Piatok, 15. október, 2021 | Meniny má TeréziaKrížovkyKrížovky
PO SVIATKOCH ZOSTÁVAJÚ V MARTINSKEJ NEMOCNICI V ŠTRAJKOVEJ POHOTOVOSTI

Vonku pokoj, dnu to vrie

Martin - Minulý týždeň od pondelka 10. h do štvrtka sa konal 72-hodinový štrajk zamestnancov Martinskej fakultnej nemocnice. V nemocnici sa tak pripojili k celoslovenským štrajkovým aktivitám zdravotníkov, ktorí takto prejavujú svoj protest proti finančn

Martin - Minulý týždeň od pondelka 10. h do štvrtka sa konal 72-hodinový štrajk zamestnancov Martinskej fakultnej nemocnice. V nemocnici sa tak pripojili k celoslovenským štrajkovým aktivitám zdravotníkov, ktorí takto prejavujú svoj protest proti finančnému poddimenzovaniu zdravotníctva a bojujú za vyššie mzdy. Štrajk v Martine otvoril predseda štrajkového výboru Roman Kyčina, ktorý potom piskotom prejavil nesúhlas so stavom, v akom sa zdravotníctvo na Slovensku nachádza. K nemu sa piskotom a potleskom na podporu petičných požiadaviek pripojilo ďalších sto až dvesto pracovníkov MFN, ktorí prišli na zhromaždenie. Roman Kyčina nás informoval, že počas štrajku bude v MFN prebiehať pohotovostná služba na úrovni sobôt, nedieľ a sviatkov. „Počty štrajkujúcich kolísajú, lebo ľudia sú zastrašovaní, „ povedal nám v pondelok po otvorení štrajku Roman Kyčina. V petičných hárkoch bolo v tom čase viac ako šesť stoviek podpisov. Pripomíname, že martinská nemocnica má približne 1700 zamestnancov.
Je to odpoveď na aroganciu
Juraja Péča, jedného z prednostov, ktorý podporuje štrajk (Dermatovenerologická klinika), inak bývalého riaditeľa nemocnice, sme sa opýtali na údajné vyhrážanie sa zatvorením kliniky zo strany riaditeľa Mojmíra Vrlíka. Ten to síce na tlačovej besede 8. apríla poprel, ale zo strany zamestnancov neustále zaznievajú výhrady voči tomuto vyjadreniu. „Po rannej porade moja zástupkyňa informovala pracovníkov kliniky o invektívach takéhoto charakteru. Za predpokladu, ak sa celá klinika zúčastní štrajku, bude jediná z MFN. Potom sa vraj bude postupovať podľa zákonníka práce, lebo pôjde o ťažké porušenie pracovnej disciplíny s vyvodením patričných dôsledkov. Následne môžu prijať ďalších ľudí, ktorí budú riešiť situáciu na tomto pracovisku. Verím však, že k tomuto nedôjde. Keďže som školským pracovníkom a vedúcim kliniky, dovoľujem si vyzvať vedúcich pracovníkov kliník na Slovensku, aby, aj keď majú dobré platy, podporili svojich kolegov. Považujem za morálnu povinnosť postaviť sa za ľudí, ktorých vediem. Arogancia stúpa a graduje a musíme na ňu reagovať. Štrajkový výbor sa zaoberá systematickými krokmi, ktoré by mali viesť k stransparentneniu ekonomizácie celého zdravotníctva na Slovensku,„ povedal nám Juraj Péč.
Všetci rešpektujú ústavu
Ako sme už informovali minulý týždeň, Mojmír Vrlík na tlačovej besede zdôraznil, že ako štatutár zdravotníckeho zariadenia musí rešpektovať článok 40 Ústavy SR a zabezpečiť plynulý chod nemocnice tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia pacientov. Preto podniká potrebné kroky, ktoré zabezpečia ochranu zdravia všetkých občanov SR.
„Názor pána riaditeľa berieme na vedomie, ale dovoľujeme si zapojiť sa do štrajku. Toto právo nám zakotvuje Ústava SR a dnes ho chceme využiť. Ubezpečujem verejnosť, že ak má ktokoľvek pochybnosti o svojom zdraví, všetci štrajkujúci sú mu ochotní pomôcť. Nie som si vedomý toho, že by sme porušovali Ústavu SR,„ dodal k tomu Roman Kyčina.
Mojmír Vrlík hovoril 8. apríla na tlačovej besede aj o požiadavkách štrajkujúcich nad rámec toho, čo môže splniť. Zaujímal nás názor štrajkového výboru na túto problematiku. „Pán riaditeľ si nevie, nedokáže, alebo nechce uvedomiť, že štrajk nie je namierený voči nemu, ale je odpočtom súčasnej vláde za stav, do akého dostala zdravotníctvo. Naše požiadavky vo všetkých štyroch bodoch sú identické s tými požiadavkami, ktoré vydal bratislavský štrajkový výbor,„ dodal k tomu Roman Kyčina. Štrajkový výbor ale poukazuje aj na netransparentné odštátňovanie lukratívnych častí nemocníc, o čom bol informovaný aj minister zdravotníctva a vláda, poradenstvo s politickým pozadím, ekonomické aktivity manažmentu nemocnice a podobne.
Romana Kyčinu sme sa opýtali aj na informovanosť pracovníkov MFN o požiadavkách, ktorá bola podľa Mojmíra Vrlíka nedostatočná a mnohí, ktorých podpisy sú v petičných hárkoch, nevedia, čo podpisovali. „Niektorí sa nepodpísali na hárky s hlavičkou, ale na čisté hárky. Potom ich spojili zošívačkou s hárkami s hlavičkou. Všetky originálne hárky sú zopnuté a majú hlavičku so štyrmi bodmi. To znamená, že ľudia vedeli, čo podpísali,„ vysvetlil nám Roman Kyčina.
Na začiatku štrajku prišla odovzdať ďalšie petičné podpisy pracovníčka jednej z kliník. Romana Kyčinu sa opýtala, čo majú pracovníci robiť počas štrajku. „Kolegovia si myslia, že je to divoký štrajk, ktorý je protizákonný. Boli sme štyri, potom sa pridali k nám ďalší. Žijem sama s dvoma deťmi a tiež budem bez peňazí. Môj plat nestačí na výdavky, ktoré každý mesiac mám,„ povedala nám štrajkujúca. „Radšej robte navyše, nikto vás nemôže z práce poslať domov. Keď ste si pripli vizitku s označením štrajku, dali ste o sebe vedieť, že za niečím stojíte. Stačí nám aj pasívna podpora,„ reagoval na to Roman Kyčina.
Odborári neštrajkujú, rokujú
