Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Aká škola, takí odborníci

V roku 2004 oslávila Združená stredná škola obchodu a služieb v Martine-Jahodníkoch 85 rokov svojej existencie. Jubileum pripad- lo na rok, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie a otvorili sa tak brány uplatnenia sa študentov nielen doma, ale i za hr

V roku 2004 oslávila Združená stredná škola obchodu a služieb v Martine-Jahodníkoch 85 rokov svojej existencie. Jubileum pripad-
lo na rok, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie a otvorili sa tak brány uplatnenia sa študentov nielen doma, ale i za hranicami. Kým dostala ZSŠ obchodu a služieb dnešnú podobu, prešla dlhou cestou s viacerými názvami a dnes ako Združená stredná škola obchodu a služieb Martin má svoje nezastupiteľné miesto v regióne Turiec.
Škola má zmysel vtedy, keď študenti majú o nás záujem.
Z tejto strány by sme mohli byť celkom spokojní, počty žiakov sa pohybujú každoročne nad 1 200. Kolektívu učiteľov a majstrov odbornej výchovy ide najmä o kvalitnú prípravu budúcich odborníkov v oblasti služieb a podnikania. Absolventi základných škôl si môžu vyberať z trojročných učebných alebo štvorročných študijných odborov. Príprava je rozdelená na teoretické vyučovanie, ktoré sa organizuje v odborných učebniach v sídle školy na Stavbárskej ulici č.11 a v prenajatých priestoroch spoločnosti Neografia. Praktické vyučovanie zabezpečujú jednotlivé strediská praktického vyučovania vo vlastných, alebo prenajatých priestoroch.
Škola má tri pavilóny, vlastný školský bufet, dve jedálne, telocvičňu, posilňovňu, samozrejmosťou sú moderné učebné pomôcky, počítačová technika, internet, možnosť zapájať sa do rôznych záujmových krúžkov. Talent a schopnosti rozvíjajú žiaci aj prostredníctvom rôznych športových zápolení či odborných súťaží – SOČ, umelecký prednes, súťaže zručnosti, olympiády cudzích jazykov. O živote školy raz mesačne informuje študentský časopis. V škole sa od roku 2001 vyučuje v „balíku„ odborných predmetov aplikovaná ekonómia a v rámci nej fungujú študentské spoločnosti, kde si môžu žiaci vyskúšať podnikanie, takpovediac, na vlastnej koži. Celý projekt zastrešuje nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko – Mládež pre budúcnosť.
O posilnenie európskej dimenzie vo vzdelávaní sa usiluje medzinárodný program Socrates – podprogram Comenius, do ktorého sa naša škola zapojila v školskom roku 2004/2005. Pedagógovia a žiaci pracujú s partnermi z nemeckého mesta Gotha a poľského mesta Kielce na projekte Kultúrne stopy v Európe. Žiaci prvého ročníka majú možnosť vylepšovať svoje plavecké a lyžiarske schopnosti. Všetci žiaci a zamestnanci sa každoročne už tradične predstavujú širokej verejnosti a budúcim študentom prostredníctvom dvojdňových prehliadok umu a zručnosti pod názvom Ukážme, čo vieme.
Škola v minulosti bola nekomplexná – zabezpečovala len teoretické vyučovanie. Od roku 1991 sa začala dynamicky meniť na komplexnú inštitúciu delimitáciou praktického výcviku zo zanikajúcich miestnych podnikov obchodu, služieb a malej výroby. Postupne si vytvárala podmienky na praktické vyučovanie pre množstvo učebných odborov často s odlišnými požiadavkami na technické, technologické a materiálne zabezpečenie. Na praktické vyučovanie škola využíva aj reálnu prevádzku mnohých obchodných, hotelových a reštauračných, stavebných a iných podnikov v Turci, s ktorými má uzavreté dohody o vykonaní odborného výcviku a odbornej praxe študentov.
Žiakov ZSŠ obchodu a služieb verejnosť často stretáva pri slávnostných hostinách, v obchodoch, v prevádzkach služieb, v polygrafickej, odevnej, cukrárskej či stavebnej výrobe. Odborná prax nemá len podobu cvičných prác, ale častejšie je to produktívna práca v reálnych podmienkach, čo je prospešné nielen pre zákazníkov a klientov, ale aj pre odborný rast študentov školy.
Okrem tejto komplexnej transfomácie praktického vyučovania v ZSŠ obchodu a služieb, významnou premenou prešla štruktúra študijných a učebných odborov. V období pred transformáciou bol vo vtedajšom SOU služieb jeden študijný 4-ročný odbor čašník, servírka. Ostatné boli 3-ročné učebné odbory (napr. mechanik opravár - CMV, mechanik opravár - stroje a zariadenia, kožušník, keramikár, vyšívačka, predavač potravinárskeho tovaru, rozličného tovaru, textilu a odievania, krajčír - pánske odevy, dámske odevy, farmaceut, tesár, klampiar, stavebná výroba a pod.). Ani jeden z týchto učebných odborov v študijnej ponuke ZSŠOS už nie je.
V ponuke pre školský rok 2006/2007 pre žiakov ZŠ je
z pätnástich odborov sedem učebných a osem študijných. Učebné odbory predavač a krajčír sú univerzálne, obsahujú všetky doterajšie zamerania v jednom odbore, murár, inštalatér, knihár sú tradičné odbory, ale s novým obsahom, kaderník, cukrár a hostinský boli do študijného programu školy zahrnuté ako nové, verejnosťou žiadané odbory, ktoré podčiarkujú službársky charakter školy.
Na spoločenskú objednávku vzrástol aj počet študijných odborov, lebo mnoho žiakov ZŠ a ich rodičov uprednostňuje úplné stredné vzdelanie. K čašníkovi pribudli žiadané polygrafické študijné odbory grafik a tlačiar, ktoré vykonávajú odborný výcvik aj v Neografii, a.s. Martin. Nové trendy predaja a služieb v obchode obsahuje študijný odbor obchodný pracovník, ktorý má odborný výcvik aj v OD a v obchodných reťazcoch. Popularita kulinárskeho umenia si vyžiadala aj študijného kuchára, ktorý s čašníkom praxujú v reálnych gastronomických zariadeniach. Nový študijný odbor kozmetička a pripravovaný operátor odevnej výroby majú už vytvorené dobré podmienky na výcvik v školských prevádzkach.
Pre absolventov učebných odborov ZSŠOS sa ponúka nadstavbové štúdium v piatich odboroch: odevníctvo, polygrafický priemysel, prevádzka obchodu, spoločné stravovanie a vlasová kozmetika.
Odbornú prax študenti vykonávajú v dobrých podmienkach, ktoré výrazne odborne profilujú absolventov školy. Kolektív pedagógov praktického vyučovania zabezpečuje výučbu odbornej výchovy, ale aj činnosť prevádzok a pracovísk. Významnou súčasťou ich práce je príprava žiakov na prezentáciu školy na rôznych súťažiach odborných zručností a vedomostí. Prispievajú na orientáciu žiakov v najnovších trendoch v jednotlivých profe-siách, na získanie skúseností od najlepších v odbore, ale tiež na propagáciu ZSŠOS aj na medzinárodnej úrovni.
Najčastejšie našu školu prezentujú čašníci na barmanských súťažiach. Posledná bola medzinárodná súťaž St. Nicolaus Cup 2006 v Bratislave, kde študentka školy Barbora Ožanová obsadila 1. miesto. Na medzinárodnej súťaži Eurocup 2005 sa žiačky Michaela Zembjaková a Lenka Mičíková umiestnili v striebornom pásme, na Vinea Cup-e 2005 v Košiciach obsadili 3. miesto. Žiaci školy sa zúčastňujú na súťažiach aj v zahraničí, napríklad na Hanáckom pohári v Prostějove. Na verejnosti sa prezentovali aj kuchári a cukrári, napríklad na súťaži Sweet Cup 2006 v Prešove, kde budúca kuchárka Veronika Bulejčíková získala 2. miesto, cukrárka Katarína Vrábeľová 3. miesto a obchodná pracovníčka Ivana Cáfalová 1. miesto.
Svoje zručnosti a vedomosti predviedli aj murári na medzinárodnej súťaži v Nitre, podobne knihári v Integrovanej SŠ polygrafickej v Brne, kde získali 3. miesto.
Zaujímavou medzinárodnou spoluprácou je v ZSŠOS výmenná prax žiakov študijných odborov grafik a tlačiar na pracoviskách školy v Martine a v poľskom Kielce. Súčasťou výmennej praxe sú aj odborné exkurzie v polygrafických závodoch a návšteva rôznych kultúrnych inštitúcii a podujatí. Vyvrcholením praktickej prípravy žiakov ZSŠOS je záver štúdia formou praktickej záverečnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky. Stávajú sa dôkazom dobrej odbornej pripravenosti absolventov školy a zárukou ich uplatnenia na trhu práce.
Škola svojou prácou chce byť poprednou a vyhľadávanou školou s nezastupiteľnou pozíciou v našom regióne, ktorá poskytuje odbornú prípravu a kvalitné služby, je dobrým partnerom pre žiakov, rodičov i podnikateľské subjekty. (rr)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 2. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 3. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 466
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 178
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 836
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 443
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 011
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 237
 7. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 1 961
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 768

