraj Vanko z ŠKC Dubnica, zo starších žiakov bol najúspešnejší Peter Bališ z CK Žiar nad Hronom. V týchto kategóriách neštartovali žiadni Turčania. Súťaž polygrafov vyhral Josef Semerád z Českej republiky pred Petrom Novosedliakom a Milanom Kováčikom (obidvaja z Kláštora pod Znievom). Z neregistrovaných cyklistov bol najrýchlejší Ondrej Spišák zo Sabinova. Z Turčanov bol v tejto kategórii najúspešnejší Miroslav Tomaševič z Martina.
V nedeľu pokračovali Znievske dni cyklistiky 45. ročníkom Slovenských Pyrenejí. Organizátori sa napokon rozhodli, že v hlavnej kategórii neabsolvujú pretekári 204 kilometrov, ale tri 51kilometrové okruhy, podobne ako v minulých rokoch. Počasie bolo pomerne teplé a dusné. Ženy, dorastenky, kadeti a starší veteráni pretekali iba na jediný okruh. Ako prví mali preteky za sebou kadeti. Martin Fujdala z Prešova zvíťazil v tejto kategórii. Dvojičky Johana a Verona Šovčíkové z Turčianskych Teplíc bojovali medzi sebou o víťazstvo v kategórii žien a dorasteniek. Víťazkou kategórie žien a dorasteniek sa stala Johana Šovčíková, ktorá bola o zlomok sekundy rýchlejšia ako jej sestra. Iba deväť sekúnd za nimi došpurtoval do cieľa víťaz kategórie starších veteránov (masters C a D) Mojmír Lacko z Bratislavy. Mladší veteráni (kategória masters A a B) a juniori absolvovali dva okruhy. Víťazom kategórie juniorov sa stal Juraj Sagan z klubu CyS Žilina. Reprezentantom RTC Martin sa darilo v kategórii mladších veteránov. Ľubomír Bugáň ( masters A) ju vyhral a Jaroslav Klčo (masters A) prišiel do cieľa na druhom mieste o tri sekundy za ním. Darilo sa aj Ľubošovi Pavlíkovi z Turčianskych Teplíc, ktorý bol tretí najrýchleší z vekovej kategórie masters B. Pretekárom v kategórii mužov sa podarilo vytvoriť traťový rekord. Vo vedúcej skupine bol aj Tepličan v drese Podbrezovej Miroslav Keliar, ktorý vyhral Slovenské Pyreneje v minulom i predminulom roku. Do tretice sa mu to nepodarilo. V cieli bol prvý Maroš Kováč z Dukly Trenčín v čase 3:33:25 h,
čím prekonal doterajší rekord Iva Hrabovského z roku 1990 o viac ako 8 minút. Rovnaký čas ako víťaz, dosiahol aj druhý Martin Riška z PSK Whirpool Hradec Králové a tretí Roman Broniš z výberu Trenčianskeho kraja. Miroslav Keliar skončil na 8. mieste časom 3:35:38 h.
„Už od prvého kola spolupracovala asi dvadsaťčlenná skupina pretekárov. Dosiahli sme solídne tempo a už v druhom kole, ktoré sme prešli veľmi rýchlo, to vyzeralo na traťový rekord. Rátal som s tým, ale nepočítal som s tým, že vyhrám. Rozhodlo sa v poslednom kopci, kde sme boli spolu desiati až dvanásti. Tam sa vedúca skupinka preriedila a do cieľa sme prišli spolu iba šiesti,“ povedal nám víťaz pretekov Maroš Kováč.
Miroslavovi Keliarovi sa nepodarilo vyhrať tretí raz za sebou Slovenské Pyreneje a na stupeň víťazov nevystúpil ani jeden z jeho oddielových kolegov.
„Vzhľadom na to, že pred týždňom som mal, angínu, horúčky a užíval som antibiotiká, som lepší výsledok nemohol očakávať. Nebol som v takej forme, akú by som si želal. Celé preteky boli pre mňa trápením. Dopadli pre mňa tak, ako som počítal. Výkonnostne som tentoraz na víťazstvo nemal. V záverečnom kopci sa rozhodlo o tom, kto môže zvíťaziť. Určité sklamanie sme prežívali aj v podbrezovskom tíme, lebo sme sa nedostali na stupeň víťazov. Dúfam, že úspešnejší budeme už na pretekoch Okolo Slovenska,“ povedal pre NŽT po pretekoch Miroslav Keliar.