Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

S favoritmi tesnota, ale bez ziskov

Hokejová extraliga Utorok 20. decembra: HK 36 Skalica - MHC Martin 4:4 (1:2,2:2,1:0-0:0) - góly: T. Višňovský 2, Vala a Jarolín, resp. Važan, Podstavek, Vantroba a Beran.

Hokejová extraliga
Utorok 20. decembra: HK 36 Skalica - MHC Martin 4:4 (1:2,2:2,1:0-0:0)
- góly: T. Višňovský 2, Vala a Jarolín, resp. Važan, Podstavek, Vantroba a Beran. Zostava Martina: Rovnianek - Cebák, Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Stolárik, Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, T. Jaško, Kuric, Beutel, P. Tabaček, Hanes, Holečko
Štvrtok: 22. decembra: HKM Zvolen - MHC Martin 2:1 (0:0,1:1,1:0)
– góly: Paciga a Weissmann, resp. Koložváry. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Stolárik, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, T. Jaško, Kuric, Pokrivčák, P. Tabaček, Hanes, Holečko
Utorok 27. decembra: MHC Martin - Dukla Trenčín 2:4 (1:1, 0:0, 1:3) - góly: G. Saliji, Klepáč, resp. Melichárek 2, I. Majeský a Poljaček. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Ratveiský, Vantroba, Stolárik, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, Holečko, Bulík, Pokrivčák, Hanes. Kuric, P. Tabaček, Beutel, Zetík.
Piatok 30. decembra: HK Dynamax Nitra - MHC Martin 3:2 (1:1,0:1,
2:0) – góly: M. Štefanka, Kollár a Kolník, resp. Važan a Cebák. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Ratveiský, Vantroba, Stolárik, Chromý, Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, Holečko, Zetík, Bulík, Beutel, Hanes, Kuric, P. Tabaček

