Ďalší z ohlasov na náš príspevok v 34. čísle Nového ŽIVOTA TURCA (30. augusta), kde sa poukazovalo na neistý osud rekonštrukcie krytej plavárne v Martine.
Problém krytej plavárne si vyžaduje prinajmenšom takú pozornosť ako Martinské hole a mám pocit, že oba problémy spolu súvisia. Ukazuje sa, že nie systém, ale ľudia, ktorí žijú v danom regióne, rozhodujú o tom, čo sa vybuduje, čomu sa darí a aké podmienky si vytvoria. Tak, ako za režimu minulého, keď Martin bol niekde na chvoste v rámci Slovenska vo veci zabezpečenia možností pre rozvoj plaveckého športu a kúpeľníctva, tak aj teraz si s otázkou krytej plavárne nevieme dať rady. Proste Turčania sme akýsi „suchozemský“ národ, ktorý sa moc s vodou „nepriatelí“ a obávam sa, že to súvisí tak trocha aj s kultúrnou úrovňou tých, ktorí veciam robia prekážky, alebo je im osud bazéna ľahostajný. Krytý bazén možno chápať nielen ako miesto vykonávania športovej aktivity, ktorá sa volá plávanie a ktorá by mala mimochodom byť jednou so základných schopností každého človeka, ale aj ako kultúrnospoločenskú ustanovizeň, kde sa schádzajú občania mesta v saune, posilňovni, miesto kam chodia regenerovať športovci. Nehovoriac potom o nepriamom význame pre cestovný ruch (pre príklady nemusíme chodiť ďaleko – Liptov, Orava).
Krytá plaváreň, kúpaliská a mestské kúpele, sú tak finančne náročné zariadenia, ktoré pokiaľ nemajú vlastnú termálnu vodu, nikde nie sú ziskové a takmer všade , pokiaľ nie sú napojené na inú ziskovú aktivitu, sú v správe mesta – a to tak v blízkom okolí na Slovensku, ako aj v Európe alebo Amerike. Bohužiaľ, aj v tejto záležitosti, tak ako v mnohých iných, vidno, že sa zvolebnieva a do veci sa asi zaťahuje politika. V minulom volebnom období som ako poslanec spolu s členmi vtedajšej športovej komisie a niektorými ďalšími kolegami poslancami presadzoval riešenie a doriešenie problematiky „Mestských kúpeľov“ (tento pojem sa mi viac pozdáva pre svoju všeobsiahlosť toho, čo by takéto zariadenie malo poskytovať). Vtedy sme pociťovali snahu kolegov, ktorí aj teraz prišli s takýmito pre priaznivcov plávania šokujúcimi návrhmi, brzdiť túto investíciu, ako podľa nich menej prioritnú, napriek tomu, že občania v mestskom referende postavili rekonštrukciu na popredné miesto, a tak sa stala jednou z priorít vo volebnom programe. Brzdili tak, že sme sa dobrzdili až k takej sume, ktorú nás bazén stál doteraz, nehovoriac už o kvalite vykonaných prác (keby som bol primátor, tak určite tú prácu nezadám žiadnej martinskej stavebnej firme, pretože pre úradníkov MÚ je asi lepšie kontrolovať cudzích, ak sa však takou činnosťou vôbec zaoberajú – čo neskontroluje primátor asi nemá kto......prečo asi?) Jedna vec je rozhodnúť sa pre nejakú investíciu, a druhá je mať štáb ľudí, ktorí to dokážu zorganizovať po stránke projektovej či stavebnej a skontrolovať.
Smola bazéna nie je v samotnom rozhodnutí, že ho treba dať do poriadku rekonštrukciou, ale v nedostatku prostriedkov hneď na začiatku. V tom, že práce prebiehali súbežne s pešou zónou, a najmä to, že dlhé prestoje spôsobené „brzdením“ stavbu predražili.
Myslím, že zavádzajúce informácie sú aj tie, že za tieto peniaze by sa dal postaviť bazén nový. Odporúčam ich šíriteľom, že ak chcú rozhodovať a brzdiť, aby si urobili výlet do neďalekých miest (Žilina, Trenčín, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Handlová, Štúrovo,...) a priamo sa poradili so skúsenejšími. Áno bohužiaľ - aj 16 rokov po zmene režimu sme na chvoste (Hole!) – apropo: nie je niečo choré v našej martinskej povahe?
Touto cestou by som chcel apelovať na všetkých poslancov, aby veľmi dôkladne zvážili prípadný predaj krytej plavárne, ktorý navrhujú „brzdiči“, pretože to môže dopadnúť tak, že bazén nakoniec nebude a pribudne nám buď ďalšia ruina po odpredaní technológie, alebo nejaký nový veľkosklad čínskeho textilu, prípadne veľkopredajňa vianočných kaprov. Na prípadné využitie by potom „brzdiči“ mohli vyhlásiť výberové konanie – možno už budú aj vo funkcií primátora (ak sa nemýlim podobnú skúsenosť majú v Prešove).
Plne sa preto stotožňujem s názorom pána primátora, aby bazén bol čo najskôr zrekonštruovaný, aby bolo bez pardónu požadované od vykonávajúcej stavebnej firmy odstránenie všetkých stavebných závad na doteraz vykonaných prácach (asi to bude musieť zase len kontrolovať primátor), a tak ako poznám súčasného nájomcu, určite sa nájde solídne riešenie ako naše „Mestské kúpele“ ďalej prevádzkovať – možno aj pod priamym vplyvom mesta. A možno miest, čo vy na to, Vrútočania ?