Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Kráľovná a jej prvá turčianska dáma

Asi najlepšou veľvyslankyňou turčianskeho športu v posledných rokoch je atlétka – slovenská reprezentantka Lucia Klocová. Strieborná aj bronzová z majstrovstiev sveta v juniorskej kategórii, majsterka Európy v rovnakej kategórii, druhá a piata z ME do 22

Lucia Klocová nám prezradila
aj meno svojho priateľa i to,
že s čokoládou
je najväčšia kamarátka...
rokov, jedenásta a štrnásta z majstrovstiev sveta v kategórii dospelých, devätnásta na olympiáde. To je stručný výpočet úspechov bežkyne na 800 metrov v jej doterajšej športovej kariére. Podľa ankety odborníkov s piatou najlepšou atlétkou tohto roku na Slovensku – turčianskou prvou dámou kráľovnej športu - sme spolu hovorili v predvečer sviatku jej mena...
Blíži sa koniec roku, azda by ste už mohli povedať, ako ste spokojná s uplynulou sezónou?
Priznám sa, že nie som moc spokojná. Najmä preto, lebo v tomto roku som sa chcela zamerať viac na čas ako na umiestnenia. Mojím prvoradým zámerom bolo pokoriť v behu na 800 metrov dvojminútovú hranicu. Žiaľ, to sa mi nepodarilo, a práve to je dôvodom nespokojnosti. Navyše, pred majstrovstvami Európy som prekonala virózu, týždeň som vôbec netrénovala a liečila som sa antibiotikami. Našťastie som sa z toho dostala a aspoň na majstrovstvách sveta som sa priblížila k svojmu osobnému rekordu 2:00,63. Aspoň to ma teší, možno o to viac, že som sa dokázala dostať aj zo zdravotných problémov a priblížiť sa k tomuto času. Umiestnenie na majstrovstvách sveta tiež nebolo zlé. Semifinále a celkové štrnáste miesto... Ťažko dnes tvrdiť, keby som aj zabehla čas pod dve minúty, či by mi to stačilo na postup do finále. Ale, opakujem, veľmi ma mrzí, že sa mi nepodarilo pokoriť dvojminútovú hranicu.
Pri jednom z rozhovorov, ktoré sme robili pred rokmi, sme spomínali, že s približovaním sa k tej magickej dvojminútovej hranici, sa asi čoraz ťažšie bude ukrajovať každá stotinka z času. Neubíja vás psychicky tento pocit?
Psychicky ma ubíja len to, že sa o to snažím už tretí rok. Možno predtým som ešte nemala natrénované, takže spočiatku ma to až tak nemrzelo. Platí, že v behu na 800 metrov sú tri hranice. Prvou je zabehnúť pod 2:15, neskôr pod 2:05, no a tou kľúčovou je hranica dvoch minút. Kto sa pod ňu dostane, potom mu to už ide ľahšie. Možno ma ubíja len to, že sa už dlhšie o pokorenie tejto hranice snažím a že sa mi už dokonca zdá, že čím sa o to viac s trénerom snažíme, tým väčšia smola sa na nás lepí. Veru, nejde to ako po nalinkovanej trase. Dúfam, že si v začiatku vyčerpám všetky problémy, najmä tie zdravotné, a potom ma budú už obchádzať.
Určite to nie je len otázka tréningu, na prekonanie takej hranice treba aj súhru okolností, aby ste to natrénované mohli pri štarte na dráhe stopercentne uplatniť...
Máte pravdu. Nie je to také jednoduché. Výkon je súhra viacerých okolností. Treba, aby som bola zdravotne v poriadku, rovnako bola dobre na tom psychicky, navyše musí sa pretekať na dobrom povrchu, za dobrého počasia a musia byť dobré súperky...
Keby ste mali prepočítať na metre, koľko vám chýba k pokoreniu dvoch minút, koľko by to bolo?
