Hľadanie súčasného hrdinu

Tohtoročná Scénická žatva 2005 mala opäť letný čas Martinská pešia zóna opäť raz sympaticky ožila netradičnými divadelnými produkciami a vystúpeniami živých kapiel rôznych žánrov. Stalo sa tak na prelome augusta a septembra počas 83. ročníka súťaží slove

Tohtoročná Scénická žatva 2005 mala opäť letný čas
Martinská pešia zóna opäť raz sympaticky ožila netradičnými divadelnými produkciami a vystúpeniami živých kapiel rôznych žánrov. Stalo sa tak na prelome augusta a septembra počas 83. ročníka súťaží slovenských divadelných súborov, veľmi dobre známej Scénickej žatvy, najstaršej prehliadky ochotníckeho divadla v Európe. A podľa panujúcej pohodovej, slnkom prežiarenej príjemnej atmosféry piatich dní festivalu možno usudzovať, že zmenený termín Scénickej žatvy (z pôvodného jesenného v októbri) sa dobre udomácňuje, ak sa už aj priamo neujal.
Záujem na druhú
Takzvané sprievodné festivalové vystúpenia, pripravené domácimi spoluorganizátormi SŽ (Turčianske osvetové stredisko), a to z produkcie zväčša turčianskych účinkujúcich (Belá-Dulice, Babscénus, D-EFEKT Dubové, tehličku dobrej nálady pridali však tiež hostia - Rasťo Piško...) mali na Divadelnom námestí, uprostred náhliacich sa i len tak prechádzajúcich Martinčanov, to najbezprostrednejšie publikum. Škoda len, že koordinácia celého žatevného programu nevyšla tak, aby si práve takéto vystúpenia mohli pozrieť popri domácich martinských divákoch tiež kolegovia - divadelníci z ochoty. Veď prišli do Martina z celého Slovenska, ba boli tu aj krajania Slováci z Vojvodiny (Kovačica) a Budapešti, bábkari zo susedných Čiech, Poliaci, Nemci... Sprievodné programy „vonku na pľaci“ pred divadlom sa takmer vždy časovo križovali s tzv. oficiálnym hlavným programom SŽ. Ten, kto prišiel na festival, stál tak každý deň popoludní pred dilemou - ostať na dozaista lákavej divadelnej atrakcii v uliciach, no zmeškať tak program podľa harmonogramu, kvôli ktorému zámerne pricestoval do Martina.
Organizátori dostali divadlo do ulíc, mesto ožilo, náhodní okoloidúci si zrejme prišli na svoje, no menovite takmer anonymne účinkujúce turčianske súbory nemali šancu hrať pred publikom z radov ochotníkov prítomných na žatve výhradne kvôli divadlu. Dubové s Maľovaným na skle v sobotu popoludní o 17.00 v areáli knižnice hralo síce veľmi šarmantne, ale na žatve o nich vôbec nikto nevedel, neboli uvedení ani na jednom plagáte, v žiadnej oficiálnej tlačovine SŽ. Chválabohu, že svojou hrou prilákali aspoň ľudí na prechádzke mestom, ktorí určite neľutovali, že si urobili takúto nečakanú odbočku v oddychovej trase. Je to škoda a neúctivá netaktnosť voči turčianskym divadelníkom.
K martinskému festivalu scénického divadla v letnom termíne neodmysliteľne patrí tzv. divadelný stan. Zabezpečuje tak oddychovú občerstvovaciu zónu a tiež poskytuje netradičný priestor pre napospol komediálne nočné produkcie uvádzané mimo hlavného programu. Najmä čulá mládež si po celodennom divadelnom maratóne dopraje na uvoľnenie mysle i svalov ešte celonočnú diskotéku.
