Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
III. LIGA

Nedávnemu lídrovi treba živej vody

Úvod jarnej súťaže Turčanom nevyšiel podľa predstáv. Aque akoby po dobrých výsledkoch v príprave poškodilo odloženie prvých kôl. Pred týždňom v jarnej premiére na Kysuciach neboli jej hráči očividne vo svojej koži a pustili perie, hoci boli proti mužstvu

III. liga
z dna tabuľky jasným favoritom. Otázkou bolo, či sa zverenci trénera Ivana Šimčeka dokážu v dohrávke proti rezerve Banskej Bystrice otriasť z tohto šoku. Dokázali, ale nebolo to nič platné. Mužstvo síce hralo oveľa lepšie, aktívnejšie, ale domov aj tak cestovalo bez bodov. Hráčov Aquy prekvapili domáci nadmieru tvrdou hrou, na čo doplatili zraneniami až traja hráči. Pri úzkom kádri, aký majú momentálne Tepličania k dispozícii, to rozhodne nebola dobrá správa pred sobotňajším domácim duelom s Liptovským Mikulášom. Boli v ňom jasným favoritom a pretože z postupových ambícii, aj napriek neslávnemu začiatku jari nezľavili, nemali inú voľbu, len víťazstvo. A predsa všetko bolo inak. Zverenci trénera Petra Kureka vypálili Aque rybník a to veru nezahralo do noty nielen domácim, ale ani Martinčanom. Mimochodom, ani si nepamätáme, kedy naposledy Aqua prehrala trikrát po sebe!
Ani Martinčania, ktorí reprezentujú rezervu Rimavskej Soboty, nezačali jar podľa predstáv. V dvoch zápasoch na súperových ihriskách prepustili body súperom. Vo Zvolene prišli o bod v samom závere, keď inkasovali dva góly. V nedeľu v súboji s Kysuckým Novým Mestom, ak si chceli uchovať nádej, nemohli zaváhať. Povinnosť si nakoniec predsa splnili, a tak im aspoň mužstvá, ktoré sú v tabuľke nad nimi, neutiekli.
Ostatné výsledky: Ružomberok B – Žiar nad Hronom 2:0, Dukla Banská Bystrica B - Dolný Kubín 1:2, Bytča – Kremnička 2:3, Bánová – Rakytovce 2:1, Čadca – Podbrezová B 0:1, Kysucký Lieskovec – Zvolen 1:1.
Dukla Banská Bystrica B – Turčianske Teplice 2:0 (1:0)
Góly: Kovalčík a Tomáš. Zostava Aquy: Machovič – Veterník (M. Schmidt), Kravárik, Ždimera, Letrik, Šavol, Kempný (Gaurík), Privitzer, M. Jeťko (Karas), J. Koleno.
Tepličania mali dvojnásobnú smolu. Nielenže uprostred týždňa mohli domáci použiť aj hráčov prvého mužstva, ale pri neuspokojivých výsledkoch áčka mali viacerí z nich jednu z posledných šancí presvedčiť o svojich kvalitách. Aqua hrala oveľa lepšie, ako v sobotu na Kysuciach, držala vyrovnanú hru, ale nakoniec doplatila na príliš tvrdú hru domácich, ktorú rozhodca od prvých minút zápasu toleroval a dostatočne netrestal. Navyše v prvom polčase neodpískal jasnú ruku domáceho hráča v pokutovom území. Tepličania dlho držali bezgólový stav a gól inkasovali do šatne. Po štandardnej situácii ho dal Kovalčík hlavou. Aj po zmene strán držali hostia s domácimi krok, ale v koncovke sa nepresadili. Žiaľ, nevyužili ani niekoľko trestných kopov z hranice šestnástky na to, aby vyrovnali. Naopak, v 59. min pri centri do päťky z trestného kopu zaváhal brankár Machovič a domáci Tomáš pridal hlavou druhý gól domácich. Žiaľ, hostia v Banskej Bystrici neprišli len o body, ale aj o troch hráčov. Na tvrdú hru domácich doplatil ešte v prvom polčase Veterník a neskoršie z ihriska odkrivkali aj Kempný a M. Jeťko. Pri úzkej lavičke Tepličanov to boli veľké a ťažko nahraditeľné straty.
Turčianske Teplice – Liptovský Mikuláš 1:2 (1:0)
Góly: Privitzer, resp. Berčík 2. Zostava Aquy Turčianske Teplice: Kovalčík – Šovčík, Kravárik, Ždimera, Šavol, Letrik, P. Koleno (Kempný), Schmidt, J. Koleno, Privitzer, Karas (Gaurík).
