Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
MARTINA DOBOŠOVÁ: SESTRA MI TODOPRIALA

Potlesk patril mladým šampiónkam

Minulý piatok patril najúspešnejším športovcom uplynulého roka, tak ako ich v ankete vybrali organizátori na základe ich športových výsledkov. Miesto, tentoraz nie v desiatke, ale v jedenástke najúspešnejších (organizátori jednu miestenku pridali) popri s

kúsených a známych športovcoch, akými sú Jaroslav Katriňák, Lucia Klocová, Vladimír Flimel, Silvia Malchovská a Pavol Kopp, dostali aj zástupcovia mladej generácie športovcov. Jej reprezentantkami boli aj sedemnásťročná skialpinistka Martina Dobošová a devätnásťročná Miroslava Žiaková. Obe športovkyne sa medzi najúspešnejších dostali právom, lebo mali za sebou vynikajúcu uplynulú sezónu. Posúďte sami: Martina Dobošová sedemnásťročná skialpinistka SKIALP Sučany absolvovala celkom štrnásť štartov, ktoré jeden za druhým pretavovala do medailí. Najvýraznejší triumf dosiahla na majstrovstvách Európy v disciplíne vertical race, keď obsadila prvé miesto a v pretekoch jednotlivcov skončila na druhom mieste. Vynikajúco si počínala aj na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a Európskeho pohára, ktoré vyhrala. Rovnako úspešná bola aj na pretekoch Stredoeurópskeho pohára, v ktorých obsadila druhé miesto a navyše sa stala víťazkou šiestich kôl Slovenského pohára. Martina Martina Dobošová, študentka druhého ročníka bilingválneho gymnázia v Sučanoch, tak nadviazala na úspechy svojej sestry Zuzany, ktorú v ankete ocenili predvlani. Tou druhou ocenenou veľkou nádejou bola Miroslava Žiaková, devätnásťročná vodná pólistka PVK Vrútky a reprezentantka Slovenska. V minulom roku bola najlepšia strelkyňa majstrovského kolektívu z Vrútok vyhlásená aj za najlepšiu vodnú pólistku Slovenska. Reprezentantka Slovenska bola už pri piatich majstrovských tituloch vrútockého ženského kolektívu. Miroslava Žiaková, študentka štvrtého ročníka Združenej strednej školy obchodu a služieb v Martine, si v minulom roku vyskúšala aj kvalitu švajčiarskej vodnopóĺovej ligy. S oboma ocenenými sme hovorili hneď po ich dekorovaní.
Martina Dobošová: Sestra mi todopriala
Keby ste mali laikovi vysvetliť, čo je to skialpinizmus, čo by ste mu povedali?
Je to horský šport, povedala by som, že horolezectvo na lyžiach. Pri tomto športe sa používajú špeciálne skialpinistické lyže, ktoré sú ľahšie ako zjazdové. Na nich sú upevnené stúpacie pásy, aby sa ľahšie šliapalo do kopca.
Vlani bola v ankete najúspešnejších športovcov Turca ocenená vaša sestra Zuzana, v tomto roku ste jej toto ocenenie „vyfúkli„. O čo ste teraz boli lepšia, ako bola ona?
Darilo s mi najmä na majstrovstvách Európy, kde som v disciplíne vertical race zvíťazila a v súťaži jednotlivkýň som bola druhá. Zuzka mala lepšiu predchádzajúcu sezónu a mne lepšie vyšla táto.
Keď sa sestra dozvedela, že si tentoraz idete po cenu vy, nezávidela vám?
Ja si myslím, že nie. Skôr mi to dopriala. Ale bolo by skvelé, keby sa nám raz podarilo, že na vyhlásenie najúspešnejších športovcov prídeme do Martina obe.
Predsa len ste aj súperky...
Tento rok už nie sme. Doteraz to tak bolo, ale, ona je už o kategóriu vyššie – je už juniorka, ja som stále ešte kadetka.
Čo rozhodlo o tom, že ste sa obe sestry dali na tento náročný šport?
K tomuto športu nás priviedol otec. Najprv sme robili zjazdové lyžovanie a potom sme sa začali venovať skialpinizmu a drží nás to až doteraz.
Skialpinizmus je zimným športom, čomu sa venujete v lete?
V lete sa zameriavame na prípravu na zimu väčšinou bicyklovaním, behaním, korčuľovaním na kolieskových korčuliach.
