Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Vysmiati len Beľania

Aj v nedeľu mohli Turčania merať cestu na zaujímavé derby. Hralo sa v Trebostove a dalo dokopy mužstvá, ktoré v tabuľke štvrtej ligy boli plece pri pleci. Jeden z najproduktívnejších útokov súťaže, ktorým disponuje nováčik, si to rozdal s jednou z najlepš

ích obrán. Navyše, obe mužstvá mali dôvod byť po neúspešnom minulom kole, keď prehrali svoje stretnutia, motivované. Trebostovo malo síce výhodu domáceho prostredia, ale Beľania dokážu zabrať aj na súperových ihriskách. Podľa vývoja viacerých zápasov ich doteraz bolo možno pasovať za mužstvo dvoch tvári, a tak pred derby otázka znela, ktorú tvár ukáže nováčik na pôde súpera. Ukázalo víťaznú – zásluhou Faziku, ktorý dal v tejto sezóne už svoj druhý gól hlavou! Martinčania v minulom kole doma splnili povinnosť a vyhrali. Nič viac. Herne sa skôr trápili. Na pôde predposledného mužstva tabuľky – v neďalekých Stráňavách boli favoritom. Ale táto úloha býva nevďačná. Navyše, Martinčania sú stále ešte neskúseným mužstvom, pričom ich bilancia s týmto súperom nie je najlepšia. No, a nevyzreli naň neho ani teraz. Hoci mali zápas väčšinou pod kontrolou, góly dávali efektívni domáci. Valča bola až do tohto kola jediným mužstvom súťaže, ktoré malo na konte prehier nulu! Tretie mužstvo tabuľky bolo na pôde tretieho mužstva od konca jednoznačným favoritom. Ale aj v tomto prípade platí to, že rozhoduje sa na ihrisku a nie podľa papierových predpokladov. Nižná nedisponuje až tak slabým mužstvom, ako by to chcel niekto vydedukovať z tabuľky. Aj v minulom kole poriadne vytrápila Martinčanov. No, a keď sa k tomu pridal poriadny diel šťastia, domáci gólmi v nadstavenom čase – na konci polčasu, a potom aj na konci zápasu, hostí oskalpovali. Podľa teórie mala najťažšiu pozíciu z Turčanov mať v tomto kole Štiavnička. Zverenci trénera Antona Göröga cestovali k Oravskej priehrade a odtiaľ sa body len tak ľahko nevozia. Námestovčania ukázali svoju silu v minulom kole Beľanom, ktorých na ich ihrisku ozbíjali. Ale každý zápas je iný, začína sa od nuly. Oslabení hostia boli favoritovi vyrovnaným súperom a v druhom polčase siahali na bod, nakoniec bol pre nich privysoko.
Ostatné výsledky: Tvrdošín – Oščadnica 1:2 (1:1), Krásno – Lietavská Lúčka 0:1 (0:0), Rudinská – Žilina B 0:1 (0:0).
Stráňavy – Martin 3:1 (1:1)
Góly: Bezák, A. Barošinec a L. Cetera, resp. Šupej Zostava Martina: Šarlina – Stráňava, Stano, Šupej, Ižip, Koleno, Ďurkovič, Bulvas, Ladňák (Markovič), Šlichtík (Šípka), Čulok.
Martinčania mali od začiatku zápasu optickú prevahu, ale ťažko prekonávali bojovných domácich. V 19. min predsa našli recept, ako sa dostať za chrbát obrany, ale Ďurkovičov center Bulvas hlavičkoval tesne nad bránku. O sedem minút neskôr sa mohol blysnúť Ďurkovič, ale v šestnástke namiesto strely volil prihrávku. Martinčania mali aj naďalej hru pod kontrolou a v 30. min domáceho brankára natiahol prudkou strelou Koleno. Stačila ale jediná nepozornosť pri rýchlom rozohrávaní trestného kopu domácich, takmer uprostred ihriska a neobsadený hráč strelou popri Šarlinovi dal, podľa vývoja hry, nečakaný vedúci gól. Martinčania potom spresnili