tila záporne. Desatina ľudí o prípadnom zvýšení svojej mzdy pár dní pred koncom roku ešte nevedela.
Viac na výplatnej páske nájde od januára v našom kraji približne len každý približne desiaty jeho obyvateľ. Najväčšiemu množstvu z nich zárobok vzrastie o sto až päťsto korún Len siedmim desatinám z nás sa zárobok zdvihne o viac ako 5000 korún, čo je po Prešovskom a Trnavskom kraji tretie najvyššie očakávanie v rámci Slovenska.
Trinástym platom si nedávne Vianoce v našom kraji vylepšilo len 11 percent ľudí. Šetriť na darčekoch naopak zrejme musela takmer až polovica (49,3 percenta) obyvateľov kraja. Táto mimoriadna koncoročná odmena sa netýkala 38,8 percenta našich ľudí a 0,7 percenta ich na otázku trinásteho platu nevedelo odpovedať.
Celkovo vládne na Slovensku pesimizmus. Viac ako polovica ľudí neočakáva, že sa im tento rok zlepší finančná situácia. Pätina opýtaných na túto otázku odpovedať nevedela a len štvrtina sa vyjadrila kladne. Zvýšenie príjmov čaká najmä na manažérov, študentov a živnostníkov. Pohlavie pri tom žiadnu úlohu nezohráva.
„Príjmová situácia ľudí je vždy lepšia, ako hovoria odhady verejnej mienky,„ reaguje politológ Miroslav Kusý. S tým súhlasí aj ekonóm MESA 10 Karol Morvaj, podľa ktorého mzdy stúpnu tento rok väčšine zamestnancov. Nie len nominálne, ale aj reálne, teda po odrátaní inflácie. Zvýšiť by sa mali aj reálne príjmy dôchodcov. Ekonómovia tento rok odhadujú reálny rast platov i penzií asi o štyri percentá.