Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Dni duchovna i vítania jari

Po tohtoročnej neskutočne dlhej zime sa nám počasie hádam konečne umúdri a na tvárach nás pošteklia teplé lúče slnka. Veď sviatky jari sú už za dverami. Keď som sa rozhodla o nich napísať, ešte som netušila, že mladí o nich vedia tak zarážajúco málo. Pr

Po tohtoročnej neskutočne dlhej zime sa nám počasie hádam konečne umúdri a na tvárach nás pošteklia teplé lúče slnka. Veď sviatky jari sú už za dverami. Keď som sa rozhodla o nich napísať, ešte som netušila, že mladí
o nich vedia tak zarážajúco málo. Preto som sa okrem ich postojov zamerala aj na históriu a zvyky Veľkej noci. Zaujíma vás, kde sa vlastne vzala? Aké zvyky ju v minulosti sprevádzali? Ako sa oslavuje v zahraničí? Na všetky tieto otázky som hľadala odpovede.
Z čoho vychádza Veľká noc?
Veľká noc je najvýznamnejším
a najstarším kresťanským sviatkom. Kresťania si ňou pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Nadväzuje na židovskú paschu alebo pesah, pretože Ježišov prechod smrťou a vzkriesenie je chápané ako naplnenie obrazu prechodu Izraelitov Červeným morom pri odchode z Egypta, ktorý je témou tohto židovského sviatku. Veľká noc má tradíciu aj v pohanských náboženstvách Slovanov a Germánov. Tí v tomto období oslavovali prebúdzanie prírody po zimnom spánku.
Ako vypočítame dátum Veľkej noci?
Veľká noc sa slávi prvú nedeľu po prvom splne od jarnej rovnodennosti. Tento deň bol stanovený už v roku 325 na nicejskom koncile. V prípade, že spln pripadá na nedeľu, Veľká noc sa o týždeň posunie. Nastáva tu však malý problém. Jarná rovnodennosť je stanovená na 21. marca, s čím počítajú kresťania. V niektorých protestantských krajinách sa slávila v 18. a 19. storočí podľa astronomickej skutočnosti, ktorá sa môže líšiť až o dva dni. Pravoslávna Veľká noc zas vychádza z Juliánskeho kalendára, v dôsledku čoho je o niekoľko dní oproti katolíckej oneskorená.
Čo predstavujú jednotlivé dni?
Veľkonočný kruh sa začína Popolcovou stredou, ktorá je začiatkom štyridsaťdňového pôstu. Ten vrcholí tzv. Veľkým týždňom. Kvetná nedeľa pripomína vstup Ježiša do Jeruzalema. Pôvodný názov je nedeľa paliem. Pomenovanie kvetná vzniklo u nás pravdepodobne kvôli prvým kvetom, ktoré sa v tomto období objavujú. Zelený štvrtok sa svätí v dôsledku ustanovenia Večere Pánovej. Na Veľký piatok si pripomíname smrť Ježiša Krista. Na Bielu sobotu bol Ježiš pochovaný, na Veľkonočnú nedeľu vstal z mŕtvych. Zvyky na Veľkonočný pondelok, ako je oblievanie, šibanie a maľovanie vajíčok, nemajú kresťanský pôvod.
Veľkonočné zvyky
Zvykov, ktoré sa kedysi praktizovali na dedinách v období Veľkej noci, je skutočne veľa. Tu sú niektoré z nich.
Na Kvetnú nedeľu si ľudia nosili so sebou do kostola rozvinuté vŕbové prútiky. Vysvätené vetvičky doma zastokli za hradu na povale alebo za obraz, čo ich malo chrániť pred búrkami. Keď sa už nejaká vyskytla, kúsok vetvičky vhodili do ohňa. Bahniatkami pošibali aj chorých, čo im prinášalo skoré uzdravenie.
Ani jedlo nebolo v tomto období obyčajné. Napríklad zelenina sa mohla jesť len tá, ktorá mala čo najskôr vyklíčiť. Kapusta, aby nevyháňala do kvetu, sa preto nejedla vôbec.
Aj veľkonočná voda mala svoje čaro. Zamurovávali ju do základov nového domu, aby sa stavba a život v ňom vydarili.
V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa schádzali strigy. Ich moc ubližovala hlavne dobytku, preto gazdovia natierali dvere stajne kolomažou.
