Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
Z MRAZIACEHO BOXU SA JEMNE DVÍHALA PARA. NAUKLADANÉ BALÍČKY S MÄSOM ODHÁŇALI ZARYTÝCH VEGETARIÁNOV.

Výbuch - hrdina

Fero videl na niekoľko hodín dopredu. S predstavou voňavých, šťavnatých rezňov sa prehrabával v mäsovočervenej kope. Jana stála vedľa a pozorovala ho. O mäse nemalo cenu s Ferom stratiť reč. Bol tvrdohlavý, ale vyznal sa. Už ho aj prsty začali oziabať, a

Z mraziaceho boxu sa jemne dvíhala para. Naukladané balíčky s mäsom odháňali zarytých vegetariánov.
Fero videl na niekoľko hodín dopredu. S predstavou voňavých, šťavnatých rezňov sa prehrabával v mäsovočervenej kope. Jana stála vedľa a pozorovala ho. O mäse nemalo cenu s Ferom stratiť reč. Bol tvrdohlavý, ale vyznal sa. Už ho aj prsty začali oziabať, ale vytrvalo hľadal najkrajší kúsok.
„Je to bieda, najlepšie je kupovať u Jozefa,„ konštatoval, ale na Janu sa ani nepozrel.
„Jaj, môj zlatučký, Jožo nebude mať kvôli tebe otvorené ešte aj o ôsmej večer,„ zaštebotala Jana a šťuchla si do svojho chlapa.
Fero sa pridvihol, prižmúril oči a šibalsky cmukol na Janu. Vedel, že sa práve začal ľúbostný rituál.
„Bude dusno,„ napadlo mu v obľúbenej vete.
Piatkové večery boli ich. Synovia poskakovali na diskotéke a oni sa mohli venovať len a len sebe. Bola to láska na prvý pohľad pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Vydržala aj viac či menej dlhé odlúčenia. Fero bol hasič a veru nie hocijaký. Akcie pri požiaroch na ropných poliach na malom Záhorí aj vo veľkom Rusku ho zocelili. Teraz už je niekoľko rokov doma. Robotu má príbuznú s tým, čo robil celý život a je spokojný. Aj Jana je spokojná. Len nevie pochopiť, ako dokáže vypiť na posedenie toľko piva a pritom je tenký ako oberák na jabĺčka.
„Tam ten kúsok vyzerá dobre,„ povedal nahlas a načiahol sa na opačný koniec mraziaceho boxu. Z vrecka mu vypadol mobil rovno do červenej kopy. Zazvonil.
„Ejha, to je šéf, čosi sa stalo. Nezvykne volať v piatok večer,„ vyriekol Fero na zvedavo pozerajúcu Janu.
„Feri na Enplyne to vraj buchlo, volal mi Zdeno. Choď sa tam pozrieť, ale len tak spoza plota. Daj mi potom vedieť, čo sa stalo, ja som ešte asi sto kilometrov od firmy. Prídem tam aj ja,„ oznámil šéf vzrušene.
„Jasné, šéfe, idem tam!„ zvolal nahlas Fero. Pocítil v sebe Tarzana, keď sa vrátil po rokoch do džungle. Záchranár. Hasič. Tú hrdosť, stavovskú česť a chladnokrvnosť mal zakódovanú.
„Fero, ale žiadne hlúposti, choď sa len pozrieť, lebo ak sa ti čosi stane, si v tom sám až po uši,„ upozornil šéf. Poznal Fera, aký je, ale...
„A čo ľudia? Ak budú potrebovať pomoc?„ nedal sa Fero
„No, si baran tvrdohlavý. Rozhodnúť sa musíš sám... Asi to vieš najlepšie. Daj si pozor, ja tam prídem asi o dve ho...„ pípol šéfov mobil s vybitou baterkou.
„Janka domov choď autobusom, ja musím padať,„ zvolal na Janu, „tí šialenci na Enplyne majú haváriu.
„Tak to je celý on, mužisko jedno,„ sklamane si pomyslela Jana. Vyhŕkli jej slzy. Fero sa nedal udržať. Pekný večer sa posunul len
k pohľadu na hviezdnatú oblohu.