Zaujímalo nás aj to, prečo sa k štrajku nepripojila odborová organizácia MFN. Podľa Romana Kyčinu sa predseda odborovej organizácie MFN Anton Malicher vyjadril, že robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby finančné požiadavky zdravotníkov boli splnené na čo najvyššej úrovni. Anton Malicher nás informoval, že Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZSS) na konferencii základných odborových organizácií 6. apríla prijal uznesenie. Podľa neho SOZZSS považuje štrajkové aktivity v zdravotníckych zariadeniach za zvýšenie finančných prostriedkov v zdravotníctve za opodstatnené. Do štrajku ale vstúpi, až keď kolektívne vyjednávanie o vyššej kolektívnej zmluve s Asociáciou nemocníc a s Asociáciou fakultných nemocníc nebude úspešné ani pred sprostredkovateľom do 20. apríla.
Mojmír Vrlík nás informoval 10. apríla o tom, že MFN poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu v zmysle článku 40 Ústavy SR v nezmenenom režime tak ako počas iných pracovných dní. Hovorkyňa MFN Katarína Kapustová nás ten istý deň informovala, že nemocnica podala žalobu na vydanie predbežného opatrenia o nezákonnosti štrajku. O tom, ako dopadla, sme sa dozvedeli z tlače. SME v stredu uverejnilo, že okresný súd poslal prípad krajskému a ten Najvyššiemu súdu.
V stredu sme sa boli pozrieť do niekoľkých čakární na viacerých klinikách MFN. Od pacientov sme sa dozvedeli, že si nevšimli zmeny v zdravotnej starostlivosti, ktoré by súviseli so štrajkom. Čakárne boli väčšinou plné ako počas iných pracovných dní. Podľa Romana Kyčinu sa kvôli zastrašovaniu do štrajku vôbec nezapojili pracovníci niektorých kliník MFN, niektorí podpísali petičné hárky, ale potom sa z nich vyškrtli. Ako sme už písali, štrajk sa podľa niektorých vedúcich pracovníkov kliník uskutočnil v nevhodnom čase, čo využívajú niektoré politické strany aj v predvolebnej kampani. Napriek tomu, že súhlasia s požiadavkami štrajkujúcich, do štrajku sa kvôli spomínanej skutočnosti nezapojili.
Nechcú odvoláva riaditea
Vo štvrtok bolo v nemocničných ambulanciách menej pacientov. Podľa hovorkyne MFN Kataríny Kapustovej MFN nezaznamenala žiadne oficiálne sťažnosti pacientov na lekársku starostlivosť.
V dennej tlači sa minulý týždeň objavili informácie o zvýšení platov (príplatkov) niektorých pracovníkov v Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny MFN, ktoré sa však podľa
K. Kapustovej týka iba pracovníkov oddelenia ARO. Dôvodom zvýšenia platov bola podľa nej snaha vedenia nemocnice udr-žať si lekárov, ktorí by mohli odísť do súkromnej firmy, ktorá prevádzkuje v regióne záchrannú službu.
Vo štvrtok sme sa zúčastnili aj na ukončení štrajku v nemocnici. Na ňom sa Juraj Péč aj s celým štrajkovým výborom dištancoval od vyhlásenia o odvolaní riaditeľa MFN, ktoré sa medzičasom objavilo v tlači. „Štrajkový výbor sa zaoberal aj analýzou toho, čo by sa mohlo diať po zmene vedenia. Výsledkom serióznej úvahy je naše dištancovanie sa od akýchkoľvek aktivít spojených s odvolávaním riaditeľa. Napriek tomu, že sme prežili mimoriadne ťažké obdobie a Mojmír Vrlík vystupoval voči nám veľmi tvrdo, emócie upadli a obsah rokovaní sa zmenil. V súčasnosti sú konštruktívne a korektné. No za svojimi požiadavkami stojíme. Našou snahou je vytvoriť transparentné prostredie v zdravotníctve, aby sa nemohol obchádzať zákon. V ňom musí byť jasne definované, kto je štátnym a súkromným lekárom, čo je to súbeh praxí, aké sú finančné toky od pacientov k poisťovniam, nemocniciam a lekárom. Viac peňazí a jasné pravidlá hry v zdravotníctve mu môžu priniesť zlepšenie, a to aj vrátane mzdového ocenenia zdravotníckych pracovníkov. Riaditeľ nemocnice je iba časťou súkolia v zložitom mechanizme a aké prostredie mu vytvorí vláda a parlament, v takom musí pracovať. Vzniká tu ale snaha tretej strany, ktorá z odvolania riaditeľa MFN môže profitovať. Naše požiadavky budú v súlade s vyhláseniami celoslovenského štrajkového výboru,„ povedal nám okrem iného vo štvrtok po štrajku Juraj Péč.
Roman Kyčina nám po štrajku povedal, že po veľkonočných sviatkoch budú jeho účastníci v štrajkovej pohotovosti. Dnes sa mali uskutočniť rokovania s riaditeľom MFN a podľa toho, ako sa skončia, štrajkový výbor rozhodne o ďalšom postupe. Podľa sčítania bolo na petičných listinách podpísaných viac ako 720 ľudí. Štrajku sa podľa R. Kyčinu nezúčastnil nikto z pracovníkov Gynekologickej a pôrodníckej kliniky a Urologickej kliniky MFN.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Potrebujete si požičať? Získajte až 2000 € bez úroku
 4. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 7. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 8. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 9. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 6. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 9. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 10. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 1. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 367
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 7 922
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 792
 4. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 768
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 214
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 210
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 626
 8. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 3 570
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 538
 10. Z takmer päťsto pláží v Mexiku vyberáme tie najkrajšie 3 283