Na Veľký piatok značkovali ovce, pretože verili, že rany sa im skôr zahoja. To isté malo platiť o rastlinách, preto si v tento deň dali prácu aj so štepením mladých stromčekov.
Zvykom nevydatých dievčat bolo hádzanie malých jedľových vetvičiek do potoka. Ak ich voda niesla po prúde, mali sa vydať vo vlastnej obci. Ak vetvičku voda stočila proti prúdu, ich vyvolený bol z inej dediny.
Šibanie a oblievanie pochádza už
z týchto čias. Vtedy mládenci začínali už v nedeľu popoludní, pretože v každom dome ich dobre pohostili a obetovali aj nejakú korunu, preto sa snažili prejsť čo najviac domov. Z vyzbieraných peňazí usporiadali v pondelok večer zábavu, na ktorú pozvali dievčatá. Po zábave odprevádzali svoje milé domov, za čo si vyslúžili vyšívané šatôčky.
Utorok bol dňom pomsty. Dievčatá a ženy, v snahe vynahradiť mužom premočené šaty z predchádzajúceho dňa, striehli od rána s vedrami plnými vody a vyliali ich na každého okoloidúceho pod päťdesiat rokov.
Aký význam majú jednotlivé veľkonočné symboly?
Baránok má tradíciu aj u židov, aj u kresťanov. U židov symbolizuje Izrael ako božie stádo. V kresťanstve je jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo on je obrazne baránok obetovaný za spásu sveta.
Kríž je najdôležitejším z kresťanských symbolov. K Veľkej noci patrí kvôli ukrižovaniu Ježiša Krista.
Oheň symbolizuje víťazstvo Ježiša nad temnotou a smrťou. Veľkonočná bohoslužba sa začína zapálením ohňa, od ktorého sa zapaľujú veľkonočné sviečky.
Sviečky sú chápané ako znamenie života. Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkrieseného Krista.
Pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach chápané ako symbol plodnosti, vzkriesenia. V kresťanstve je vajíčko symbolom zavretého hrobu,
z ktorého vstal Kristus ako symbol nesmrteľnosti.
Zajačik pravdepodobne pochádza z pohanských rituálov na oslavu príchodu jari.
Ako je to v zahraničí?
Aj za našimi hranicami majú ľudia počas sviatkov zaujímavé zvyky. Posúďte sami.
V Austrálii prináša veľkonočná voda do manželstva šťastie, preto si ju zasnúbené páry odkladajú a pri svadbe sa ňou postriekajú.
Ráno na Veľkú noc, po rozozvučaní kostolných zvonov, rodičia na Filipínach chytia svoje deti za hlavu a nadvihnú ich. Veria, že rýchlejšie vyrastú.
Vo Fínsku by ste na Veľkonočnú nedeľu dostali pre šťastie brezovou vetvičkou.
V Nórsku je okrem lyžovania a maľovania vajíčok tradíciou riešenie vrážd. Televízne stanice vysielajú detektívky. V novinách sú uverejňované nedoriešené kriminálne príbehy a čitatelia si môžu potrápiť hlavy a porozmýšľať, kto je páchateľom. Ak vám je to málo, vraždy môžete riešiť aj na škatuliach od mlieka.
V USA sa pomaly vytráca náboženský význam sviatkov. Zato nedeľa je dňom veľkého lovu. Deti veria, že v noci ich dom navštívil veľkonočný zajačik a poschovával po všetkých kútoch a v záhrade veľkonočné vajíčka, ktoré sa snažia nájsť. „Easter Egg Roll„ sa koná aj v Bielom dome. Tu nehľadajú len pozvané deti, ale aj sám prezident.
Ako berie Veľkú noc dnešná generácia?
Nechajme už staré a vzdialené tradície tak a pozrime sa na Veľkú noc, aká sa slávi tu a teraz. Ako vyzerá? Pýtala som sa viacerých študentov na ich zážitky a na celkový postoj ku pondelkovým zvykom. Výsledok? Vyzerá to tak, že Veľká noc už nie je to, čo bývala. Väčšina mladých ju berie ako príťaž a jediné pozitívum, ktoré na nej vidí, sú prázdniny. Tie niektorí využijú na skorú jarnú dovolenku a vyberú sa poznávať blízke a vzdialenejšie kúty našej vlasti, oddýchnuť si na chatu s priateľmi, alebo sa vydajú na poznávacie zájazdy do zahraničia. Počasie ešte nie je také úmorné a môžu si výlet lepšie vychutnať. Cestovné kancelárie v tomto období ponúkajú špeciálne zájazdy. Veľkú noc môžete prežiť napríklad v Ríme a zúčastniť sa na oslavách priamo vo Vatikáne. Iní, ktorí zostávajú doma, tým nie sú až takí nadšení. Pobehovanie po domácnosti s prachovkou, leštenie nábytku a umývanie okien baví len málokoho. Všetko treba pripraviť na nekonečné návštevy známych a rodiny.
