Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Galavečer patril stáliciam aj nováčikom

V piatok večer sa stala spoločenská sála Združenej strednej školy obchodu a služieb výstavnou galériou slávy turčianskeho športu, ale predovšetkým jeho protagonistov, ktorí doma a vo svete šíria dobré meno Martina a celého Turca. Vyhlásenie najlepších turčianskych športovcov dalo bodku za uplynulým športovým rokom. Komisia športu pri martinskom mestskom zastupiteľstve, ktorá je garantom ankety, opäť nemala ľahkú úlohu. Do jej sita sa dostalo množstvo mien jednotlivcov, ale aj kolektívov, ktoré vlani bodovali na domácej a medzinárodnej scéne. Nebolo jednoduché vyberať, ale nakoniec po zrelej úvahe a kolektívnom výbere uzrela svetlo sveta desiatka najlepších športovcov bez určenia poradia. Sú v nej v prevažnej miere známe mená - športovci, ktorí sa už roky držia na výslní, ako Jaroslav Katriňák, Lucia Klocová, Silvia Malachovská, Pavol Kopp, Vladimír Flimel, či síce mladá, ale mimoriadne úspešná Jana Vladárová. Do desiatky tentoraz prerazili aj nové mená – mladý hokejista – reprezentant do 20 rokov Filip Šimka, karatistka Martina Šluchová, ale aj športovkyňa radioorientačného behu Alžbeta Šimečková, ktorá v desiatke vystriedala svojho otca a trénera Jozefa Šimečka. No a iste nie je bez zaujímavosti, že aj priezvisko Dobošová sa objavilo v minuloročnej ankete medzi najlepšími. Pred rokom bola ocenená Zuzana a v tomto roku na jej úspech nadviazala jej sestra Martina.
Desiatka najlepších
JEDNOTLIVCI
Martina Dobošová
17-ročná skialpinistka SKIALP Sučany sa tomuto športu aktívne venuje už štyri roky. V lete ho strieda s behom do vrchu, turistikou a horolezectvom. Reprezentantka Slovenska mala uplynulý športový rok nabitý úspechmi. Absolvovala celkom štrnásť štartov, ktoré permanentne pretavovala do medailí. Na majstrovstvách Európy v disciplíne vertical race obsadila prvé miesto a v pretekoch jednotlivcov skončila na druhom mieste. Vynikajúco si počínala aj na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a Európskeho pohára, ktoré vyhrala. Rovnako úspešná bola aj na pretekoch Stredoeurópskeho pohára, kde celkovo obsadila druhé miesto. Skialpinistka, ktorá patrí do čela svetových a európskych podujatí, si skvele viedla aj v republikových pretekoch, keď sa stala víťazkou šiestich kôl Slovenského pohára. V rebríčku najlepších športovcov Turca vystriedala svoju sestru, tiež vynikajúcu skialpinistku Zuzanu. Jej trénerom je Peter Svätojánsky.
Vladimír Flimel
29-ročný kulturista SP Styling Valča. Žije v Bratislave, ale k vrcholovým výkonom ho vedie vo Valči tréner Svetozár Pavlík. Hoci nie je špecialista na tlak na lavičke a jeho dominantnou disciplínou je kulturistika, v tejto disciplíne takmer nemá doma konkurenciu. Vynikajúci športovec v minulom roku obhájil svoju pozíciu v rebríčku najlepších športovcov Turca. Zaslúžene, veď minulý rok získal na Majstrovstvách sveta v USA bronzovú medailu v tlaku na lavičke. Vynikajúco si počínal aj na svetovom šampionáte v čínskom Šanghaji, kde skončil na piatom mieste. Jeho súťaženie je motivované cieľom prekonať svoj zatiaľ absolútny výkon, ktorý je 260 kg.
Lucia Klocová
22-ročná atlétka Slávie UK Bratislava, obyvateľka Koštian nad Turcom. Už piaty raz v nepretržitom slede sa objavila v desiatke najúspešnejších turčianskych športovcov. A zaslúžene. V uplynulom roku absolvovala šesť významných štartov. Na majstrovstvách sveta v Helsinkách obsadila v behu na 800 m 14. miesto, keď sa prebojovala do semifinále výkonom na hranici svojho osobného maxima, na majstrovstvách Európy do 23 rokov skončila na piatom mieste. Na pretekoch Európskeho pohára obsadila druhé miesto. Vynikajúco si počínala aj pri štartoch na medzinárodných podujatiach – v Poznani zvíťazila a v Zürichu skončila na druhom mieste. Majsterka Slovenska, ktorá doma na Slovensku nemá konkurenciu, preteká za Olymp Praha. Jej víťazné štarty prinášajú družstvu cenné body do ligovej tabuľky. Jej trénerom je Pavel Slouka.
