Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
MUŽ, KTORÝ VO VRÚTKACH STRIEĽAL DO SKUPINKY MLADÝCH A PSA, UŽ ČELÍ OBVINENIU POLÍCIE

Napálil to do živých terčov

Táto udalosť vzrušila nielen turčiansku verejnosť. Vari ani nebolo domácnosti, v ktorej by sa o útoku na mladých ľudí nehovorilo. Médiami začali cirkulovať správy, výpovede, dohady a po krátkom čase od incidentu polícajti strelca zadržali. Tento prípad

Táto udalosť vzrušila nielen turčiansku verejnosť. Vari ani nebolo domácnosti, v ktorej by sa o útoku na mladých ľudí nehovorilo. Médiami začali cirkulovať správy, výpovede, dohady a po krátkom čase od incidentu polícajti strelca zadržali. Tento prípad ale nie je len trestným činom, kladie aj iné otázky. Na niektoré sa pokúsime dať odpoveď.
Verzia vyšetrovateľov
Poďme ale po poriadku. V sobotu 2. februára strieľal 21-ročný Vrútočan pri železničnom depe do skupinky mladých ľudí, ktorí mali so sebou dvoch psov. Najskôr ich údajne upozornil, aby ich uviazali na vôdzku, ale neposlúchli ho. Potom im svoju požiadavku zopakoval, ale mladí ľudia na ňu nedbali a začal strieľať. Počas vyšetrovania polícia zistila niekoľko dôležitých skutočností. Peter G. strieľal po skupinke mladých ľudí o 16.35 h po slovnom konflikte. Bližšie okolnosti ešte stále skúma vyšetrovateľ. Podľa policajných informácií obvinený a poškodení, ktorí sú zároveň svedkami, uvádzajú rôzne verzie prípadu. Polícia nás zatiaľ o nich neinformovala. Isté je, že Peter G. (narodený v roku 1985) spôsobil strelnou zbraňou (pištoľ typu ČZ 50 kalibru 7,65 mm, ktorá sa kedysi požívala v policajnej výzbroji) zranenia Matejovi F. (1988), Petrovi Š. (1987) a Milanovi H. (1989). Najskôr strelil do psa Mateja F., potom strieľal do troch mládencov, ktorí sa pokúšali obvineného odzbrojiť. Dohromady vystrelil šesť rán. Milana H. trafil do ramena, Matej F., ktorý bol najvážnejšie zranený, padol na zem. Petrovi Š. obvinený strelil do ľavého stehna. Matej F. utrpel strelné poranenia hrudníka, brucha, pečene, genitálií a obojstranný pneumotorax. Pes Mateja F. zahynul. Jeho majiteľ sa musel podrobiť niekoľkohodinovej operácii a bude práceneschopný približne štyri týždne. Matej F. a Peter Š. boli podľa policajných informácií ešte v druhej polovici minulého týždňa hospitalizovaní v MFN. Milana H. po ošetrení priestrelu ľavého ramena s odlomením časti ramennej kosti prepustili z nemocnice do domácej liečby. Dievčina, ktorá bola v skupinke s chlapcami, neutrpela žiadne zranenia a privolala políciu. Peter G. sa s nikým zo skupinky poškodených, ani svedkyňou, nepoznal a odišiel z miesta, kde do nich strieľal.
Ako nás informoval riaditeľ Okresného úradu justičnej a kriminálnej polície v Martine Miloš Mikula, pôvodne neznámeho páchateľa sa vďaka dôslednej práci približne päťdesiatich policajtov podarilo veľmi rýchlo identifikovať. Už v pondelok ráno bol hotový veľmi presný identikit. Veľmi rýchlo zistili aj typ strelnej zbrane, ktorú obvinený použil. S pomocou služobného psa našli aj nábojnice. Peter G. strieľal do mládencov zo zbrane svojej matky, ktorá ju vlastnila legálne. Polícii sa najskôr podarilo nájsť pištoľ, ktorou páchateľ strieľal do trojice mládencov a do psa. Potvrdila to aj expertíza. Petra G. potom policajti zaistili v kasárňach v Ružomberku. Obvinený je zo zločinu ublíženia na zdraví a za trestný čin výtržníctva a nedobrovoľného ozbrojovania sa.
