Valčania zostávajú stále bez prehry

Aj siedme kolo štvrtej ligy sa neobišlo bez zaujímavého turčianskeho derby stretnutia. To nemalo svojho favorita, hoci, súdiac podľa našej tipovacej súťaže, túto úlohu prisúdili tipéri skôr domácim, ako hosťom. Martinčania totiž v posledných zápasoch neja

IV. LIGA
ko zvláštne neoslnili a ich výkon doma s Námestovom nenadchol. Rovnako aj Trebostovo puklo v zápase so žilinskou rezervou, ale znalci futbalových pomerov mu to museli odpustiť, pretože ich porazili hráči z lavičky superligistu. Každý zápas je iný a začína sa od nuly. No a práve postavenie oboch súperov v tabuľke plece pri pleci dávalo tomuto derby zápasu zvláštnu príchuť. Nakoniec, obaja súper svoje tabuľkové postavenie plece pri pleci potvrdili bezgólovou deľbou bodov.
Zraky Turčanov sa upierali aj na Oravu k slovenskému moru. V Námestove nastúpilo doteraz jediné neporazené mužstvo súťaže – Valča. Zverenci trénera Pavla Čierneho to nemali ľahké. Už len to, že domáci mali šancu zraziť im hrebienok a ako prví obrať ich o jesennú neporaziteľnosť, ich poriadne motivovalo. Ani to im ale nestačilo na to, aby obrali chlapcov z Dielca o tento pocit. A to aj napriek tomu, že Pavol Čierny nebol po zápase príliš spokojný. „Ani zďaleka sme nepodali optimálny výkon. Hráči odviedli len asi 50 percent z toho, čo doma pred týždňom. Škoda, mohli sme bodovať aj naplno,“ povedal nám po zápase valčiansky tréner.
Ľahkú pozíciu nemali ani zverenci Mareka Hollého – nováčik súťaže – Beľania. Na Kysuciach je horúca pôda a futbalisti Krásna súperom len tak body nerozdávajú. V minulom kole síce na Dielci prehrali, keď inkasovali päť gólov, ale zrejme o to väčšia bola ich motivácia dostať dobre rozbehnutý turčiansky kolektív na kolená. No a to sa im aj podarilo, keď po remízovom prvom polčase sa Beľania už strelecky nepresadili. O nič ľahšiu úlohu nemali ani futbalisti Štiavničky, hoci hrali na ihrisku posledného Tvrdošína. Zatiaľ im jeseň nevychádza podľa predstáv a vari práve to malo nabudiť domácich k tomu, aby si na svoje konto pripísali vôbec prvé víťazstvo v súťaži. Na tom, že si ho nepripísali mala svoj podiel jednoznačná taktika trénera Antona Göröga, ktorá vychádzala z poučky: dopredu môžeš, dozadu musíš. Škoda len, že mužstvu nevychádzala finálna prihrávka na aktívneho Gregora, Štiavničania mohli od posledného odchádzať aj veselší.
Ostatné výsledky: Lietavská Lúčka – Oščadnica 1:0 (0:0), Nižná – Žilina B 1:3 (0:2), Stráňavy – Rudinská 1:2 (1:1).
Tvrdošín – Štiavnička 0:0
Zostava Štiavničky: Hvostík – Krištofík, Struhár, Maslík, Paško, Kacvinský, Volna, Tavel, Ociepka, Petrák, Gregor.
Štiavnička prišla na Oravu s vystuženou obranou. Prehustila najmä stred ihriska a domáci útočníci sa cez túto hradbu presadzovali len ťažko. V 9. min sa im to skoro podarilo, ale z výhodnej pozície pálil domáci útočník nad bránku Hvostíka. O minútu nato ho napodobnil hosťujúci Paško, ktorý rovnako mieril nepresne. Hra sa odvíjala medzi šestnástkami, hráči oboch mužstiev sa presadzovali veľmi ťažko a keď sa dostali ku koncovke chýbala strelcom presnosť. V 20. min po signále pálil Krištofík z 20 m vedľa. Do konca polčasu nebolo pred bránkami veľa vzruchu. S výnimkou šance domácich v 37. min, kedy sa po krídelnej akcii dostali do šestnástky, ale strelec si to opäť, na šťastie pre hostí, namieril nad bránku. Po zmene strán boli s pribúdajúcimi minútami hostia aktívnejší, ale chýbala finálna prihrávka na v útoku aktívne operujúceho Gregora. V 52. min Petrák dobre nabil Ociepkovi, ale jeho strelecký pokus spoza šestnástky bol nepresný. V 53. min sa mohli hostia konečne radovať, ale Petrák z hranice šestnástky netrafil prázdnu domácu bránku. Vzápätí trestný kop Krištofíka mieril opäť vedľa. A keď konečne hostia, zásluhou Tavela v 80. min namierili dobre, obrancovia domácich jeho strelu zblokovali na roh.