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 2. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 3. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 4. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 5. Miriam Studeničová: Fatálny omyl kresťanstva vo vzťahu ku Kráľovnej Nebies
 6. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 7. Anna Milanová: Čistota môjho súkromia...
 8. Marián Kozák: Marián Kozák hovorí o jazykovom kurze v Anglicku z pohľadu vozičkára
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 026
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 466
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 902
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 278
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 134
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 611
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 566
 8. Peter Gregor: Nevadí? 3 516
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V sobotu v Blatnici privítajú Trebostovo. Obidva celky majú v tabuľke prvej triedy rovnaký počet bodov a fanúšikovia si tak môžu vychutnať šláger turčianskej futbalovej jesene.


2 h
Jedinečná divadelná atmosféra Scénickej žatvy v Martine v roku 2019.

Súťaž Turčianske javisko, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine a festival Scénická žatva sa spojili. Diváci zažijú štyri dni nabité kvalitným divadlom. Program sa uskutoční v režime OTP.


8 h
Stolný tenis sa prihlásil o slovo a všetci veria, že súťaže sa dohrajú.

Stolnotenisová sezóna sa rozbehla na všetkých úrovniach.


12 h

Túto tému sme v našom podcaste podrobne rozobrali s odborníkom z Intersportu, Petrom Káczorom.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Náhoda zariadila, že práve v čase výročia našli diela umelca, ktoré boli roky nepoznané.


14. okt

V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany zaevidovali až 80 percentný nárast počtu prípadov.


13 h

Pozrite si fotografie, ktoré sú už minulosťou.


14. okt

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 2. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 3. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 4. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 5. Miriam Studeničová: Fatálny omyl kresťanstva vo vzťahu ku Kráľovnej Nebies
 6. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 7. Anna Milanová: Čistota môjho súkromia...
 8. Marián Kozák: Marián Kozák hovorí o jazykovom kurze v Anglicku z pohľadu vozičkára
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 026
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 466
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 902
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 278
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 134
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 611
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 566
 8. Peter Gregor: Nevadí? 3 516
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?