Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Vianoce sú o srdci

Pred najväčším medzinárodným vianočným galaprogramom pre všetky deti bez rozdielu (Martin, Športová hala, 9. decembra) hovoríme s jeho hlavnými organizátorskými protagonistami – autorom, režisérom a spevákom Petrom Hečkom a producentkou Editou Kmeťovou.


Mnoho Slovákov si vás pamätá ako speváka, ktorý, tuším to bolo niekedy v sedemdesiatych rokoch, preslávil Slovensko na festivale populárnej hudby v Japonsku skladbou Prvý syn. V jej úvode zaznel aj plač vášho syna. Dnes musí byť z neho dospelý muž. Čo robí? A vôbec, ako zhodnotil svoje „vystúpenie“ v Tokiu?
P. Hečko: Spomínam si na ten festival veľmi dobre – a rád. Dostal som na ňom jednu zo štyroch špeciálnych cien v konkurencii spevákov z viac ako polstovky krajín sveta. Naozaj v nej odznel hlas môjho prvého (a jediného) syna, ktorý sa nám krátko predtým narodil. Nebol to plač, ale smiech. Pamätám si ako dnes, keď sme ju nahrávali v Československom rozhlase so zvukovou majsterkou Adou Rehorovou. Drobca sme položili na stolík a snažili sme sa ho rozveseliť. Podarilo sa. Pravda je, že vznikli dve verzie tejto piesne. Jedna so smiechom, druhá bez neho. Tú prvú sme používali len pri výnimočných príležitostiach. Otextoval mi ju Ľuboš Zeman, bola plná emócií. Veď, kto by sa netešil zo syna? A čo robí dnes? Svojho času študoval hru na klavíri v základnej umeleckej škole, učitelia hovorili, že mal aj na konzervatórium, ale rozhodol sa inak. Dnes sa venuje športu – hráva futbal.
Zostaňme ešte pri rodine. So sestrou Júliou ste v osemdesiatych rokoch spojili vari najplodnejšie obdobie vašej kariéry. V tom čase ste boli hádam najpopulárnejšou dvojicou na scéne slovenskej populárnej hudby...
P. Hečko: S Júliou sa nám veľmi darilo. Vyhrali sme viaceré festivaly, urobili sme množstvo pesničiek, ktoré sa stali hitmi. Spomeniem - Taliansky muzikál, Náhlenie, Horúci mráz, Keď cítiš lásku, Kráľovná pavlačí a dvorov, Prelom všetky múry, Mesto snov..... Je mi smutno, že o tomto období hovoríme v minulom čase.
Zrazu ste sa stratili z rádií. Čo sa stalo?
P. Hečko: Spôsobila to zmena spoločenskej situácie po roku 1989. V tom čase sa rozpadli všetky inštitúcie, ktoré organizovali či objednávali kultúru a ktoré posielali umelcov na koncerty, festivaly... Znovusformovanie týchto štruktúr trvalo zhruba šesť rokov a v tomto čase všetci umelci stáli pred otázkami – čo ďalej? Faktom je, že ani my sme z popu neodišli. V prvej polovici deväťdesiatych rokov sme s Júliou urobili jedno „cédečko“ a teraz sa spolu podieľame na príprave i účinkovaní v koncertoch pre deti. Zmenili sa naše pozície. Ja som viac autor a režisér a ona navrhuje scénu. Pôvodnou profesiou je výtvarníčka, takže toto je pre ňu pozícia, v ktorej sa vie realizovať. Medzitým sa vydala, žije v Prahe, má syna a v budúcom roku sa pokúsime o návrat na scénu slovenskej populárnej hudby. Vydanie „cédečka“ pre Júliu je otázkou niekoľkých mesiacov.
Poďme k programom, ktoré pripravujete pre deti. Čo inšpirovalo váš presun z pozície tvorcu populárnej hudby do pozície človeka, ktorý, takpovediac, slúži deťom a ich svetu?