Blogy SME

 1. Martin Ribár: Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?
 2. Martin Gajdoš: Dočkáme sa zjednoteného dizajnu mestského smetného koša?
 3. Milan Buno: 7 knižných tipov: Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať!
 4. Michael Achberger: Takto sa vyhovárame pri chudnutí
 5. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 6. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 7. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 977
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 752
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 405
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 199
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 065
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 929
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 519
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 3 639
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dva turčianske okresy bude dokopy zastupovať 9 poslancov.

V Martine sa volí 8 poslancov, v Tepliciach jeden.


4 h
Pavol Šuhaj tentoraz nemal veľa dôvodov na radosť.

Na ťažkom teréne v Rakytovciach sa Martinčanom nepodarilo nadviazať na výkony z predchádzajúcich zápasov. Výsledkom bola štvrtá prehra v sezóne.


11 h
Ocenenie získalo 49 osobností, ktorých profesijný život je s kultúrou spätý viac ako 30 rokov.

Valčou zneli piesne, v Martine prebehlo vyhodnotenie úspešnej kampane a v Ďanovej si užili oslavy.


19 h
Adam Kmeť pred svojou maringotkou.

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédia sa stala v sobotu večer v okrese Zlaté Moravce.


25. sep

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


21 h

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Len sedem gólov v prvých štyroch kolách? Najmenej od roku 2013.


15 h

Blogy SME

 1. Martin Ribár: Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?
 2. Martin Gajdoš: Dočkáme sa zjednoteného dizajnu mestského smetného koša?
 3. Milan Buno: 7 knižných tipov: Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať!
 4. Michael Achberger: Takto sa vyhovárame pri chudnutí
 5. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 6. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 7. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 977
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 752
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 405
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 199
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 065
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 929
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 519
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 3 639
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)

Už ste čítali?