Slávna gymnaziálna budova bude
slúžiť martinskej Biblickej škole
Budova bývalého Nižšieho slovenského evanjelického patronátneho gymnázia v Martine, ktorá bola dlhé roky v dezolátnom stave, bude opäť slúžiť študentom. Slávnostne ju posvätili a odovzdali do užívania martinskej Biblickej škole v nedeľu 25. septembra. Tento významný akt bol vyvrcholením 8. celoslovenského stretnutia evanjelikov Duchovné hodnoty pre dnešok, ktoré sa v Martine konalo pri príležitosti 130. výročia zákazu činnosti, ako aj slávnostného otvorenia obnovenej historickej budovy jedného z troch prvých slovenských gymnázií.
Nižšie slovenské gymnázium založili už v roku 1866, dosahovalo vynikajúce výsledky, ale už v roku 1875 ho maďarské úrady dali zatvoriť. V gymnaziálnej budove boli dlhý čas byty martinských evanjelických učiteľov (bývala tu aj E. M. Šoltésová). Po roku 1948 bola v nej folklórna a divadelná šatnica. Po roku 1989, keď bola budova v dezolátnom stave, ju štát vrátil martinskému evanjelický zboru a. v. Ten dal gymnaziálnu budovu do dlhodobého prenájmu miestnej Biblickej škole v Martine. Po viacročnej náročnej rekonštrukcii sa v roku 130. výročia jej násilného zatvorenia dočkala historická budova dokonalého znovuzrodenia.
Ako nám povedal technicko-ekonomický manažér Biblickej školy Peter Leitmann, pôvodnú budovu tvorilo spolovice murivo z hlinených a slamených tehál. Prístavby zo začiatku 19. storočia postavili z nepálených tehál a neskôr aj z pálených tehál. „Pamiatkový ústav chcel zachovať pôvodné murivo. Statik preto vypracoval plán, podľa ktorého malo plniť nosnú funkciu 24 až 26 stĺpov. Už v roku 2004 sme zistili, že stavebné úpravy spred desiatich rokov neboli z technického hľadiska dobre zvládnuté. Hlinené múry niesli železobetónovú, 20 cm hrubú platňu vážiacu 450 ton. Výstavba strechy nebola zvládnutá technicky a od pôvodnej strechy sa líšila sa aj vzhľadovo. Keď sme zachraňovali spodné múry, kúsky muriva začali padať samé. Nad nami bolo nielen 450 ton železobetónu, ale 250tonová strecha. Pamiatkári súhlasili s vybudovaním nových obvodových múrov a presvedčili sme ich, že zbúrať treba aj strechu, lebo nezodpovedá technickým normám. Využili sme 12 podporných veží, ktoré sa používajú pri výstavbe diaľnic. Vyzerali ako lešenie a každá z nich udržala nad sebou 10 až 12 ton železobetónu a strešnej konštrukcie. Postupne sme vybúrali všetko murivo, vybetónovali sme nové základy a postavili sme úplne nový obvodový múr. Železobetónovú platňu držia aj špeciálne priehradné nosníky. Budova sa tak stala staticky stabilnou a jej pôvodnú geometriu sme zachovali. Jedinou pôvodnou miestnosťou v gymnaziálnej budove zostala školská kuchyňa. Túto klenbovú miestnosť postavili zo žuly, granitu a vyššie časti z travertínu. Nechali sme v nej aj výklenok po pôvodnom kozube. Bude tu oddychová kaviarnička, ktorú ale nebudeme komerčne využívať,“ povedal nám P. Leitmann.
Biblická škola prenechá pravdepodobne dve miestnosti pre farský úrad. Podkrovie bude rozčlenené do dvoch poschodí, kde bude deväť izieb na ubytovanie 28 ľudí. Budú slúžiť pre študentov Biblickej školy a návštevy amerických evanjelikov, ktorí prispeli na záchranu budovy prvého slovenského gymnázia v Martine sumou 18 miliónov korún zo zbierok členov cirkvi. Celkové investície do budovy prvého slovenského gymnázia v Martine dosiahli 21miliónov korún. Ministerstvo kultúry prispelo na rekonštrukciu tejto kultúrnej pamiatky v roku 2000 sumou 3 milióny korún.
Je pravdepodobné, že vedľa gymnaziálnej budovy časom vyrastie aj internát Biblickej školy a presťahovať sem by sa mala aj katedra Katecheticko – pedagogickej fakulty Žilinskej univerzity.