Jaroslav Katriňák
39-ročný motocyklový pretekár v kategórii enduro patrí už roky medzi najúspešnejších športovcov Turca. Ako jedného z mála Turčanov zdobí titul svetového šampióna. Skúsený pretekár sa v poslednom čase viac ako súťažnému pretekaniu venuje svojej práci. Napriek tomu, že trénuje menej ako kedysi, stále je medzi slovenskou špičkou. Dokázal to na minuloročnej Šesťdňovej v Považskej Bystrici, ktorú skvele absolvoval so slovenským družstvom. Svojím výkonom prispel k celkovému šiestemu miestu. Tým potvrdil, že stále patrí do svetovej špičky. O jeho kvality stál aj tím Moll Dakar, s ktorým po tretí krát stál na štarte najznámejšej a najnáročnejšej rely na svete. Hoci ani tentoraz nedorazil do cieľa, výsledky v siedmich dojazdených etapách len potvrdili vysoké kvality tohto skúseného motocyklového pretekára.
Pavol Kopp
27-ročný športový strelec mal po svojom zranení a operácii úspešný minulý rok. Absolvoval celkom 16 štartov, pričom Slovensko reprezentoval aj na dvoch európskych šampionátoch. Na ME v Talline obsadil v streľbe zo vzduchovej pištole 43. miesto, na ME v Belehrade skončil v disciplíne ľubovoľná pištoľ na 12. mieste, v disciplíne štandardná pištoľ a veľkorážna pištoľ obsadil zhodne 18. priečku. Na pretekoch Svetového pohára v Mníchove skončil desiaty a v Miláne si ešte o jedno miesto polepšil. Na domácich turnajoch obsadil dvakrát prvé a trikrát druhé miesta. V slovenskom rebríčku mu patrila druhá priečka v disciplíne vzduchová pištoľ a prvá priečka v disciplíne ľubovoľná pištoľ. Trénerom dlhoročného slovenského reprezentanta je Ivan Némethy.
Silvia Malachovská
30-ročná pretekárka vo fitnes SP Styling Valča býva v Banskej Bystrici, ale svoju športovú kariéru v posledných piatich rokoch zverila do rúk skúseného trénera Svetozára Pavlíka z Valče. Aj vlani zažila medailový dážď. Stala sa majsterkou Európy, vicemajsterkou sveta, na medzinárodných pretekoch Miss Fitnes v Prahe sa stala absolútnou víťazkou. Aj v minulom roku získala titul majsterky Slovenska a zvíťazila na viacerých domácich podujatiach. Cenné bolo prvé miesto, napríklad na Veľkej cene Šurian. Silvia Malachovská bola v uplynulom roku vyhlásená za najlepšiu športovkyňu asociácie. V desiatke najúspešnejších športovcov Turca sa objavila druhý raz.
Alžbeta Šimečková
18- ročná orientačná bežkyňa športového klubu ROB Medik Martin. Tomuto športovému odvetviu sa venuje už dvanásť rokov. V uplynulom roku štartovala na dvanástich športových podujatiach, pričom najcennejší výsledok vybojovala na majstrovstvách Európy, kde skončila na druhom mieste a získala striebornú medailu. Vynikajúce výsledky dosiahla aj na zahraničných medzinárodných pretekoch. V uplynulom roku skončila nie menej ako deväťkrát na prvom mieste, pričom k cenným výsledkom patria tri tituly majsterky Slovenska. Alžbeta Šimečková bola vlani podľa súčtu umiestnení najúspešnejšou slovenskou pretekárkou. Jej trénerom je Jozef Šimeček.
Filip Šimka
19-ročný hokejista MHC Martin. Stále ešte vekom junior už s pravidelnosťou oblieka dres extraligového mužstva. Jeho výkony si všimli aj zostavovatelia reprezentačnej dvadsiatky, s ktorou sa na prelome rokov zúčastnil Majstrovstiev sveta v kolíske hokeja – v Kanade. Syn bývalého výborného martinského hokejového obrancu a v súčasnosti jedného z trénerov dorastencov Pavla Šimku prešiel všetkými reprezentačnými výbermi Slovenska. Patrí k súčasným oporám juniorského celku, v ktorom, keďže je hráčom extraligového áčka, striedavo vypomáha. Jeho trénermi sú Ladislav Spišiak a Rudolf Uličný.
Martina Šluchová
22-ročná pretekárka karate klubu SEIPAI Martin, študentka UMB v Banskej Bystrici, sa v minulom roku dočkala svojho najväčšieho úspechu, keď na majstrovstvách Európy, ktoré boli v Rakúsku, obsadila štvrté miesto. Martina sa viac venuje športovému zápasu - kumite, menej súbornému cvičeniu kata. Štvrtá z majstrovstiev Európy a vicemajsterka Slovenska Martina Šluchová je držiteľkou prvého kiu – teda môže nosiť hnedý opasok, ale robí si zálusk na čierny opasok, čo je vyššia kategória. Študentka tretieho ročníka UMB v Banskej Bystrici si vybrala kombináciu matematika – telesná výchova. Škola je pre ňu prvoradá, tréning je formou relaxu. Jej trénerom je Viktor Smejkal.