Fero prudko vymanévroval z parkoviska a na oranžovú preskočil cez semafor. Čo sa mohlo stať? Pozeral smerom do priestoru, kde Enplyn prečerpával skvapalnený plyn. Ako sa približoval, začala sa črtať dráha mostového žeriavu. Bola osvetlená. Žiara po nej mihotala podľa smeru vetra. Na križovatke zabočil vpravo a...
Železničná vlečka bola plná. Skvapalnený sluha múdrych ľudí si hovel pekne pod tlakom a čakal na svoju príležitosť. Prečerpávali ho do autocisterien. Cez deň, ale najviac v noci, vrčali motory, hučali čerpadlá a hnevali sa ľudia. Oproti cez cestu mali svoje domčeky. Na Sergejov duniacich po koľajniciach na hlavnej trati si už zvykli, ale toto....Čo ak plyn vybuchne? Tí ľudia, ktorí tam robia, tam aj fajčia. Keď sa šli sťažovať, nepustili ich, vraj je to súkromný pozemok. Úrad? Predpisy nie sú porušené a je sloboda podnikania. Hrach padal zo steny, petície boli neúčinné. Potom sa to stalo. Mladý Vojtek akurát čúral pri plote, keď sa silno zablyslo a zahučalo. Udrel si pery o pletivo a otočil sa. Spoza vagóna vybehla horiaca postava. Hneď sa zvalila. Zvírila lesknúcu sa kaluž. Človek ostal ležať. Mládenec bez rozmýšľania vbehol do domu a takmer zrazil otca vo dverách.
„Výbuch, výbuch... horí...tu, tu oproti...otec, horí...! Treba hasičov...„ koktal.
Starý Vojtek vytočil telefónne číslo. Bolo obsadené. Asi už niekto volá. Vyzrel smerom ku miestu nešťastia. Bolo silno ožiarené. Zbadal nejaké pobehujúce postavy. Skúsil volať znova.
„Už išli,„ sucho sa ozvalo z druhého konca linky.
Fero sa postavil s autom vedľa cesty. Za sebou zbadal blikajúce modré majáky. Nechcel zavadzať. Zhlboka sa snažil dýchať a tlmiť srdce, ktorému pribúdali údery stále rýchlejšie. Ide dnu, za bránu. Musí. Bol predsa hasič. Záchranár.
Skutočnosť bola zlá. Veľmi zlá. Železničná cisterna bola v plameni. Asi dvanásťmetrový ohňový jazyk šľahal zo spodnej časti, kde sú dve armatúry. Pre silnú žiaru sa nedalo všetko vidieť. Po telese cisterny stekal roztopený kov z protislnečnej clony. Najhoršie bolo, že oheň zapálil vedľa stojacu autocisternu. Horeli pneumatiky, umelohmotné súčasti, kabína a zostatkový plyn.
„Chlapi, odbrzdite ju,„ zvolal Fero na niekoľkých chlapov, ktorí sa pokúšali pohnúť osemdesiattonovým telesom na koľajniciach. Ktosi vyskočil popri nárazníkoch a roztočil kľuku. Fero sa zohol a odkopol zarážku spod kolesa. Počul puknúť cisternu, brzdy povolili. Keď zdvihol hlavu, začul v tom hukote hlasný ston, zaplakanie, akoby zamraučala mačka. Obďaleč v kaluži videl ležať tmavú postavu.
„Tlačme,„ skríkli chlapi.
„Tlačte mládenci,„ zvolal Fero. Bolo mu jasné, že ak sa cisterna pohne, zaisťovacie lanko odtrhne magnetický koľajnicový hák a systém uzatvorí prívod plynu do ventilov. Tie fungovali ako horáky. V duchu ocenil obetavosť a pohotovosť chlapov. Len aby prestal oheň šľahať na autocisternu, lebo potom nebude čas ani na amen.
Podarilo sa, obluda na koľajach sa pohla. Plameň nezhasol.
„No do riti,„ zahrešil Fero. „Aspoň nech prestane šibať ten žeravý jazýčisko na autocisternu. Tí chlapi keby vedeli, čo sa môže stať...no neviem....
