Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

A je po dohadoch

Februárová politická kríza vo vládnej koalícii vyústila do prijatia ústavného zákona o skrátení volebného obdobia súčasnej Národnej rady SR. Následne sa politici dohodli na vypísaní predčasných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 17. júna t

Kandidátky politických strán do Národnej rady Slovenskej republiky sú známe, Turčanov na zvoliteľných miestach je ako šafránu
ohto roku. Toto rozhodnutie prinútilo centrály politických strán a hnutí urýchlene sa zaoberať zostavením kandidačných listín. Tie sa mohli odovzdať zapisovateľke Ústrednej volebnej komisie Lívii Škultétyovej najneskôr do polnoci 19. marca. Túto možnosť využilo 21 politických subjektov. Celkovo na podaných kandidačných listinách figuruje 2 353 kandidátov, z toho 529 žien. Nás predovšetkým zaujímalo, ako sa na kandidačných listinách umiestnili Turčania a ktorí z nich majú podľa prieskumov verejnej mienky reálnu šancu zasadnúť do poslaneckých lavíc.
Podľa marcového prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR by Smer – sociálna demokracia získal 34,5 percenta hlasov, čo by znamenalo zisk 57 poslaneckých mandátov. Na kandidačnej listine Smeru sú dvaja Turčania. Ján Kvorka, 51-ročný asistent obchodného riaditeľa žijúci v Blatnici, je na 50. mieste a Ivana Retlichová z Budiša, 29- ročná medicínska reprezentantka, ktorá obsadila 98. pozíciu. Ján Kvorka k svojmu postaveniu na kandidátke hovorí: „So svojím umiestnením som spokojný. Ak zoberieme do úvahy preferencie Smeru, tak možno povedať, že je to zvoliteľná pozícia. Pre príslušný región je vždy dobré, ak má v NR SR poslanca. Určite by to pomohlo k jeho ďalšiemu rozvoju.„
ĽS – HZDS do boja o voličské hlasy vysiela až piatich kandidátov z okresov Martin a Turčianske Teplice. Druhá pozícia na kandidačnej listine tejto strany sa tajila takmer do poslednej chvíle. Nakoniec ju predstavitelia ĽS - HZDS ponúkli Martinčanke Beate Sániovej, 58-ročnej prednostke Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny JLF UK v MFN. „Vážim si to. Prijala som to a je to pre mňa záväzok. Viem, že sa bude spájať s vysokým pracovným nasadením. Nielen mňa, ale aj mojich kolegov čaká veľa práce pred voľbami pri vysvetľovaní programu ĽS - HZDS,„ povedala nám na margo svojho zaradenia na kandidátke. Na 47. mieste nájdeme Jaroslava Fidrika, 52-ročného súkromného podnikateľa z Turčianskych Teplíc, 52. pozíciu obsadil Vrútočan Michal Hanko, 61-ročný riaditeľ pobočky SZP, 73. v poradí je 72-ročný neurológ Michal Drobný z Martina a na 115. mieste je 46-ročný Jozef Vierik, súkromný podnikateľ z Hornej Štubne. Podľa najnovšieho prieskumu ÚVVM by ĽS – HZDS vyjadrilo podporu 12,8 percenta voličov, čo by jej zabezpečilo 21 poslaneckých kresiel.
Z vládnych strán si podľa uvedeného prieskumu najlepšiu pozíciu drží SDKÚ – DS. V marci by ju volilo 11,5 percenta občanov, za čo by získala 19 poslaneckých mandátov. O priazeň voličov sa vo farbách SDKÚ - DS budú uchádzať traja Martinčania. Najväčšiu šancu z nich zasadnúť do poslaneckej lavice má Stanislav Janiš, 47-ročný poslanec NR SR. Na kandidačnej listine SDKÚ – DS mu patrí 18. pozícia. Šéf miestneho zväzu SDKÚ – DS v Martine nám k svojmu miestu na kandidátke povedal: „Som spokojný a budem robiť tak, aby som bol v budúcnosti ešte spokojnejší. V našej strane je silná konkurencia regiónov a osobností. Nikto nemá dopredu zabezpečené žiadne miesto. Aj toto robí našu stranu dynamickou, so silným ťahom dopredu.„ Druhým zástupcom SDKÚ - DS z Turca je 52-ročný lekár Ján Jakuš z Martina, ktorý obsadil 80. miesto. Trojicu kandidátov tejto politickej strany z nášho regiónu uzatvára na 146. priečke Imrich Žigo, 29-ročný projektový manažér z Martina.
Po prvýkrát sa o poslanecké mandáty v NR SR bude uchádzať Slobodné fórum. Podľa prieskumu ÚVVM by získalo rovných 8 percent hlasov, čo by mu zabezpečilo 13 poslaneckých kresiel. Na kandidátke SF sú dvaja zástupcovia z Turca. Na 31. mieste sa nachádza 29-ročný právnik Ján Gallo z Martina a na 95. pozícii nájdeme 56-ročnú Martinčanku, súkromnú lekárku, Eleonóru Stieglerovú.