Ťažko povedať. Vždy, keď zabehnem čas tesne nad dve minúty, dostanem informáciu, že ak by som nebežala v druhej dráhe takých tristo metrov, urobilo by to 1,5 sekundy a už by som mala čas na úrovni 1:58,9 alebo 1:59,2. To len svedčí o tom, že natrénované na výkon pod dve minúty mám. Ale v pretekoch sa to vyvíja vždy nejako inak. Keď nás beží príliš veľa, bojím sa, aby ma nezavreli medzi seba. Takto pracuje moje podvedomie odvtedy, čo sa mi to raz na Zlatej tretre v Ostrave aj stalo. Bojím sa bežať popri mantineli, aby som nezakopla, dávam si pozor na čas, aby som nespomalila a popri tom zabudnem na to, aby ma nezavreli medzi seba. Môžem byť v dobrej forme a zabehnem ešte horší čas, ako mám osobný rekord. Počas behu v hlave prebieha veľa myšlienok.
Napriek tomu, že ste prerazili do atletického sveta, stále pôsobíte doma v Turci a nepobrali ste za lepšími podmienkami do hlavného mesta. Prečo?
Ťažko povedať, či by som tam našla lepšie podmienky. Možno, čo sa týka regenerácie, aj áno. Zhodou okolnosti teraz mám problém, že som dlhšie nemohla ísť do bazénu, lebo bola studená voda... Aj na masáže treba dvoj-, trojhodinový odstup od tréningu. Nemôžem ísť hneď, lebo to nesplní účel. Niekedy, keď potrebujem masáž, nemá masér voľný termín. Ale musím povedať, že pán Milan Mendel sa mi snaží vychádzať v ústrety. No, a ďalšia vec, čo ma tu drží, je to, že som tu vyrastala, tu som s atletikou začínala a zvykla som si na škvarovú dráhu. Moje nohy si na ňu zvykli. Neviem, ako dlho by mi trvalo, kým by som si zvykla trénovať stále na tartane. Sedem rokov robím atletiku a zvykla som si v zime odbehať tréning po asfalte alebo na škvare. Z jari chodím na sústredenia do bratislavskej haly, ale nie na dlho, lebo ma z tej dráhy bolia nohy. Ako by platilo, že čím sú horšie podmienky na trénovanie, tým sú lepšie výkony.
Päť rokov vás trénuje Pavel Slouka, nelezie vám už na nervy, keď vás v tréningu neustále núti odovzdať maximum?
Pravdou je, že čím mám viac zdravotných problémov, tým sa mi menej chce tvrdo trénovať. Niekedy som na tréningu nervóznejšia, podráždenejšia a keď sú zdravotné problémy, tak sa trápim. Vtedy to má tréner so mnou ťažšie, lebo ma musí nabudiť a presviedčať, že to všetko má zmysel, že sa netrápim zbytočne. Teraz je tréner v kúpeľoch, je po operácii bedrového kĺbu, takže už skoro mesiac trénujem sama. Komunikujem a konzultujem s ním tréningový plán iba po telefóne. Ale trénovať sama bez trénera je iné, ako keď on na to dohliada. Musím sa priznať, že možno sa trochu šetrím, keď ma nemá kto nútiť...
Vo februári máte v pláne sústredenie na Kanárskych ostrovoch...
Ideme tam na tri týždne, potom zasa budeme tri týždne trénovať doma a potom zasa na sústredenie späť na Kanárske ostrovy. Sústredenie nie je žiadna rekreácia. Trénujem päťkrát v týždni dvojfázovo, iba raz jednofázovo a len jeden deň –
v nedeľu - odpočívam, regenerujem. Keďže aj ja mám trochu problémy s kĺbmi, veľmi mi pomáha vyhrievaná morská voda.
O niekoľko dní budú najkrajšie sviatky – Vianoce. Kde ich budete tráviť?
Tradične každý rok som na Vianoce doma s rodinou. Je to v roku jediná príležitosť byť doma, venovať sa iba rodine, byť s nimi bez povinností. Ale ešte ráno 24. decembra mám naplánovaný tréning a rovnako aj na druhý deň. Ale večer budem určite doma s našimi. Na Silvestra tiež som doma. Pretože mám po celý rok rušnú sezónu, nemám chuť ísť oslavovať do spoločnosti príchod nového roku nejako bujaro. Skôr si vychutnám rodinnú pohodu.
Na čo sa najviac tešíte cez sviatky, doprajete si nejaké dobroty, zhrešíte voči životospráve?
Ja si sladkosti doprajem po celý rok. S čokoládou sme najväčší kamaráti. Ale mám asi v hlave zabudovaný taký čip, že sladkosti mám jesť normálne a nesnažiť sa prejedať.
Ste mladá, šarmantná dáma, určite sa okolo vás točia viacerí ctitelia. Má niekto z nich u vás navrch?
