mená starostlivosti o terminálne chorých, teda pacientov, ktorých zdravotný stav pre vážnu a neliečiteľnú chorobu - podľa klinického posúdenia vrátane štatistických údajov - nemá predpoklady na vyliečenie a chorý má pred sebou pravdepodobne menej než približne 6 mesiacov života. Žiaľ, v podmienkach mesta sa napriek názorovej podpore jeho vedenia a záujmu viacerých zainteresovaných, doteraz nepodarilo myšlienku realizovať a vybudovať hospic.
Martinská fakultná nemocnica je známa povesťou vynikajúcej zdravotníckej starostlivosti s nadregionálnym až celoslovenským pôsobením v niektorých špecializáciach, no doteraz nemá doliečovacie oddelenie či oddelenie pre dlhodobo chorých. Sú to oddelenia, na ktorých by bolo možné doliečiť dlhodobo chorých pacientov, ktorí na to v domácom prostredí nemajú podmienky. Nemocnica musí posielať svojich pacientov na doliečenie do zariadení v Liptovskej Štiavničke a v Dolnom Kubíne alebo na paliatívne oddelenie v Trstenej. A napokon martinská lekárska fakulta nemá výučbovú bázu pre desiatky budúcich lekárov a vysokoškolsky vzdelaných sestier, aby sa prakticky zoznámili a vzdelali v starostlivosti o dlhdobo- či nevyliečiteľne chorých.
Členovia občianskeho združenia Hospice vyvinuli aj v spolupráci s rôznymi inštitúciami počas jeho existencie rôzne aktivity smerujúce k vybudovaniu hospicu. Tieto však boli bez potrebných financií všetky neúspešne. Martinčania zatiaľ môžu iba ďalej čakať na možnosť dôstojného odchodu zo života vo svojom zariadení.
Čenovia Hospicu vykonávajú v súčasnosti parciálne - mobilné služby v rozsahu svojich časových, fyzických a psychických možností. Ide o čisto dobrovoľné a neplatené sprevádzanie niekoľkých terminálnych pacientov. Rozsiahlou činnosťou je vypožičiavanie kompenzačných pomôcok hendikepovaným pacientom, ktoré spoľahlivo – na báze dobrovoľnosti, vykonáva Vladimír Hanzlík, ktorý bol minulý rok za svoju prácu, ochotu a kreativitu pri prispôsobovaní pomôcok individuálnym potrebám klientov odmenený cenou Dobrovoľník mesta Martin 2004. Kompenzačné pomôcky získal hospice od holanského partnera v Hoogeveene. Hospice participuje organizačne, finančne a zabezpečuje odbornú stránku niektorých školení pracovníkov opatrovateľskej služby najmä v spoluúčinnosti so Samaritánom, n.o., pôsobiacou v našom regióne. Viacerí členova sa angažujú aj v rámci svojej profesionálnej činnosti či s ňou súvisiacich aktivitách – prednášajú, publikujú a školia študentov a doktorandov v tématike hospicov. Myšlienky hospicovej filozofie sa tak prenášajú aj na pôdu Jesseniovej lekárskej fakulty.
Na záver zhromaždenia členovia v tajných voľbách zvolili predsedníctvo združenia a revíznu komisiu s pôsobnosťou na ďalšie dva roky. Predsedníčkou bola opätovne zvolená Katarína Adamicová, podpredsedníčkou Alžbeta Hanzlíková a predsedníčkou revíznej komisie Želmíra Fetisovová.