Začalo to klikmi
V roku 2003 oslavovali 130. výročie otvorenia železničnej trate Žabokliky – Žatec. Vymysleli teda súťaž Kliky v Žaboklikoch, ktorá sa uskutočnila presne v deň výročia. Roman Daniš, 56-ročný mládenec, rodák z Bratislavy, slúžil ako železničiar v stanici Žabokliky. Parné stroje majú kľuky (v češtine „kliky“), preto vymyslel podujatie Kliky v Žaboklikoch, ktoré je dňom železnice, recesie, netradičných športov, regionálnej „dočesnej“ chmeľu a púte ku kostolu sv. Bartolomeja. Na toto podujatie prišli nielen obyvatelia obcí s názvami začínajúcimi na Žab, ale aj delegácia z Tršíc, ktoré majú v erbe žabu, podľa šľachtica Žabku, ktorému obec patrila. Žabokliky majú iba 40 obyvateľov a patria pod obec Nové Sedlo. Pred dvoma rokmi navštívilo Kliky v Žaboklikoch až 3000 ľudí. Prišli z Nového Sedla okolia Podbořan, zo Žatca a pozvaných obcí.
„Išlo nám o to, aby sa ľudia zabávali a pritom ani nechýbala recesia. Roman Daniš urobil množstvo práce. Našiel dokonca obec, ktorá sa začína na Žab, aj v bývalej Juhoslávii. Rozhodli sme sa, že oslovíme 13 obcí, z ktorých na našu výzvu reagovali Žabovřesky, Žabovřesky nad Ohří, Žabonosy a zo Slovenska Žabokreky a Žabokreky nad Nitrou. Prvý ročník sa vydaril a rozhodli, že podujatie zopakujeme aj v roku 2004. Nechceli sme organizovať niečo megalomanské, a tak sme pozvali obce, ktoré sa zúčastnili aj na prvom ročníku Klikov v Žaboklikoch,“ povedal nám starosta Nového Sedla Vladimír Kořenský.
Pol tucta Žab
Šestica obcí tvorí stabilnú žabiu zostavu. Všetky sú staré viac ako 650 rokov a majú čosi spoločné so žabami. Žabovřesky pri Českých Budejoviciach ležia vo vychýrenom kraji rybníkov uprostred lesov. V súčasnosti majú 420 obyvateľov a patrí pod ne aj obec Dechtáře. Dechtář s rozlohou 260 ha je štvrtým najväčším rybníkom v Juhočeskom kraji a je ozdobou obce. Niektoré rybníky sú majetkom obce.
Obec Žabovřesky nad Ohří má iba 214 obyvateľov a ležia v oblasti Roudnicka a Litoměřicka, ktorú nazývajú záhradou Čiech. Je to poľnohospodársky kraj, ktorý je známy kvalitným roudnickým vínom, pestovaním marhúľ a jabĺk a pálenicami.
Žabonosy ležia medzi Prahou a Kolínom na rozhraní Polabskej nížiny a Sázavska a majú iba 212 obyvateľov. Je to neuveriteľné, ale táto malá obec hrá krajskú ligu v ľadovom hokeji. Má dokonca aj ľadovú plochu, žiaľ, bez chladiaceho zariadenia, a tak si musí prenajímať zimné štadióny. Žabonosania pracujú prevažne v priemysle a zaujímavé je, že v obci nikdy nebolo žiadne roľnícke družstvo. Obec vlastní svoj rybník, v ktorom môžu loviť všetci, ktorí si kúpia povolenia.
Žabokreky nad Nitrou majú približne 1600 obyvateľov a ležia medzi Partizánskym a Topoľčanmi. Názvy mnohých obcí v Turci a na Ponitrí sú rovnaké a Žabokreky sú jednou z nich.
Vřesky, kliky, nosy, kreky
Čo majú názvy obcí spoločné so žabami. „Názov obce Žabovřesky určite vznikol podľa žiab, koncerty ktorých sa pri nespočetnom množstve okolitých rybníčkov dajú počúvať aj v súčasnosti,“ povedal nám starosta Jan Tomášek.
Aj Žabovřesky nad Ohří dostali názov podľa hlasného kvákania žiab. „Pri Ohře bolo od nepamäti veľa žiab preto naša obec dostala určite názov podľa nich,“ povedala nám starostka Jitka Krausová.
