Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Na Holiach vojna o Hole?

V čase, keď sa na Martinských holiach začali hotovať na novú lyžiarsku sezónu, ktorá už aj tak mala byť obmedzená definitívnym odstavením sedačkovej lanovky, sa jej postavila do cesty ďalšia prekážka. Hoci je drevená, priam zabetónovala svahy Holí. Spoloč


nosť Pro Ski, ktorá chce na Holiach stavať polmiliardové stredisko s moderným zázemím služieb, navozila začiatkom októbra na pozemky, ktoré má vo vlastníctve, siahovicu, a tak „odstrihla“ dva najdôležitejšie vleky tohto zimného strediska. Na Holiach sa začala zákopová vojna o Hole, a ak nepríde k dohode dvoch subjektov – na jednej strane prevádzkovateľa vlekov – spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole a na druhej potenciálneho investora – firmy Pro Ski, lyžiarska sezóna na Martinských holiach bude „stratená“! Minulý týždeň si bol situáciu pozrieť v teréne aj martinský primátor Stanislav Bernát.

Skryť Vypnúť reklamuAká bude blížiaca sa zimná lyžiarska sezóna na Martinských holiach? To je otázka, na ktorú by sme dnes, podľa toho, čo vieme a čo „prebehlo“ médiami, mohli odpovedať štipľavou protiotázkou: A bude vôbec nejaká? Situácia sa totiž vrbí ako poriadny rébus. Komplikované vzťahy súvisiace s podnikaním na Martinských holiach sme už opísali mnohokrát. Majú dlhú históriu a vyostrili sa tohto roku, keď spoločnosť Pro Ski, ktorá aj na stránkach našich novín predstavila svoj investičný zámer, začala presadzovať projekt budovania lyžiarskeho strediska z priestoru donedávna fungujúcej starej sedačkovej lanovky zo Strání. Je jej majiteľom a 31. apríla tohto roku ju definitívne odstavila. Sedačkovej lanovke skončilo povolenie na prevádzku a firma, ako nám nedávno povedal jeden z konateľov Vladimír Franko, sa rozhodla neobnovovať výnimku najmä kvôli technickému stavu tohto dopravného zariadenia. Jednoznačným zámerom firmy, ako povedal, je postaviť novú kabínkovú sedačku. Tá, podľa pôvodného projektu už mala stáť a túto zimu aj premávať, ale výstavba spomínaného projektu, ktorý mesto nepodporilo, naráža na viaceré zádrhele. Túto situáciu ako problémovú nehodnotí druhá podnikateľská skupina na Martinských holiach, ktorá prevádzkuje existujúce vleky. Ako sa pre naše noviny nedávno vyjadril konateľ Lyžiarskeho strediska Martinské hole, s.r.o., Martin Gargulák, Holí by sa to nemalo až tak veľmi dotknúť. Podľa neho len niečo viac ako jedenásť percent lyžiarov sa vyvážalo nad Martin spomínanou sedačkou. A preto, vraj, odstavenie sedačkovej lanovky nemá byť pre lyžiarov tragédiou.
Drevené hradby
Lenže situácia v zimnom stredisku na Martinských holiach sa začína poriadne komplikovať. Pripomína malú zákopovú vojnu. Minulý víkend totiž začala firma Pro Ski navážať drevnú hmotu na tie zjazdové trate, ktorých pozemky má v prenájme. Tým vlastne zablokovala spustenie dvoch zo štyroch vlekov na Martinských holiach. Ako NŽT informovala tlačová hovorkyňa Pro Ski Lele Zemanová, toto razantné opatrenie sa rozhodli uskutočniť po uzavretí nájomnej a kúpnej zmluvy vzhľadom na pochybnosti o tom, či bude prevádzkovateľ dopravných zariadení Lyžiarske stredisko Martinské hole, s.r.o., ochotný platiť adekvátnu cenu za prenájom pozemkov, cez ktoré vedú jeho lyžiarske vleky. Pochybnosti, vraj, súvisia aj s faktom, že tá istá spoločnosť doposiaľ neplatila nájomné ani doterajším vlastníkom území. Podľa jej vyjadrenia majú aj dôkaz, že nástupná stanica dlhého vleku Poma je vybudovaná bez stavebného povolenia.
Čo to všetko znamená a ako sa tento vývoj udalostí podpíše pod nadchádzajúcu lyžiarsku sezónu na ešte nedávno vychýrených svahoch Martinských holí? Nepochybne to bude ďalšie výrazné obmedzenie zimného turistického ruchu, ktoré môže uvrhnúť Martinské hole do zabudnutia. Veď na Holiach, kde sa hodinová kapacita lyžiarskych vlekov merala na tisícky, sa môže pohybovať nanajvýš na stovkách! No a to už je poriadne obmedzenie, ak nie takmer úplné ochromenie prevádzky lyžiarskeho strediska. Navyše toto všetko môže mať, a zrejme aj bude mať, kruté následky nielen pre túto, ale aj pre budúce sezóny.
