Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Na návšteve v Krpeľanoch

Problém – telocvičňa s bradou
Hovoríme so starostom Krpelian Pavlom Olšovským
Ako by ste predstavili Krpeľany človeku, ktorý ich nepozná?
Obec Krpeľany sa nachádza v severovýchodnej časti Turca, na rozhraní Kraľovanskej tiesňavy vyúsťuje do Turčianskej kotliny. Územie bolo osídlené už v neolite. V písomných dokumentoch je prvá zmienka o obci datovaná z roku 1430. V darovacej listine kráľa Žigmunda z toho istého roku sa obec spomína pod názvom Krpelen. Pôvodní obyvatelia sa živili obrábaním pôdy, pálením vápna, rybárčením a neskôr pltníctvom. Do dnešného vzhľadu obce výrazne zasiahla industrializácia, a to výstavbou vodného diela a elektrárne. Tu bola v päťdesiatych rokoch vybudovaná priehrada ako prvá na hornom toku Váhu. Presídlením obyvateľov spod vodného diela vznikla úplne nová časť obce. Staré riečisko Váhu bolo zasypané. Pôvodnú časť starej a novej časti spájajú trávnaté plochy pôvodného riečiska Váhu. Na zrekultivovaných plochách je vybudovaný veľký športový areál a základná škola. V súčasnosti žije v obci 1 100 obyvateľov. Z hľadiska základnej infraštruktúry a technickej vybavenosti je dnes obec vybudovaná na dobrej úrovni. Je úplne splynofikovaná, na 70 percent odkanalizovaná. V súčasnom období sa pripravuje úplne odkanalizovanie novej časti obce, časti koncových ulíc z rozpočtových nákladov 17,3 mil. Sk. Práce sa budú zabezpečovať v priebehu rokov 2006 – 2007. Pripravujú sa podklady pre projektovú štúdiu odkanalizovania starej časti obce. Obec má dobre vybudovanú sieť asfaltových miestnych komunikácií s chodníkmi. Kompletná základná škola slúži pre žiakov i z okolitých obcí, máme vybudovanú materskú školu, vlastné zdravotné stredisko a tromi ambulanciami, v obci sídli špeciálna základná škola. Od roku 1999 sa v obci stavia kostol, je tu vybudovaný dom smútku, občania využívajú rozvod káblovej televízie a služieb prevádzky. Na dobrej úrovni je vybudovaná aj obchodná sieť, autobusové a vlakové spojenie. Do ďalších rokov je predpoklad dobrého rozvoja turistického ruchu, rekreácie, športu a ďalších služieb v obci vo všetkých oblastiach.
Ktoré organizácie v obci sú najaktívnejšie?
Tu mám malý problém, koho spomenúť medzi prvými. Obec aktívne podporuje všetky organizácie, ktoré majú chuť pracovať a reprezentovať. U nás je to hlavne telovýchovná jednota vo viacerých oblastiach športov a potom kultúrna činnosť cez folklórnu skupinu a folklórny súbor. Preto tá dilema, koho vyzdvihnúť skôr. Futbal tvrdí muziku v obci celý rok to isté už nie v prenesenom význame platí o folklóre. Vidieť hrať v cimbalovej muzike deti, mládež i dospelých je hádam možné v takom počte v tomto regióne len v Krpeľanoch. Vrátim sa v krátkosti ešte aj k iným športovým aktivitám, pretože k oblasti kultúry povedia viac na tejto dvojstránke organizátori. Okrem futbalu sa v obci hrá súťažne stolný tenis. Veľmi aktívny je i lyžiarsky oddiel, ktorý vďaka niektorým nadšencom prevádzkuje obecný lyžiarsky vlek s novovybudovaným sociálno-spoločenským zariadením. Z ostatných organizácií spomeniem členov Dobrovoľného hasičského zboru, ktorý začal pracovať s mládežou. Aktívnymi organizáciami v obci sú aj naši dôchodcovia schádzajúci sa v Klube dôchodcov a v neposlednom rade i členovia Klubu slovenských turistov.
Čo je najväčším problémom Krpelian?
Najväčším problémom v obci je rozostavanosť niektorých budov. V prvom rade spomeniem telocvičnu. Nie sme schopní dostavať ju z vlastných prostriedkov. Jej dostavbu odďaľovali štátne orgány na úrovni okresu, kraja i rezortu školstva. Stavba bola zaradená v registri rozostavaných stavieb školstva s plánovanou dostavbou v rokoch 2004 – 2005. Zrušením registra cez ministerstvo financií prešla celá ťarcha povinností s rozostavanosťou na obec. Pri príprave projektov z prostriedkov EÚ boli práce pozastavené, pretože rozsah jej rozostavanosti nespĺňa podmienky dostavby z takých fondov. Problém môžu vyriešiť nové povstupové prostriedky EÚ pre SR. Aj dostavba viacúčelovej budovy je taktiež o financiách. Obce nemali dlhé roky možnosti financovať z bežných rozpočtových prostriedkov, ale len z kapitálových zdrojov. Úpravou rozpočtových pravidiel sa už toho roku upravili podmienky použitia prostriedkov bežného rozpočtu aj na investičné akcie. Táto stavba sa bude dokončovať práve z takýchto prostriedkov. Ďalšou oblasťou, ktorá nás trápi už viac rokov, je dobudovanie najstarších miestnych komunikácií, t.j. ulíc Školskej a časť Železničnej vrátane autobusovej zástavky. V roku 2005 sme na tieto stavby získali grant z prostriedkov EÚ. Z týchto prostriedkov sa vybuduje aj parkovisko pri lyžiarskom vleku. Práce musia byť ukončené do augusta 2006. V roku 2005 sme získali ďalšie prostriedky z fondov EÚ, a to na podporu miestnych projektov. Spracúvame projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu základnej školy, jej nové architektonické riešenie, vrátane zateplenia, výmeny okien, zmeny charakteru strechy na sedlovú a projekt rieši i dostavbu rozostavanej telocvične.
Krpeľany sú jednou z mála obcí Turca, ktorá má zdravotné stredisko. Nie je to pre obec príliš nákladné a aké sú perspektívy rozvoja tohto zdravotného strediska?
Zdravotné stredisko je neštátne zdravotné zariadenie, v ktorom sa nachádzajú tri ambulancie, ambulancia všeobecného lekára, detská ambulancia a stomatologická ambulancia. Všetky ambulancie sú v prenájme lekárov, obec financuje základnú údržbu celej budovy. V súčasnom období nie je po odchode stomatológa v prevádzke stomatologická ambulancia. Úzko však spolupracujeme s komorou zubných lekárov a hľadáme spoločne chceme vyriešiť aj tento problém. Hoci máme záujem zabezpečiť pre občanov základnú zdravotnú starostlivosť, nie všetko môžeme ovplyvniť, keďže ešte stále pretrváva nedostatok niektorých profesií v zdravotníctve. Teraz hľadáme najmä možnosti modernizácie nášho zariadenia cez získanie grantu z prostriedkov EÚ.
Ako to vyzerá s dokončovaním novej budovy obecného úradu a na čo všetko bude táto budova slúžiť?
O viacúčelovej budove obecného úradu som sa už zmienil. V tomto roku uprednostníme vnútorné práce v budove v rozsahu, ako nám to dovolia finančné prostriedky. V pláne máme splynofikovať budovu, urobiť obklady a dlažby v sociálnych zariadeniach, podlahy v obradnej miestnosti a zasadačke. V budove budú priestory aj pre poštu. Ostatné priestory budú môcť využívať aj organizácie v obci na schôdzkovú činnosť, pretože sú tak situované, že v nich môžu mať aktivity viaceré subjekty a nerušia sa.
Máte predstavu o tom, ako budú Krpeľany vyzerať v budúcnosti?
Budúcnosť rozvoja našej obce má podľa môjho názoru perspektívu. Už dnešný demografický vývoj tomu nahráva. Je na nás, aby sme obec rozvíjali po každej stránke. Skvalitnením životného prostredia, vytvorením nových podmienok na bývanie, skvalitnením služieb pre občanov vytvoríme podmienky pre život v obci, hlavne pre mladých ľudí a rodiny. Súčasťou tohto projektu je už dnes pripravovaná výstavba nájomných bytov pre mladé rodiny. Ide o výstavbu 32- bytovej jednotky, na ktorú sme vlani dostali prostriedkov zo ŠFRB, ale nedostali dotáciu z MV a RR. Legislatívne sme stavbu zabezpečili a pevne verím, že výstavba začne už v prvom polroku 2006. Prekrásne prostredie, okolitá príroda, vybudované telovýchovné a turistické zariadenie dodáva záruku väčšieho rozvoja turistického ruchu, rekreácie, športu, služieb a následne sa otvárajú pre našich občanov nové možnosti vytvorenia si živnostenských aktivít. Územný plán komplexne rieši rozvoj obce. Podstatná časť plánu je naplnená komplexom budov a zariadení, ktoré som už doteraz spomenul. Máme ale aj nedoriešené problémy. Týkajú sa hlavne individuálnej výstavby rodinných domov. Sme nútení umiestňovať ich v časti starej obce, kde je viac nevysporiadaných pozemkov.