Aqua sa po prvýkrát v jarnej časti predstavila na domácej pôde a možno povedať, že svojich priaznivcov veľmi nepotešila. Liptáci sa v prvom polčase sústredili predovšetkým na obranu, z ktorej síce zriedkavo, ale o to nebezpečnejšie vychádzali do rýchlych brejkov. Hneď po tom prvom mohli otvoriť skóre, ale lopta po strele hráča hostí pohladila tyč domácej brány. Tepličania postupne preberali iniciatívu, viac sa tlačili k súperovej bráne a prišli aj prvé príležitosti, ktoré však gól nepriniesli. Ten mohol v 17. min. streliť Šavol, to by však musel premeniť jedenástku. Jeho strelu k pravej žrdi brankár vyrazil. V druhej časti prvého polčasu sa prakticky hralo len na jednu bránu, hostia len s námahou odvracali možnosti domácich. V 23. min z hranice šestnástky Privitzer strihol nožničkami, lopta však tesne minula bránu. O niekoľko minút neskôr sa Letrik ocitol vo vyloženej streleckej príležitosti, ten istý hráč v 31. min. premárnil ďalšiu príležitosť, keď zo vzdialenosti jedenástich metrov netrafil bránu. Domáci sa však predsa len dočkali. V 35. min. Šavol dlhým pasom našiel J. Kolena, ktorý odcentroval a Privitzer hlavou odklial súperovu bránu. Domáci kapitán mohol pridať aj druhý gól, v 36. min vystihol rozohrávku hostí, ale svoju veľkú príležitosť nepremenil. Po zmene strán hostia zmenili taktiku. Boli odvážnejší, viac sa tlačili pred bránu domácich. Prvé varovanie pre domácich prišlo už tri minúty po prestávke, hosťujúci hráč z päťky minul bránu. V 56. min. Tatran zahrával roh a loptu smerujúcu do brány odvracal domáci Kravárik. Aqua v druhom polčase nepochopiteľne prenechala iniciatívu hosťom, tí vycítili šancu. V 68. min. Liptáci zaslúžene vyrovnali, po dobrej kombinácii trojice hráčov sa strelecky presadil Berčík. To však z ich strany nebolo všetko, v 73 min. po rýchlom brejku Berčík dobre umiestenou strelou k žrdi poslal hostí dokonca do vedenia. Domáci sa zo šoku ťažko spamätávali, napriek tomu si dve možnosti na vyrovnanie dokázali ešte vytvoriť. V 83. min. sa dobrou strelou z osemnástich metrov prezentoval J. Koleno, brankár hostí končekmi prstov vytlačil loptu nad bránu. V nadstavenom čase ten istý hráč mohol domácim zachrániť aspoň bod, v dobrej streleckej príležitosti však z päťky prekopol.
Martin (R. Sobota B) – Kys. Nové Mesto 1:0 (0:0)
Gól dal Koleno. Zostava Martina: Kuciak – Stráňava, Kubinec, Stano, Ižip, Koleno, Bulvas (Janák), Vítek, Uškovič, Purdek (Šípka), Šlichtík (Markovič).
Od prvých minút bolo na hre hostí vidieť, že ju postavili na dôslednej obrane a vyrážaní do rýchlych protiútokov. Domáci síce začali aktívne, ale práve dôsledná obrana Kysučanov im robila starosti. Cez ich obranný val sa do šestnástky dostávali iba sporadicky, a tak sa skôr najmä zásluhou Víteka, pokúšali brankára ohrozovať streleckými pokusmi spoza nej. Jedinou svetlou výnimkou bola hlavička Purdeka z päťky, ktorá mierila vedľa. Po prestávke sa domáci začali viac pokúšať o prieniky do pokutového územia a začalo im to aj vychádzať. V 50. min vysunul Koleno ideálne Uškoviča, ale ten v stopercentnej šanci poslal loptu iba do brankára. Zanedlho striedajúci Janák obišiel na rohu šestnástky obrancu hostí, prihral Purdekovi, ale ten loptu nespracoval. V 60. min sa útočníkovi domácich Purdekovi vydarila strela z voleja, ale lopta išla tesne nad. Prevaha domácich sa s blížiacim sa záverom zápasu stupňovala, ale obrana hostí dlho odolávala. V 72. min ju ale prekabátil Peter Koleno, ktorý sa po prihrávke od Šlichtíka individuálne vydal jej stredom a popri brankárovi dal jediný martinský gól. Vzápätí mohli Martinčania ďakovať Kuciakovi, ktorý skvele zachránil pri úniku Molnára. Hostia v závere predsa len otvorili obranu a vtedy prišli obrovské šance zverencov trénera Ladislava Kunu. V 80. min aktívne hrajúci Janák prihral Kolenoví, ten posunul loptu Šlichtíkovi, ktorý sa mohol opýtať brankára, kam mu to má poslať, lenže trafil iba do neho. Zanedlho po Kolenovej prihrávke rovnako zaváhal aj Uškovič a vzápätí ten istý hráč po pekných kľučkách zblízka netrafil bránku. Domácich nepremenené šance mohli aj mrzieť, ale našťastie pri únikoch hostí si veľmi dobre dirigoval obranu Kubinec a aj brankár Kuciak s prehľadom ovládal vlastnú šestnástku. Víťazstvo domácich bolo zaslúžené.