Ste študentka gymnázia, ako dokážete zladiť šport so školskými povinnosťami?
Sučianske bilingválne gymnázium je náročná škola, ale zvládnuť sa to dá. Nemám síce žiadne úľavy, ale na druhej strane mi profesori dosť vychádzajú v ústrety. Takže, aj vďaka nim, sa môžem venovať tomuto športu. Koľko pretekov zvládnete počas zimy?
Minulý rok som absolvovala vyše desať pretekov, presné číslo si nepamätám, ale tohto roku ich bude asi menej.
Skialpinizmus nie je športom, pri ktorom počujete potlesk tribún, dokonca ani materiálne si zrejme neprilepšíte, ba skôr musíte siahnuť do rodinného rozpočtu. Máte doma podporu?
Máte pravdu, tento šport nie je o zárobku, skôr to niečo stojí rodinu. Väčšinou to musí platiť mama. Ale pomáhajú aj sponzori. Napríklad lyže dostávame z Talianska priamo z fabriky, ale od slovenských sponzorov toho zasa nie je veľa.
Centrom slovenského skiplinizmu sú, ako ste povedali, Vysoké Tatry, ako sa tento šport dostal do Sučian?
Sučany sa dostali do skialpinistického popredia len nedávno, a to aj tým, že sa tu v Turci organizujú aj viaceré preteky, napríklad aj Slovenský pohár. Tento rok to bude tuším už štvrtýkrát, čo prídu skialpinisti do Sučian. Je len samozrejmé, že aj tým sa aj my dostávame do popredia.
Sú v Turci dobré podmnienky na tento šport?
Terény v Malej Fatre sú veľmi dobré.
Skialpinizmus je aj dosť nebezpečným športom, najmä pri lavínovom nebezpečenstve...
Na preteky musia byť vybrané terény jednoznačne bez lavínového nebezpečenstva. To musia organizátori zabezpečiť. No a pri tréningu je to aj na pretekárovi, ten už pozná, ktorým terénom sa má vyhnúť.
Táto zima je príznačná návalmi snehu a krutými mrazmi. Nevadí vám to?
Pri pretekoch a pri tréningu mi takáto zima vôbec nevadí. Skôr mi prekáža vtedy, keď idem ráno do školy.
Čo vás čaká tohto roku, na aké preteky sa chystáte?
Ak sa nominujem, mali by to byť predovšetkým majstrovstvá sveta v Taliansku.
Slovensko patrí v mužskej kategórii k svetovej špičke v tomto športe, v poslednom čase sa čoraz viac presadzujú aj ženy...
Máte pravdu. Jana Madajová, Táňa Mošková zvíťazili na jednom z najväčších pretekov vo Francúzsku, to len svedčí o tom, že aj pozícia žien v tomto športe je veľmi dobrá. My mladšie sa tiež snažíme, robíme, čo je v našich silách. Potvrdením toho sú výsledky.
Ako vyzerá týždeň v rodine u Dobošov počas sezóny?
Ráno bežíme do školy, keď sa vrátime domov, chytro sa prezlečieme a ideme trénovať. Z tréningu sa ponáhľame rýchlo domov, lebo potom sú na programe školské povinnosti.
Miroslava Žiaková:
Stále máme motív
byť prvé
Vlani ste mali fantastickú sezónu, Vrútky získali ďalší titul majsteriek Slovenska a vás vyhlásili za najlepšiu slovenskú vodnú pólistku – kráľovnú slovenského vodného póla. Takže dvojnásobná spokojnosť...
Je to pravda. Minulý rok bol tak ako tie predchádzajúce veľmi úspešný. Siedmy krát po sebe sme získali titul majsteriek Slovenska. Úspechom bola aj účasť na turnaji Pohára európskym majstrov v španielskom Sabbadeli. A spokojná som aj s tým, že som dosiahla aj osobný úspech. Tieto úspechy k sebe spolu patria, pretože jednotlivec sa môže najlepšie presadiť v schopnom kolektíve.
Ktoré športy okrem vodného póla sú vám blízke?
Hrávala som basketbal a volejbal.
Ako ste sa dostali k vodnému pólu?
Chodila som na plávanie a tam si ma vyhliadol tréner Vladimír Veselovský. Nastúpila som do športovej triedy v Základnej škole na Mudroňovej ulici. Vtedy sa otvárali dve športové triedy.
Úspešne ste prešli aj junior-skou kategóriou a boli ste aj pri ziskoch titulov juniorských majsteriek Slovenska...