Jana Vladárová
20-ročná atlétka, členka Klub biatlonu Turčianske Teplice má všestranné športové záujmy. Z atletických disciplín jej učaroval beh do vrchu. Vynikajúci výsledok dosiahla v Slovenskom pohári v behu do vrchu, keď vyhrala kategóriu žien. Výpočet úspechov, ktoré dosiahla v uplynulom roku v rôznych disciplínách, je mimoriadny. Dosiahla nie menej ako tucet víťazstiev na pretekoch celoslovenského rangu. Držiteľka majstrovskej výkonnostnej triedy rozhodne patrí k najvšestrannejším športovcom Turca, pretože okrem hladkých behov, behov do vrchu, behoch na lyžiach je aj výbornou letnou biatlonistkou. Práve letný biatlon je jej druhou záľubou a v tejto disciplíne patrí medzi najlepšie na Slovensku. Pretekárku, ktorá už patrí k stáliciam tejto ankety trénuje jej otec-Jozef Vladár.
KOLEKTÍVY
Hokejistky MHK Martin
Vlani vybojovali už svoj šiesty titul majsteriek Slovenska a aj v prebiehajúcej novej sezóne si vedú výborne a to aj napriek tomu, že niektoré opory prešli v záujme reprezentácie na hosťovanie do Slovana Bratislava. Štartovali aj v Pohári európskych majstrov, tam svoju púť skončili v semifinálovej skupine, keď tentoraz boli rovnocennými svojim súperkám. Už dlhodobo je martinský klub „dodávateľom„ viacerých hráčok do slovenskej reprezentácie. Aj v tejto sezóne majú Martinčanky zálusk na ligový titul. V súčasnosti sú lídrom celoslovenskej nadstavbovej časti. Trénerom družstva je Dušan Grečmal.
Vodné pólistky PVK Vrútky
Zverenkyne trénera Mariána Žuchu sú už stálicami ankety, veď za posledných 5 rokov sa dostali medzi najúspešnejšie tri kolektívy už piaty raz. Vlani získali už svoj osmy titul majsteriek SR a sú bezkonkurenčne historicky najlepším ženským vodnopólovým družstvom v republike. Tradične ho tvoria mladé dievčatá, takže neprekvapí, že polovicu ju-
niorskej reprezentácie SR tvoria práve Vrútočanky. Vlani absolvovali v Barcelone turnaj PEM a okrem domáceho majstrovského titulu boli aj víťazkami Slovenského pohára. Trénerom celku je Marián Žucha
Kolkári Tatran Prefa Sučany
V uplynulom roku skončili dvakrát na treťom mieste – v extralige aj v Slovenskom pohári. Tým si vybojovali účasť v Európskom pohári družstiev, ktorý sa konal v rakúskom Harde. Tam obsadili desiate miesto a postúpili do Ligy majstrov. Prvé zápasy odohrali s rakúskym celkom Leoben, ktorý je ašpirantom na rakúsky titul. Každá medzinárodná konfrontácia pomáha dvíhať úroveň družstva mužov, ktorí v ankete tentoraz vystriedali niekoľkonásobné majsterky Slovenska - kolkárky Sučian.
OSTANÉ CENY
TALENT ROKA
Miroslav Daubner
14-ročný univerzálny športovec – hokejbalista, hokejista, vodný pólista. Vynikajúce úspechy zožal najmä ako člen hokejbalového kolektívu Kométa Vrútky. Na Majstrovstvách Európy šestnásťročných hráčov v hokejbale, ktoré boli v Ostrave, sa podieľal na majstrovskom titule. K jeho úspechom patrí aj prvenstvo v súťaži ST Telecom Street hockey. Rovnako úspešne si počína aj ako hokejista – je reprezentantom Slovenska do 15 rokov, ale aj reprezentantom Slovenska do 16 rokov vo vodnom pole.
Richard Pánik
14-ročný univerzálny športovec – hokejbalista, hokejista aj džudista. Vo všetkých patrí k veľmi talentovaným športovcom. Rovnako ako Miroslav Daubner aj on bol členom majstrov Európy v hokejbale šestnásťročných, členom víťazného hokejbalového celku na turnajoch v rámci Slovenska. Je reprezentantom družstva hokejistov do 15 rokov. Oblieka dres extraligového dorastu. Je trojnásobným majstrom republiky v džude.
Marek Holko
15- ročný strelec z klubu ŠKP Martin sa v uplynulom roku presadil aj na celoslovenskej úrovni, keď získal titul majstra Slovenska v športovej streľbe v novom slovenskom rekorde. Počas roka sa prezentoval stabilnými výkonmi na republikových súťažiach.