Sekundy od víťazstva
Skaličania sa ujali vedenia gólom z presilovej hry, ale zanedlho aj hostia dokázali zužitkovať presilovú hru, keď po kombinácii Töröka s Beranom vyrovnal Važan. V druhej polovici prvej tretiny sa individuálne presadil Podstavek a keď po učebnicovej akcii do prázdnej bránky zakončoval v 24. min Vantroba, mali hostia „zarobené“ na víťazstvo. Skaličanov do hry vrátil dvoma gólmi nedávno ešte martinský hráč Tibor Višňovský, ale ešte do konca druhej tretiny sa po strele Berana opäť radovali zverenci trénera Rudolfa Uličného. Celú záverečnú tretinu sa výsledok nemenil a až v závere paradoxne pri presilovke Martinčanov (!) sedem sekúnd pred koncom vyrovnal Jarolín. V predĺžení obaja súperi hrali na istotu a nakoniec si rozdelili po bode. Vzhľadom na vývoj zápasu bola remíza väčším úspechom domácich.
Zvolenu neuchmatli ani bod
Hráči oboch mužstiev už asi viac mysleli na sviatky, a tak sa pred takmer prázdnym hľadiskom hral iba priemerný hokej. Po bezgólovej prvej tretine, v ktorej mali prekvapujúco viac šancí Martinčania, sa v druhej tretine prví radovali domáci, ktorí sa ujali vedenia gólom Pacigu. Neobsadený domáci útočník nemal problém skórovať. Na konci druhej tretiny sa zadarilo pri presilovke druhému martinskému útoku, keď Koložváry doklepol puk za chrbát brankára Šimonoviča. O tom, že nakoniec body zostali doma, rozhodol Weissmann. Martinská snaha o vyrovnanie nepriniesla výsledok, a to znamenalo aj koniec zatiaľ najkrajšej tohtosezónnej série Martinčanov.
Unavené šťastie
Martinčania s aktuálne druhým mužstvom tabuľky ani raz nezvíťazili a nepodarilo sa im to ani v tomto zápase, hoci mali k tomu veľmi blízko. Boli favoritovi viac ako vyrovnaným súperom, ale ako priznal po zápase aj tréner hostí Milan Hovorka, šťastena sa priklonila na hokejky jeho zverencov. Martinčania sa poučili z prvých dvoch vzájomných zápasov na domácom ľade, začali lepšie a už v 9. min v presilovke, po strele obrancu Ratveiského, otvoril skóre G. Saliji. Lenže do šatní mohli ísť predsa len spokojnejší hostia, lebo Majeský v presilovke Trenčína potrestal chybu brankára Ševelu, ktorý namiesto toho, aby podržal puk, sa snažil rozohrať a skúsený útočník hostí bekendom ponad jeho plece vyrovnal. Zápas mal grády, zaujímavosťou bolo, že aj ďalšie dva góly padli v početnej výhode. Najskôr v 46. min Klepáčov „padajúci list“ od modrej čiary dostal Martin po druhý raz do vedenia.
V 49. min bol ale veľmi dobre hrajúci martinský bek v úlohe nešťastníka, keď sa puk z hokejky Melichárka odrazil od jeho korčule za chrbát brankára Ševelu. A aby toho šťastia nemali hostia málo, o 37 sekúnd neskôr dorazil Poljaček puk za chrbát martinského brankára. Martinčania síce dokázali v 57. min vyrovnať, ale podľa rozhodcu bola Koložváryho hokejka vysoko a o svojej pravde vôbec nemienil diskutovať. V závere sa domáci pokúsili o hru bez brankára, lenže na modrej čiare neudržali puk a 18 sekúnd pred závečnou sirénou pečatil výsledok Melichárek. Napriek prehre si Martinčania zaslúžili potlesk plných tribún. Tréner Rudolf Uličný nemal veľa dôvodov hráčom niečo vyčítať, azda len to podstatné, že pri dvoch góloch jeho zverenci ľahkovážnosťou asistovali strelcom hostí, pričom zlomovým momentom zápasu bol vlastný gól po nahodení puku útočníkom hostí Melichárekom do skrumáže pred martinským bránkoviskom.
Prekvapenie sa nekonalo
Čo sa v prvej minúte nepodarilo domácim, keď nevyužili výhodu presilovej hry (na trestnej lavici bol Podstavek), podarilo sa 9. min Martinčanom. Tí využili dvojnásobnú presilu na vedúci gól. Jeho autorom bol Važan, ktorý dokončil gólovou strelou výmenu pukov medzi Klepáčom a Beranom. Lenže vedúci tím tabuľky si nepredstavoval takýto vývoj zápasu a o päť minút zásluhou Štefanku vyrovnal. Domáci strelec svoju akciu za bránkou Ševelu dotiahol do gólovej koncovky. Druhú tretinu začali opäť lepšie zverenci Rudolfa Uličného a ofenzívny obranca Cebák zabezpečil hosťom prekvapujúce vedenie. Po ňom hostia vystužili obranu, ale nezabúdali ani na rýchle brejky, z ktorých pramenili viaceré vynikajúce šance. Rozhodnúť mohol Bulík, po ňom aj Zetík, ale ich strely skončili na žŕdke bránky Lakosila. Domáceho brankára neopustilo šťastie ani v záverečnej tretine pri akcii Berana, keď puk z jeho hokejky mieril tiež do žŕdky. Nevyužiť takéto šance proti lídrovi tabuľky sa Turčanom nevyplatilo. V závere zápasu v rozpätí troch minút Nitrania knokautovali hostí dvoma gólmi. Najprv Kollár vyrovnal a po ňom to všetko zariadil skúsený Kolník. Martinčania v závere nevyužili power-play, a tak víťazstvo a tri body ostali pod Zoborom. Škoda, lebo aj v tomto zápase mohol byť výsledok opačný. Po zápase si mohol tréner Martina Rudolf Uličný iba povzdychnúť, že síce jeho zverenci podali zodpovedný výkon, ale vyšli bodovo naprázdno. „V Nitre sa s dvoma gólmi nevyhráva,“ dodal.
Dnes - 10. januára hrajú Martinčania v Žiline, v piatok 13. januára doma s Košicami a v nedeľu 15. januára v Liptovskom Mikuláši.

