ojne stáva, že výstavy o slovenských literátoch či špecifických literárnych súvislostiach so vzťahom k Slovensku sú programovo prednostne koncipované najskôr do zahraničia.
Identický osud má výstava uskutočnená ako projekt aj s realizáciou v tvorivej dielni SNLM (Jozef Beňovský a kolektív), ale na pôde Ruska. Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Juraj Kalnický v spolupráci s martinským pracoviskom literárneho múzea inicioval vernisáž výstavy Slovenskí tolstojovci v Múzeu L. N. Tolstého v Jasnej Poľane – Dom Volkonských, vlani na jeseň. Z Martina putovalo dvadsať panelov dokumentujúcich život a tvorbu slovenských dejateľov Dušana Makovického a Alberta Škarvana, zviazaných so svetoznámym ruským spisovateľom Levom Nikolajevičom Tolstým, aby leteckou cestou v poriadku doputovalo do ruskej „stolice“.
Po úspechu, aký výstava zaznamenala už pri vernisáži v rodisku Tolstého, v Jasnej Poľane (prišli ju zaznamenať na naše kultúrne pomery nevídané tri televízne štáby!), s početne bohatou návštevnosťou v podmienkach ruskej spoločnosti, dostali možnosť zoznámiť sa s historickými dokumentmi orientovanými na literárny život a dobu 19. storočia aj u nás na Slovensku, predovšetkým kultúrni Martinčania.
Otvorenie výstavy pod názvom Slovenskí tolstojovci Albert Škarvan a Dušan Makovický už na domácej pôde literárneho múzea v Martine pripravil tím múzejníkov so svojím riaditeľom 8. septembra. Hostia vernisáže uvideli dokumentárne i hrané ukážky z filmov a v čítaných pasážach si sprítomnili korešpondenciu a denníky vzácnych osobností literárnej, ľudskej i spoločenskej slovensko-ruskej vzájomnosti. Kultúrna verejnosť so zvedavými školákmi i stredoškolskou mládežou dostali tak hneď na začiatku nového školského roka ojedinelý a sympatický podnet na zahĺbenie sa do historických okolností slovanskej vzájomnosti, prostredníctvom dvoch osobností Slovákov v Rusku – lekárov Dušana Makovického a Alberta Škarvana, pohybujúcich sa v najbližšom okolí veľkého spisovateľa L. N. Tolstého.