Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Zostali prilepení na chvoste

Utorok: MsHK Žilina - MHC Martin 3:3 po predĺžení (1:1,1:0, 1:2 - 0:0) -góly: Gron 2 a Verčík, resp. Kuric, Török a Beran. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji,

Utorok: MsHK Žilina - MHC Martin 3:3 po predĺžení (1:1,1:0,
1:2 - 0:0) -góly: Gron 2 a Verčík, resp. Kuric, Török a Beran. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, Bulík, M. Chrenko, Beutel, Hanes, Kuric, Tabaček.

Piatok: MHC Martin – HC Košice 2:5 (0:1,2:0,0:4) – góly: Klepáč a Hanes, resp. Podhradský 2, Šimurda a Jenčík. Zostava Martina: Ševela - Cebák, Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, Bulík, M. Chrenko, Pokrivčák, Hanes, Kuric, Tabaček.

Nedeľa: HK 32 Liptovský Mikuláš – MHC Martin 3:2 (1:2,0:0,2:0) – góly: Klepáč a Koložváry, resp. Kriška 2 a Šebo. Zostava Martina: Ševela - Cebák, P. Klepáč, Kolba, Vantroba, Ratveiský, Stančok, Chromý - Török, Beran, Važan, Podstavek, Koložváry, G. Saliji, Bulík, M. Chrenko, Pokrivčák, Hanes, Kuric, P. Tabaček.
Zisk alebo strata?
Úvod do stretnutia mali Martinčania z kategórie zlých snov. Už v 32. sekunde susedského derby sa postaral o vedúci gól domácich Gron, keď zblízka poslal puk medzi Ševelove chrániče. Žilina bola na koni, hrala aktívnejšie a mohla zvýšiť vedenie v minútovej presilovke o dvoch hráčov, ale brankár Ševela podržal svojich spoluhráčov. Rozhodcovia postupne nasadzujú prísnejší kurz, viac hráčov zohrievalo trestnú lavicu, takže hre chýbala plynulosť. Záver prvej tretiny vyšiel lepšie hosťom – Tabaček takmer od modrej čiary vystrelil, puk trafil brankára domácich do pleca a center štvrtého útoku Kuric bol v pravú chvíľu na pravom mieste a dorazil puk do žilinskej bránky. Ani druhá tretina kvalitou neoslnila, vďaka mnohým nepresnostiam sa šance rodili len veľmi ťažko. V polovici zápasu sa radovali šťastnejší domáci, keď Verčík strelou na dvakrát dal vedúci gól. Martinčania sa ťažko presadzovali a keď sa im to aj podarilo, v koncovke zlyhávali. Až v 46. min, takmer po rovnakej situácii, ako dal predtým gól domáci hráč Verčík, vyrovnával martinský kapitán Török. Martinčania potom nevyužili výhodu presily o dvoch hráčov, vzápätí Važan nevyužil veľkú šancu ale v dramatickom závere sa začali misky váh viac nakláňať na turčiansku stranu. V 57. min dali hostia gól, predtým domáci brankár posunul bránku, a tak ho rozhodca neuznal, ale vylučoval. Hostia presilovku využili, keď sa strelecky presadil Beran. Martinčania ani teraz nezvládli záver zápasu. Tlaku Žiliny, snažiacej sa o vyrovnanie, pomohlo v závere vylúčenie Kolbu, pri ktorom sa domáci 50 sekúnd pred koncom odhodlali k power play. O osem sekúnd ju využil Gron (ten si na Martine výdatne vylepšuje svoje individuálne štatistiky) a zápas dostal do predĺženia. V ňom mali zverenci trénera Rudolfa Uličného pri vylúčení Gálika výhodu presilovky, ale nevyužili ju na zisk dvoch bodov, a tak museli byť nakoniec spokojní s bodom.
Záver vyznel pre favorita
Až 58 minút trestov udelil v tomto zápase rozhodca hráčom. Ak neberieme do úvahy desaťminútový osobný trest Vantrobu, tak takmer dve a pol tretiny (48 minút) chýbal na ľade jeden hráč. Akoby to bola lekcia školenia z nového prísnejšieho posudzovania pravidiel. Už v úvode mali hostia výhodu presilovej hry – domáci síce dlhšie odolávali, ale potom Podstavek nevyhodil puk z obranného pásma a naservíroval ho na hokejku Podhradskému, ktorý nezaváhal. Až do polovice zápasu ďalší gól nepadol, hoci šance boli na oboch stranách. Hre chýbala plynulosť o vzruch sa staral skôr rozhodca, ktorý úzkostlivo trestal hráčov na oboch stranách. V 31. min, hneď keď naskočil z trestnej lavice Klepáč zaútočil, jeho prihrávka do bránkoviska hostí trafila nohu Šimurdu, od ktorej sa puk dostal do košickej bránky. O 51 sekúnd neskôr prišla krásna hokejová chvíľa rýchleho Hanesa, na modrej čiare prešiel ako blesk cez protihráča, jeho prvú strelu brankár odvrátil, ale na dorážku už bol krátky. Martinčania v týchto fázach hrali veľmi dobre, celoplošne eliminovali rýchlych Košičanov. Navyše Kmiť nepremenil trestné strieľanie za faul Berana, ktorý ratoval chybu jedného z obrancov. Lenže v úvode záverečnej tretiny, keď si k vylúčenému Ratveiskému nútene prisadol Kolba a hostia hrali presilovku o dvoch hráčov, vyrovnal Lažo. Vzápätí sa domácim nepodarilo využiť rovnakú výhodu. Naopak, v 54. min po chybe Kurica, ktorého Šimurda obral o puk za Ševelovou bránkou, práve zásluhou bývalého martinského hráča už hostia viedli. Košičania boli na koni. Ani nie o minútu pridal Jenčík štvrtý gól a po ňom a už favorit nepustil opraty zápasu z rúk. Záver zvládli jeho hráči s prehľadom. Tréner Rudolf Uličný vsadil všetko na jednu kartu – odvolal brankára, ale po chybnej rozohrávke sa dostal k puku Podhradský, ktorý pečatil, podľa priebehu zápasu pre Martinčanov, krutý výsledok.
Ďalší zbabraný záver
V dôležitom zápase začali Martinčania veľmi dobre a už svoju prvú presilovku v 3. min využili na vedúci gól. Jeho autorom bol Klepáč. Žiaľ, rovnako úspešní boli zanedlho aj domáci, ktorí o dve minúty neskôr potrestali vylúčenie Stančoka (vrátil sa zo Zvolena). Martinčania v snahe odlepiť sa od dna tabuľky hrali aktívne a v 17. min Koložváry po strele Podstavka dal vedúci gól. V druhej tretine sa odvíjali taktické šachy, ani jedno, ani druhé mužstvo nechcelo urobiť chybu. Navrch mali hostia, aj vďaka tomu, že domáci boli častejšie vylučovaní. Lenže nedokázali premeniť šance. Najväčšiu mal Pokrivčák, ktorý išiel sám na brankára, ale ani priadne nezakončil. Nečakaný skrat prišiel aj v hľadisku štadióna – žiaľ, na strane, na ktorej boli martinskí fanúšikovia. Časť z nich sa nevedela spratať do kože a vzápätí, keď vedľa rozhodcu padol umelohmotný pohár, a na ľade boli ďalšie predmety, bolo treba upravovať ľadovú plochu. Fanúšikovia, ktorí mali mužstvu pomôcť v dôležitom súboji a povzbudiť ho, mu vôbec nepomohli. Skôr ho, v čase, keď sa mu darilo, vyviedli z konceptu a namiesto pomoci ho trestuhodne poškodili. V záverečnej tretine Martinčanom viditeľne ubúdali sily a už nedokázali vážnejšie ohroziť domáceho brankára. A tak prišiel dvojgólový knokaut domáceho Martina Krišku. Prvý gól dal v 50. min a ani nie o päť minút neskôr dal aj tretí – víťazný. Záverečných 32 sekúnd martinskej power play už na výsledku nič nezmenilo.
A tak po tomto zápase zostáva tabuľka bez zmeny, tou jedinou a najpodstatnejšou je, že Martinčania zaostávajú za Liptákmi už o päť bodov!