Čo na to radnica?
Zaujímalo nás, čo na tento problém hovorí radnica. Martinský primátor Stanislav Bernát sa o uskladnenom dreve pri vlekoch dozvedel až na tlačovej besede minulý týždeň v pondelok. Ako sa už opakovane na rôznych fórach deklarovalo, radnica podporuje projekt výstavby Holí z Ostredku. Je starý desať rokov a medzitým mu narástla poriadna brada. Tu je názor primátora na aktuálny vývoj situácie: „Najprv treba vybudovať infraštruktúru, pripojiť vodu, elektrinu a vybudovať cestu v novej dolnej stanici lanovky z Ostredku. Budeme pokračovať vo vykupovaní pozemkov, ktoré nepatria mestu a ani lyžiarskemu klubu. Na horných pozemkoch by malo stáť jedálenské zariadenie, retenčná nádrž na vodu, nová šesťsedačková lanovka, až potom by sa mala budovať nová lanovka so zjazdovou traťou. Mesto smerný územný plán dodrží a verím, že bude stavať zjazdovku i lanovku.“ Po tlačovej besede sa Stanislav Bernát išiel pozrieť na Martinské hole. „Požiadal som oddelenie mestskej stavebnej správy o preverenie, či na Martinských holiach došlo k porušeniu stavebného zákona alebo nie. Mesto zatiaľ nemá dôvod do toho zasahovať, lebo ide o spor medzi akciovou spoločnosťou Pro Ski a Martinské hole, s.r.o. Ak došlo k porušeniu spomínaného právneho predpisu, potom budeme postupovať podľa zákona,“ dodal S. Bernát.
Nedohoda zabije sezónu
Vo štvrtok predpoludním zorganizovala spoločnosť Lyžiarske stredisko Martinské hole tlačovku, na ktorej jeden z jej konateľov Martin Gargulák prezentoval stanovisko spoločnosti k najčerstvejšiemu problému – navezenému drevu na svahoch, ktoré blokuje začatie novej lyžiarskej sezóny na Martinských holiach. Ako povedal, toto všetko sa udialo v čase, keď boli po šestnástich rokoch, odvtedy, čo sa naposledy postavila nová chata Magistrát, zaznamenané prvé väčšie investície na Martinských holiach. „V týchto dňoch sa malo začať s opravou cesty, čiastočne boli vyrovnané zjazdové trate, začalo sa s budovaním informačného strediska s reštauráciou a verejnými WC s rozpočtom 25 mil. Sk, uskutočňuje sa rekonštrukcia hotela Martinské hole s rozpočtom 30 mil. Sk. Všetky tieto investície mali začať slúžiť verejnosti už počas nastávajúcej zimnej sezóny.“ Povedal medziiným.
V stanovisku, ktoré prezentoval pred novinármi, sa vyjadril aj k informáciám, ktoré predtým poskytla médiám spoločnosť Pro Ski a týkali sa neplatenia prenájmov za pozemky ich spoločnosťou. „Máme vysporiadanú veľkú väčšinu pozemkov, za tie pozemky, ktoré máme v prenájme, platíme riadne a včas, o čom sú k dispozícii doklady. Celkovo lyžujeme na asi 500 000 metroch štvorcových pozemkov. Dva pozemky, ktoré mali donedávna totožných majiteľov, s ktorými sme sa pre nereálne požiadavky na výške nájomného nedokázali dohodnúť, získala spoločnosť Pro Ski a práve na ne uložila drevenú guľatinu. Z týchto dvoch pozemkov reálne využívame 0,15 ha, čo je 0,3 percentá celkovej rozlohy zjazdoviek. Podľa nášho názoru týmto krokom ide o zneužitie vlastníctva a „hru“ vlastníka o získanie vplyvu aj za cenu, že sa na Martinských holiach nebude v sezóne 2005/2006 lyžovať,“ tvrdí sa v stanovisku. Predstavitelia spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole v ňom vyslovujú presvedčenie, že pohnútkou na umiestnenie dreva na zjazdovky, a tým k zablokovaniu nastávajúcej lyžiarskej sezóny, nie je fakt, žeby neplatili nájom. Podľa nich, odpoveď na otázku, prečo boli vykonané takéto kroky, im poskytuje meno predsedu predstavenstva spoločnosti Pro Ski a.s., ktorým je Vladimír Franko. Ten, ako v stanovisku tvrdia, predajom svojho podielu stratil akýkoľvek vplyv v ich spoločnosti a prostredníctvom súdu sa domáha vrátenia majetkového podielu. „V uvedenej veci bolo začaté viacero súdnych sporov. Aj touto cestou sa snaží stredisko zablokovať a na úkor všetkých lyžiarov situáciu využiť na získanie majetkového vplyvu na Martinských holiach. Motiváciou môže byť aj to, že naša spoločnosť podala na jeho manželku na súd žalobu na zaplatenie sumy 1,2 mil.Sk (v stanovisku nie je špecifikované, za čo - pozn. redakcie),“ píše sa ďalej v stanovisku prezentovanom Martinom Gargulákom.
