Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Len aby sme v hanbe nezostali

V tohoročnej zimnej sezóne je do TOP rebríčka zimných stredísk na Slovensku s piatimi hviezdičkami zaradených päť stredísk. Sú nimi Jasná a Donovaly v Nízkych Tatrách, Štrbské Pleso a Plejsy vo Vysokých Tatrách a Veľká Rača v Javorníkoch. Značku kvali

Aj stretnutie primátora s občanmi potvrdilo, že situácia okolo Martinských holí sa nerozuzľuje, ale skôr ešte viac zamotáva


V tohoročnej zimnej sezóne je do TOP rebríčka zimných stredísk na Slovensku s piatimi hviezdičkami zaradených päť stredísk. Sú nimi Jasná a Donovaly
v Nízkych Tatrách, Štrbské Pleso a Plejsy vo Vysokých Tatrách a Veľká Rača v Javorníkoch. Značku kvality so štyrmi hviezdičkami majú Skipark Ružomberok, Skicentrum Vrátna, Drienica, Lysá, Roháče Spálená a čo je skvelé vysvedčenie pre turčiansku firmu Jased aj Jasenská dolina. Ďaších 29 lyžiarskych areálov má tri hviezdičky a ako nám povedala Ľubica Styková z agentúry SITOUR, ktorá bola spracovateľom kategorizácie na základe kritérií z hodnotenia alpských krajín (základ pre slovenskú kategorizáciu vybrala spomínaná firma z hodnotenia Pisten Gütessiegel, Skiresort International a TšV Bayern), medzi trojhviezdičkovými strediskami sú zaradené aj Martinské hole. Aj toto hodnotenie len potvrdzuje, že na Martinských holiach zaspali dobu, že ich asi nelákajú ani domáce turčianske príklady, akým je zimné stredisko v Jasenskej doline, ktoré sa vypracovalo do jedenástky najlepších stredísk na Slovensku, alebo stále sa rozvíjajúci valčiansky Snowland. Všetko nasvedčuje tomu, že na Martinských holiach to bude ešte horšie, lebo nadchádzajúca lyžiarska sezóna im môže skôr pomôcť k ďalšiemu výraznému prepadu v celoslovenskom rebríčku hodnotených zimných stredísk ako k povzneseniu.
Ako sme už informovali v minulých číslach novín, vôbec nie je isté, či sa tejto zimy bude na kopcoch nad Martinom vôbec lyžovať. Situácia je poriadne zamotaná a kto očakával, že minulý pondelok na stretnutí občanov mesta s primátorom Martina Stanislavom Bernátom a zástupcami firiem Pro Ski a Lyžiarskeho strediska Martinské hole (LSMH) sa niečo z klbka problémov rozmotá, ten sa mýlil. Skôr naopak, zdá sa, že sa problém kudlí ešte viac.
Primátor o starých hriechoch
V úvodnom vystúpení na spomínanom stretnutí s občanmi primátor S. Bernát načrel do histórie vzťahov, ktoré sa viac ako desaťročie odvíjajú na Martinských holiach. Nevyhol sa téme vlastníckych vzťahov, tomu, ako Hole prechádzali od jedného vlastníka k druhému. Ako doslovne povedal „niekto navŕšil neoprávnene za akciovú spoločnosť 20 percent a toto bol celý kameň úrazu.“ Spomenul aj to, že od roku 1991 sa na Martinských holiach s malými výnimkami nič nevybudovalo. „Postavili sa turnikety, zrekonštruovali sa verejné WC v prospech jedného človeka, ktorý si tam vytvoril vlastný apartmán. Ten ako podnikateľ a predseda lyžiarskeho klubu poskytoval svojim kamarátom, ktorí dnes úspešne za neho kopú v masmédiách...“
To všetko, ako povedal, spôsobilo, že pohár trpezlivosti už pretiekol a z pôvodného rozhodnutia o územnom pláne radnica neustúpi. Jediným riešením, ako zdôraznil, je budovať trasu sedačky smerom z Ostredku, pričom vraj mesto má zmluvami poistené až 80 percent pozemkov. Na margo budúceho investora povedal: „Investor musí byť seriózny a mesto v novej spoločnosti musí mať 35 percent.“ Vyjadril sa, že o výstavbu tohto projektu sa zaujímajú minimálne traja záujemcovia – údajne z Holandska, Nemecka, Čiech a vraj v hre sú aj nejakí Martinčania, pričom ani jedného z nich konkrétne nešpecifikoval. „Keď súd rozhodne v spore, potom bude založená spoločnosť, do ktorej vstúpi mesto,“ dodal primátor. Na margo tejto sezóny sa vyjadril v tom zmysle, že lanovka na Martinské hole ešte mohla premávať a firma, ktorá ju kúpila, ju vôbec nemusela odstaviť. Na toto jeho vyjadrenie reagoval náčelník lanovky Richard Šesták, ktorý povedal, že to, čo tvrdí primátor, nie je pravda.
