Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Väčšia šanca na nápravu, ale aj prísnejšie tresty

Obidva sú trestnými činmi. Prečinom je trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyselný trestný čin s trestnou sadzbou do päť rokov. Pojem prečin existoval v trestnom zákone do roku 1990. Pätnásť rokov sme prečiny nepoznali. Jednoducho povedané, preči

Existujú v novom trestnom zákone (v porovnaní s predchádzajúcim) zmeny v chápaní prečinov a zločinov?
Obidva sú trestnými činmi. Prečinom je trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyselný trestný čin s trestnou sadzbou do päť rokov. Pojem prečin existoval v trestnom zákone do roku 1990. Pätnásť rokov sme prečiny nepoznali. Jednoducho povedané, prečin je menej závažný ako zločin.
Čo sa týka zmien okolností vylučujúcich trestnú zodpovednosť, zmena bude asi vo vekovej hranici 14 rokov. Je táto veková hranica dostatočne nízka, vzhľadom na to, že maloletí sa čoraz viac dopúšťajú krádeží, lúpeží, ublíženia na zdraví?
Trestná zodpovednosť sa znižuje z 15 na 14 rokov. Ak do 31. decembra tohto roku spácha 14-ročný páchateľ trestný čin, nebude zaň trestne zodpovedný. O deň neskôr už bude trestne zodpovedný. Pedopsychológovia sa k týmto otázkam určite vyjadrovali. Súdy to budú aplikovať tak, ako to schválil parlament. Pred niekoľkými dňami bola pred súdom skupinka dvoch maloletých a šiestich mladistvých podgurážených alkoholom, ktorí sa pokúsili vykradnúť predajný stánok. Mladší boli pri vykrádaní aktívnejší, ale nie sú trestne zodpovední. Tendenciou je, že týchto prípadov pribúda. Znížením vekovej hranice trestnej zodpovednosti na 14 rokov sa počet trestne stíhaných zvýši.
Zmenilo sa niečo v znení paragrafu zákona o krajnej núdzi, nutnej obrane, oprávneného používania zbrane?
To sú okolnosti vylučujúce trestnú zodpovednosť, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky. V novom zákone pribudlo, že o konanie v krajnej núdzi nejde, ak ten, komu hrozilo nebezpečenstvo priamo, je povinný ho podľa zákona znášať. Nutná obrana je konanie, keď niekto odvracia trvajúci alebo priamo hroziaci útok. Ak konal v silnom rozrušení, prihliada sa na to, že prekročí mieru stanovenú zákonom. Posudzujú to súdni znalci v odbore psychiatrie a psychológie. Oprávnené použitie zbrane sa okrem iného týka najmä ochrany domovej slobody ohrozeného, jeho života, zdravia a majetku, ak do obydlia neoprávnene vnikla iná osoba.
Zaujímavé sú tresty domáceho väzenia, povinnej práce, peňažný trest, prepadnutia majetku (veci), zákazu činnosti. Ktoré z nich sú nové?
Z týchto trestov je nový trest domáceho väzenia. Zákon presne stanovuje za akých podmienok ho súd môže ukladať. Peňažné tresty boli bežné aj doteraz. Zákon stanovoval sadzby od 5000 do 5 miliónov korún. Problémy boli skôr s ich vymáhaním. Prepadnutie veci sa týka najmä predmetov, ktoré páchateľ použil na trestnú činnosť. Napríklad zbrane, ktorou ublížil poškodenému. Tresty prepadnutia majetku súdy ukladajú zriedkavo. Zatiaľ som tento trest vo svojej praxi neuložil. Ukladá sa pri závažných trestných činoch. Nevzťahuje sa však len na majetok, ktorý páchateľ nadobudne trestnou činnosťou.
Ako definuje nový trestný zákon poľahčujúce a priťažujúce okolnosti?
Ak niekto spácha trestný čin v ospravedlniteľnom citovom rozrušení, je to poľahčujúca okolnosť. Spáchanie trestného činu vo veku blízkom mladistvým, v dôsledku nedostatku vedomostí, skúseností, alebo pod negatívnym vplyvom duševnej choroby môže byť poľahčujúcou okolnosťou. Aj vysoký vek môže mať vplyv na rozumovú a vôľovú spôsobilosť páchateľa. Nový trestný zákon priznanie sa k trestnému činu jednoznačne definuje ako poľahčujúcu okolnosť. Priťažujúce okolnosti sa rozšírili o spáchanie trestného činu za odplatu, proti učiteľovi a vychovávateľovi. Spáchanie trestného činu na verejnosti sa považuje za priťažujúcu okolnosť, rovnako navádzanie maloletých na trestnú činnosť. Keď bude od 1. januára budúceho roku súd rozhodovať o tom, aký má určiť trest, položí akoby na jednu misku váh priťažujúce a na druhú poľahčujúce okolnosti. Podľa nich sa rozhodne, ako zvýši alebo zníži trestnú sadzbu. Doteraz sme nespočítavali priťažujúce a poľahčujúce okolnosti. Nový trestný zákon určuje explicitne, za akých okolností sa znižuje alebo zvyšuje trestná sadzba.
