Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Koštiansky Turčan zažil vrútocký šok

Štart do jarnej sezóny nevyšiel podľa predstáv Kláštorčanom - zverencom trénera Jána Lukáčika, ktorí v minulom kole prehrali v Sklabini. Tentoraz mohli a mali všetko napraviť na domácom ihrisku v súboji s Podhradím. Lenže potvrdilo sa, že Podhradie nepa

I. trieda
trí k ľahkým sústam ani pre favoritov. Navyše domácim opäť zlyhali strelci, a tak líder tabuľky musel byť spokojný s bezgólovou remízou. Sklabiňa, ktorá sa minulý týždeň vyhupla na druhé miesto tabuľky, ho mohla potvrdiť v Žabokrekoch, ktoré v prvom jarnom zápase bodovali na ihrisku v Bystričke. Aj potvrdila. Zaujímavým sľuboval byť aj súboj Vrútok s Košťanmi, ktoré v prvom jarnom kole jasne zdolali doma Kľačany, pričom ani Vrútočania v prvom kole nevyšli naprázdno. Zverenci Milana Bielika vo Vrútkach zažili strelecký šok z kopačiek domácich a z očakávanej drámy nebolo nič. Na hornom Turci zasa sľuboval dobrý šport zápas tretích Mošoviec s rezervou Aquy Turčianske Teplice, ktorá v prvom kole nechala body v Dubovom. V derby obstáli domáci. V hľadáčiku bol aj súboj dvoch víťazných celkov z prvého kola – Diviak s Dubovým. Ťažko povedať, ktorého zo súperov viac uspokojil zisk bodu, každopádne spokojní mohli byť diváci, lebo videli slušnú úrodu gólov. Zraky priaznivcov sa upierali aj do Necpál, kde hral predposledný s posledným. Strelci sa v ňom nevyznamenali, a tak si obaja po bezgólovej remíze body delili.
Diviaky – Dubové 2:2 (1:1)
Góly: Hulin a Kviatkovský, resp. Plica a Mauer. V zápase susedov z tabuľky sa hral pomerne dobrý futbal. Lepšie začali hostia, ktorí z prvej vážnejšej akcie v 5. min Plicom otvárali gólový účet stretnutia. Domáci mohli vyrovnať v 12. min, ale Bulikovu strelu hostia vykopli z bránkovej čiary. Ďalšia príležitosť Dynama prišla v 18. min, keď Čupkovu hlavičku z bezprostrednej blízkosti vyrážal hosťujúci brankár. Domáci sa predsa len dočkali, v 33. min po rohovom kope Bulika vyrovnával Hulin. Po zmene strán išli hostia v 52 min. opäť do vedenia, chybu domácej obrany potrestal Mauer. Dubovčania sa z vedenia ale dlho netešili, v 63. min. Kviatkovský po samostatnej akcii vyrovnal. Do konca stretnutia sa už nič vážnejšieho neudialo, a tak sa pred 200 divákmi zrodila spravodlivá remíza.
Kláštor – Podhradie 0:0
Líder súťaže po prehre v Sklabini nebodoval naplno ani v domácom prostredí. Hostia veľmi dobre bránili, domácich prakticky do vyložených streleckých príležitostí nepustili. Navyše, sami sa pokúšali rýchlymi protiútokmi svojho súpera prekvapiť. Kláštorčanom súperova hra robila problémy, nedokázali sa poriadne dostať do tempa, možno povedať, že sa v prvom polčase herne trápili. V druhom dejstve líder súťaže predsa len začal aktívnejšie, ale hostia boli v defenzíve naďalej pozorní. Šancí na jednej i druhej strane bolo ako šafranu, diváci sa gólu nedočkali.
Vrútky – Košťany 5:0 (1:0)
Góly: Botoš a Kmeť po 2 a Machovič. Domáci od začiatku stretnutia diktovali tempo hry a už v 3. min sa mohli ujať vedenia. Priamy kop Kulicha súperov brankár len s námahou vyrazil. Ten istý hráč mohol o minútu neskôr otvoriť skóre, ale hlavičkou tesne minul hosťujúci bránu. V 40 min. sa domáci Botoš rútil sám na brankára, ten jeho úmysel vystihol. V 41. min mal dobre hrajúci Kulich ďalšiu veľkú možnosť, ale hostia sa ešte ubránili. V závere polčasu sa Vrútočania predsa len ujali vedenia, keď v 43. min Botoš, brankárom vyrazenú loptu usmernil do siete. Úvod druhého polčasu lepšie vyšiel domácim, na 2:0 strelou z uhla zvyšoval Kmeť. Hostia mali potom dve dobré príležitosti, ani jednu z nich však nedokázali využiť. Definitívne rozhodnutie prišlo v 70. min., keď Kmeť nekompromisne trestal chybu brankára. V 73. min Botoš zvyšoval na 4:0 a v 85. min Machovič ďalekonosnou strelou na konečných 5:0.
