Prešli sme ťažkým obdobím, ktoré som veľmi citlivo vnímal

Čo si myslíte o učebnicovej charakteristike Martina, že toto mesto je centrom kultúry Slovenska? Neviem. Takmer desať rokov pracujem v Martine. V súčasnosti je toto tvrdenie iba na papieri. Martin by mal byť národným kultúrnym centrom Slovákov, ale nevie

Čo si myslíte o učebnicovej charakteristike Martina, že toto mesto je centrom kultúry Slovenska?
Neviem. Takmer desať rokov pracujem v Martine. V súčasnosti je toto tvrdenie iba na papieri. Martin by mal byť národným kultúrnym centrom Slovákov, ale nevieme zrekonštruovať jednu budovu, ktorá by mala byť centrom akéhosi diania. Zatiaľ je to len v takej... teoretickej polohe. My sa snažíme, ale bolo by dobré, keby sa aj štát trochu snažil podporiť nás a mladých ľudí. To je cesta, akou by sa toto tvrdenie dalo aj prakticky naplniť.
Prečo ste si za svoje pôsobisko vybrali práve martinské divadlo?
Bolo to tým, že som ako gymnazista chodil do tohto divadla a mal som k nemu blízky vzťah. Určite to bolo aj tým, že mi je tento región bližší ako bratislavský. K tomu, veľká väčšina veľkých a známych slovenských hercov začínala práve v Martine. A bolo to určite aj preto, že som tu dostal príležitosti stvárniť veľké postavy. Takúto príležitosť by som určite ako mladý herec v Bratislave nedostal.
Ktoré predstavenia sú vám ako hercovi najbližšie?
Blízke je mi každé predstavenie. Či už viac, alebo menej. Ale moja najobľúbenejšia rola bola v hre Frajer, kde som hral hlavnú postavu. To bola moja najväčšia srdcovka.
A zo súčasných predstavení, ktoré sa hrajú na doskách SKD?
Určite je to Pišta - postava z hry Nový život od Jozefa Gregora Tajovského a Doda Gombára.
Hráte aj rolu, ktorá nie je pre vás až tak obľúbená?
Nie, takú nemám. Herec - profesionál sa musí stotožniť s úlohou, ktorú dostane a musí sa jej zhostiť s radosťou. Inakšie sa to nedá.
Kde najradšej vystupujete? Kde sa stretávate s najlepšou atmosférou?
Určite v Prahe. Praha je úžasné mesto, máme tam svoje publikum. Vždy, keď tam hráme, máme vypredané.
Do ktorého mesta je naopak ťažké dostať sa?
Paradoxne je najťažšie hrať v Národnom divadle v Bratislave. V divadle, ktoré by malo poskytovať priestor profesionálnym súborom. Dostať sa tam je naozaj náročné. Omnoho ľahšie to ide v Prahe. V Bratislave si musíme prenajať priestory. Žiadajú od nás to isté, ako keď si tam nejaká banka robí večierok.
Prejdime k martinskému divadlu. Ako hodnotíte jeho návštevnosť?
No, musíme sa snažiť, aby tie ťažšie tituly, ktoré máme, boli vyťaženejšie. Nedá sa predsa robiť len komercia, ktorá nemá problém s návštevnosťou. Ale vo všeobecnosti je návštevnosť dobrá.
Ktorá z hier SKD je momentálne vo verejnosti najobľúbenejšia?
Určite je to 1+1=3. Hrali sme to hádam stodesaťkrát a stále je to vypredané.
Nepochybne jednou z najdôležitejších tém v súvislosti s martinským divadlom je rekonštrukcia budovy Národného domu. V čom spočíva hlavný problém?
Toto je naozaj veľký problém. Všetko sa ťahá už od začiatku rekonštrukcie. Na začiatku patrilo divadlo pod krajský úrad, potom sa presunulo pod VÚC. Najprv bola priamo financovaná Ministerstvom kultúry, zatiaľ čo teraz samospráva nemá dostatok finančných prostriedkov na dokončenie. To je aj hlavný dôvod vzniku časového sklzu.
Zmení sa to?
Dnes nám dúfam svitá na lepšie časy. Rokujeme s premiérom a ministrom financií. Snažíme sa dostať rekonštrukciu Národného domu do zákona o štátnom rozpočte na rok 2006. Ak sa nám to podarí, do roka a do dňa by mohol byť dokončený.
Čím to je, že stav budovy SKD je až na takej zlej úrovni? Prečo sa nepristúpilo na kroky, ktoré pripravujete, už skôr?
Určite za to môže bratislavocentrizmus. Vidno ho takmer v každej oblasti, kultúrou nevynímajúc. Sami ste mohli vidieť, aký bol záujem o dostavbu Národného divadla v Bratislave – budovy, ktorá sa začala stavať za socializmu a zhltla už niekoľko miliárd korún. Divadla, kde je ročná prevádzka drahšia, ako prevádzky všetkých divadiel na Slovensku.
Máte 32 rokov. Ako sa taký mladý človek dostane k riadeniu jedného z najvýznamnejších divadiel na Slovensku?
