Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Strelci zamykali jeseň

V poslednom jesennom kole sa šláger hral v sobotu v Martine. Kým Valčania mali šancu prípadným víťazstvom udržať si kontakt s čelom tabuľky, naopak víťazstvo zverencov trénera Ladislava Kunu ich mohlo dotiahnuť práve na úroveň do predposledného kola najl

epšie postaveného turčianskeho mužstva v tabuľke. Z dvoch možností vyšla tá druhá, lebo zverenci trénera Pavla Čierneho v Martine sklamali, keď hladko prehrali s mužstvom, ktoré výkonom tiež neoslnilo. A tak rozlúčka s futbalovou jeseňou v Martine nenadchla, a to aj napriek tomu, že padlo päť gólov. Akou-takou náplasťou pre slabšiu návštevu, ako sa čakalo, bolo len niekoľko pekných futbalových zábleskov. Vďaka aspoň za ne. Každopádne, aj po prehre v Martine mali Valčania šancu zostať aj po jeseni najlepším turčianskym štvrtoligistom. Pokaziť im radosť mohli iba Beľania. Lenže tí mali v poslednom kole pred sebou ťažké sústo, suveréna súťaže, žilinskú rezervu, a to na jej tráve. Zverenci Mareka Hollého v prvom polčase držali nerozhodný výsledok a do kolien ich poslal až nepremenený pokutový kop. Škoda! Beľania napriek prehre zanechali v Žiline dobrý dojem.
Pre pokojnejší zimný spánok, ako soľ body potrebovali Trebostovčania. Po zápase v Tvrdošíne bol trebostovský tréner Ivan Janiga nahnevaný na rozhodcov – domáci, vraj, dali gól rukou a Trebostovčanom naopak rozhodca gól neuznal. Krásno nebolo súperom z kategórie najľahších, ale domáci, ak predsa chceli mať pokojnejší zimný spánok, museli vyhrať. Aj zvíťazili a splnili svoje predzápasové predsavzatie. V rovnakej situácii boli aj Štiavničania, ale z Rudinskej sa body len tak ľahko nevozia. Nedoviezli ich ani zverenci A. Göröga, ba z ihriska odchádzali s poltuctovým debaklom...
Ostatné výsledky: Námestovo – Oščadnica 2:1 (1:1), Nižná – Tvrdošín 0:1 (0:1), Stráňavy – Lietavská Lúčka 3:3 (1:0).
Martin – Valča 4:1 (3:0)
Góly: Šlichtík 2, Čulok a Stráňava, resp. Václavík. Zostavy – Martin: Šarlina – Stráňava (R. Líška), Stano, Koleno, Rakyta (Šípka), Markovič (Žilák), Ďurkovič, Bulvas, Ižip, Šlichtík, Čulok, Valča: Burda – O. Líška, Václavík, Žilla, Ráheľ, Zelenec, Vítek, Šeri, Pravňan (Poživenec), Janík (Fekeč), Horváth.
