ii tento spor známy nielen v Turci, ale na celom Slovensku. Vtedy sme navštívili sestry Knapcové i Stanislava Reťkovského, pozreli sme si videozáznam, v ktorom sme evidentne videli použitie fyzickej sily i ostrých slov. Obe strany tvrdili, že sú v práve. Nešlo ale iba o jediný konflikt, ale o stály problém ich vzťahov. Stanislav Reťkovský v apríli roku 2002 vošiel na pozemok svojich susediek, pretože mu na ňom vo vodomernej šachte zastavili prívod vody. Tie potom tvrdili, že to urobili preto, lebo si postavil plot na ich pozemku.
Zabitý kôň preteká
Minulý rok sestry Knapcové ranč predali. Stanislav Reťkovský nemá s jeho novým majiteľom žiadne konflikty. Povedal nám, že sa sním dohodol na zrušení všetkých vecných bremien, kvôli ktorým jeho susedky vchádzali na pozemok, kde mal prevádzku, aby vyprovokovali konflikty. Spor má ale stále jednu neukončenú dohru na súde. Sestry Knapcové predali koňa Stanislava Reťkovského bez toho, že by o tom vedel. Medzitým zviera prepísali na nového majiteľa. Koňa potom údajne dali zabiť na mäso... Stanislav Reťkovský sa ale dozvedel, že zviera dosiaľ žije, dokonca sa s ním preteká istý Trnavčan.
Stanislava Reťkovského sme navštívili v jeho firme, ukázal nám množstvo novinových výstrižkov, listov, ktoré napísal redaktorom a manažérom časopisov a televízie, lebo bol presvedčený, že verejnosť neinformovali objektívne. My sme s ním hovorili o výsledkoch vyšetrovania polície a rozsudkoch súdu. Za incident, ku ktorému došlo ešte v apríli 2002, súd nikoho neodsúdil. Stanislav Reťkovský vystupoval v tomto spore ako poškodený, lebo mu pri konflikte zranili koleno. Konflikt sa „zomlel“ ale tak rýchlo, že si nikto zo svedkov naň presne nespomínal, takže ich výpovede sa často nezhodovali s videozáznamom Evy Knapcovej.
Bremeno vecných bremien
Ďalší konflikt, ktorý mal súdnu dohru, sa stal v auguste roku 2002 na pozemku Stanislava Reťkovského. Automobil Zuzany Knapcovej, ktorá ale nesedela za volantom, ale bola iba ako spolujazdkyňa, zastal na pozemku. Stanislav Reťkovský žiadal, aby odišli. Keď tak neurobili, rozbil plastovou rúrkou predné sklo. Potom vodič cúvol o 50 m dozadu. Poškodená tvrdila, že chcela zaparkovať svoje vozidlo a cez pozemok S. Reťkovského prechádzala, pretože je na ňom v jej prospech zriadené vecné bremeno, ale v jazde nemohli pokračovať pretože im v tom bránili iné vozidlá. Krajský súd v Žiline v júni tohto roku uznal, že zo strany poškodenej išlo o provokáciu a S. Reťkovský sa na vlastnom pozemku nedopustil ani výtržníctva. Škoda ktorú spôsobil údermi na sklo nedosiahla takú výšku, aby to mohli považovať za trestný čin poškodzovania cudzej veci. Zuzana Knapcová si môže uplatniť náhradu škody v občianskoprávnom konaní.
Zuzana Knapcová podala ešte v roku 2003 na S. Reťkovského trestné oznámenie, že jej v rokoch 2002 a 2003 vzal sedemdesiat nových panelov z pozemku, ktorý kúpil od nej. Panely boli podľa nej súčasťou vecného bremena a mošovský podnikateľ ich použil pre svoju vlastnú potrebu. Samozrejme, S. Reťkovský vypovedal, že pozemok kúpil aj s panelmi. Zuzana Knapcová ale nepredložila potvrdenie o tom, že nové panely za približne 290-tisíc korún naozaj kúpila, ani nevedela presne uviesť predávajúcu firmu. Panely boli podľa zistení vyšetrovateľa na tomto mieste minimálne 30 rokov. Vyšetrovateľ napokon zastavil trestné stíhanie Stanislava Reťkovského.
V jeho kancelárii sme si pozreli množstvo dokumentov zo súdov, policajných vyšetrovaní, ale aj účtovných dokladov. Tento mošovský podnikateľ tvrdí, že sestrám Knapcovým pomohol sumou väčšou ako milión korún, ale požičal im ešte viac ráz veľké sumy peňazí. Keď ich zrátal, vyšla mu suma 850tisíc korún. Neúspešné susedstvo sa skončilo a dúfajme, že súdy si poradia aj so spomínaným sporom, ktorý by mohol byť konečnou bodkou za celým radom nechutných problémov.