Obnovu ústavu si vyžiadala skutočnosť, že pôvodné priestory sa v nezmenenej podobe využívali približne 40 rokov a už nevyhovovali dnešným nárokom. „Pracovisko sa vymykalo štandardu, hrozilo tu riziko potenciálnych havárií, ohrozenia zdravia personálu a ani naši študenti neboli spokojní, že ich praktická výuka sa uskutočňuje v takýchto priestoroch a podmienkach,„ uviedol prednosta Ústavu patologickej anatómie prof. Lukáš Plank.
Rekonštrukciou a inováciou prešla miestnosť pre praktickú výučbu študentov JLF UK z odborov všeobecného lekárstva a ošetrovateľstva, laboratóriá, pitevňa a márnica. Trvala päť mesiacov a MFN ju financovala zo svojich bežných prevádzkových prostriedkov v celkovej sume prevyšujúcej 20 miliónov korún. Výsledkom je špičkové moderné pracovisko, ktoré spĺňa všetky normy Európskej únie.
Prestavba prinesie výrazné skvalitnenie práce laboratórií ako hlavnej zložky ústavu. Ročne v nich spracujú 40 tisíc bioptických vyšetrení pacientov z celého Slovenska. Prináša sa tu tiež materiál z operačných sál MFN a iných zdravotníckych zariadení. Výučbový trakt pre študentov má odteraz plne digitalizovanú učebňu, ktorá je súčasťou úspešného projektu „electronic learning„, ojedinelého svojho druhu na Slovensku. Vybavený je počítačovou sieťou s pripojením na internet, výučbovým mikroskopom s videokamerou. Prednášky pre študentov budú prebiehať digitalizovanou formou, čo znamená že celú prezentáciu budú sledovať na monitoroch svojich počítačov alebo na dvoch obrazovkách, na ktoré bude prenášaná z profesorského serveru. V pitevnom trakte sa výrazne zvýšil štandard hygieny a bezpečnosti pri práci. Slúžiť bude pri výučbe študentov lekárskej fakulty, kvôli čomu je na upravená moderným amfiteátrovým spôsobom. Štyri pitevné stoly sú určené na súdnolekárske pitvy pre zamestnancov regionálnej pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Rekonštrukčné zmeny zasiahli aj márnicu. Má podľa noriem Európskej únie oddelený vstup pre pracovníkov pohrebných služieb, čím si na Slovensku drží prím.