Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Výbuch - hrdina

Fero videl na niekoľko hodín dopredu. S predstavou voňavých, šťavnatých rezňov sa prehrabával v mäsovočervenej kope. Jana stála vedľa a pozorovala ho. O mäse nemalo cenu s Ferom stratiť reč. Bol tvrdohlavý, ale vyznal sa. Už ho aj prsty začali oziabať, a

Z mraziaceho boxu sa jemne dvíhala para. Naukladané balíčky s mäsom odháňali zarytých vegetariánov.
Fero videl na niekoľko hodín dopredu. S predstavou voňavých, šťavnatých rezňov sa prehrabával v mäsovočervenej kope. Jana stála vedľa a pozorovala ho. O mäse nemalo cenu s Ferom stratiť reč. Bol tvrdohlavý, ale vyznal sa. Už ho aj prsty začali oziabať, ale vytrvalo hľadal najkrajší kúsok.
„Je to bieda, najlepšie je kupovať u Jozefa,„ konštatoval, ale na Janu sa ani nepozrel.
„Jaj, môj zlatučký, Jožo nebude mať kvôli tebe otvorené ešte aj o ôsmej večer,„ zaštebotala Jana a šťuchla si do svojho chlapa.
Fero sa pridvihol, prižmúril oči a šibalsky cmukol na Janu. Vedel, že sa práve začal ľúbostný rituál.
„Bude dusno,„ napadlo mu v obľúbenej vete.
Piatkové večery boli ich. Synovia poskakovali na diskotéke a oni sa mohli venovať len a len sebe. Bola to láska na prvý pohľad pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Vydržala aj viac či menej dlhé odlúčenia. Fero bol hasič a veru nie hocijaký. Akcie pri požiaroch na ropných poliach na malom Záhorí aj vo veľkom Rusku ho zocelili. Teraz už je niekoľko rokov doma. Robotu má príbuznú s tým, čo robil celý život a je spokojný. Aj Jana je spokojná. Len nevie pochopiť, ako dokáže vypiť na posedenie toľko piva a pritom je tenký ako oberák na jabĺčka.
„Tam ten kúsok vyzerá dobre,„ povedal nahlas a načiahol sa na opačný koniec mraziaceho boxu. Z vrecka mu vypadol mobil rovno do červenej kopy. Zazvonil.
„Ejha, to je šéf, čosi sa stalo. Nezvykne volať v piatok večer,„ vyriekol Fero na zvedavo pozerajúcu Janu.
„Feri na Enplyne to vraj buchlo, volal mi Zdeno. Choď sa tam pozrieť, ale len tak spoza plota. Daj mi potom vedieť, čo sa stalo, ja som ešte asi sto kilometrov od firmy. Prídem tam aj ja,„ oznámil šéf vzrušene.
„Jasné, šéfe, idem tam!„ zvolal nahlas Fero. Pocítil v sebe Tarzana, keď sa vrátil po rokoch do džungle. Záchranár. Hasič. Tú hrdosť, stavovskú česť a chladnokrvnosť mal zakódovanú.
„Fero, ale žiadne hlúposti, choď sa len pozrieť, lebo ak sa ti čosi stane, si v tom sám až po uši,„ upozornil šéf. Poznal Fera, aký je, ale...
„A čo ľudia? Ak budú potrebovať pomoc?„ nedal sa Fero
„No, si baran tvrdohlavý. Rozhodnúť sa musíš sám... Asi to vieš najlepšie. Daj si pozor, ja tam prídem asi o dve ho...„ pípol šéfov mobil s vybitou baterkou.
„Janka domov choď autobusom, ja musím padať,„ zvolal na Janu, „tí šialenci na Enplyne majú haváriu.
„Tak to je celý on, mužisko jedno,„ sklamane si pomyslela Jana. Vyhŕkli jej slzy. Fero sa nedal udržať. Pekný večer sa posunul len
k pohľadu na hviezdnatú oblohu.
Fero prudko vymanévroval z parkoviska a na oranžovú preskočil cez semafor. Čo sa mohlo stať? Pozeral smerom do priestoru, kde Enplyn prečerpával skvapalnený plyn. Ako sa približoval, začala sa črtať dráha mostového žeriavu. Bola osvetlená. Žiara po nej mihotala podľa smeru vetra. Na križovatke zabočil vpravo a...
Železničná vlečka bola plná. Skvapalnený sluha múdrych ľudí si hovel pekne pod tlakom a čakal na svoju príležitosť. Prečerpávali ho do autocisterien. Cez deň, ale najviac v noci, vrčali motory, hučali čerpadlá a hnevali sa ľudia. Oproti cez cestu mali svoje domčeky. Na Sergejov duniacich po koľajniciach na hlavnej trati si už zvykli, ale toto....Čo ak plyn vybuchne? Tí ľudia, ktorí tam robia, tam aj fajčia. Keď sa šli sťažovať, nepustili ich, vraj je to súkromný pozemok. Úrad? Predpisy nie sú porušené a je sloboda podnikania. Hrach padal zo steny, petície boli neúčinné. Potom sa to stalo. Mladý Vojtek akurát čúral pri plote, keď sa silno zablyslo a zahučalo. Udrel si pery o pletivo a otočil sa. Spoza vagóna vybehla horiaca postava. Hneď sa zvalila. Zvírila lesknúcu sa kaluž. Človek ostal ležať. Mládenec bez rozmýšľania vbehol do domu a takmer zrazil otca vo dverách.
„Výbuch, výbuch... horí...tu, tu oproti...otec, horí...! Treba hasičov...„ koktal.