P. Hečko: Vo výberovke, ktorú sme s Júliou pripravili začiatkom deväťdesiatych rokov bolo aj niekoľko nových piesní – medzi nimi jedna s názvom Rozprávka Vianoc. Otextoval som si ju sám, vystupujú v nej postavičky z Andersenových rozprávok, je o kamarátstve, dobre i zle a o tom, že pod vianočným stromčekom sa stretávajú všetci, ktorých máme radi a že vtedy je každý s každým kamarát. Táto pesnička bola prvým krokom k myšlienke – pripravovať pre deti pred Vianocami galaprogramy, v rámci ktorých by sme im mohli vštepovať do srdiečok hodnoty tolerancie, slušnosti, dobra... Prvý sme urobili v roku 1996 v Poprade. Prišlo hádam 1500 detí, ktoré zažili vystúpenia špičkových umelcov, ale aj prekrásnu atmosféru koncertu, ktorý nebol len o spievaní, ale aj o dobrých vlastnostiach, rozprávkach, súťažiach, spolupatričnosti. Odozva tohto programu bola pre nás silným impulzom pre ambíciu robiť ich každý rok a vždy lepšie. Vianoce a deti, to sú fenomény, ktoré si aj napriek mnohým obmenám, zachovávajú to podstatné – nezabudnuteľný zážitok. Ja som mával v detstve krásne Vianoce. Treba tento zážitok posúvať ďalej.
E. Kmeťová: Ten popradský koncert bol bez televízie. Nasledujúce ročníky sme ho pripravovali už v koprodukcii so Slovenskou televíziou. Za ten čas sme dostali desiatky ďakovných listov i pozvánok, aby sme ho prišli robiť do viacerých miest Slovenska. Veď deti si pamätali prenosy so spevákmi, rozprávkovými postavičkami, množstvom darčekov a chceli to zažiť aj doma. No, vzhľadom na technické, finančné i organizačné podmienky koncertov môžeme ísť len do miest, kde sú vyhovujúce športové haly a dostatok ubytovacích kapacít. Teraz pripravujeme už jeho desiaty ročník, ale bez televízie, ktorá sa dnes orientuje na iný tip programov a deti nie sú v centre jej záujmu.
Deti sú špecifický divák a špecifický spolutvorca. Ako dokážete do ich sveta vstúpiť a čo vám tento svet dáva?
P. Hečko: Každý človek zostáva v duši dieťaťom po celý život. Vianoce sú tým časom, keď si to intenzívnejšie uvedomujeme a snažíme sa robiť si navzájom radosť. Nech to neznie ako fráza, ale sme radi, že ľudia náš program pociťujú tak, ako ho pripravujeme. Dávame do toho celé srdce, je taký, aké by mali Vianoce byť. Všetko žiari radosťou a šťastím, deti sú očarené tým, čo vidia a cítia, preto nám veria. Sú tvorivé, často nemajú ani trému, inšpirujú nás k tomu, aby sme sa sami snažili byť lepšími. Veď, čo môže byť krajšie a silnejšie, keď všetkým v sále spievajú deti z levočskej základnej školy pre nevidiaciach a slabozrakých? To nie je o póze, to je fakt. Práve zážitok z takýchto vystúpení je pre nás potvrdením, že naša snaha ide správnym smerom.
E. Kmeťová: Aj pre takéto zážitky, ktoré koncert dokáže sprostredkovať, dávame možnosť účinkovať talentovaných detičkám, ktoré by sa inak na takéto pódium ani nedostali. Možno si mnohí spomenú, že sme dali svojho času príležitosť sestrám Nízlovým, Desmodu, Patricii Paris, košickým Beatles a ďalším... Pre deti je to veľká motivácia vystupovať spolu s hviezdnymi umelcami.
Naše televízie prestali deti vnímať ako partnerov. Váš projekt ale v nedávnom čase súvisel aj s prezentáciou na obrazovkách. Dnes je to už minulosť...