Nedávno vládni, dnes opoziční kresťanskí demokrati podľa marcového prieskumu ÚVVM oslovujú 7,6 percenta voličov. Tento výsledok by im zabezpečil 12 poslaneckých mandátov. Najvyššie nasadenou kandidátkou KDH z Turca je exposlankyňa NR SR Vrútočanka Mária Majdová, ktorej patrí 17. pozícia. Tá jej dáva nádej opätovne zasadnúť do poslaneckej lavice. Má 32 rokov a pôvodným povolaním je zdravotná sestra. K svojmu umiesteniu na kandidačnej listine nám povedala: „Na kandidátku ma ako svoju jednotku navrhla Kresťanskodemokratická mládež Slovenska. Pred štyrmi rokmi som kandidovala z 19. miesta, teraz som sa umiestnila na 17. pozícii. S týmto umiestnením som ako kandidátka mládežníkov spokojná. Očakávam, že KDH získa v týchto voľbách dvojciferný volebný výsledok.„ Ďalšími uchádzačmi o poslanecký mandát v drese KDH je Daniel Baťka, 30- ročný riaditeľ spoločnosti, žijúci v Turčianskych Tepliciach, ktorému pridelili 72. miesto a Peter Belica zo Sučian, 54- ročný riaditeľ detského domova, ktorému sa ušla 92. pozícia.
Po štyroch rokoch strávených mimo parlamentu sa o návrat do NR SR bude pokúšať SNS. Vychádzajúc z posledného prieskumu ÚVVM šancu na to má. Podľa neho by SNS získala 7,3 percenta hlasov a 12 poslaneckých mandátov. Vrútočan Miroslav Chabada, 40-ročný obchodný zástupca, sa na kandidátke SNS nachádza na 36. mieste. Na stej pozícii je 32-ročný súkromný podnikateľ z Turian Vladimír Burica, 105. pozícia patrí ďalšiemu súkromnému podnikateľovi, 56-ročnému Martinčanovi Jozefovi Plichtovi. Štvrtým Turčanom na kandidátke SNS je 35-ročný súkromný podnikateľ z Bystričky Rastislav Novotný, ktorého sme našli na 116. mieste.
Parlamentná KSS by podľa prieskumu ÚVVM svoju pozíciu v NR SR neobhájila. V marci by ju volilo len 3,6 percenta občanov. Ak by sa však vo voľbách prehupla cez hranicu 5 percent, tak by do poslaneckých lavíc pravdepodobne opätovne zasadol Martinčan Vladimír Ďaďo, 57-ročný terajší poslanec NR SR. „Som maximálne spokojný,„ hovorí o svojom zaradení na kandidátku Vladimír Ďaďo a pokračuje: „Vnímam to ako ocenenie mojej štvorročnej práce, ktorú som ako predseda nášho poslaneckého klubu vykonal.„ Z Turca za KSS ďalej kandidujú na 64. pozícii Štefan Tichý, 59-ročný bezpečnostný technik z Martina a na 107. mieste Juraj Pavlovič, 57- ročný podnikateľ z Lipovca.
Farby HZD bude v parlamentných voľbách obhajovať z Turca len jeden kandidát. Je ním 48-ročný technik Peter Tavel z Martina, ktorého sme na kandidátke HZD našli na 86. mieste. Podľa prieskumu ÚVVM by HZD v marci podporilo 2,6 percenta oslovených voličov.
Poslednou stranou, ktorá sa v najnovšom prieskume ÚVVM objavuje, je Aliancia nového občana. Podľa neho by ANO získala 1,8 percenta hlasov, čo by jej na vstup do parlamentu nestačilo. O zvrat v náladách voličov sa budú pokúšať až štyria Turčania. Z 32. miesta sa do politickej súťaže pustí Martinčan Štefan Škandera, 57-ročný riaditeľ územného spolku SČK, zo 76. pozície sa o hlasy voličov bude usilovať 49-ročná podnikateľka Dana Chovancová z Vrútok. Na 108. mieste je 57-ročný štátny zamestnanec Viliam Mlynka z Martina a na 146. pozícii sme našli Helenu Chovaňákovú, 51-ročnú konateľku firmy z Martina.
Do parlamentných volieb ostáva ešte 81 dní. Za tento krátky čas majú občania možnosť rozmýšľať o ponuke jednotlivých strán. Do kandidačných listín síce voliči zasiahnuť právo nemajú, môžu však svojím hlasovaním zmeniť poradie kandidátov, ktoré stanovila centrála tej či onej politickej strany. Stačí, ak popri hlase pre politickú stranu uprednostnia „zakrúžkovaním„ svojho favorita. Poradie na kandidačnej listine sa však zmení až vtedy, keď uprednostnený kandidát získa minimálne 3 percentá preferečných hlasov z celkového počtu hlasov pre politickú stranu.
Pri sledovaní prieskumov verejnej mienky sme zistili, že za určitých, povedzme priaznivých okolností môžu parlamentné lavice „drať„ až piati zástupcovia z Turca. Samozrejme, je to len hypotéza. Posledné a koniec-koncov rozhodujúce slovo budú mať občania - vo voľbách, ktoré sa uskutočnia 17. júna.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
 2. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
 8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 8 987
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 775
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 193
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 293
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 178
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 984
 7. First moment: Maldivy, Maurícius či Mexiko na dosah jedným letom 2 699
 8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 487