Zachrániť extraligu
Stretnutím s Duklou Trenčín sa martinskí hokejisti pred takmer plným hľadiskom rozlúčili 27. decembra na domácom ľade so starým rokom. Hoci prehrali, po zápase mohli opúšťať ľad so zdvihnutými hlavami. V jednom z najlepších domácich zápasov extraligovej súťaže mali síce „zarobené“ na lepší výsledok, ale nakoniec ich, ako neraz v tejto sezóne, opustila športová šťastena. Tá si sadla na hokejky súpera. Potlesk divákov bol balzamom na „ubolenú hokejovú dušu“ hráčov. Niektorým z nich sme po zápase položili otázku: Čo želáte sebe a martinským hokejovým priaznivcom v novom roku?
Miroslav Vanroba: - Želám si predovšetkým záchranu, aby sa v Martine aj v budúcej sezóne hrala extraliga. V neposlednom rade želám našim fanúšikom, aby chodili na dobrý hokej predovšetkým zásluhou nášho mužstva. Sebe želám, aby sa mi aj v novom roku darilo aspoň tak ako v závere minulého roku, aby mi to padalo do siete súperov. Ale najdôležitejšie je, aby sa strelecky darilo celému mužstvu. No a samozrejme všetkým našim priaznivcom želám najmä zdravie.
Ivan Koložváry: - Sebe, mojim blízkym a tiež všetkým priaznivcom martinského hokeja želám najmä zdravie. To samozrejme želám aj svojim spoluhráčom, lebo zdravie je prvoradé a bez neho by to nešlo. Fanúšikom želám, aby radi chodili na hokej a nech majú v novom roku dôvod potešiť sa z dobrej hry mužstva. My sa budeme snažiť o to, aby mali naozaj dôvod chodiť na hokej. Napokon ešte si želám, aby sme mali v novom roku aj viac šťastia.
Martin Ratveiský: - Priaznivcom želám všetko dobré v novom roku, najmä zdravie. Dúfam, že aj v novom roku budú chodiť do hľadiska v takom počte, ako to bolo na konci uplynulého roku. Sebe želám tiež zdravie a zo športového hľadiska najmä to, aby sa moja hra zlepšovala. Viem, že mám ešte čo zdokonaľovať, ale dôležitá je chuť a samozrejme aj to, aby mi naďalej slúžilo zdravie. Zdravie a šťastie k tomu všetkému patrí.
Garip Saliji: - V novom roku si želám najmä víťazstvá. To želám aj celému mužstvu a našim fanúšikom. Verím, že divákov potešíme v novom roku dobrou hrou, že sa bude dariť aj mne. Určite dôležité je a bude zdravie, ale aj pohoda a šťastíčko, ktoré nám práve dnes chýbalo. Už by bolo načase, aby nás prestalo obchádzať. To si želám zo športovej stránky, ale najdôležitejšie zostáva želanie byť zdravým. A to želám všetkým.
Michal Beran: - Fanúšikom želám aby videli nielen pekný hokej, ale aj naše víťazstvá, aby sme pre naše mesto udržali extraligu. To je hlavný motív a aj moje športové želanie do nového roku. Sebe, mojím blízkym a všetkým priaznivcom hokeja želám najmä zdravie. Zdravie je základ a len vtedy, keď ho máme, môžeme dosiahnuť všetko, čo si želáme.
Dramatických desať
hodín v autobuse
Na posledné extraligové stretnutie uplynulého roka cestovali martinskí hokejisti v piatok 30. decembra do Nitry. Ako nám povedal vedúci mužstva Milan Ratveiský bola to dosť dramatická cesta, na ktorú hneď tak rýchlo nezabudnú. Keďže Martinčania vedeli, že na cestách, na ktorých najmä koncom roka vystrájala zimná meluzína, ich môže prekvapiť aj niečo neočakávané, vydali sa na cestu za súperom s predstihom - ešte predpoludním o 11.30 h. Tesne pred autobusom išiel vlastným autom tréner Rudolf Uličný, ktorý bol v tomto prípade aj prieskumníkom, a v stálom spojení informoval o situácii na cestách posádku autobusu. Za ním išiel v závese tiež vlastným autom Albín Podstavek. Aj za autobusom ešte išlo jedno osobné auto s dvojicou hráčov – Nitranov v službách Martina – Garipom Salijim s Matúšom Chrenkom. Martinčania chceli pôvodne ísť trasou cez Kremnicu, ale na základe správ, ktoré mali k dispozícii, sa na poslednú chvíľu rozhodli ísť do Nitry cez Prievidzu, Partizánske a Topoľčany. Skúsený vodič autobusu Dušan Kevický urobil dobre, keď zvolil túto trasu, hoci ani cesta po nej nebola bez dramatických zauzlení. Za Partizánskym, pred Žabokrekmi nad Nitrou, boli na ceste skrížené kamióny a tak sa Martinčania museli vrátiť kus cesty a vydať sa po ceste v smere na Bošany. Za Bošanmi, ak chceli pokračovať, museli chtiac-nechtiac pomáhať tlačiť viaceré zapadnuté autá. Zo záveja sa pomohli dostať aj spoluhráčovi Albínovi Podstavkovi. Žiaľ, už nemohli pomôcť ďalšej dvojici spoluhráčov, ktorí zostali na ceste kdesi za nimi. Garip Saliji s Matúšom Chrenkom napokon do Nitry na zápas ani nepricestovali a nakoniec mohli byť radi, že noc prečkali v hoteli v Topoľčanoch a nie medzi závejmi. Martinský autobus do Nitry dorazil tesne po 16. h a hráči takmer rovno z autobusu museli absolvovať rozkorčuľovanie pred zápasom.
Ani spiatočná cesta do Martina, na ktorú sa po zápase vydali okolo 21. h, nebola vôbec jednoduchá. Na základe informácií zo servisu sa rozhodli ísť trasou z Nitry smerom na diaľnicu za Trnavou. Hoci cesta ubiehala kvôli skríženým a uviaznutým kamiónom pomaly, opäť sa ukázalo byť toto rozhodnutie ako dobrý strategický ťah, lebo potom už bola cesta diaľnicou v smere na Žilinu predsa len plynulejšia. Autobus s posádkou martinských extraligových hokejistov nakoniec v Martine šťastne pristal na Silvestra v noci o druhej hodine.