Ak malo derby druhého a tretieho mužstva v symbolickej turčianskej tabuľke odpovedať na otázku, aká je kvalita futbalu v regióne, tak veru beda. Na martinskej tráve padlo síce päť gólov, ale futbalovej kvality bolo poskromne a nebyť niekoľko pekných okamihov, ktorých väčšina vyústila do gólov, boli by mali diváci právo na povzdych, že slnečný jesenný deň mohli využiť aj krajšie. Na rozlúčkový zápas s futbalovou jeseňou nastúpili obaja súperi oslabení. Priebeh zápasu ukázal, že skôr sa s týmto hendikepom vysporiadali Martinčania ako Valčania. Hosťom síce patrili prvé minúty zápasu, ale ich ťažkopádne kombinačné akcie sa zväčša končili pred šestnástkou. Domáci dlho trpeli na nepresnú rozohrávku, stred poľa nedokázal udržať loptu. Tá až pričasto neposlúchala hráčov jedného aj druhého mužstva. Až v 21. min im vyšla zverencom trénera Ladislava Kunu prvá akcia a hneď bola gólová. Ižip vybojoval loptu pred šestnástkou hostí, posunul ju Čulokovi, ktorý strelou zo šestnástky nachytal na hruškách Burdu. Gól zatriasol Valčanmi a od týchto minút Martinčania ovládli stred poľa a svoju hernú aj technickú prevahu zužitkovali na ďalšie dva góly – najprv v 34. min Stráňava strelou po zemi z rohu šestnástky pridal druhý gól a o minútu po peknej priamočiarej akcii zužitkoval Šlichtík ideálny Markovičov pas. Tri strely medzi žrde Valče, tri góly! Kým na jednej strane mohla domáca lavička plesať nad stopercentnou produktivitou, na druhej zasa mala lavička dôvod hromžiť nad chaotickou hrou, ktorá domácich posadila na koňa. Totálne rozpadnutú hernú koncepciu Valčania trochu zalátali po zmene strán. Ale vôbec nedokázali zužitkovať, že domáci pod dojmom jasného náskoku hrali až príliš vlažne. Prestali sa koncentrovať, prihrávali si nepresne a prenechali stred poľa hosťom. Tí sa ale herne nechytili a dlho nedokázali využiť výpadok domácich. Martinské zahrávanie sa s ohňom, ale hostia nakoniec raz predsa potrestali. V 64. min sa Václavík, ktorého tréner Čierny ešte na konci prvého polčasu presunul z obrany na hrot útoku, uvoľnil a technickou strelou zvládol finále jednej z mála pekných akcii hostí. Ale najkrajšiu akciu zápasu zvládli v 77. min martinskí útočníci Čulok so Šlichtíkom. Presnú prihrávku Čuloka si Šlichtík na hranici šestnástky spracoval na prsiach a prudkou strelou dal štvrtý gól. Bol to jeden z mála parádnych zábleskov zápasu, v ktorom víťazi síce neoslnili, ale vyhrali zaslúžene. Valčania, tentoraz, výrazne zaostali za očakávaním.
Žilina B – Belá 4:1 (1:1)
Góly: Gavarič, M. Ďurica, Bajza a Vacek resp. Rendek. Zostava Belej: Šupej – Horník, Siekel, Fučela, Lučanský, Matejčík (Ondrla), F. Hollý, Fazika, Páleš, Rendek, Ďanovský (Lettrich).
V prvých minútach zápasu boli hostia favorizovanému domácemu technickému mužstvu celku vyrovnaným súperom. Pozorná obrana držala útočníkov vedúceho mužstva tabuľky na uzde. Ale v 15. min čiperní hráči Žiliny prvýkrát pohrozili – strela po ofsajdovej akcii skončila na tyči bránky Šupeja. V 23. min brankár hostí včasným vybehnutím v zárodku zneškodnil šancu domáceho mužstva. Hneď z protiútoku vyskúšal brankára súpera strelou z diaľky Lučanský. Domáci mali miernu územnú prevahu a v 30. min po centrovanej lopte dal Gavarič hlavou zblízka ich vedúci gól. Beľania zdvihli hlavu o dve minúty. Hollý našiel prihrávkou Rendeka, a ten sám pred brankárom nezaváhal a vyrovnal. Po góle hostia opäť vyrovnali hru. Spoliehali sa na dôslednú obranu a rýchle protiútoky a po jednom z nich pohrozili domácej obrane. V 40 min prudkú a navyše tečovanú strelu Faziku žilinský brankár len s námahou vyrazil a vzápätí mal šťastie, lebo nabiehajúci Páleš loptu neposlal za jeho chrbát. Hneď v prvej minúte druhého polčasu bol v šanci Rendek, ale domáca obrana ho v rozhodujúcej chvíli odtlačila rukami od lopty. V 61. min sa dostal domáci útočník k odrazenej lopte a jeho prudkú strelu ešte obrana hostí tečovala a lopta skončila v sieti Šupeja. O štyri minúty mohol vyrovnať Siekel, ale pokutový kop za zrazenie Rendeka poslal iba do tyče. Tento moment ovplyvnil ďalší priebeh zápasu. Domáci mali iniciatívu na svojich kopačkách a najprv Bajza zvýšil ich vedenie a v 80. min po krásnej strele sa domáci tešili štvrtýkrát. Hostia ešte mohli čosi urobiť s výsledkom, ale Siekelova hlavička išla tesne nad a v samom závere striedajúci Lettrich ani na dvakrát neprekonal brankára.
