Na Liptove vstali z mŕtvych

Košičania, ktorí boli pred sezónou pasovaní za jedného z najväčších favoritov začali extraligu veľmi zle sa v Martine mali vyhnúť zemetraseniu v kádri. Začiatok zápasu nenaznačoval, že by sa im to malo podariť. Proti nespornej hráčskej kvalite nastúpili M

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: MHC Martin - HC Košice 0:1 (0:0,0:0,0:1) - gól dal Topoli. Zostava Martin: Rovnianek - Stolárik, Pšenka, Hančák, Kolba, Michnáč, Stančok - Pokrivčák, Holečko, Važan - M. Ihnačák, Koložváry, Šimo - Hanes, Kuric, Mucha - L. Bokroš, Mahdalík, Beutel
Piatok: Liptovský Mikuláš – MHC Martin 3:4 (0:0,3:1,0:3) – góly: Krátky, Rufus a Devečka, resp. Zachar 2, Holečko a Stančok. Zostava Martina: Rovnianek (41. Dzubina) - Stolárik, Pšenka, Stančok, Chromý, Michnáč – Pokrivčák, Holečko, Važan, Tabaček, Mahdalík, Mucha, Šimo, Kuric, Koložváry, Bokroš, Zachar, Beutel.
Nedeľa: Slovan Bratislava – MHC Martin 6:1 (3:0,3:0,0:1) – góly: Kuľha 2, Hujsa, Nemčický, Junas a Jánoš, resp. Šimo. Zostava Martina: Rovnianek (od 34. do 41. Pračko) - Stolárik, Pšenka, Stančok, Chromý, Michnáč, Augusta – Pokrivčák, Holečko, Važan, Tabaček, Mahdalík, Mucha, Šimo, Kuric, Koložváry, Bokroš, Zachar, Beutel.
Ďalšia strelecká nula
Košičania, ktorí boli pred sezónou pasovaní za jedného z najväčších favoritov začali extraligu veľmi zle sa v Martine mali vyhnúť zemetraseniu v kádri. Začiatok zápasu nenaznačoval, že by sa im to malo podariť. Proti nespornej hráčskej kvalite nastúpili Martinčania posilnení víťazstvom v Žiline sebavedomejšie. V obrane hrali zodpovednejšie a aj v útoku sa snažili o priamy ťah na bránku. Hoci pri dobiedzavých hráčoch hostí musel byť Rovnianek stále v strehu, rovnako rušno bolo na opačnej strane pred bránkou Petríka. Hoci sa Rovnianek opäť prezentoval viacerými skvelými a istými zákrokmi, čistejšie šance mali domáci, ale koncovka bola opäť ich slabinou. V 8. min po skvelej prihrávke Ihnačáka (v tomto zápase rozdal svojim spoluhráčom podobných finálnych prihrávok do koncovky najmenej päť), sa zaskvel brankár hostí.
V 9. min mal smolu Mahdalík, ktorý síce prekonal brankára, ale jeho delovku zastavila žŕdka. V 13. min Šimov úmysel, práve po prihrávke Inhačáka, opäť prekazil brankár Košíc a zanedlho sa šťastie odklonilo aj od Koložváryho. Aj druhá tretina priniesla bojovný hokej – na jednej strane sa predstavil, tentoraz, v úlohe strelca skúsený Ihnačák, na druhej skvelý domáci brankár chytil šancu Hvílu. V 35. min už len málo chýbalo Stančokovi, aby doklepol puk za chrbát košického brankára. V tretej tretine bol blízko ku gólu domáci Hančák, ktorý si nakorčuľoval na niekoľko metrov od bránky hostí, ale jeho strela mierila nad ľavý vinkel. Usilovnému Martinu v tomto zápase chýbal aj povestný kúsok šťastia. To nechýbalo hosťom. Rozhodnutie padlo v 46. min, keď sa dostali do tretiny Martina, puk sa dostal k obrancovi Topolimu, ktorého nik z brániacich hráčov neatakoval a jeho nie veľmi prudká strela dosť záhadne plachtiaca vzduchom prešla popri lapačke Rovnianka do jeho siete. V závere sa ešte Martinčania snažili urobiť niečo s výsledkom, bojovali, tlačili, ale ich snaha bola márna. A márne sa usilovali dostať sa v závere do útočného pásma a pokúsiť sa hrať bez brankára. Košičania neurobili chybu, držali puk v dostatočnej vzdialenosti od vlastnej bránky a bez väčších problémov svoje „futbalové víťazstvo“ ubránili.