S. Bernát ďalej povedal, že napriek odstavenej lanovke a navezenému drevu v trase dvoch vlekov by mala spoločnosť LSMH novú sezónu začať. Vraj, ak je problém s dopravou, mesto môže prospieť na udržiavanie cesty na Martinské hole, čo by vraj malo byť asi štvrť milióna korún. Pri týchto jeho slovách zareagoval jeden z prítomných občanov, že prečo by na to, aby na Holiach mohlo profitovať stredisko a tiež ubytovatelia, mali prispievať daňoví poplatníci mesta. Primátor na toto vyjadrenie zareagoval slovami, že ak sa tak stane, bude to len a len vo verejnom záujme.
Nielen drevo, ale aj pozemky
Podľa Martina Garguláka, konateľa spoločnosti LSMH, nie je z ich strany trucom, keď túto zimu nespojazdnia vleky. „Drevo je navozené na kľúčovom dlhom vleku a bez tohto vleku by bola prevádzka na Martinských holiach nerentabilná. Nie je naším záujmom prevádzkovať stratovú firmu. Ak stredisko túto zimu nepôjde, nebude to preto, že to nechceme, ale preto, že to nie je možné,“ povedal. Na otázku primátora, či je firma schopná prevádzkovať stredisko, ak dá mesto odpratať drevo vo verejnom záujme, Martin Gargulák povedal, že vzhľadom na situáciu, ktorá momentálne na Martinských holiach je, boli by schopní za desať dní spustiť stredisko do prevádzky. Lenže je tu aj iný problém.
„Odstránenie dreva je jedna vec, ale pravdou je, že pozemky sú vo vlastníctve firmy Pro Ski. V novinách sa stále píše, že rokujeme s nimi, ja tvrdím, že nerokujeme. Vo veci navezenia dreva som bol vo firme Pro Ski dvakrát a na našu otázku - aké má firma požiadavky, aby sme mohli spustiť vleky - nám stále hovoria len jedno: Podporte náš projekt bezvýhradne a sezóna sa môže spustiť. To znamená, že zo strany tejto firmy nie je nejaký reálny záujem dohodnúť sa na nájomnom za pozemky, lebo k tomu sme sa nedostali,“ tvrdil M. Gargulák.
Počuť sa nechal aj majiteľ pozemku, na ktorý firma Pro Ski naviezla drevo. Miroslav Tavel povedal, že dal súhlas na navezenie dreva na svoj pozemok. Najprv sa vraj chcel o prenájme pozemkov dohodnúť s LSHM, ale „firma, ktorá z prevádzky strediska brala zisky, mi núkala len niečo viac ako tri koruny za meter štvorcový. To nepokladám za seriózny prístup, preto som sa dohodol o prenájme pozemku s firmou Pro Ski,“ dodal.
