Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
JAROSLAV KATRIŇÁK: LÁKA MA ASPOŇ RAZ NAD DAKAROM VYHRAŤ

Sedem etáp dobrodružstva

Slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Katriňák sa po treťom neúspešnom pokuse absolvovať celú trasu na Rely Dakar vrátil v minulý pondelok na Slovensko.

Tridsaťdeväťročný jazdec Environ Servis Moto teamu skončil svoje účinkovanie na 28. ročníku slávnej púštnej rely v piatkovej 7. etape (6. januára), v ktorej sa pri nebezpečnej havárii zranil a poškodil aj svoj motocykel KTM. Hoci už po prílete na Slovensko absolvoval v Bratislave tlačovku, aj doma v Žabokrekoch ho prenasledovali novinári. My sme neboli výnimkou a dohodli sme si rozhovor, aby sme našim čitateľom sprostredkovali jeho pocity zo siedmich etáp dakarského dobrodružstva.
Zúčastnili ste sa už tretej dakarskej rely, môžete porovnávať. V čom bol rozdiel medzi poslednou a tými predchádzajúcimi?
Preteky sa nezmenili, možno sa trochu k lepšiemu zmenila organizácia podujatia. Lepšie bolo sociálne zázemie – myslím najmä toalety a sprchy. To bolo lepšie ako pred šiestimi rokmi. Preteky a trať a to všetko, je stále to isté, stále ťažké, namáhavé. Etapy zostali dlhé a štarty sú včas ráno.
Na predchádzajúcich podujatiach ste štartovali, keď ste boli profesionálnym jazdcom, lenže vtedy ste mali na rely amatérske zázemie, tentoraz to bolo opačne – ako amatér ste mali oveľa lepšie servisné zázemie...
Je to pravda. Predsa len sa už tak intenzívne nevenujem pretekárskej činnosti, ako v tom čase. Pravdou je, že tentoraz sa mi išlo veľmi dobre, bez technických problémov. Motocykel KTM 660 R bol spoľahlivý, mohol som byť s ním maximálne spokojný. Z toho vyplývala aj jazdecká pohoda. Navyše, k nej prispievala aj atmosféra v MOL Dakar tíme. To všetko nahrávalo, že by sa mi mohlo podariť prísť do cieľa rely.
Začali ste vynikajúco. Z 240 pretekárov na motocykloch ste v prvej etape boli na 28. mieste a každým dňom ste sa vo výsledkovej listine posúvali dopredu. Ako bol dôležitý takýto začiatok?
Priznávam, že začiatok rely na európskom území nie je až tak veľmi dôležitý. Všetko sa to začne rozbiehať a vyvíjať až v Afrike. Pre mňa bolo najdôležitejšie prísť do Afriky a tam dobre pokračovať. Niekoľko jazdcov totiž skončí súťaž už na európskom území a práve to býva smutné, veď ešte nezačali poriadne súťažiť.
V každej z etáp ste sa výrazne zlepšovali. Práve s tým, ako prichádzali náročnejšie terény, dokázali ste sa posúvať najprv do druhej a potom aj do prvej desiatky...
Spočiatku som si zvykal na nový motocykel, aj na navigáciu, na terén, takže bolo pochopiteľné, že keď som sa adaptoval, prichádzalo zlepšenie.
Keď sme sa pred rely rozprávali, povedali ste, že hlavným cieľom je prísť do cieľa, že umiestnenie nebude až také dôležité. Nepodľahli ste počas súťaže pretekárskej eufórii, že ste niekedy „pridávali plyn„ viac ako bolo treba?
Nie, to nie. Vôbec som nešiel na doraz. Stále som mal rezervu. Nepchal som sa dopredu a držal som sa okolo desiateho miesta. Stihol som zaregistrovať, že som doplatil jednoznačne len na vlastnú chybu, chvíľkovú nepozornosť. Nespozoroval som „hrb„, ktorý mi stál v ceste, a ten ma doslova vykopol z motocykla. Asi v 120 km rýchlosti som urobil saltá, potom ma to oplieskalo o zem, bol som bez kontroly nad sebou, len v rukách osudu, čakajúc, čo sa stane.
Pôvodné informácie hovorili o tom, že ste išli ešte rýchlejšie...
To je ťažko presne odhadnúť. Vtedy som sa určite nepozeral na tachometer. Súdim tak len podľa zaradeného rýchlostného stupňa a podľa toho, ako sa na tom úseku išlo. Rýchlosť som len odhadol.
Stalo sa to na piesku?
Nie, naopak, bol to tvrdý podklad – taký „hlinitopiesčitokamenitý„. No taký, že keď na tom teréne jazdec spadol, tak to veľmi bolelo. Keby som takto spadol v piesku, pozbieral by som sa, ale v tomto prípade to bolo ťažké.
Ktorá z etáp bola pre vás najľahšia a ktorá naopak najťažšia?
Povedal by som, že všetky boli rovnako ťažké. Do každej som išiel s predsavzatím prísť do cieľa.
Pýtam sa preto, lebo podľa dostupných správ ste, vraj, mali najväčší rešpekt pred šiestou etapou. Je to pravda?
Asi preto, lebo na túto etapu sme vyrážali tesne pred druhou hodinou ráno. Bolo to nepríjemné, lebo bola nielen tma, ale aj zima, možno len tri stupne nad nulou a mal som pred sebou asi 300 kilometrov spojovacej etapy, pričom nás ešte čakal ťažký špeciál, takže som vedel, že to nebude ľahké.
Vráťme sa ale k tomu momentu, ktorého následky vás stopli v pokračovaní na rely...