A čo majú spoločné Žabonosy so žabami a nosmi? „V okolí obce sú na každom kilometri kaskádovité rybníky. Pravdepodobne bolo v nich veľa žiab. Ale kde sa vzali nosy, to neviem,“ hovorí zástupca starostu Miroslav Pachl.
Podobne nám odpovedal aj Vladimír Kořený: „Priznám sa, že neviem, ako vznikol názov obce Žabokliky, ani kde sa vzali v ich názve kliky. V obci máme rybníček, v ktorom žijú nielen žaby, ale aj ryby a kačky.
Starosta Žabokriek nad Nitrou Otakár Sneženka neodvodzuje pôvod názvu obce od žiab: „Naša obec má pravdepodobne názov podľa kruhu slobody (szabat kerek), ktorý údajne v obci existoval. Kto urobil niečo zlé a vošiel do tohto kruhu, nemohli ho za zlé skutky potrestať. Zo spomínaného názvu sa postupnými zmenami stali Žabokreky.“ Za názov Žabokriek na Ponitrí a v Turci, ale možno predsa môžu žaby. Myslia si to aj niektorí historici.
Skvelá zábava
Žabokreckému stretnutiu vládlo žabie počasie. Takmer celý deň vytrvalo pršalo, ale reprezentanti všetkých Žab... boli voči vode odolní ako žabí muži.
Starosta Jan Tomášek si doma zabudol si tenisky, ale to ho neodradilo od súťaží. Preťahovanie lanom a prekážkovú dráhu absolvoval bosý. Kvôli dažďu bola v Žabokrekoch slabá divácka kulisa. Ale súťažiaci sa povzbudzovali sami a zahrievali sa borovičkou. Vďaka moderátorom nechýbal na premočenom trávniku športového areálu humor. Športová časť stretnutia sa skončila malým futbalom, ale program pokračoval až do rána v kultúrnom dome.
„Sme radi, že sme sa stretli. Páči sa mi že ľudia z našich obcí sa cítia spolu dobre. Kedysi sme patrili do jednej republiky, vždy sme mali k sebe blízko a je to tak aj teraz. Recesiu mám rád, či už svieti slnko alebo prší. Som rád, že sme prišli zo Žabokriek nad Nitrou do Žabokriek v Turci. Neodradilo ma od toho ani zlé počasie, lebo mám rád skvelých ľudí. Som rád, že som tu.“
Jitka Krausová má rada nielen recesiu, ale aj spoznávanie nových ľudí. „Zisťujem, že rovnaké problémy má naša obec, aj keď má iba 214 obyvateľov a turčianske Žabokreky sú podstatne väčšie. Je veľa toho, čo nás spája. Myslím si, že práve recesia spája ľudí dohromady. Keby toto podujatie bolo iba vážne, nemuselo by sa dobre skončiť dobre. Recesia sa ale vždy skončí dobre.“
Stretnutie obcí s názvom začínajúcim sa písmenami Žab sa pre Žabokrečanov začalo listom a pozvaním od starostu Nového Sedla Vladimíra Kořenského pred dvoma rokmi. Nevedeli, do čoho idú. „Myslel som si, že urobíme iba zopár klikov, ale keď sme prišli do Žaboklikov, prekvapila nás vynikajúca atmosféra. Pozvali nás na pódium, ktoré bolo postavené na pontónoch na rybníku, kde sme robili nielen kliky, ale začali sme zabávať seba i publikum. Dokázali sme sa hrať napriek tomu, že sme už starší páni. V Žaboklikoch nám povedali, aby sme toto podujatie urobili my. Pretože vlani sme na to neboli ešte pripravení, druhý ročník stretnutia obcí sa opäť uskutočnil v Žaboklikoch. Organizovalo ho náborové stredisko armády a jeho rozpočet bol podstatne vyšší ako náš. Druhý ročník opäť vyšiel a na treťom ročníku sa už stretávame ako priatelia. Počasie nám vyšlo žabkovsky, a tak recesia a zábava tu nechýbala. Chceli sme ale, aby tomuto stretnutiu nechýbala ani kultúra a dôstojnosť. Som rád, že v súčasnosti sa s českými priateľmi vzájomne spoznávame viac, ako keď sme boli v spoločnom štáte,“ dodal starosta Žabokriek Milan Schaffer.