Poháňal ich prúd vody z Necpalského potoka. Jeden z mlynov stál neďaleko budovy obecného úradu, ktorú postavili v roku 1935. Koleso sa využívalo na mletie múky a výrobu elektriny, druhé – tzv. mlynica, slúžila na pílenie dreva, mletie šrotu a rezanie slamy. V prevádzke boli do päťdesiatych rokov minulého storočia. Potvrdil nám to aj Igor Franklin, ktorý si pamätá na to, že v čase, keď bol ešte chlapcom, koleso poháňané vodou vyrábalo elektrinu. Vodu na tieto mlynské kolesá privádzal drevený žľab – tzv. ,,žlebe„. Mlynské koleso aj ,,žlebe„ vybudovali kompletne z dreva, ktoré bolo typickým stavebným materiálom v tých časoch.
Myšlienka obnovy necpalského mlyna sa zrodila približne pred ôsmimi rokmi. Mohlo sa tak stať aj vďaka tomu, že pozemok, kde mlyn stál, patrí obci. Starosta Necpál Peter Majko bol jedným zo zakladateľov celoslovenského občianskeho združenia Ekonomický program samospráv, ktoré má celoslovenskú pôsobnosť. Obec Necpaly sú nielen zakladajúcim členom, ale aj sídlom tohto združenia. Jedným z cieľov Ekonomického programu samospráv je efektívne využitie malých vodných zdrojov. „Pôvodne sme uvažovali o turbínke, ktorá by poháňala alternátor malej vodnej elektrárničky. Potom sme sa rozhodli pre obnovu pôvodného mlynského náhonu,„ dodal Peter Majko. Samozrejme, obnovený náhon nebude mlieť múku, ktorá sa v súčasnosti vyrába oveľa modernejšou technológiou.
Tisícročia ľudia mleli múku medzi vrchným a spodným mlynským kameňom, pričom vrchný sa otáčal ručne, silou ťažného zvieraťa, pomocou mlynov poháňaných vodou alebo vetrom. V súčasnosti sa už múka melie efektívnejším spôsobom medzi dvoma oceľovými valcami.
Mlynský náhon, ktorý v Necpaloch obnovia, prinesie aj nemalý finančný úžitok. Voda síce nebude už dopadať na drevené koleso, ale na oceľové lopatky. Nové mlynské koleso bude však opäť otvorené, viditeľné pre oko návštevníkov obce. Mechanická energia sa premení potom na elektrickú v malej vodnej elektrárni.
Výkon tejto elektrárničky bude 2 x 18,5 kW. Samozrejme, pretože prietok vody v potoku nie je konštantný, počíta sa s tým, že elektrárnička bude v prevádzke 290 dní v roku a vyrobí približne 110tisíc kilowathodín elektrickej energie. V prípade úspešnosti vodoprávneho konania a pri získavaní stavebného povolenia bude elektrárnička družstevným majetkom. Ako nám povedal starosta Necpál Peter Majko, podiel si môže za tisíc korún kúpiť každý občan. Projekt a štúdiu vypracovalo občianske združenie Ekonomický program samospráv, a tak práve ono sa stane jedným z členov družstva, ktoré vznikne až po podpísaní spoločenskej zmluvy. Časť mlynského kameňa, ktorý je v súčasnosti pri obecnom úrade, bude slúžiť ako historická atrakcia.
Vodu z potoka privedie k mlynskému kolesu akvadukt – drevený dobový žľab, ktorý je už hotový. Za kolesom bude otvorený pozemný žľab pokračovať a bude odvádzať vodu späť do Necpalského potoka. Ako nám povedal Peter Majko, dielo by malo byť hotové už v júli tohto roka, a to pri príležitosti Dní svätého Ladislava, ktorého má obec v erbe ako patróna.