Ja som tu osem rokov pôsobil ako herec a veľmi citlivo som vnímal celé dianie. Prežili sme tu dosť ťažké časy, keď v 96-tom nastala transformácia kultúry. Zlúčili nás s knižnicou a vzniklo Turčianske kultúrne centrum, ktoré takmer pochovalo toto divadlo. Ja som sa zapojil do záchrany divadla, bojovali sme za zrušenie tohto centra, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Divadlo bolo zadĺžené a boli tu strašné problémy. Tým, že sme všetci prešli takýmto obdobím, ktoré som veľmi citlivo vnímal, mal som pocit, že všade naokolo sa dejú zmeny. Táto doba si tie zmeny vynútila. Divadlu sa však zmeny vyhli, takže keď bola možnosť prihlásiť sa do výberového konania na post riaditeľa, podal som si projekt, ktorý asi zaujal a ja som dostal šancu prejaviť sa.
V súčasnosti ste viacej riaditeľom divadla alebo jeho hercom?
Riaditeľom som už dva roky a predtým som hral takmer v každom predstavení. Ešte po prvom roku riaditeľovania som mal asi najviac predstavení zo všetkých hercov martinského divadla. Týmto rokom sa to zmenilo a už to tak nie je. Venujem sa zháňaniu finančných prostriedkov na rekonštrukciu. Urobili sme veľké organizačné a personálne zmeny. Muselo odísť takmer dvadsaťpäť percent zamestnancov a aj vďaka tomu sa divadlo ekonomicky stabilizovalo a zaznamenalo prvé ekonomické úspechy. No verím, že akonáhle sa Národný dom zrekonštruuje, tak si jednu - dve hry zahrám. Ak teda budem ešte riaditeľom...
V Martine je veľmi obľúbený festival Scénická žatva a svoj úspech zaznamenal aj festival Dotyky a spojenia...
So Scénickou žatvou my v podstate nemáme nič spoločné, lebo to je súťažná prehliadka amatérskych súborov a my im len komerčne poskytujeme priestor. Ale som nadšený tým, že sa nám podarilo zorganizovať festival slovenských divadiel, ktorý na Slovensku absentoval. Sú tu medzinárodné festivaly, ale slovenské súbory takýto priestor na prezentáciu nemali. My sme ho chceli vytvoriť a stretol sa s veľkým záujmom – nielen profesionálnych súborov, ale hlavne divákov. Počas tých štyroch dní festival navštívilo okolo osemtisíc divákov, boli vypredané všetky predstavenia, každý večer bolo na Divadelnom námestí veľké množstvo ľudí. A taktiež sme sa stretli zo záujmom odbornej verejnosti, média zareagovali pozitívne, čo sa odzrkadlilo aj na chystanom podpisovaní zmluvy s ministerstvom kultúry, ktoré sa zapojí do ďalších ročníkov.
Tento rok bol plný vyhlásení novinárov, hercov či politikov, že Slovensko sa nachádza v kríze. Presnejšie, že v kríze je kultúra. Je to naozaj tak?
Nemyslím si. Stačí sa pozrieť na to, čo sme my urobili v júni. Divadelný festival Dotyky a spojenia plný súborov z celého Slovenska sa stal sviatkom divadla. Každý, kto aspoň jeden deň strávil na festivale, pochopil, že na Slovensku žiadna kríza nie je. Nič na tom nezmení fakt, že bola značne prezentovaná v médiách. Išlo najmä o hru, ktorú rozohrávali určité skupiny ľudí okolo verejnoprávnej televízie. Za všetkým sa niečo skrýva, ale tieto vyhlásenia vyšli z určitých skupín, ktorým o niečo ide.
V tom období sa veľa zohralo aj na politickej scéne. Napríklad vymenovanie Františka Tótha za ministra kultúry bolo sporným krokom. Nebol to žiaden odborník, ktorý by sa pohyboval v kultúre. Prišiel z úplne iného rezortu – z ministerstva školstva.
Ja zatiaľ nemôžem hodnotiť prácu ministra kultúry, pretože je to ešte dosť krátke časové obdobie, čo zastáva túto funkciu. Ešte neprijal žiadne zásadné rozhodnutie, podľa ktorého by sa to dalo hodnotiť. Ale môžem zodpovedne povedať, že za vlády bývalého ministra sme nepociťovali záujem o riešenie našich problémov. Stretával som sa dokonca s absolútnym nezáujmom.
Napríklad?
Rekonštrukcia Národného domu. My sme poslali list na ministerstvo, ktorý stačilo predložiť do vlády. Ale on to nebol schopný urobiť pol roka. Pol roka tam ten list stál - len kvôli nezáujmu. Ja si teda myslím, že sa pozitívny prístup dá očakávať skôr od pána Tótha. Ak je teda taký dobrý manažér, ako sa o ňom hovorí. Sú totiž na ministerstve ľudia, ktorými je obklopený a ktorí mu budú pomáhať. Nemyslím si teda, že minister kultúry musí byť priamo z tejto oblasti. Uvidíme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 869
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 177
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 771
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 916
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?