do nášho hlavného mesta raritou. Nešlo o obyčajný výlet, ale o regulérne hranie na ozajstnej scéne známeho „Véčka“. Ako za mnoho vecí v živote, aj za túto možno vďačiť súhre náhod. Lenže, náhoda praje len pripravenému. A Kláštorčania pripravení boli. Divadlo sa v ich obci hrá roky, no doposiaľ, ako nám povedal I. Mikula, výber takmer vždy padol na komédie. Dedinský človek si potrebuje pri kultúre oddýchnuť, pookriať. Veď, starostí má vyše hlavy z iného v živote, divadlo mu ich nemusí pridávať. No posledne, pred dvomi rokmi, sa im dostal do rúk text Jany Juráňovej Misky strieborné, nádoby výborné.
Jej príbeh je síce zasadený do čias spred poldruha storočia a všíma si štúrovcov, no nie cez mužský pohľad na vec, ale cez pohľad ich lások, priateliek či partneriek. Cez štúrovské ženy sa superkladní hrdinovia stávajú ľuďmi s mnohými charakterovými problémami a provokujú k novému prehodnoteniu ich pozície v našich dejinách. A tak sa „ťažká“ dejepisná téma odtabuizovala. Pomohli tomu aj herci z Kláštora pod Znievom, ktorí poľudštili legendy a odvážne sa popasovali s textom predlohy tak, že vzniklo zaujímavé divadlo, ktoré síce na turčianskej prehliadke v minulom roku zvlášť nezaujalo, no podnietilo niekoľkých ľudí, aby odvahu Kláštorčanov prezentovať novú tému po novom povzbudili. Jedným z nich bol aj dramaturg Slovenského komorného divadla v Martine Róbert Mankovecký. „Poradil nám, ako odľahčiť niektoré časti predstavenia, ako vypointovať dialógy i výkony. A oplatilo sa... V tomto roku sme na Palárikovej Rakovej získali za túto inscenáciu tretie miesto.“
A ešte jednu vec treba pripomenúť. Na premiére hry v Kláštore pod Znievom sa zúčastnila aj autorka predlohy – Jana Juráňová. Veľmi ocenila odvahu domácich pohrať sa s textom, o ktorom si myslela, že už zapadol prachom. Slovo dalo slovo, a tak, keď v Slovenskom komornom divadle mali skraja tohto roka večer venovaný ženským autorkám v slovenskej literatúre a dramatickom umení a na ktorom bola jednou z hlavných protagonistiek aj Jana Juráňová, nemohli si tu nespomenúť aj na Kláštorčanov, ktorým ponúkli počas večera odohrať ukážku z Misiek.... A opäť tu spevnelo jedno z ohniviek reťazca dobrých náhod. Kláštorčania i text Misiek... sa veľmi páčili známemu vydavateľovi K. K. Bagalovi, rozhodol sa preto text hry vydať. A práve krst útlej knižočky sa stal príležitosťou na pozvánku pre Kláštorčanov do Bratislavy. Na svoje vystúpenie sa pripravovali naozaj svedomito. Asi mesiac pilovali texty, trénovali výstupy, dokonca jeden spomedzi nich – Ivan Teltsch, neváhal a do Bratislavy prišiel z Mníchova, kde pracuje. Námaha sa vyplatila. Literárna Bratislava tlieskala Kláštorčanom.
A komu konkrétne? Pripomeňme, že vedúcou súboru je Soňa Žuchová, dramatické úpravy a réžiu mal na starosti Igor Mikula, scénu Ján Novosedliak, technickú spoluprácu Jaroslav Meriač, Milan Kováčik a Vladimíra Chladnúchová. Štúrovské ženy si zahrali Monika Schumichrastová, Lucia Smiková, Drahomíra Panušková a Andrea Meriačová a štúrovcov zase Igor Mikula, Norbert Hrivnák, Pavol Siráň, Peter Kolmačka a už spomínaný Ivan Teltsch.