Úroda bola vynikajúca
Aká bola 83. SŽ úrovňou účinkujúcich, usilujúcich sa o každoročnú najvyššiu métu - tvorivý čin roka udeľovaný za najlepšiu inscenáciu končiacej sa ochotníckej sezóny? Odpoveď na takto položenú jednoduchú otázku nebýva ľahká, jednoznačná a málokedy je stopercentne objektívna. Umenie - divadelné nevynímajúc - je zväčša navýsosť subjektívne. Na martinskej SŽ však pravidelne pracuje početná porota, aby sa pousilovala subjektívne názory, individuálne dojmy a osobnostné náklonnosti vo svojom záverečnom verdikte pokiaľ možno čo najviac objektivizovať. Z vždy dobre informovaných kuloárových kruhov je známe, že úroveň inscenácií bola v práve skončenom ročníku SŽ predsa len taká obsažná, že kým porota prišla k jednotnému spoločnému adeptovi na udelenie tvorivého činu roka, o čosi dlhšie ako inokedy jej to trvalo. Ako však povedal predseda poroty Vladimír Štefko, je to vždy lepšia situácia, ako keď sa neurodí a pomaly nieto koho oceniť.
O tradičný tvorivý čin roka teda boli pri rozhodovaní do poslednej chvíle v hre najmenej tri súbory. DS J. Chalupku mesta Brezno s inscenáciou klasika slovenskej drámy J. G. Tajovského Nový život, DS G. Fejérpataky-Belopotockého pri DK Liptovský Mikuláš s hrou Nikolaja Kolaďu Merlin Munro a Divadelné združenie Partizánske s inscenáciou Spomienky budúceho starca Daniila Charmsa. Najpresvedčivejšia sa po všetkých stránkach - textový dramaturgický objav, skvelé herectvo, kongeniálna réžia - napokon ukázala produkcia mikulášskych ochotníkov, ktorí si ju na Liptov odniesli kupodivu so súhlasom prevažnej časti ochotníckej obce.
Hrdinovi v ceste nestojí nič
Pozoruhodností by sa na ochotníckom festivale určite podarilo zaznamenať ešte dosť a dosť, za všetky možné sa ešte pristavme pri jednej ankete. Spoločensky všeobecne konštatovanú krízu hodnôt, si všímal na svojich stránkach Festivalový denník SŽ. Jeho redakcia sa rozhodla pátrať po tom: Kde sa skrýva súčasný hrdina a kto mu stojí v ceste? Dovolím si zacitovať názor jedného z najmladších osobností v porote, odborníka na divadlo Jána Šimka: „Súčasný hrdina? Miro Šatan? Robo Kazík? Jozef Gonczi? Jožo Ráž? Marek Mintál? Tošo? Muž - hrdina sa stiahol do oblasti hier, aj mediálnych. V umení prežívame po antihrdinovi obdobie hrdinu bez príčiny. Častejšie sa hrdinkami v dnešnom umení stávajú ženy - vo väčšine silných príbehov sú hrdinkami ženy, aj na tohtoročnej žatve to tak bolo (Nový život, Murlin Munro, Ronja...). Zdá sa, že dnešné ženy majú problémy, ktoré sú pre umenie zaujímavé. Nevedno, či je to tým, že nastala doba ženy, alebo sa všetky možné fabuly, v centre ktorých stál muž, jednoducho vyčerpali... Hrdinovi v ceste nestojí nikto. Ak sa objaví, cestu si prerúbe, inak by to predsa nebol hrdina....“
Divadla nadostač
Nuž, SŽ 2005 možno tiež nebola mimoriadne hrdinská, dobrého a pozoruhodného divadla z ochotníckych tvorivých dielní však v nej bolo nadostač. Práve tak, ako silných ľudských príbehov, ktoré prevrávali čistou rečou z javiska do hľadiska, z minulosti aj najsúčasnejšieho dneška. Nech teda žije SŽ 2006 Martin, v letnom čase aj počasí, spolu s hrdinami divadelných príbehov hrávaných na Slovensku ochotne a ochotnícky už vyše osemdesiat rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?