U nás každý rok kladieme na stôl kyticu z vetvičiek zlatého dažďa, na ktorú vešiame maľované vajíčka. Maľovanie vajíčok už poväčšinou nie je domácou tradíciou a ako záľubu ho pestuje málokto. V dnešnom ubehanom svete sa spoliehame na zásoby
v obchodoch. A čo pondelok? Dievčatá pomaly prestávajú počítať svojich kupačov a predháňať sa v tom, ktorá ich mala viac. Radšej si pretrpia rodinné návštevy, nechajú sa obliať malým štamperlíkom, nastriekať voňavkou a ostatným ani neotvoria. Ešte im za takéto spríjemnenie dňa musia uviazať na korbáč stužku a pohostiť ich. Aj keď dnes už kupačov s korbáčmi ubúda. Niektoré v tento deň odchádzajú z domu a vrátia sa až podvečer, keď sú už prípadné návštevy menej pravdepodobné. Takto to robí aj moja spolužiačka, ktorú raz po zásahu bratranca museli ťahať
z potoka. Spomínam si aj na iné riešenie tohto „problému„, keď kamarátova teta čakala mužské osadenstvo
v plavkách vo vani. U chalanov je to trochu inak. Nadobudla som pocit, že im robí neskutočnú radosť zliať dievčatá dvojlitrovými fľašami od hlavy po päty. Teda aspoň niektorým. Na druhej strane, nútená návšteva babky s korbáčom je podľa nich trápna.
S tým im asi dám za pravdu. Skúsme preto brať Veľkonočný pondelok z inej stránky. Veď je to vynikajúca zámienka na návštevu. Je to dôvod na rodinné stretnutia. Po dlhom čase sa môžete porozprávať s príbuznými, ktorých ste už dávno nevideli. Mládenci majú možnosť dostať sa k dievčatám domov pod inou zámienkou, ako je doučovanie angličtiny. Treba to využiť. Pokúsme sa teda tento rok brať Veľkonočný pondelok ako čas príjemnej priateľskej atmosféry a utužovania vzájomných vzťahov, nie ako prežitok. Krásne sviatky!

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 6. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 270
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 153
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 419
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 122
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 305
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 155
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 269
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 992
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 8 865
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 828
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Biatlonistom sa vrchol letnej sezóny vydaril

Letná biatlonová sezóna vyvrcholila v Revúcej majstrovstvami Slovenska. Darilo sa aj Martinčanom.

Martinčanom sa na slovenskom šampionáte v letnom biatlone darilo.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Veľké testovanie Slovákov začne na budúci víkend na Orave

Testovanie bude bezplatné, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude povinné alebo dobrovoľné.

GRAFY: Ako sa vyvíja pandémia na Liptove

Rekordný prírastok zaznamenal v nedeľu okres Ružomberok.

Pribúdajú nakazení aj úmrtia

V Banskobystrickom kraji bolo včera 224 prípadov. Z toho v bystrickom okrese 91 prípadov a v breznianskom 21.

Už ste čítali?