P. Hečko: Je to strašne smutné, že ľudia, ktorí manažujú Slovenskú televíziu nevnímajú potreby kultúry tohto národa, ale len spočítavajú čísla. Podľa môjho názoru Slovenská televízia prestala byť verejnoprávnou práve tým, že nemapuje kultúrne dianie a jej ponuka je často na hranici dobrého vkusu. Je to hanba, keď niekto povie, že už odteraz bude všetko slušné, všetko transparentné, všetko dobré a potom zlikviduje tých, ktorí takí boli. Myslím si, že Slováci tým strácajú veľa a že sa to odrazí na dôstojnosti úlohy, akú na kultúrnom poli Európy majú. To, že sa rôznime v politických či náboženských názoroch, je druhoradé. Náš program je pre všetky deti bez rozdielu, ale je to o hodnotách, ako sú láska, priateľstvo, štastie, tolerancia, zdravý rozum. Pre nás to nie sú frázy, ale pravda o živote, a to chceme deťom sprostredkovať.
Dostali sme sa k martinskému koncertu Rozprávka Vianoc 2005. Aký bude?
E. Kmeťová: Dúfame, že opäť lepší ako v minulých rokoch. Ako je už známe z plagátov, program sa uskutoční 9. decembra o 17. h v Športovej hale na Podháji. Lístky v hodnote symbolických 50 korún sú už v predpredaji na piatiach miesta v Martine – Prior a Jantar – v salónoch Gestil, Kultúrne centrum Martin, Informačné centrum v budove Millénia a športová hala. Sú zlosovateľné a deti sa môžu tešiť na množstvo krásnych darčekov, ktoré sme pre ne pripravili. Očakávame plnú halu, dobrú náladu a veríme, že náš program sa im bude páčiť.
P. Hečko: Medzi tým programom, ktorý si deti pamätajú z televízie a tým, ktorý pripravujeme bez kamier, veľký rozdiel nie je. V televíznych prenosoch sme využívali ešte veľkoplošnú obrazovku a premietali sme na nej krátke ukážky rozprávok. Deti hádali ich názov a mohli vyhrať ďalšie ceny. Dnes sa sústreďujeme viac na vytvorenie pozitívnych emócii divákov v sále. Aj teraz máme pripravenú javiskovú pyrotechniku, laser, na javisku bude živo. Okrem účinkujúch profesionálov vystúpia aj kostýmovaní detskí asistenti, deti z Tanečného klubu Deep Martico Martin, domácej Súkromnej základnej školy BellAmos, ale aj z Levoče a Lipian. Program budú moderovať Majster N a čarodejník Laco. Príde Tublatanka, Lucie Vondráčková, Tweens, Júlia a Peter Hečkovci, Peha, súbory z Maďarska, Poľska. Na scéne bude asi polstovka vyzdobených stromčekov a množstvo atrakcií.
Boli Martinčania v príprave programu dobrými partnermi?
P. Hečko: Určite boli. Veľmi ústretoví boli na martinskej radnici a pomohli nám viacerí sponzori či organizátori kultúry. Všetkým aj touto cestou ďakujeme. Som presvedčený, že aj oni budú po zhliadnutí Rozprávky Vianoc stotožnení s tým, že dali svoj čas a peniaze pre dobrú vec.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 265
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 228
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 989
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 296
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 756
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 852
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 631
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 617
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 359
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 148
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polícia obvinila muža z Turca z krádeže bicykla, hrozí mu väzba

Podozrivého policajti vypátrali za jeden deň.

Ilustračná fotografia.

Polopodzemné kontajnery sú už na ďalšom sídlisku

V nových kontajneroch vidí mesto potenciál aj v budúcnosti.

Polopodzemné kontajnery sú estetickejšie a zaberajú menej miesta.

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Aktuálne: Dopravná nehoda na Balkáne

Vodič má zrejme ťažké zranenie.

Už ste čítali?