Trebostovo – Krásno 3:0 (1:0)
Góly: Ľ. Lukášik (pok. kop), Korda a vlastný. Zostava Trebostova: Krkoša – Bosík, Bízik, Kosa, Mackura, Kováč, Ľ. Lukášik, R. Lukášik, A. Lukášik, Korda (J. Fľak), Špener (Ruttkay).
Vo veľmi dobrom zápase sa domáci s jeseňou rozlúčili cenným víťazstvom nad kvalitným súperom. Od začiatku hrali pozorne v obrane, hýrili dobrým pohybom. Už v 15. min po peknej akcii pálil Kováč len tesne vedľa, potom sa blysol veľmi dobre hrajúci Ľ. Lukášik dvoma parádnymi trestnými kopmi. Ale ani hostia nehrali zakríknuto, lebo predtým domácich zachránil po rýchlom protiútoku zákrok brankára Krkošu. Rovnako úspešne zachraňoval aj brankár hostí po dvoch streleckých pokusoch Kosu. V 38. po prihrávke Kováča do šance A. Lukášikovi obrana hostí zachránila nedovoleným zákrokom a Ľ. Lukášik bezpečne premenil pokutový kop. Po zmene strán hostia v snahe vyrovnať pridali na aktivite, ale obrana domácich im toho veľa nedovolila. Ale pri jednom jej zaváhaní sa opäť blysol zákrokom brankár Krkoša. Na druhej strane pohrozil Ľ. Lukášik, ktorý opečiatkoval brvno bránky hostí. V 54. min sa dobre hrajúci Korda zbavil protihráča a z rohu šestnástky dal s prehľadom druhý gól. Ten istý hráč bol aj asistentom pri treťom góle, ktorý si dal obranca hostí. Domáce mužstvo podalo veľmi dobrý, kolektívny výkon a jeho víťazstvo proti silnému súperovi bolo zaslúžené. Tréner Janiga pochválil celé mužstvo, ale zvlášť Krkošu, Ľ. Lukášika, Kováča a Kordu.
Rudinská – Štiavnička 6:0 (4:0)
Góly: Sedúch 3, Súkeník a Tvrdý. Zostava Štiavničky: Hvostík – Krištofík, Struhár, Vaňko, Paško (Mičík) Kacvinský, Volna, Tavel (M. Vrabec), Petrák (Maslík), Ociepka, Gregor.
Hneď z prvej akcie sa dostal do šance Gregor, ale namiesto strely volil kľučku a brankár jeho šancu zneškodnil. Zanedlho opäť Gregor zakončoval, ale nepresne. Efektívnejší boli domáci a už v 5. min využili chybu v rozohrávke súpera a Sedúch strelou po zemi skóroval. V 13. min mohol vyrovnať Ociepka, ale brankár bol proti. O šesť minút sa odrazená lopta vrátila na šestnástku k Sedúchovi, ktorý zvýšil vedenie Rudinskej. Šancu dať kontaktný gól mal Ociepka, ale jeho hlavička zo siedmich metrov išla mimo. Čo sa nepodarilo hosťom, dokázali domáci, tentoraz Súkeník dal tretí gól. A to ešte nebolo všetko, lebo v 43. min, opäť po chybe v obranných radoch, zavŕšil Sedúch čistý hetrik. Po zmene strán mali najprv hostia tri strelecké pokusy, ale Gregor, Tavel a Petrák mali nepresnú mušku. Naopak, v 60. min dal po chybe Vaňka dal Súkeník zblízka piaty gól a v 66. min Tvrdý volejom z päťky šiesty gól. Aspoň čestný úspech hostí mohol dať Maslík, ale v 75. min pálil vedľa.

1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?