Kľačany – Krpeľany 1:2 (0:1)
Góly: Mažári, resp. Kráľ a P. Volna. Aj v druhom jarnom zápase vyšli Kľačany bodovo naprázdno. Na stretnutie nastúpili bez šiestich hráčov základnej zostavy, čo sa na ich hre zákonite muselo prejaviť. Hostia už v prvej minúte Kráľom strelili úvodný gól, ktorý domácich vykoľajil. Krpeľany boli od tohto momentu lepším tímom, o čom svedčia aj ich viaceré dobre strelecké príležitosti. Domáci sa postupne osmeľovali, najmä v druhom polčase zvýšeným úsilím bojovali o lepší výsledok. V čase ich najväčšieho náporu ale hostia v 60. min strelili druhý gól. Domáci korigovali stav v 75. min. Mažárim. Záverečný tlak Kľačian zmenu skóre nepriniesol, hoci po Maronových centroch domáci najprv trafili žrď a potom aj brvno súperovej brány. Hostia napokon víťazstvo ubránili a domov si odviezli tri cenné body.
Mošovce – T. Teplice B 2:1 (1:1)
Góly: J. Janík a M. Ličko, resp. Ždimera. Hostia začali bez rešpektu a sebavedome, domáci im však nič neostávali dlžní. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali Mošovčania, ale Lúdik, ktorý obišiel aj brankára miesto strely volil prihrávku, ktorá nikoho nenašla. Staré futbalové pravidlo nedáš-dostaneš sa potvrdilo hneď z následnej akcie hostí, keď vydarený brejk premenil Ždimera. Domácim sa zvýšeným úsilím v závere polčasu podarilo Janíkom vyrovnať. Druhé dejstvo najprv prinieslo vylúčenie hosťujúceho Šolca. Po ňom Tepličania aj s desiatimi hráčmi vyrážali do nebezpečných protiútokov, Ždimera po jednom z nich svoju stopercentnú šancu nepremenil. V zápase sa červenalo ešte raz, z ihriska po dlhej žltej karte musel odísť Koleno, a tak hostia dohrávali len s deviatimi hráčmi. Domáci v početnej prevahe dostali svojho súpera pod tlak, z ktorého v 90. min vyťažili Ličkom víťazný gól.
Necpaly – Bystrička 0:0
V súboji posledných celkov súťaže sa zrodila bezgólová remíza. Stretnutie veľa futbalovej krásy neprinieslo, hralo sa však bojovne a s nasadením. V prvom polčase mali miernu prevahu hostia, do výraznejších šancí sa však nedostali. Obraz hry sa nezmenil ani po zmene strán. Hralo sa viac medzi šestnástkami, súperi sa navzájom dobre strážili. Hráči sa o streľbu pokúšali z väčších vzdialeností, brankári sa však nenechali prekvapiť. Vzhľadom na priebeh a vývoj stretnutia je deľba bodov spravodlivá.
Žabokreky – Sklabiňa 1:2 (0:1)
Góly dali Uhliarik, resp. Hulej a Smutný. V prvom polčase začali lepšie hostia. Mali viac z hry, držali loptu v strede poľa na svojich kopačkách a vypracovali si niekoľko príležitostí. Z nich však dokázali premeniť len jedinú. O vedenie hostí sa postaral Hulej. Po jednom z útokov spracoval dlhý pas, najprv mieril len do domáceho brankára, ale po druhej strele dvíhali Sklabinčania ruky nad hlavu. Domáce Žabokreky v druhom polčase vyrovnali hru aj stav stretnutia, keď Uhliarik krížnou strelou upravil na 1:1. Potom sa k slovu dostali opäť hostia, ktorí prevzali iniciatívu. V 82. min zahrávali rohový kop, po ktorom Smutný hlavičkou rozhodol o sklabinskom víťazstve. Hostia mali väčšinu zápasu územnú prevahu a vyhrali zaslúžene. Dôležitými bodmi si udržali druhé miesto v tabuľke.