Naposledy nás na ne upozornila matka štvrtáka jednej martinskej základnej školy. Jej meno nie je dôležité. Tento parazit sa predsa môže vyskytnúť v každom školskom či predškolskom zariadení, kde sa deti združujú. A nielen tam. Voš môže dieťa priniesť z obchodu, autobusu, detského ihriska, zastávky, čakárne v lekárni. Dôležité je prítomnosť vši čo najrýchlejšie postrehnúť a odstrániť ju.
Voš vlasová žije v poraste našej hlavy – vo vlasoch a vyskytuje sa najmä u detí, preto sa jej hovorí aj voš detská. Aj jedna-jediná znamená predzvesť veľkej katastrofy. Samička, dlhá asi 2–4 mm, denne nakladie 3 až 4 vajíčka - hnidy. Tie žijú zhruba tri týždne, počas ktorých sa rozmnožia. Hnidy sa pevne držia na vlase pri pokožke hlavy a keď po 20 dňoch dospejú na voš, živia sa ľudskou krvou. A začína svrbenie... Všeobecne účinným prostriedkom na odstránenie vší je napríklad šampón Difusil, ktorý bežne dostať v lekárňach i drogériách. Britskí odborníci však tvrdia, že vši sa medzičasom stali proti chémii odolnými a navrhujú účinnejšiu metódu. Efektívnejšie je zbavovať sa tohto nepríjemného parazita vyčesávaním z mokrých vlasov špeciálnym hrebeňom s hustými zubami. Na úplnú likvidáciu infekcie treba ošetriť dezinfekčným prípravkom aj hrebene, kefy, posteľnú bielizeň a používané šatstvo treba vyprať a vyžehliť. Základným predpokladom v prevencii zavšivenia je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie vlasov, pri výskyte vší okamžité ošetrenie hlavy a v kolektíve liečba všetkých detí.
Kedysi úloha derazitéra v školách pripadala hygiene. Dnes je to výlučne záležitosť školy. Spomínaná škola postupovala celkom štandardne. „Jedna z matiek nás upozornila na to, že v triede sa zrejme nachádzajú vši, ktoré našla vo vlasoch svojho dieťaťa. Okamžite som všetkým žiakom do žiackych knižiek napísala odkaz pre rodičov, aby skontrolovali hlavičky svojich detí a problém riešili. Za zdravotný stav dieťaťa sú zodpovední a ich povinnosťou je vodiť do školy dieťa zdravé a čisté. Nikto z nich mi nenahlásil pozitívny alebo negatívny nález,„ povedala triedna učiteľka, ktorej sa po dvoch či troch týždňoch matka znova ozvala. „Povedala mi, že už doma minuli niekoľko šampónov, ale vši sa objavili znova. Mala podozrenie, že v triede sa musia nachádzať aj ďalší nositelia. Nedalo mi to a prezrela som všetkým 28 žiakom vlasy. Obavy matky sa potvrdili. Rodičom dvoch dievčatiek som napísala o podozrení, že ich deti majú vši a prosila som ich, aby pre istotu vyhľadali kožnú lekárku. Vši im potvrdila a zároveň sa čudovala, že sa vyskytli v zime. Toto obdobie, vraj, pre nich nie je priaznivé, ale ako sa zdá, už sú odolné aj voči nej,„ povedala nám ďalej triedna učiteľka, ktorá tvrdí, že u detí nezbadala žiadne nesprávne hygienické návyky. K všiam museli prísť niekde vonku. Ako nám tiež učiteľka prezradila, vôbec ju nezaráža, že sa vši vyskytujú aj v 21. storočí. Zaráža skôr to, že aj dnes existujú ľudia, ktorí nedodržiavajú hygienu, vďaka ktorej potom trpia nielen oni sami, ale aj okolie. „Vši vôbec nie sú príjemné a ich liečba je drahá záležitosť. Francúzsky šampón, ktorý sa proti nim používa, nie je najlacnejší. Viem to, lebo som mala rovnaký problém aj s mojím dieťaťom - škôlkárom. Vši mi prinieslo od kamarátky z úplne inej školy, kde sa ich výskyt tiež potvrdil.„ Pokles výskytu vší oproti minulým rokom potvrdili aj z kožných ambulancií. K lekárke Lýdii Badíkovej prišlo naposledy jedno dieťa asi pred mesiacom. Chodilo do triedy, ktorá bola vysoko zavšivavená.
Vší je síce menej, no to neznamená, že neexistujú. Ľudstvu sa vší asi nikdy nepodarí zbaviť. Môžete svoje deti chrániť a umývať, koľko chcete. Verte, vždy sa objaví niekto, kto to nerobí...
Miroslava Dírerová