Pokropení živou vodou
Martinčanom na Liptove chýbali viacerí hráči. K dlhšie zraneným Törökovi, Augustovi a Smrekovi pribudol aj Ihnačák, ktorý mal po strele protihráča napuchnutý členok a aby toho nebolo málo, chrípka skosila Hanesa. Ba čo je horšie, vírus sa akoby usadil v martinskej kabíne a po zápase na Liptove sa sťažovali viacerí hráči, že na nich niečo lezie. A tak logicky museli tréneri urobiť väčšie zásahy do zostavy, pričom prvýkrát dostal príležitosť reprezentant Slovenska do 20 rokov - Dušan Chromý, ktorý prišiel z Prievidze. V polovici zápasu však aj on, po náraze na mantinel, pribudol na listinu maródov. V prvej tretine hrali obe mužstvá opatrný hokej. O niečo iniciatívnejší boli domáci hráči, ktorí častejšie preverovali kvality Rovnianka. Ten však odolával a zaskvel sa najmä pri presilovke hostí, keď Martinčania pykali za chybu lavičky. Hostia sa snažili rýchlymi kontrami dostávať pred brankára Liptákov Faltera, ale nenarobili mu veľa starosti. Akou-takou výnimkou bola strela Koložváryho, ktorej zabránil prejsť do siete jeho semafor. V závere tretiny ešte domáci pri výhode presilovky poriadne pritlačili, našťastie Rovnianek skvele chytil prudkú strelu Hunu z čistej gólovej pozície. Presilovka domácich trvala krátko aj na začiatku druhej tretiny, len do chvíle, keď sa neobsadený Krátky dostal do tesnej blízkosti martinskej bránky a zabudnutý obrancami skóroval. Našťastie, zverenci trénera Jančušku nepadli do kolien a zásluhou Zachara, ktorý to šikovne napálil spoza hráča, vyrovnali. Paradoxne, gól, ktorý mal mužstvu pomôcť, akoby mu skôr uškodil a až do konca druhej tretiny bolo pánom na ľade domáce mužstvo. V 33. min, opäť pri presilovej hre, keď bol na trestnej lavici autor vyrovnávajúceho martinského gólu sa domáci dostali do vedenia strelou Rufusa od modrej čiary. Vzápätí mali síce Martinčania možnosť odpovedať rovnako, ale pri presilovku hrali tak zle, že sa vôbec nedostali ku koncovke. Naopak, len čo do hry naskočil domáci hráč, obranca Devečka dokonale využil chybnú rozohrávku a zakončil svoj samostatný nájazd gólom. V týchto fázach ani najväčší optimisti nedúfali, že ešte môže prísť k totálnemu obratu. Tréner Jančuška mal šťastnú ruku. Korektúry, ktoré urobil cez prestávku, mu vyšli. Do brány poslal Dzubinu. A paradoxne ten, za dvadsať minút, až na niekoľko vydarených domácich útočných kontier, ktoré s prehľadom vyriešil, sa mohol len prizerať útočnému nadšeniu svojich spoluhráčov. Tí akoby boli pokropení živou vodou. Aktívne korčuľovali, dobre kombinovali a predovšetkým mali chuť aj silu zakončovať. Už v úvode tretiny, po Mahdalíkovej akcii, zachraňoval Falter na bránkovej čiare a možno až za ňou, ale rozhodca bol neoblomný, nešiel si „dať poradiť“ od videoorozhodcu, hoci ho Martinčania o to žiadali. V 44. min už ale domáci brankár predsa kapituloval, keď Holečko spomedzi kruhov strelou medzi jeho betóny zakončil peknú akciu svojich krídelníkov veľmi dôležitým kontaktným gólom. O šesť neskôr minút sa hosťom vyplatila ich útočná ofenzíva. Aktívne hrajúci Zachar dostal od Stolárika parádnu prihrávku na modrú čiaru a bez váhania svoj nájazd na brankára premenil strelou medzi jeho betóny. A to ešte nebolo všetko! Zanedlho prišlo to, čo dlhšie chýbalo. Strelecká podpora od obrancov. Zásluhu na tom mal Stančok, ktorý zakončil parádnu kombináciu delovkou od modrej čiary. Záver zápasu Martinčania zvládli takticky veľmi dobre a hoci hrali Liptáci 26 sekúnd šiesti bez brankára, do väčšej šance ich vôbec nepustili.
Priveľmi vystrašení z majstra
Nováčik vykorčuľoval na ľad majstra ustráchane. To bolo vodou na mlyn skúsených hráčov Slovana, ktorí dali dôležitý rozbehový gól. V 5. min ho vsietil Hujsa keď využil presilovú hru. Domáci sa raz-dva dostali na koňa a potom dokázali využiť každú chybu Martinčanov. Tí sa síce v presilovej hre dostali do laufu, hrali ju veľmi dobre, zvierali domácich v ich obrannej tretine, ale najmä Mahdalík nedokázal využiť obrovskú šancu na vyrovnanie, keď nepretlačil puk za chrbát Rybára. Martinskú útočnú eufóriu schladil v 12. min Nemčický druhým gólom a o štyri minúty neskôr sa presadil Kuľha. Martinčania sa síce snažili s favoritom zarovno korčuľovať, lenže technicky zdatnejší hráči majstra potrestali každú chybu. A tých sa v hre Martinčanov opäť pritrafilo viac, ako je únosné, a tak Kuľha Junas a Jánoš zavŕšili poltucet gólov v sieti Martina. Bez šance neboli ani zverenci trénera Jančušku, lenže pri tej najväčšej Šimo svoj nájazd na Rybára po peknej prihrávke Koložváryho nezakončil gólovou strelou. Po piatom góle v sieti hostí nakrátko vystriedal Rovnianka v klietke junior Pračko (Dzubina je chorý a preto necestoval) ktorý inkasoval šiesty gól a v záverečnej tretine sa do martinskej bránky vrátil Rovnianek. V poslednej dvadsaťminútovke sa domáci uspokojili s vysokým náskokom a dali šancu Martinčanom na skorigovanie výsledku. Hostia ale pri dvoch tutovkách stroskotali na Rybárovi. Prvýkrát sa nepresadil Holečko a po ňom si lepšie neviedol ani Bokroš. Martinčania svoju snahu predsa korunovali v 50. min čestným gólom z hokejky Šima po nájazde na Rybára. Aj Slovan mal niekoľko šancí na zvýšenie náskoku, ale už sa proti Rovniankovi strelecky nepresadil.
Dnes hrajú Martinčania na domácom ľade so Skalicou, v piatok hostia Zvolen a v nedeľu cestujú do Trenčína. Je veľmi pradepodobné, že už dnes v drese Martina nastúpi ďalšia nová tvár – utočník Tibor Višňovský, bývalý hráč Skalice a teraz Trenčína.