hru a ich aktivita vyústila do viacerých šancí. Najprv po Kolenovom centri pálil Ďurkovič z voleja nad, po ňom bol v šancu Bulvas, ale jeho hlavičku brankár vyrazil. V 43. min sa z trestného kopu zastreľoval Šupej, ale lopta z jeho kopačky mierila nad. O minútu si to martinský obranca vynahradil a aj vďaka dobre tieniacemu Bulvasovi dal vyrovnávajúci gól hostí. Po zmene strán sa obraz hry nezmenil, Martinčania mali viac z hry, ale góly už dávali len domáci. Už v 48. min dali vedúci gól, po zlom odkope obrancov hostí. V 63. min mohol Bulvas vyrovnať, ale jeho strela išla iba pozdlž bránky. V 78. min domáci v čase tlaku hostí pridali tretí gól. Na dlhú loptu cez obrannú líniu nabehol hráč a prehodil vybiehajúceho Šarlinu. V 85. min striedajúci Šípka trafil iba brvno bránky domácich.
Nižná – Valča 2:1 (1:1)
Góly: Pánik a Brčák, resp. Horváth. Zostava Valče: Burda – Líška, Majerík, Ráheľ, Zelenec, Žilla, Pravňan, Bobček (Cíger), A. Romančík, Horváth, Šeri.
Obaja súperi začali zápas opatrne. Hostia postupne preberali iniciatívu a výsledkom ich aktivity bol vedúci gól z kopačky Horvátha, ktorý prenikol medzi obrancami a jasličkami prekonal brankára domácich. Hostia do polščasu nevyužiili viacero núkajúcioch sa šancí, pričom najväčšie mali Horváth a Šeri. V nadstavenom čase prvého polčasu domáci šťastne vyrovnali. Po zmene strán začali hostia o niečo laxnejšie, ale opäť si dokázali vypracovať viacero sľubných príležitostí. Lenže v koncovke zverencom trénera Pavla Čierneho chýbala presnosť. Pravňan pálil nad, Romančík hlavičkoval vedľa bránky, Šerimu odskočila lopta od nohy v sľubnej šanci. Keď sa už zdalo, že hostia si z Oravy odvezú aspoň bod, opäť v nadstavenom čase sa šťastena priklonila na kopačky domácich hráčov. Hostia nepokryli útočiaceho hráča, jeho center Burda vyrazil, nabiehajúceho domáceho hráča nik nepokryl a Valčania kruto pykali.
Trebostovo – Belá 0:1 (0:0)
Gól dal Fazika: Zostavy – Trebostovo: Krkoša – Bosík, Bízik, Kúdelka, Kosa, A. Lukášik, Ľ. Lukášik, J. Lukášik, Gallo (Špener), R. Lukášik, Korda - Belá: Turčina (Šupej) – Horník (Ondrla), Siekel, Fučela, Lučanský, Mazurák, Fazika, F. Hollý, Matejčík, Delton, Ďanovský (Letrich).
Od začiatku zápasu nedali domáci obrane hostí ani vydýchnuť. Ich tlak, ale spočiatku nepriniesol výraznejšiu šancu. Hostia, ktorí sa spoliehali na rýchle protiútoky sa dostávali na dostrel domácej brány do otvorenej obrany. V 13. min Ďanovský vyskúšal Krkošu a o niekoľko minút bol v permanencii brankár hostí Turčina, ktorý mal starosti s trestným kopom Ľ. Lukášika. Vzápätí Korda mieril vedľa brány hostí. Z protiútoku ho napodobnil Mazurák. Najväčšiu šancu domácich mal R. Lukášik, ale z uhla, asi z piatich metrov, prestrelil bránku Turčinu. Ďalšiu príležitosť na skórovanie mal domáci Ľ. Lukášik, ale tentoraz z trestného kopu pálil vedľa. Na druhej strane mali Trebostovčania šťastie po rohovom kope a strele Deltona, keď obrancovia museli ratovať. Záver polčasu patril domácim, zatlačili hostí pred ich šestnástku, ale hostia sa s vypätím všetkých síl ubránili a dokonca pohrozili. Strelu Mazuráka z 20 m Krkoša vyrazil na rohový kop. Po zmene strán hrali hostia o poznanie aktívnejšie a