SkryťVypnúť reklamu

Čestné uznania
za celoživotný
prínos pre šport

Milan Nemček
72-ročný rodák z Valaskej Belej sa pred 40 rokmi s stal víťazom XV. ročníka Ratibořického maratónu a majstrom ČSSR pre rok 1966. Mnoho cenných umiestnení nazbieral na desiatkach súťaží a podujatí, nevynímajúc ani MMM v Košiciach. V roku 1966 patril k zakladajúcim členom a organizátorom Behu k srdcu SNP a ako organizátor a rozhodca mu zostal verný až dodnes. Ako tréner vychoval viacero atletických rekordmanov a bol aj pri atletických začiatkoch súčasnej reprezentantky Slovenska Lucie Klocovej.
Blažej Ruman
71-ročný organizátor, tréner, funk-cionár, pretekár, všestranný športovec, rozhodca. Desiatky rokov bol ozdobou mnohých významných podujatí ako chodec, bežec, lyžiar, či biatlonista. Absolvoval 25 ročníkov Behu k srdcu SNP a bol 11-násobným účastníkom 50-kilometrových vytrvalostných lyžiarskych pretekov – Biela stopa SNP. Pred 40 rokmi na MMM v Košiciach dosiahol zo slovenských maratóncov tretí najlepší čas. Hádam ešte väčších úspechov než v behu dosiahol tento atletický „obojživivelník„ v schôdzi. Jeho najväčším trénerským úspechom v atletike bola jeho spolupráca s pretekárom Milanom Bartošom majstrom ČSSR na 50 km.
Milan Hoferica
70- ročný organizátor športového života v Turci celý svoj aktívny pracovný život prežil ako funkcionár Zväzarmu, neskôr ZTŠČ. Pod jeho vedením patrila okresná organizácia Martin medzi najúspešnejšie v Československu. Stál na čele organizačných výborov všetkých významných podujatí, organizovaných v Turci. Osvedčil sa nielen ako dobrý organizátor, ale aj ako spoľahlivý a obetavý rozhodca. Má kvalifikáciu ústredného rozhodcu biatlonu. Rozhodoval na majstrovstvách sveta a tiež svetovom pohári.
Ladislav Jesenský
67-ročný bývalý futbalista Vrútok, ale predovšetkým skvelý hokejový tréner, ktorý sa najviac pričinil o rozvoj tohto športu vo Vrútkach a najmä v Martine, kde pôsobil 26 rokov. Pod „rukami„ tohto odborníka začali svoju hokejovú kariéru mnohí martinskí hokejisti, ktorí to dotiahli aj do reprezentačných dresov. Šramelovci, Zimeľovci, Frolo, Hanišák, Tlapka, Mrukvia, Žižka, Zeman, Čabuda, Markovič, Šimka, Haščák, Cíger, Švehla, Rovnianek, Török, Beran, Bartoš, Kluch, Novotný, Smrek a a mnohí ďalší vynikajúci odchovanci martinského hokeja vyrástli pod rukami tohto uznávaného hokejového odborníka, ktorý je držiteľom ceny fair play olympijského klubu v Prahe.
Ján Jusko - In memoriam
Svoj športový talent naplno rozvinul v hádzanej. Bol pri tom ako hráč, keď Martin bojoval v druhej lige i vtedy, keď martinskí hádzanári v roku 1968 v kvalifikácii v Dubnici postúpili prvý raz do najvyššej československej súťaže. V rokoch 1968 – 1970 obliekal dres Strojární v I. lige. Nastúpil v 39. stretnutiach a strelil 173 ligových gólov. Po skončení aktívnej činnosti sa venoval trénerskej práci a v rokoch 1977 - 1978 stál pri zrode najväčších úspechov martinskej hádzanej. Pod jeho taktovkou nielenže Martin vyhral II. ligu a po roku sa opäť vrátil medzi československú hádzanársku elitu, ale dokázal vyhrať aj Československý pohár a reprezentoval v PVP. Športové úspechy žal aj mimo hádzanárskych ihrísk. Jeho výkony ho zaraďovali k absolútnej slovenskej viacbojárskej špičke.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 763
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 857
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 065
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 773
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 664
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 984
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 955
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 878