Ako k incidentu došlo, bude polícia vedieť na základe výpovedí a rekonštrukciou deja na mieste, kde Peter G. strieľal. Dôležité bude aj to, čo k prípadu povedia súdny lekár a balistik Ten na základe miesta nájdenia nábojníc a zranení poškodených odhadne smer striel. Polícia bude zisťovať aj motív tohto činu a skúmať reakciu psov. Boli to bojové plemená (pitbull a staford). Peter G. je profesionálnym vojakom a jeho spis podlieha osobitnému riešeniu. Návrh na jeho vzatie do väzby predložila polícia súdu prostredníctvom Obvodnej vojenskej prokuratúry v Banskej Bystrici.
Dôležitý je motív
Zaujímalo nás, aký názor na správanie sa obvineného má súdny znalec. Od jedného zo súdnych znalcov z Martina sme sa dozvedeli, že rozhodujúce bude posúdenie pravdivosti výpovedí. Veľmi dôležité je, čo vyprovokovalo agresívne konanie páchateľa. Mohol to byť strach, ale posúdiť bude treba aj odolnosť obvineného voči stresu, jeho skúsenosti so stresovými situáciami a vyhodnotenním situácie, v ktorej sa ocitol. Súdny znalec vždy hodnotí rozumovú (ako svojou mysľou vyhodnotil situáciu), motivačnú (čo ho motivovalo k agresívnej reakcii) a psychomotorickú (čo urobil a aké sú návyky jeho správania sa) stránku konania páchateľa. Keďže v prípade, o ktorom hovoríme, útočník poškodených nepoznal, na zločin sa nemohol pripravovať, ale v stresovej situácii mohol konať neadekvátne. Pravdepodobný je aj motív sebaobrany.
Zaujímalo nás tiež, ako tento prípad analyzujú v Ozbrojených silách SR. Veď, strelec bol profesionálny vojak a jeho konanie spochybnilo vo verejnosti vnímanie armády ako inštitúcie, ktorá si vyberá do svojich radov psychicky odolných a trénovaných ľudí. Hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga nás informoval, že profesionálni vojaci pri vstupe do armády prechádzajú náročnými psychotestami. Pripúšťa, že ku konaniu v afekte, do akého sa dostal aj Peter G., keď vystrelil na mladých ľudí, môže dôjsť u každého, ale i u profesionálnych vojakov, ktorí test absolvovali. Či mal Peter G. doposiaľ za sebou nejaké disciplinárne priestupky, na to odmietol reagovať. „Nehodnotil by som to, pokým trvá prezumpcia neviny,„ povedal. Verejnosť však ubezpečuje, že v slovenskej profesionálnej armáde slúžia bezúhonní vojaci, ich vstup do armády je totiž podmienený úplnou bezúhonnosťou. No pripustil, že sa môžu objaviť ojedinelé prípady zlyhania.
Stretli sme sa so svedkom
O zdravotnom stave troch chlapcov, ktorých následne po streľbe odviezla rýchla zdravotná služba, nás informovala hovorkyňa Martinskej fakultnej nemocnice Katarína Kapustová. V nemocničnej starostlivosti ostali iba Peter Š.a Matej F. Peter Š., ktorému guľka z pištole zasiahla obe nohy, leží na traumatológii. Jeho stav je stabilizovaný. Sedemnásťročný Matej F. je mimo priameho ohrozenia. Lekári ho však, podľa informácii zo záveru minulého týždňa, udržujú v umelom spánku.