v 60. min z rýchleho protiútoku dali víťazný gól zápasu. Fazika prihral nabiehajúcemu F. Hollému, ten akciu potiahol a jeho center hlavou poslal do siete domácich Fazika. O osem minút neskôr mal veľkú šancu na vyrovnanie A. Lukášik, ale jeho strela asi z 9 metrov išla ponad bránku. V 74. min sa vyznamenal brankár Šupej, ktorý striedal zraneného Turčinu, po krížnej strele domáceho hráča. Tlak domácich gól nepriniesol, naopak, udrieť mohlo v závere na opačnej strane, ale rozhodca odpustil domácim pokutový kop.
Námestovo – Štiavnička 2:1 (2:1)
Góly: Kovalíček a Polťák, resp. Struhár. Zostava Štiavničky: Kalanka – Krištofík, Struhár, Vaňko, Volna, Kacvinský, Ociepka, Maslík, Petrák, Horský (Mičík), Gregor.
Hosťom chýbali traja hráči základnej zostavy – brankár Hvostík, ale aj hráči stredu poľa Paško s Tavelom. Napriek tomuto hendikepu začali zápas veľmi dobre. V 10. min síce Maslíkov strelecký pokus z diaľky neohrozil domáceho brankára, ale bol predzvesťou gólového úderu. V 12. min sa vydarila Štiavničanom krásna futbalová akcia. Po osi Horský, Gregor sa dostala lopta k Struhárovi, ktorý dal vedúci gól hostí. Z vedenia sa zverenci trénera Göröga tešili iba krátkych sedem minút. Po centri do šestnástky domáci Kovalíček hlavou vyrovnal. Hostia sa aj naďalej viac venovali obrane, ale každú príležitosť využívali na rýchle protiútoky. V 23. min sa mohli opäť dostať do vedenia. Maslíkov trestný kop natiahol brankára, ten loptu iba vyrazil k Horskému, ale ten z piatich metrov trestuhodne zahodil čistú šancu. O desať minút za to hostia pykali, keď po rohovom kope dal Polťák vedúci gól domáceho celku. Po zmene strán boli hostia ešte aktívnejší a vypracovali si viacero šancí. V 49. min pálil Struhár tesne vedľa, rovnako vedľa išla aj hlavička Petráka. V 73. min bol blízko ku gólu Struhár. Po individuálnej akcii jeho ďalekonosná strela trafila brvno domácej bránky. V závere zápasu mali šťastie aj hostia, keď domáci strelec napodobnil Struhára.

7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
  10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
  1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
  2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
  3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?

Gader chcú rozvíjať

v Blatnici zriadili automatické parkovisko. Plánujú z neho financovať rozvoj doliny.

Automatické parkovisko je len prvým krokom k lepšej budúcnosti Gaderskej doliny.

Spílili nebezpečný strom

Viac než storočný strom mohol ohrozovať majetok i životy.

Strom bol nebezpečný, museli ho spíliť.

Martin zabojuje o prestížny titul

Metropola Turca je v hre o Európske hlavné mesto kultúry. Kompetentní sa odvolávajú na históriu, kandidatúru stavajú na projekte z roku 2008.

Igor Válek (vľavo) a Peter Cabadaj, ktorí zastrešujú projekt kandidatúry Martina na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

II. TRIEDA: Boj o prvú štvorku má parádne grády

Za odohratými zápasmi jesennej časti obzrieme so zástupcami troch klubov druhej triedy - Ďanovej Kláštora a Hája. Trochu sme rozobrali aj témy týkajúce sa slovenskej reprezentácie.

Jozef Šavol opäť doviedol svoj tím na priebežné prvé miesto.