Zmenilo sa niečo na ochranných opatreniach, ktoré súd môže uložiť?
Novou formou ochranného opatrenia je detencia. Ak páchateľ ochorie vo výkone trestu nevyliečiteľnou duševnou chorobou (a ak by bol jeho pobyt na slobode nebezpečný), upravuje sa ňou spôsob jeho držania v detenčnom ústave. Nejde o trest, ale o ochranné opatrenie, aby spoločnosť bola chránená pred duševne chorou osobou. Pre uloženie ochranného opatrenia bude podstatný znalecký posudok a vyšetrenie duševného stavu odsúdeného. V súčasnosti súd ukladá ako ochranné opatrenia, napr. ochranné liečenie - najčastejšie protialkoholické a protitoxikomanické, ochranný dohľad, ochrannú výchovu a zhabanie veci. Ochranný dohľad som uložil iba raz, a to páchateľovi závažného trestného činu. Zhabanie veci som v praxi nariadil v prípade falšovania a pozmeňovania peňazí. Maloletý páchateľ ich vytlačil na multifunkčnom zariadení svojho otca.
V akých prípadoch ste mimoriadne znížili trestnú sadzbu pod dolnú hranicu a za akých podmienok je možné upustiť od potrestania?
Stalo sa tak v prípadoch, keď páchateľ oľutoval menej závažný trestný čin, priznal sa k jeho spáchaniu a v priebehu pojednávania došlo k náprave vzťahov medzi poškodeným a páchateľom. Upustiť od potrestania bude možné iba u páchateľov prečinu. Priznanie sa, oľutovanie skutku a prejavenie účinnej snahy po náprave sú predpoklady, aby súd upustil od potrestania. Treba prihliadať aj na doterajší život páchateľa. Súdne pojednávania môžu byť pre neho niekedy dostatočné na nápravu.
Ako sa bude využívať spoločný trest?
Páchateľ nemôže byť odsúdený za ten istý trestný čin dva razy. Ak v trestnej činnosti pokračoval a súd ho odsúdil iba za niektoré z trestných činov, v ktorých pokračoval a neskôr to vyjde najavo, novou možnosťou trestného zákona je uloženie spoločného trestu.
Zaujímavé je napríklad obmedzenie návštev športových podujatí, účasti na hazardných hrách, hraní na hracích automatoch a trest domáceho väzenia a povinnej práce...
Existovali aj doteraz. Majú vplývať na nápravu páchateľa. Súvisí to s miestom, kde sa došlo k trestnému činu. Trest domáceho väzenia sme doteraz nepoznali a bude sa v praxi vykonávať najmä pod dohľadom probačných úradníkov súdu a v koordinácii s nimi. Prevláda všeobecný názor, že sú to tresty umožňujúce individuálny prístup k páchateľovi.
Ako sa v praxi využíva zahladenie trestu a upustenie od potrestania mladistvého?
U mladistvého sa zahladzuje trest, keď ho vykoná. Takýto páchateľ môže vstúpiť do ďalšieho života s čistým registrom trestov. U mladistvých páchateľov často vidno, že prerokovanie prípadu pred súdom stačí na ich nápravu a súd upustí od potrestania.
Dá sa povedať, že trestanie páchateľov bude podľa nového trestného zákona prísnejšie?
Všeobecne sa dá povedať, že nový trestný zákon sprísnil trestanie páchateľov a trestné sadzby sa zvyšujú, čo platí aj o ich dolných i horných hraniciach.
Zmenili sa napríklad trestné sadzby za skrátenie a neodvedenie dane a poistného, alebo za korupciu?
Dôležitou skutočnosťou je výška neodvedenej dane alebo úplatku, prípadne inej okolnosti, ktoré uvádza trestný zákon. Za prijímanie úplatku platí základná trestná sadzba 0 až 3 roky, ale podľa nového trestného zákona je dolná hranica trestu odňatia slobody 2 roky a horná 5 rokov. Najprísnejším trestom za tento trestný čin môže byť 15 rokov odňatia slobody, ak je úplatok vyšší ako 4 milióny korún. Podobne je to aj u trestov za trestné činy skrátenia dane alebo neodvedenia dane (poistného).
Ako sa zmenili podľa nového trestného zákona sumy škôd (malé, väčšie a veľkého rozsahu) a trestné sadzby?
Sumy škôd sa odvíjali od minimálnej mzdy. Nový trestný zákon stanovuje minimálnu hranicu malej škody na 8-tisíc korún, väčšiu škodu nad 800-tisíc korún a škodu veľkého rozsahu nad 4 milióny korún.
Trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby nedefinuje, ktorých chorôb sa to týka? Ako rieši súd takéto prípady v praxi?
Či ide o nebezpečnú nákazlivú chorobu, to určí súdny znalec. Zákon má platiť dlhší čas a môžu pribudnúť nové nákazlivé choroby, preto ich nedefinuje. Dôležité je, či páchateľ vedel, že je ňou postihnutý a napriek tomu ňou ohrozil život a zdravie iných ľudí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 301
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 991
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 281
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 713
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 916
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 379
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 428
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 288
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 206
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?