V tejto kategórii si už svoju bilanciu nevylepším, už hrávam iba za ženy.
Podľa vás, čím to je, že vo Vrútkach je také úspešné ženské vodné pólo?
Je to tým, že sa v klube pracuje s perspektívou. Vychovávajú sa talenty a tie hneď dostávajú príležitosť. No a v neposlednom rade je to aj zohratou partiou, výborným kolektívom. Rozumieme si a to je tiež veľmi dôležité. Svoje tu zrejme zohráva aj fakt, že nie je na Slovensku až tak veľa družstiev a konkurencia nie je taká mimoriadne silná. Ale dôležité je, že my sa tým ani nezapodievame. My sa každý rok snažíme svoju pozíciu obhájiť. Stále máme motív byť prvé.
Napriek tomu, čo ste povedali, konkurencia na titul najlepšej vodnej pólistky na Slovensku nikdy nie je až taká slabá. Kto bol vašou najväčšou súperkou v boji o tento primát?
Ja som sa tým vôbec nezaoberala, teda ani neviem. Ale najmä v našom klube je viacero hráčok, ktoré mohli na tento titul ašpirovať. Napokon, niektoré už takýto úspech zažili – napríklad Michaela Porubčanová, Zuzana Ratveiská a Zuzana Vicencová – Buryaneková.
O niekoľko dní čaká vrútocké vodné pólo ďalšia veľká medzinárodná previerka – PEM vo francúzskom Nancy. S akými cieľmi pocestujete?
Netajíme sa tým, že máme vysoké ciele. Hráme proti švajčiarskemu družstvu a proti nemu nie sme bez šance, rovnako aj proti portugalskému družstvu. Ale o všetkom sa bude rozhodovať v bazéne. Dúfame, že bude pre nás výhodou, že už viaceré hráčky máme za sebou aj skúsenosti z predchádzajúcich medzinárodných turnajov.
Pre vás bude zrejme najväčším hendikepom to, že sa turnaj koná v čase, keď nemáte najlepšie podmienky na tréning. V tom by mala byť výhoda skôr na strane súperiek...
To je pravda. My sme sa pripravovali v martinskom bazéne. Trénovali sme každý deň. Ale treba povedať, že tento bazén nezodpovedá štandardom vodného póla. Je malý, takže skutočne budeme mať oproti našim súperkám nevýhodu.
Dlhé roky pri družstve pôsobí tréner Marián Žucha, ktorý je aj reprezentačným trénerom junioriek Slovenska. Ja na vás veľmi prísny?
Ani nie. Je ohľaduplný, hoci niekedy aj výbušný. Vie nás ale dobre motivovať, lebo nerád prehráva a aj keď vyhrávame ešte nás tlačí, aby sme pridali a naložili súperkám čo najviac gólov. Ale nejde mu len o víťazstvá, ale aj o to, ako družstvo hrá, či má naša hra fazónu.
Aký je váš športový cieľ v tomto roku?
Samozrejme, vyhrať ligu a získať pre Vrútky ďalší titul,
čo najlepšie obstáť vo Francúzsku a presadiť sa v reprezentácii. Viem, že ak chceme byť úspešné, musíme trénovať a trénovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 189
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 698
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 796
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 094
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 707
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 510
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 600
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 522
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 396
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 343
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mesto Martin zverejnilo údaje zo skríningového testovania k pondelku 25. januára.

2 h
Adela Gallová, praktická lekárka pre dospelých.

Ostatné diagnózy nezmizli. Pacienti sa často boja ísť do nemocnice.

3 h
Mobilné odberové miesto vo Vrútkach.

Vrútocké mobilné odberné miesto prechádza na objednávkový systém.

5 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

19 h

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

20 h

Už ste čítali?