Cena bude vysoká
Nás, samozrejme, najviac zaujímalo, čo bude v nastávajúcej sezóne? Bude sa na Martinských holiach lyžovať, alebo už definitívne zhasla nádej. Podľa Martina Garguláka v spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole, s.r.o., stále veria, že sa so spoločnosťou Pro Ski dohodnú. Preto navrhli druhej strane stretnutie. Ale, ak dohoda nebude, je pravdepodobné, že na Martinských holiach sa lyžovať nebude! „Pre nás to znamená prepustenie zamestnancov, pozastavenie výstavby informačného centra s reštauráciou, pravdepodobné problémy so splácaním našich záväzkov, exekúcie atď... Predpokladáme, že aj ostatným podnikateľom na Martinských holiach to spôsobí podobné problémy. Je tam totiž 500 komerčných lôžok, reštaurácie, bufety, požičovne. Cena za „skládku dreva“ na zjazdovkách bude vysoká – lyžiari na Martinských holiach lyžovať nebudú,“ zdôraznil konateľ M. Gargulák. V tom s ním súhlasila aj riaditeľka hotela Martinské hole Gabriela Púčalová, ktorá sa obáva, že ak sa situácia nevyrieši, odhlási sa aj tá klientela, ktorá je už na sezónu prihlásená, pričom údajne na viac ako 40 percent už mali zabezpečené rezervácie.
Polená nie sú len na zjazdovkách,
ale aj pod nohami
Podľa Jána Zuberca, člena predstavenstva Pro Ski, s ktorým sme hovorili vzápätí po tlačovke, nejde o nič iné, len o obchodný spor dvoch firiem - firmy, ktorá prezentovala projekt za 500 miliónov korún a ktorá, podľa neho, doteraz bola vždy ústretová voči druhému subjektu. „Málokto vie, že na reklamu sme investovali takmer milión korún, hoci sme na Holiach neprevádzkovali žiadne zariadenia. Navyše, za pozemky, ktorých sme legitímnymi užívateľmi, sme nepožadovali ani nájomné. Boli sme veľmi ústretoví aj voči mestu a útvaru hlavného architekta, ale doteraz nám kládli len prekážky, hoci, podľa nás, na to nemajú relevantné dôvody. Využili sme teda naše práva a umiestnili sme na pozemky drevo,“ povedal nám na úvod.
Pripomenul ďalej, že s druhou stranou rokovali o vzťahoch a plánoch, pričom on sám mal s M. Gargulákom asi päť stretnutí. „Lenže druhá strana stále prezentuje podmienky, ktoré boli pre nás nesplniteľné. Prvá podmienka bola personálna, aby nevystupoval druhý štatutár vo firme Pro Ski (V. Franko – pozn. red.), druhá podmienka bola taká, že najprv musíme uzavrieť zmluvu o budúcom fungovaní strediska a až potom budú s našim projektom súhlasiť, čo sme považovali za nemožné.“
Ako sa drevo naviezlo, tak sa dá aj odviezť
Napriek tomu, že momentálne sú vzťahy napäté a skôr to vyzerá, že lyžiarsku sezónu budú na Martinských holiach pochovávať s veľkou pravdepodobnosťou skôr ako až po nej, dalo by sa ešte niečo zachrániť. „Veľmi si prajeme, aby sme sa dohodli. Naším cieľom nie je nedohoda. Dohodnúť sa budeme vedieť, ale iba vtedy, keď budú podmienky vyhovovať obom stranám. Za seba môžem povedať, že dohoda by spočívala v tom, keby Lyžiarske stredisko Martinské hole súhlasilo s našim projektom, ale bez nejakých predbežných podmienok. Myslím si, že ich doterajší nesúhlas bol motivovaný len jednoduchou snahou nepripustiť na Hole konkurenciu. Do celého projektu, do jeho realizácie, sme už investovali okolo 30 miliónov korún, čo tiež svedčí o tom, že náš záujem investovať je vážny. Nechceme, aby tieto konflikty postihli lyžiarov, neželáme si to. Osobne dúfam, že sa dohodneme do začiatku lyžiarskej sezóny. Ale na dohodu treba dvoch. Tak ako sa drevo naviezlo, tak sa dá aj odviezť,“ dodal Ján Zuberec.
Tak plynie čas