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 025
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 635
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 040
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 668
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 796
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 2 729
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 543

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Hartley Coleridge - Dieťaťom dlho a stále som, kým časy
 2. Ján Škerko: Matovič a vrtkavá verejná mienka
 3. Anna Romanová: Moja psychóza 2
 4. Jozef Ďanovský: Lucidné sny
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku
 6. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 7. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 8. Petra Kohútová: Strážna veža Vartovka v Krupine
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 181
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 925
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 508
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 097
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 147
 6. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 933
 7. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 2 900
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 865
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Richardovi Dingovi sa nedarí zlomiť smolu v koncovke.

Kto prišiel na zápas Martina proti Seredi o čosi neskôr, prvý gól v našej sieti nevidel a druhý stihol len tesne. Následná stíhacia jazda Fomatu už na body nestačila.


18 h
Po omši boli vystavené aj trofejné jelene.

V Turanoch vyznačili cyklotrasu a v Hornej Štubni sa deti priučili niečo o separovaní.


23 h
Na niektorých budovách sa podpísal čas a opadáva vonkajšia omietka.

Pomôcť by mala nová nemocnica.


1. okt
Ani dva góly Michala Juščáka nepomohli odvrátiť našu prehru.

Nedávno na ľade Humenného neuspel Martin v pohárovom zápase a náladu si jeho hráči nevylepšili ani v treťom ligovom kole.


30. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Najviac nedostatkov zistili v Banskobystrickom kraji.


1. okt

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Hartley Coleridge - Dieťaťom dlho a stále som, kým časy
 2. Ján Škerko: Matovič a vrtkavá verejná mienka
 3. Anna Romanová: Moja psychóza 2
 4. Jozef Ďanovský: Lucidné sny
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku
 6. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 7. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 8. Petra Kohútová: Strážna veža Vartovka v Krupine
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 181
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 925
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 508
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 097
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 147
 6. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 933
 7. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 2 900
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 865
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?