Medzitým sa z druhej strany rozvinula zostava a napli hadice naliate vodou. Prúdnica začala chrliť vodu na horiace auto. To zahaľoval kúdol pary.
Fero bol spokojný. Oheň hučal a horel ďalej. Teraz len aby ho nevtiahlo dovnútra.
Pri prvej prúdnici zbadal Dušana Hrnčeka. Bol veliteľom zásahu.
„Dušan, lejte vodu na sud, aby ho neotvorilo, musí sa chladiť,„ vysvetlil v silnom hukote. „Poznám to, môžeš mi veriť.„
Veliteľ zásahu vydal ďalšie pokyny, pribudlo ďalšie hasičské vozidlo. V rade ich stálo ďalších päť.
Prúdy vody, stovky litrov, technika a ľudia... Autocisterna syčala, pukala...ale držala pokope.
„Dušan, tam v kaluži som videl kohosi ležať, pošli niekoho zo zálohy,„ Fero bol úžasný. Nešťastia tohto typu neboli u nás bežné, ale skúsenosti z Ruska boli teraz na nezaplatenie.
O minútu traja chlapi s nosidlami odnášali ku sanitke stonajúce telo. Bol to zrejme vodič autocisterny.
Minútky, sekundy... čas hádam stál, ale ľudia dreli.
„Voda, kde je voda?„ kričal malý hasič, podľa výzoru Róm. „Tento hydrant je suchý.„
Ostávali ešte dve hasičské autá. Ostatné odchádzali za vodou.
Plameň na autocisterne pohasol, ale vyhrané nebolo.
Fero chvíľu hovoril s veliteľom zásahu. Zdalo sa, že všetko sa dostáva pod kontrolu. Len tak mimochodom pozrel k plotu za horiacou železničnou cisternou. V žiari plameňov videl ľudské tváre, takmer prevesené na pletive a za nimi ďalšie. Neveril vlastným očiam, keď zbadal asi tri metre od možného zdroja katastrofy otca s dieťaťom na pleciach.
„Vidíš toho debila? To nie je normálny človek!„ zvolal. „Kde v pekle sú policajti?
Za plotom sa sústredilo asi dvesto zvedavcov. Nejaký mohutný chlap ich tam vyháňal, ale šlo to ťažko. Vyhnaní odchádzali a zvedaví ich tlačili naspäť. Ak by došlo k výbuchu, smrť mali na dosah. Kúsok ďalej uzatvorili policajti cestu a dohadovali sa s akýmsi kameramanom, či ho pustia ďalej.
Posledné auto vystriekalo vodu na autocisternu. Tá ešte pomaly pukajúc hasla. Železničná cisterna stále horela. Dlžizný plamenný jazyk ručal do priestoru.
Fero z veliteľom hľadali spôsob, ako ho uhasiť.
„Teraz je dobre, kým horí a vyzerá, že ešte dlho bude,„ vysvetľoval veliteľovi.
„Ešte máme problém s týmto vrakom,„ ukázal na stále horiace auto. To však malo svoj život a keď hasičské vozidlo prestalo striekať ozvalo sa tlmené zahučanie a prudké šľahnutie. Bolo zle, asi sa chytil zostatkový plyn v potrubiach, alebo povolili ventily.
„Boha, kde sú s tou vodou, toto si niekto vypije,„ zahrešil veliteľ zásahu,„ predsa nie je možné, aby tu nebol živý hydrant.
Konečne sa zjavili majáky. Asi päť hasičských áut prichádzalo a prvé dve sa rozvinuli.
Veliteľ prikázal sústrediť sa na chladenie horiaceho cisternového auta. Podarilo sa ho asi po piatich minútach uhasiť. Len chladiť, chladiť.
„Dušan pôjdeme pod ňu,„ povedal odhodlane Fero veliteľovi zásahu. „Daj mi nejaké rukavice.„
Myslel na železničnú cisternu. Prestať ďalej živiť plameň.
„Musíme sa dostať pod ňu a zozadu zavrieme kohúty. Budú asi riadne horúce, ale poznám ten systém, poradíme si,„ pokračoval Fero a skúšal natiahnuť ochranu na ruky.
„Zoberiem z auta pajser,„ navrhol veliteľ.