Skryť Vypnúť reklamu

JANUÁR 2005Spoločnosť Pro Ski predstavila na stránkach NŽT projekt pod názvom Lyžiarske stredisko Martinské hole II. Má ísť o výstavbu moderných technologických, dopravných zariadení – 8-miestnej kabínkovej lanovky, 6-miestnej sedačkovej lanovky, dvoch 4-miestnych sedačkových lanoviek, zasnežovacieho systému a vybudovanie nových zjazdových tratí, vrátane zjazdovky z Holí na Stráne v celkovej hodnote 500 miliónov korún. Súčasťou staníc kabínkovej lanovky sú v projekte aj reštauračné a hotelové zariadenia. Firmu Pro Ski, ktorá je hlavným garantom celého projektu, založila akciová spoločnosť ProPartners Holding a Profil Rakovo, s.r.o. Ďalšie materské a dcérske spoločnosti, ktoré úzko súvisia s tvorbou a samotnou výstavbou celého projektu, patria, podľa vyjadrení konateľov firmy, medzi významné slovenské investičné spoločnosti. Podľa nich ide o silných partnerov, ktorí sú schopní realizovať aj finančne náročný projekt, akým je Lyžiarske stredisko Martinské hole II.

Skryť Vypnúť reklamu27. JANUÁRA 2005Martinské mestské zastupiteľstvo sa zoznámilo s projektom spoločnosti Pro Ski a hlasovaním rozhodlo, že (citát uznesenia č. 3/05)... podporuje výstavbu Lyžiarskeho strediska Martinské hole II. - Javorina podľa predloženého zámeru a žiada vedenie mesta o aktívny prístup k riešeniu tejto investície. Za hlasovalo 21 poslancov, proti bol iba jeden poslanec.31. MARCA 2005


Prvým krokom k výstavbe je podľa územného plánu vypracovanie urbanistickej štúdie zóny. Jej zadanie schvaľuje podľa stavebného zákona orgán územného plánovania, v tomto prípade martinská samospráva. Na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (31. 3.) poslanci hlasovali o zadaní štúdie a výraznou väčšinou (21 hlasov za, 2 proti, 5 sa zdržalo hlasovania) prijali uznesenie č. 59/05, ktoré znie: MZ prerokovalo a schvaľuje zadanie pre urbanistickú štúdiu rekreačnej zóny Strediska rekreácie a turizmu Martin-Stráne.
Vzápätí na to primátor S. Bernát platnosť tohto uznesenia pozastavil s odôvodnením, že podľa jeho názoru je pre mesto zjavne nevýhodné. Takýto krok mu zákon o obecnom zriadení umožňuje.


28. APRÍLA 2005


Na to, aby uznesenie bolo platné, teda na odstránenie primátorovho veta, bola potrebná trojpätinová väčšina hlasov všetkých poslancov MZ. Uskutočnilo sa druhé hlasovanie, za platnosť uznesenia však hlasovalo len 13 poslancov.
31. APRÍLA 2005
Sedačková lanovka na Martinské hole definitívne ukončila svoju prevádzku.


1. OKTÓBRA 2005Firma Pro Ski začala navážať na stráne Martinských holí drevnú hmotu – čím znefunkčnila dve zjazdové dráhy.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 165
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 061
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 304
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 007
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 973
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 242
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 599
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 528
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 518
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 454
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Aktuálne nám dobre fungujú všetky štyri formácie

Martinskí hokejisti si víťazstvom nad Topoľčanmi upevnili druhú priečku v tabuľke. Predviedli nielen kvalitný výkon, ale keď bolo treba ukázali i potrebnú dávku disciplíny.

Súboj o druhé miesto tabuľky Martin zvládol výborne.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

Nezvestný Peter Brna.

Biskup Galis je už z nemocnice doma

Ešte sa cíti slabý, ale jeho stav sa po ochorení covid -19 zlepšuje.

Žilinský biskup Tomáš Galis.

FOTO: Večerné Turany v zime

Zima vie byť čarovná i romantická.

Turany v zime.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Už ste čítali?