Tie stáli na pozemku Danie-la Diškanca načierno a mesto mu odmietlo dodatočne vydať stavebné povolenie. Dnes je tomu inak. Prevádzkovateľ verejného kempu predložil potrebné doklady od hygieny, hasičov, železníc a ďalších inštitúcií, ktoré mesto žiadalo, a primátor Stanislav Bernát mu stavebné povolenie podpísal na dobu určitú - päť rokov. „Priznám sa, som prekvapený. Po štyroch rokoch odmietania som to ani nečakal,„ radoval sa Daniel Diškanec.
Hoci sa D. Diškanec striasol jedného problému, už musí čeliť ďalšiemu. „Povolenie som získal s podmienkou, že do pol roka v kempe vybudujem prístupovú cestu, elektrinu a ďalšie veci tak, aby vyhovovali normám. Až potom môže dôjsť ku kolaudácii a môžeme oficiálne fungovať. Na to však zatiaľ peniaze nemám, ale budem sa ich snažiť zohnať,„ povedal Daniel Diškanec, ktorý dostal povolenie rozšíriť kemp ešte o jednu chatku, čím by sa mal počet obyvateľov zvýšiť na tridsať.
Dnes v ňom žije 27 obyvateľov z celého Slovenka, z toho pätnásť je z Martina. Po odbornej stránke im pomáha odbor sociálnej starostlivosti a zdravotníctva Mestského úradu v Martine, ktorému starostlivosť o bezdomovcov spadá do kompetencie. „Tým občanom, ktorí majú trvalý pobyt v Martine, poskytujeme jednorazové dávky sociálnej pomoci, no pomáhame aj tým ostatným, napríklad so sociálnym poradenstvom,„ povedala Kristína Čuboňová, vedúca odboru, ktorý spoluprácu s Danielom Diškancom po zmene situácie ešte prehĺbil. „Pán Diškanec, hoci to spočiatku odmietal, sa nedávno stal riadnym členom prípravného tímu na komunitný plán sociálnych služieb, ktorého cieľom je riešiť situáciu bezdomovectva a posilnenie pomoci pre nich,„ informovala nás ďalej K. Čuboňová. Čo to bezdomovcom prinesie? Tým, ktorí ešte nemajú kartičku poistenca a občiansky preukaz, pomôže mesto s ich vybavovaním, aby mali zabezpečenú zdravotnú starostlivosť a iné právne úkony. Ani ich žalúdky neostanú prázdne. Mesto pre nich plánuje variť každý deň teplú polievku v novej kuchyni klubu dôchodcov. Odtiaľ sa vo várniciach dostanú nielen do Priekopy, ale aj do domova pre osamelých Na Kameni a do Katolíckej charity. A tak ako pred Vianocami aj na blížiace sa veľkonočné sviatky mesto ľudí z ulice pohostí veľkolepejšie – šalátom, údeným mäsom a koláčmi.
Hoci sa blížia teplejšie dni, počas ktorých sa bezdomovectvo znova vytratí z povedomia, odbor sociálnej starostlivosti a zdravotníctva už teraz programuje starostlivosť o bezdomovcov počas budúcej zimy. „Chceme systémovo vyriešiť zvýšenie kapacity ďalších stálych lôžok formou nocľahárne, ktorá by fungovala počas zimy od novembra do marca. Myslím si, že všetky tieto opatrenia postupne prispejú k tomu, že vonku na ulici - ak tak bezdomovci sami nebudú chcieť – neostane nikto, lebo mesto im poskytuje stále svoju pomoc a symbolickú ruku,„ dodala K. Čuboňová.