Neviem o tom, že by som mala veľa ctiteľov, ale jedného určite mám. Je to Michal Hrivnák. Boli sme spolužiaci na obchodnej akadémii, dokonca aj v deviatom ročníku na základnej škole. Už dlhší čas sme kamaráti a už to prerástlo do priateľstva. Rozumieme si, a to je dôležité.
Je Michal tiež športovec?
Áno. Robí cyklistiku. V rámci Slovenska chodí na niektoré preteky, ale kvôli zamestnaniu sa tomuto športu nevenuje profesionálne, na takej úrovni ako ja. Ale je to športovec. Dokonca niekedy si ide so mnou aj zabehať alebo spolu chodíme do posilňovne.
V čom je spoločenský život vrcholovej športovkyne iný oproti rovesníkom?
To vám neviem povedať. Ja som odmalička nerada chodila na nejaké akcie, nemala som rada ani diskotéky. Skôr som si išla posedieť s najlepšími kamarátmi, s takými, čo mi žičili. Za tie roky už viem odhadnúť, kto je úprimný a kto sa tak len tvári. Takže, skôr si idem sadnúť na kávu a zákusok. Kávové zrno a punčové zákusky mám ozaj veľmi rada.
Čo najdôležitejšie vás tohto roku na atletickom ovale čaká?
Ešte sme novú sezónu s trénerom dopodrobna nepreberali. Predbežne sme spolu hovorili, že sa viac zameriame na behy na 400 metrov, lebo sa potrebujem zrýchliť vo finiši a nabrať šprintérskej sily. Osemstoviek bude v novom roku pomerne málo – možno najviac päť. Viac šancí na zabehnutie času pod dve minúty bude pravdepodobne až v roku 2007, rok pred olympiádou. Ale, to je ťažko predpovedať. Na budúci rok budú tiež ME dospelých v Göteborgu, na tie by som sa chcela prebojovať. A ak to vyjde, pokúsim sa opäť o čas pod dve minúty...
Úprimne vám to želáme! A čo by ste chceli v tejto predvianočnej nálade zaželať našim čitateľom?
Všetkým najmä zdravie. Keď nie je zdravie, nemôže človek pracovať, nemá peniaze a lepí sa mu smola na päty. Dôsledkom je, že sa nedokáže postarať o seba a je odkázaný na iných. Zdravie je to najzákladnejšie, čo potrebujeme, aby sme sa uživili a boli šťastní.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Päť chýb pri zateplení strechy
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 2. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. Úprava osobného motorového vozidla
 6. Important information for Brazilians living in Slovakia
 7. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 8. Vitajte v postapokalyptickom svete
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 22 646
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 166
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 967
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 633
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 858
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 879
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 479
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 260
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 247
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Patrik Myslovič si už zahral v základnej zostave dvadsaťjednotky

Talentovaný futbalista Patrik Myslovič už v devätnástich rokoch hráva za reprezentačnú dvadsaťjednotku.

Patrik Myslovič (vpravo).
Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.
Ján Danko, primátor Martina.

Hrozí prepúšťanie aj krach

Kaviarne a reštaurácie majú pred sebou veľmi krušné chvíle.

Šéfkuchár a spolumajiteľ reštaurácie Michal Knoško si nevie predstaviť robiť v živote inú prácu. V gastre pracuje viac ako 22 rokov a miluje to.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?