Peter Bartoš: Martinu držím palce
Po piatkovom zápase bolo veselšie ako v martinskej kabíne v hosťovskej. Pred ňou sme si počkali na odchovanca martinského hokeja Petra Bartoša a položili mu niekoľko otázok. Ako vždy, aj teraz na ne ochotne odpovedal.
Ako by ste zhodnotili zápas?
Bol veľmi ťažký. Martinčania potrebovali vyhrať, my tiež, pretože sa snažíme dostať na tretie miesto. Pre obe strany to bol dôležitý zápas so šťastnejšou koncovkou pre nás.
Po dlhých rokoch sa opäť vraciate, tentoraz ale v úlohe súpera, na martinský ľad. Je to aj s troškou nostalgie?
Určite. V tomto zápase som to až tak neprežíval, ako v tom prvom. My sme sa vtedy trápili. Práve s Martinom sme boli na konci tabuľky. Teraz si to už tak nepripúšťam k srdcu. My sme sa posunuli vyššie, to ma teší, ale dosť ma mrzí, že Martin zostal dolu, že sa dosť trápi aspoň čo sa týka výsledkov, keď v záveroch mu unikajú body. Je mi to ozaj ľúto. Martin hrá dobrý hokej a ja chlapcom želám aby mali viac šťastia, aby zápasy dotiahli do víťazného konca. Mužstvo je dosť silné na to, aby mu extraliga neunikla. Podľa mňa hrá Martin lepší hokej ako Liptovský Mikuláš. Martinu držím palce.
Košice hrajú kombinačný hokej, zrejme vám takýto štýl vyhovuje...
Máte pravdu. Mužstvo konečne našlo tvár, ktorá mu chýbala na začiatku súťaže. Darí sa nám premieňať šance, zodpovednejšie bránime.
Na ako dlho ste sa upísali Košičanom?
Zmluvu som podpísal na dva roky.
Je nádej, že by ste sa potom mohli vrátiť do dresu, v ktorom ste začali svoju hokejovú kariéru?
Človek nesmie nikdy hovoriť nikdy. Ale ja to teraz neviem. Samozrejme, rád by som sa vrátil, ale na otázku, čo bude o dva roky, sa ťažko odpovedá. Teraz sa sústreďujem na to, aby som čo najlepšie hral v košickom tíme.
Zanedlho sa košický hokej presťahuje na nový štadión. Ako sa vám pozdáva?
Nedávno sme sa boli pozrieť, bude to veľmi krásny štadión.
V play off by mal Košice posilniť martinský kapitán Jaroslav Török...
Hovorí sa o tom. Bolo by to super, ale ja neviem v akom je to štádiu rokovania. Uvidíme.

1. Buďte v najlepšej spoločnosti!
  2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
  3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
  4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!