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Niečo z archívu: Ako siskár Peťo dával echo o odpočúvaní a sledovaní sýkorovcom
 3. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 4. Jozo Peric: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj!
 6. Martin Červenka: „Nezastavujem, máme spoždění!“
 7. Milan Buno: 7 knižných tipov: Riskovali vlastnú smrť, aby im pomohli!
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 39 854
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 542
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 907
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 838
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 231
 6. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 986
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 555
 8. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 3 992
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Rimavskej Sobote slávnostne odhalili bustu Vladimíra Mináča.

V Slovenskom Pravne premietali filmy v prírode a v Turčianskych Tepliciach smeti zbiera nové auto.


18 h
V Bánovej Fomat získal všetky body.

Tri dni po trošku kostrbatom postupe v Slovnaft Cupe nastúpil Fomat na náročný ligový zápas. Na ihrisku nepríjemnej Bánovej podali naši kvalitný výkon a zaslúžene vyhrali.


20 h
Dobré správy z MY

Stop negatívnym správam. Posielame výber pozitívnych a zaujímavých článkov z rôznych regiónov po celom Slovensku.


11. aug
Marek Štefula so synom Alexom.

Na spastické svaly môže chlapcovi pomôcť špeciálna operácia v Barcelone.


13. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Každá jedna obložená misa je originál.


11. aug

Tajomstvo vedela odhaliť dotykom rúk, pohľadom a správnymi otázkami.


Cyril Urban 13. aug

Ak by ostal na Slovensku, fyzických útokov by zažil oveľa viac.


4. aug

Ak nosíte vodu z potoka vo vedrách, nič sa nedeje, ak využijete čerpadlo bez schválenia, hrozí vám pokuta.


12. aug

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Niečo z archívu: Ako siskár Peťo dával echo o odpočúvaní a sledovaní sýkorovcom
 3. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 4. Jozo Peric: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj!
 6. Martin Červenka: „Nezastavujem, máme spoždění!“
 7. Milan Buno: 7 knižných tipov: Riskovali vlastnú smrť, aby im pomohli!
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 39 854
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 542
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 907
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 838
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 231
 6. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 986
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 555
 8. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 3 992
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?