Po páde chvíľu trvalo, kým som sa pozbieral. Cítil som, že nemám nič zlomené, ale bolelo ma kompletne všetko. Povedal som si, že tam nemôžem ostať a ak motorka pôjde, zdvihnem ju a budem pokračovať, potom uvidím, čo sa bude ďalej robiť. Jediným motívom bolo prísť do cieľa etapy. V cieli som išiel za doktormi, postupne ma začali ošetrovať, zašívať. Mal som zodraté prsty, strhnutý necht na prste pravej ruky. Zošívali mi ľavú ruku, pod bradou, no a ťažké boli nárazy na chrbte, ktorý ma veľmi bolel. Poriadnu ranu dostala aj chrbtica. Večer, keď som si ľahol, ani som sa potom nemohol postaviť na nohy. To vlastne rozhodlo o tom, že nemôžem ísť ďalej, lebo by som nebol schopný ani len postaviť motorku na kolesá a už vôbec ju viesť po dunách.
Potom ste pokračovali, ale už na ceste domov. To tiež asi nebola jednoduchá cesta ...
Z miesta konca siedmej etapy som sa dostal do hlavného mesta Mauretánie – Nouakchotu a odtiaľ som cestoval letecky do Paríža a odtiaľ do Viedne. Tam ma čakal môj manažér, ktorý ma odviezol domov.
Motorka ostala v depe, čo s ňou bude teraz?
Odovzdal som ju usporiadateľom, ktorí ju dopravia do Paríža a keď mi oznámia, že je tam, pôjdem po ňu.
Aký ste mali denný režim počas pretekov?
Keď bol štart o šiestej hodine ráno, stával som o piatej, potom som absolvoval raňajky a obliekol som sa do jazdeckého odevu. Etapy trvali zvyčajne do 15. h. V cieli sme my jazdci dostávali nový navigačný plán na budúci deň, potom sme motorku odovzdávali mechanikovi. Keď mechanik kontroluje motorku, jazdci si pripravujú navigačný plán. Potom som mal olovrant a o 19. hodine večeru. O dve hodiny neskôr som zaľahol spať.
To znamená, že dlhých – najmenej - 9 hodín počas etapy ste boli bez jedla?
Jazdci si na trať berú so sebou len dobošky, čokoládu, hrozienka a, samozrejme, niečo na pitie. Povinnou výbavou je mať na chrbte 2,5 litra vody.
Vraj ste si zobrali aj slivovicu, na zahnanie prípadných žalúdočných problémov, ale, vraj, nebolo treba zapíjať...
Slivovicu som nestihol vypiť, nemal som žiadne problémy a šetril som si ju do cieľa v Dakare. Ten som, žiaľ nevidel, takže som nemal dôvod otvárať fľašu.
Keď ste sa vrátili domov našli ste Turiec „zaviaty pod kopami snehu„. Vy ste zažili kopy piesku. Pre vás je to podložie, na ktorom netrénujete, takže pre vás bol piesok niečo ako pre Afričana sneh...
Motocykel je na piesku vratkejší. Prudké zatočenia predného kolesa sa nevyplácajú. No a má to aj ďalšie špecifikum, že jazdec musí odľahčiť predné koleso tým, že ťažisko presúva dozadu a nesmie robiť ostré zatáčania. Predné koleso sa nesmie zabárať do piesku. Hodne sa jazdí na stúpačkách.
V poslednom čase ste menej trénovali a viac pracovali. Ako ste kondične zvládali etapy?
Nemal som žiadne veľké problémy, išlo sa mi veľmi dobre, bol som v pohode. V tom rozhodne nebol problém.
Tentoraz ste boli súčasťou medzinárodného trojčlenného tímu MOL Dakar. Bolo to lepšie, ako byť v pretekárskom poli sám ako prst?
Určite to bolo lepšie. Boli sme podstatne lepšie zabezpečení. Pretekár v rumunských farbách nedobrovoľne, po ťažkom zranení, keď do neho napálil zozadu ďalší jazdec, skončil v štvrtej etape, maďarský pretekár, keď som odchádzal, pokračoval na trati.
Po pretekoch ste jednoznačne vyhlásili, že tentoraz vás nezradil materiál a motorka, ale skončili ste po vlastnej jazdeckej chybe. Trváte na tomto vyjadrení? Nie ste voči sebe až príliš prísny?
Na tom vyjadrení trvám. Bola to jednoznačne moja jazdecká chyba. Motorku som neubrzdil, cez ten „schod„ som mal ísť pomalšie.
Napriek tomu, že ste boli doráňaný, hneď po nedobrovoľnom skončení, ste nevylúčili, že by ste sa na Dakar vrátili aj štvrtý raz...
Určite by som si to chcel zopakovať, ale s lepším výsledkom. Mám nové skúsenosti, asi by som sa vedel lepšie pripraviť. Ak by som na tieto preteky mal opäť ísť, chcel by som nech je to hneď v najbližšom ročníku, aby som to všetko mal čerstvé v pamäti. Zatiaľ je taký prísľub, že by sa to mohlo podariť, ale to ešte bude otázkou rokovaní.
Už po vašom odstúpení sa na trase rely stala tragédia. Jeden z motocyklových pretekárov – Australčan Caldecott zahynul. Poznali ste ho?
Osobne som sa s ním nepoznal, ale počas pretekov sme niekoľkokrát spolu štartovali. Videli sme sa, vedeli sme o sebe.
Aj napriek pádu a zraneniam, pre ktoré ste odstúpili, ale aj takejto výstrahe, hoci si pred rely musíte objednať cínovú truhlu pre prípad smrti, vás stále láka účasť na týchto pretekoch?
Dakar ma láka. Je to dobrodružstvo, sú to veľké preteky, najväčšia rely na svete. Láka ma aspoň raz nad Dakarom vyhrať.Ján Kŕč