Nič nie je večné
K slovu sa dostal aj člen predstavenstva Pro Ski Ján Zuberec, ktorý zdôraznil, že vracanie sa k minulosti Holiam nepomôže. Podľa neho sa treba pozerať do budúcnosti. V tej súvislosti okrem iného povedal: „Čudujem sa mnohým veciam. Prišli sme ako prví a deklarovali sme, že Hole sú zaostalé a mesto si zaslúži, aby to tak nebolo. Pre investorov, ktorých zastupujem, je to vynikajúca podnikateľská príležitosť. Chceme ich zmeniť, ale odpoveďou nám je - striktné nie. A to len preto, lebo je tu zámer Ostredok. My tvrdíme, že projekt Ostredok je ekonomicky nezrealizovateľný. A to preto, lebo tu môžu byť v hre traja záujemcovia. Tak, ako deklaruje pán primátor, je to mesto, ktoré podľa neho musí mať účasť 35 percent, potom investor, ale keďže do trasy zasahuje aj LSMH, je to tretí partner. Pýtam sa, kto dá toľko peňazí do spoločnosti, v ktorej sú traja partneri? Ako sa mu to vráti? Ako vysporiada pozemky? Naši odborníci tvrdia, že tak, ako sa to neoplatí nám, neoplatí sa to iným! Treba si uvedomiť, že nič nie je večné. A nemôže byť ani územný plán. V záujme takmer sedemstomiliónovej investície sa predsa oplatí popracovať na takýchto zmenách, aby sme tu konečne mali niečo, čo bude na úrovni. Stále tvrdím, že tak, ako sme prví, tak sme zatiaľ aj jediní reálni investori.“
Ako ďalej povedal, tento spor môže vyriešiť len Pro Ski a eseročka LSMH, lebo navezené drevo nie je primárnym problémom, ale ním je vzťah k vlastníctvu pozemkov. Odvezením dreva by sa spor medzi dvoma firmami neskončil.
Padli aj invektívy
V diskusii vystúpil i Dušan Mikloš, ktorý je aj podpredsedom združenia lanoviek a vlekov na Slovensku a členom riadiaceho výboru medzinárodných lanoviek zo svetovou pôsobnosťou. Ten okrem iného povedal, že sa tu roky vedú žabomyšie a nezmyselné vojny. „Keď vidím, ako sa buduje Kubínska hoľa, Oščadnica, Oravice, ako sa stavia v Jasnej, je mi z osudu Martinských holí smutno. Tu je problémom územný plán. Tvrdím, že všetko sa dá, len netreba tomu klásť umelé prekážky a ja mám, bohužiaľ, ten pocit, že tu sa hľadajú prekážky (pri týchto jeho slovách sa ozval v zasadačke v ten večer jediný potlesk – pozn. red.) Pozrime sa na to, ako to vedia urobiť inde, že dokážu aj zmeniť územný plán. Územný plán nemôže byť dogma, ak nám záleží na perspektíve a rozvoji mesta. Uvedomme si, že tu zakopávame sekeru, ktorá by dokázala otvoriť dvere cestovnému ruchu. To nie je len o prítomnosti, ale najmä o budúcnosti - a nielen Holí, ale aj mesta a regiónu,“ povedal.
Reakciou na jeho vystúpenie bolo aj konštatovanie primátora, že je „manipulátorom verejnej mienky“. Adresát zostal nad vecou a povedal, že na túto invektívu nebude reagovať, ale takéto nálepkovanie sa očividne nepáčilo viacerým zúčastneným, ktorí, ako nám neskôr povedali, si takto nepredstavovali seriózny dialóg.
Kocúrkovo? apákovci?
Slovné prestrelky určite nemohli a ani nevyriešia problém. Ťažko môžu oživiť zimné stredisko v novej sezóne a už vôbec neprispejú k jeho rozvoju. Mnohým z tých, ktorí si boli vypočuť čo-to o probléme, aby si sami mohli utvoriť obraz o ňom, alebo zistiť, či sa niečo posunulo dopredu, muselo byť z tejto verejnej debaty smutno. Najvýstižnejšie to za všetkých povedal učiteľ Martin Ferenčík. „Čakal som, že sa na tomto stretnutí niečo vyrieši, lebo rád by som svoje vnúčence učil lyžovať tam, kde som sa to učil kedysi ja. Sklamal som sa. Po tomto stretnutí nie som o nič múdrejší. Toto, čo sa tu deje, by som mohol nazvať podľa diel niektorých spisovateľov – najvýstižnejšie by bolo Kocúrkovo, možno Ťapákovci.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 146
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 120
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 127
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 742
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 756
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 365
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 408
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 261
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 180
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?