Minulý týždeň v pondelok sme boli aj na mieste činu. Stretli sme tu muža na bicykli, ktorý nám ukázal miesto, kde sa incident odohral. Priznal sa, že aj on videl päticu mladých ľudí s dvoma psami. „Aj ja som ich upozorňoval na to, že by si mali psa uviazať. Behal totiž voľne a naokolo boli ľudia. Jeden z nich mi slušne povedal, že ho má vycvičeného a ničoho sa nemusím báť.„ S mladými ľuďmi sa rozprával okolo piatej. „Mám pocit, že v telke hovorili, že sa to stalo za tmy, takže to muselo byť, keď išli opačným smerom. Ja som ich stretol, keď išli do Kľačian.„ Keď sme ho vyviedli z omylu a povedali mu, že bol pravdepodobne posledným, kto skupinku videl tesne pred incidentom, akoby skamenel. „Naozaj to mohlo byť vtedy,„ pripustil po chvíli. Streľbu však nepočul, hoci miesto, kde sa stretnutie skupinky s vtedy ešte neznámym páchateľom odohralo, nie je od stanice pri depe ďaleko. Možno len sto metrov. „Akurát som čakal na kamaráta, ktorý mal prísť o piatej zo smeru z Liptovského Mikuláša osobným vlakom. Je možné, že výstrely z pištole prerazil hluk vlaku,„ zamyslel sa. Pod potrubím, ktoré stojí v ceste vydupaného chodníka, pripomínala okoloidúcim sobotňajší incident krv na snehu.
Kľačanci radšej mlčia
V Turčianskych Kľačanoch bolo cítiť, že sa niečo stalo. Dedinčania boli ešte stále zhrození. Aj pre nich je sobotňajšia udalosť zahalená tajomstvom. Dosiaľ nikto nevie, ako sa to všetko zomlelo. No nechceli sa veľmi k prípadu svojich mladých spoluobčanov vyjadrovať. Nič bližšie nám nevedel povedať ani otec Mateja F., na ktorého páchateľ vystrelil až trikrát. Jeho vzdych do telefónu, keď nám hovoril o zdravotnom stave svojho syna, naznačil, že pre rodinu je dôležitejšie niečo iné. Naša snaha spojiť sa s jedným z mladíkov, skončila neúspešne. Ešte stále o tom nemohol hovoriť...
Milana H., Petra Š. a Michala O. v dedine často vídali so psami. Veľa času trávili aj v bare, odkiaľ v ten deň odchádzali. „Väčšina z nich bola nezamestnaná, nuž trávili tu voľný čas a hrávali šípky. Tvrdý alkohol nikdy nepili, len niekedy pivo. V ten deň však opití neboli,„ tvrdil nám jeden z prítomných. Agresivitu u nich popreli. „Nemyslím, že by boli provokovali,„ povedal nám mladý Kľačanec. Od ďalších vieme, že Matej F. do partie týchto troch a možno aj viacerých mladíkov nepatril. Hoci kamarátstvo sa vylúčiť nedá, veď generačne si boli blízko. „Nechodieval s nimi. Ani do baru. Možno preto, že mal priateľku,„ domnieva sa krčmár Michal Vavrečan, ktorý mal v sobotu 4. februára „službu„ pri pulte. Okolo tretej Milan H., Peter Š. a Michal O. odišli z baru, aby sa stretli s Matejom F. a dievčaťom. Potom sa pustili skratkou cez železničné depo so psami do Priekopy.
Vtedy ešte netušili, že najbližšie hodiny v ich živote sa dostanú na titulné stránky novín a na televíznu obrazovku. Publicitu tohto typu si neželali, rovnako ako aj ich blízki. Streľbu za bieleho dňa sme doposiaľ vnímali ako niečo, čo sa nás, obyčajných Slovákov, nemôže týkať. Po prvej tohtoročnej februárovej sobote už vieme, že môže... A za touto vetou by mal byť najväčší otáznik. Odpoveď na ňu nepoznáme.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 881
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 352
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 669
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 436
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 270
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 080
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 029
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 877
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 598
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?