Krásno – Belá 3:2 (2:2)
Góly: Kasaj, Jakubec a Kubica, resp. Fazika. Belá: Turčina – Ondrla (Lettrich), Fučela, Siekel, Lučanský, Horník, Matejčík (Fazika), Mazurák, Páleš, Rendek, Delton (Ďanovský)
Hostia nastúpili bez Šupeja, Holého a do 21. min chýbal aj Fazika, ktorý bol po chorobe. Domáci začali zápas tlakom, mali viac šancí. V 5. min nastrelili brvno bránky Turčinu, ale z protiútoku sa to isté „podarilo“ Deltonovi. V 12. min Turčina kryl strelu domáceho hráča, ale vzápätí domáci nastrelili tyč a odrazenú loptu poslal Kasaj do siete Beľanov. V 19. min kryl brankár hostí nebezpečnú strelu Kasaja a o dve minúty vykopával Ondrla loptu z prázdnej bránky. V 33. min sa presadil Fazika, ktorý predsa len nastúpil do zápasu, keď jeho parádna strela z voleja spoza hranice šestnástky mierila do šibenice. Hostia sa z vyrovnania tešili osem minút. Po krídelnom prieniku domácich Turčina vyrazil loptu, ale na ňu si nabehol Jakubec a dal vedúci gól. Tesne pred koncom polčasu prišla opäť chvíľa Faziku, ktorý po centri Horníka – pre neho netradične, hlavou vyrovnal. Po zmene strán začali hostia aktívne a už v prvej minúte Siekelovu strelu brankár vyrazil na tyč, pri odrazenej lopte útočníci hostí chýbali. V 53. min kryl Turčina nepríjemnú strelu domáceho útočníka z hranice šestnástky a brankár hostí sa vyznamenal aj v 61. min po sóle domáceho útočníka, ktorého obral o loptu. V 70. min sa nakoniec aktívni hráči Krásna presadili – Kubica strelou zo šestnástky k tyči dal ich víťazný gól. Štvrť hodiny pred koncom mohol vyrovnať Mazurák, ale zo šestnástich metrov mieril nad domácu bránku. Nervózny záver vyústil do červenej karty pre hosťujúceho Páleša a do strkanice hráčov oboch mužstiev. Na tom mal svoj diel viny aj nepresný rozhodca.
Námestovo – Valča 2:2 (1:1)
Góly: vlastný (Líška) a Kucek, resp. Václavík (pok. kop) a Horváth. Zostava Valče: Ziman – Líška (Ráheľ), Václavík, Žilla, Majerík, Zelenec, Pravňan, Bobček, Romančík, Horváth, Šeri.
Stretnutie sa začalo prevahou hostí, ktorí zatlačili domácich pred ich pokutové územie. Z tlaku vzišiel aj prvý gól hostí. V 6. min obrana domácich faulovala v šestnástke Horvátha a Václavík premenil pokutový kop. Po góle domáci hru predsa len vyrovnali a záverečnú dvadsaťminútovku prvého polčasu dokonca mali prevahu. Vyrovnávajúceho gólu sa dočkali v poslednej minúte prvého polčasu, keď Líška chcel prehlavičkovať vlastnú bránku, ale trafil pod žrď. Šťastný gól domácich povzbudil. Druhý polčas začali aktívne a využili chvíľkovú nepozornosť obrany hostí na druhý gól. Padol po tom, ako obrana hostí neobsadila vo vlastnej päťke domáceho útočníka, ktorý hlavou prekonal brankára Zimana. Po góle hostia opäť ožili, tlačili sa pred šestnástku domácich, ale šancí sa nerodilo veľa. Až v 75. min vyšla hosťom pekná akcia. Zelenec potiahol útočnú akciu vysunul Šeriho, ktorý prihral Horváthovi a valčiansky strelec prízemnou strelou obstrelil domáceho brankára. Po góle, akoby sa obaja súperi báli pustiť do útočnejšej hry a úspokojili sa s remízou. Śancí bolo poskromne a útočníci sa proti prehusteným obranám nedokázali presadiť.
Trebostovo – Martin 0:0
Zostavy - Trebostovo: Krkoša – Bosík, Kúdelka, Bízik, Kosa, Gallo, Ruttkay, Ľ. Lukášik, A. Lukášik, Špener (Smutný), Korda (Meliš), - Martin: Šarlina – Stráňava, Šupej, Stano, Ižip, Martinský (Markovič), Bulvas, Koleno (Šípka), Ladňák (Ďurkovič), Šlichtík, Čulok.
Tréner domácich Ivan Janiga bol pred zápasom v zložitej situácii. Do zostavy nemohol rátať so štyrmi hráčmi základu – zraneným Mackurom, chorým R. Lukášikom a potrestanými J. Lukášikom a Kováčom. No a navyše na zranenie členka sa sťažoval aj A. Lukášik. Ten napokon predsa len nastúpil. Lenže to, že v zostave domácim chýbali predovšetkým hráči stredu poľa, bolo cítiť. Navyše technicky hrajúcu Martinčania, ktorí mali spočiatku vietor v chrbte, mali aj častejšie loptu pod kontrolou. Vypracovali si zo tri dobré strelecké príležitosti. Najväčšiu šancu opraviť bezgólový stav mal priebojný Čulok, ktorý v 32. min prudkou strelou trafil spojnicu žrde s tyčou. Ďalšie prvolpolčasové šance aktívnejších Martinčanov, ktorí hrali od 21. min bez zraneného Martinského, zostali nedotiahnuté do gólovej koncovky. Domáci sa do šanci takmer ani nedostávali. S výnimkou tej, ktorú mal Kúdelka, po prihrávke Alana Lukášika, ale hlavou mieril nad bránku Šarlinu. Po zmene strán boli domáci predsa len aktívnejší, ale hostia ovládli stred ihriska a darili sa im kombinácie. Hneď na úvod druhého polčasu mal šancu Šlichtík, ale tá zostala bez gólového efektu. Rovnako rušnejšie bolo aj pred bránkou hostí. Najprv Smutný hlavičkoval mimo bránku a po ňom dvakrát pálil Korda, ale s jeho strelami si Šarlina poradil. Martinčania potom zavarili domácej obrane, ale najprv Šlichtík nepremenil svoju šancu a v 75. min Koleno v gólovej pozícii netrafil dobre loptu. V závere sa mohla šťastena usmiať na domácich. Po Smutného centri však mieril Ruttkay nad bránku Šarlinu. Deľba bodov bola nakoniec zaslúžená.