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 7. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 8. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 9. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 2. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 6. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 7. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 8. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 048
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 241
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 336
 4. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 5 236
 5. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 639
 6. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 637
 7. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 3 634
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 247
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 3 201
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 807

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Dobrý deň...
 2. Filip Balint : Cesta do Holandska
 3. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 4. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 5. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľku Mikulca?
 7. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 8. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 714
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 935
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 410
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 9 077
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 660
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 644
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 105
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 828
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nové hracie prvky na ihriskách potešili deti.

V mestskej časti Podháj-Stráne rozbehli revitalizáciu okolia. Po dlhých rokoch pribudlo na troch miestach tejto mestskej časti osem hracích prvkov určených pre deti, ktoré ich od minulého týždňa s nadšením naplno využívajú. V dvoch vytypovaných lokalitách ešte majú osadiť ďalšie.


Henrieta Paulovičová 58m
Dubové rozhodlo o víťazstve nad Necpalmi v druhom polčase.

Blatnica si odniesla z ihriska Slovian víťazstvo vďaka gólu, ktorý strelila osem minút pred koncom z pokutového kopu. Turčianske Teplice nezískali na jeseň žiadny bod.


a 1 ďalší 6 h

V pravidelnom video-podcaste MY Športujeme sa dozviete okrem iného aj to, ako sa darilo Adamov Žampovi s jeho bratom Andreasom v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v lyžovaní.


9 h

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Výrazné obmedzenie v tvrdošínskom okrese sa od 25. októbra týkajú už aj očkovaných.


7 h

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.


24. okt

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Dobrý deň...
 2. Filip Balint : Cesta do Holandska
 3. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 4. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 5. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľku Mikulca?
 7. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 8. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 714
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 935
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 410
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 9 077
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 660
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 644
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 105
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 828
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?