Blogy SME

 1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 2. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 4. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 5. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 6. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 7. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
 8. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 46 111
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 864
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 458
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 120
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 239
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 456
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 138
 8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Pamätná tabuľa je venovaná rodákovi z Necpál Jozefovi Justhovi.

V Žabokrekoch si uctili pamiatku Jána Vaňa turistickým výstupom a deti sa opäť zabavili na biblickom tábore.


47m
Urológ Švihra pracuje so špeciálnym softvérom.

Špeciálny softvér bol vyvinutý vo Francúzku.


a 1 ďalší 7 h
Zverenci Pavla Šuhaja vstúpili do súťaže tesnou prehrou.

Celok Veľkých Ludiniec predviedol v Žabokrekoch organizovanú hru, na ktorú naši veľmi ťažko hľadali recept. Navyše sa hostia tesne pred prestávkou dostali do vedenia a tesný náskok aj s prispením umného kúskovania hry a hereckého umenia ustrážili až do konca.


8 h
Naposledy sa medveď snažil dostať do areálu cez tento plot.

Chovateľa už dva týždne ohrozuje pravdepodobne medvedica s mladými a ničí mu majetok.


6. aug

Blogy SME

 1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 2. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 4. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 5. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 6. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 7. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
 8. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 46 111
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 864
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 458
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 120
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 239
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 456
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 138
 8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?