„No, dobrý nápad,„ spokojne kývol hlavou Fero. „Ten vagón je pravdepodobne pokazený. Asi dole chýba zabezpečovacie zariadenie. Vôbec ho nemali spúšťať, šialenci.
„Ideme?„ spýtal sa veliteľ.
Chlapi obišli plameň a pomaly sledovali, čo sa deje s vagónom. Fero sa zohol a vkĺzol pod vagón,
„Je tu hovno, ako som si myslel. Keby tam bolo lanko a hák, už mohlo byť po požiari, hneď ako chlapi potlačili vagón. Lanko by sa uvoľnilo a zavrelo dnový ventil,„ zakričal Fero.
Pomaly sa posúval k uzatváraciemu ventilu.
„Asi to pôjde,„ zdrapil dvoma rukami zozadu rukoväť ventilu a točil. Točil a... Plameň zrazu tíchol a hasol. Dobre, ešte ten druhý. Tam bol prístup horší.
„Podaj tú páku,„ zvolal Fero. Oprel hrot o rukoväť ventilu a potlačil. Prekladal pajser po priečkach v rukoväti a zrazu nastávalo ticho. Hučali len motory hasičských áut.
„A teraz lejte vodu aj na tohto draka,„ spokojne zavelil Fero veliteľovi zásahu. „Nech sa schladí.„
Všetko šlo perfektne. Bolo vyhrané.
Do priestoru prichádzali nejakí ľudia v oblekoch.
„Aha, potkany povyliezali, tí tu chýbali najviac,„ nazlostil sa Fero. Zistil, že mu je zima. V topánkach cítil vodu, mal mokré nohavice a prepotenú košeľu.
Chlapi si podali ruky a pozreli do očí. Podarilo sa vyhrať nad pár minútami od katastrofy.
„Ešte v tebe čosi chlapské zostalo, dedko,„ zarýpal si veliteľ Dušan Hrnček.
„Sopliak, ešte ťa preškolím,„ rozosmial sa Fero a mávol nad blížiacim sa mikrofónom s logom nejakej televízie. „Choďte doparoma, mali ste krútiť, keď tu začali robiť.
V pozadí zbadal známu postavu. Chôdza ho len utvrdila. Šéf. Musel dobre pritlačiť pedál, keď je už tu.
„Je to O.K., šéfe, všetko dobre dopadlo. No...teda až na jedného... asi vodiča tej autocisterny. To ti poviem neskôr, začala mi byť zima,„ ohlásil Fero a pobral sa k svojmu autu.
Ján Cíger
(napísané podľa skutočnej udalosti)

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 747
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 002
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 900
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 324
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 746
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 123
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 594
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 500
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 349
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Fitká opäť zatvorili, majitelia netušia, ako druhú vlnu prežijú

Posilňovne sa po lete konečne zapĺňali a potom prišiel tvrdý úder.

Na takéto športové podujatia v posilňovniach si budú musieť aj mladí siláci nejaký čas počkať.

Ochrana pred búrkou

Zlepšili protipovodňové opatrenia.

Budovali nové odvodňovacie žľaby.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Takmer polovicu pôžičky od štátu využijú na financovanie MHD

Týždeň pred vypršaním termínu na podávanie žiadostí o nenávratnú finančnú pomoc od štátu v súvislosti s koronakrízou sa rozhodli ju využiť aj v Martine.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?