Minister Daniel Lipšic chce odvolať žilinského
krajského sudcu
a voči Danielovi H., ktorý ako zákonný sudca v trestnej veci vedenej na Krajskom súde v Žiline nepožiadal v zákonom stanovenej lehote o predĺženie väzby u obvineného Vladimíra Lazovského,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides. Minister navrhol disciplinárnemu súdu uznať sudcu vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia a žiadal ho odvolať z funkcie. Daniel H. totiž v zákonnej lehote nepodal návrh na predĺženie Lazovského väzby a nebezpečný násilník sa dostal na slobodu. Vladimír Lazovský bol pred tromi rokmi za 19 lúpeží a krádeží uväznený a na slobodu sa vrátil 27. augusta 2002. Hneď v nasledujúcich dňoch sa dopustil závažných trestných činov. 5. septembra 2002 prepadol s čiernou kuklou na hlave dvoch starších manželov v Čremošnom. Podľa vyšetrovania polície starého muža dokopal tak brutálne, že mu zlomil šesť rebier, nos a spôsobil tržnú ranu na hlave a 94-ročný muž na následky kopancov zomrel. Jeho žene, našťastie, neublížil. O život potom pripravil aj 88-ročnú občianku Uľanky a rovnako starého občana Černovej. Po jeho zatknutí v septembri roku 2002 sa priznal k jednej vražde a dvom lúpežným prepadnutiam. Krajská prokuratúra v Žiline obžalobu Lazovského doručila Krajskému súdu v Žiline 15. mája 2004. Jeho väzba v prípravnom konaní a v konaní na súde trvá maximálne dva roky a súd ju môže predĺžiť maximálne na päť rokov. Vladimíra Lazovského museli ale prepustiť na slobodu 29. septembra 2004. Stalo sa tak vinou súdu, ale doteraz nikto jednoznačne nepovedal, ktorý sudca urobil chybu. Verejnosť bola vtedy veľmi pobúrená, pretože boli odôvodnené obavy, žeby sa Lazovský mohol opäť pustiť po svojej vražednej ceste a vybavovať si účty s tými, ktorí pri jeho dolapení aktívne spolupracovali s políciou.
Slovenské zákony ale neumožnili „poslať“ Lazovského opätovne do väzby skôr, kým sa nedopustil ďalšej trestnej činnosti, takže za vraždu a lúpeže bol stíhaný na slobode. Polícia v Turci považovala túto vážnu chybu súdu za dehonestáciu práce tímu vyšetrovateľov a ďalších policajtov, ktorí pracovali na prípade. Polícia v Žiline zatkla Lazovského až 26. októbra 2004 v Žiline po krádeži cigariet. Už 29. októbra 2004 na žilinskom Krajskom súde pokračovalo s ním hlavné pojednávanie. Súdu oznámil, že chce, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Senát vyniesol rozsudok nad Tepličanom 3. decembra 2004. Súd ho vtedy uznal vinným z troch vrážd a ďalších trestných činov, za ktoré mu vymeral najvyšší trest – doživotné väzenie.
O návrhu ministra na začatie disciplinárneho konania voči žilinskému sudcovi rozhodoval disciplinárny súd, ktorý sa však s jeho návrhom nestotožnil a podľa jeho výroku sudca nepochybil. Ani nie rok na to, presne 19. júla 2005, podal minister Lipšic voči sudcovi opäť návrh na začatie disciplinárneho konania za nesplnenie povinnosti vyplývajúcej z Trestného poriadku a opäť sa to týkalo rovnakého prípadu. „V tomto prípade druhý účastník konania podal námietku zaujatosti a sudca je povinný sa s ňou vysporiadať tak, že ju postúpi na súd vyššieho stupňa, v tomto prípade Najvyšší súd SR. On to však neurobil a pokračoval v pojednávaní prípadu. Urobil procesnú chybu, za ktorú minister podal návrh na začatie disciplinárneho konania a navrhol jeho odvolanie z funkcie,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides. Kým disciplinárny súd v prípade nerozhodne, môže sudca Daniel H. ďalej vykonávať svoju funkciu. „Rozhodol minister a my sme dostali len oznámenie, že bol podaný takýto návrh, takže sudca pokračuje vo výkone funkcie,“ hovorí predseda Krajského súdu v Žiline Róbert Urban. Ak aj disciplinárny súd tentokrát rozhodne, že sudca sa skutku dopustil a odvolá ho z funkcie, Daniel H. sa môže odvolať a rozhodovať bude súdna rada, ktorej je členom. „Dotknutý sudca sa však hlasovania nezúčastňuje,“ objasnil R. Urban. V súčasnosti Daniel H. už po druhýkrát rozhodol o výnimočnom treste pre Lazovského a prípad je opäť na Najvyššom súde.