Starý Vojtek vytočil telefónne číslo. Bolo obsadené. Asi už niekto volá. Vyzrel smerom ku miestu nešťastia. Bolo silno ožiarené. Zbadal nejaké pobehujúce postavy. Skúsil volať znova.
„Už išli,„ sucho sa ozvalo z druhého konca linky.
Fero sa postavil s autom vedľa cesty. Za sebou zbadal blikajúce modré majáky. Nechcel zavadzať. Zhlboka sa snažil dýchať a tlmiť srdce, ktorému pribúdali údery stále rýchlejšie. Ide dnu, za bránu. Musí. Bol predsa hasič. Záchranár.
Skutočnosť bola zlá. Veľmi zlá. Železničná cisterna bola v plameni. Asi dvanásťmetrový ohňový jazyk šľahal zo spodnej časti, kde sú dve armatúry. Pre silnú žiaru sa nedalo všetko vidieť. Po telese cisterny stekal roztopený kov z protislnečnej clony. Najhoršie bolo, že oheň zapálil vedľa stojacu autocisternu. Horeli pneumatiky, umelohmotné súčasti, kabína a zostatkový plyn.
„Chlapi, odbrzdite ju,„ zvolal Fero na niekoľkých chlapov, ktorí sa pokúšali pohnúť osemdesiattonovým telesom na koľajniciach. Ktosi vyskočil popri nárazníkoch a roztočil kľuku. Fero sa zohol a odkopol zarážku spod kolesa. Počul puknúť cisternu, brzdy povolili. Keď zdvihol hlavu, začul v tom hukote hlasný ston, zaplakanie, akoby zamraučala mačka. Obďaleč v kaluži videl ležať tmavú postavu.
„Tlačme,„ skríkli chlapi.
„Tlačte mládenci,„ zvolal Fero. Bolo mu jasné, že ak sa cisterna pohne, zaisťovacie lanko odtrhne magnetický koľajnicový hák a systém uzatvorí prívod plynu do ventilov. Tie fungovali ako horáky. V duchu ocenil obetavosť a pohotovosť chlapov. Len aby prestal oheň šľahať na autocisternu, lebo potom nebude čas ani na amen.
Podarilo sa, obluda na koľajach sa pohla. Plameň nezhasol.
„No do riti,„ zahrešil Fero. „Aspoň nech prestane šibať ten žeravý jazýčisko na autocisternu. Tí chlapi keby vedeli, čo sa môže stať...no neviem....
Medzitým sa z druhej strany rozvinula zostava a napli hadice naliate vodou. Prúdnica začala chrliť vodu na horiace auto. To zahaľoval kúdol pary.
Fero bol spokojný. Oheň hučal a horel ďalej. Teraz len aby ho nevtiahlo dovnútra.
Pri prvej prúdnici zbadal Dušana Hrnčeka. Bol veliteľom zásahu.
„Dušan, lejte vodu na sud, aby ho neotvorilo, musí sa chladiť,„ vysvetlil v silnom hukote. „Poznám to, môžeš mi veriť.„
Veliteľ zásahu vydal ďalšie pokyny, pribudlo ďalšie hasičské vozidlo. V rade ich stálo ďalších päť.
Prúdy vody, stovky litrov, technika a ľudia... Autocisterna syčala, pukala...ale držala pokope.
„Dušan, tam v kaluži som videl kohosi ležať, pošli niekoho zo zálohy,„ Fero bol úžasný. Nešťastia tohto typu neboli u nás bežné, ale skúsenosti z Ruska boli teraz na nezaplatenie.
O minútu traja chlapi s nosidlami odnášali ku sanitke stonajúce telo. Bol to zrejme vodič autocisterny.
Minútky, sekundy... čas hádam stál, ale ľudia dreli.
„Voda, kde je voda?„ kričal malý hasič, podľa výzoru Róm. „Tento hydrant je suchý.„
Ostávali ešte dve hasičské autá. Ostatné odchádzali za vodou.
Plameň na autocisterne pohasol, ale vyhrané nebolo.
Fero chvíľu hovoril s veliteľom zásahu. Zdalo sa, že všetko sa dostáva pod kontrolu. Len tak mimochodom pozrel k plotu za horiacou železničnou cisternou. V žiari plameňov videl ľudské tváre, takmer prevesené na pletive a za nimi ďalšie. Neveril vlastným očiam, keď zbadal asi tri metre od možného zdroja katastrofy otca s dieťaťom na pleciach.
„Vidíš toho debila? To nie je normálny človek!„ zvolal. „Kde v pekle sú policajti?
Za plotom sa sústredilo asi dvesto zvedavcov. Nejaký mohutný chlap ich tam vyháňal, ale šlo to ťažko. Vyhnaní odchádzali a zvedaví ich tlačili naspäť. Ak by došlo k výbuchu, smrť mali na dosah. Kúsok ďalej uzatvorili policajti cestu a dohadovali sa s akýmsi kameramanom, či ho pustia ďalej.
Posledné auto vystriekalo vodu na autocisternu. Tá ešte pomaly pukajúc hasla. Železničná cisterna stále horela. Dlžizný plamenný jazyk ručal do priestoru.
Fero z veliteľom hľadali spôsob, ako ho uhasiť.
„Teraz je dobre, kým horí a vyzerá, že ešte dlho bude,„ vysvetľoval veliteľovi.
„Ešte máme problém s týmto vrakom,„ ukázal na stále horiace auto. To však malo svoj život a keď hasičské vozidlo prestalo striekať ozvalo sa tlmené zahučanie a prudké šľahnutie. Bolo zle, asi sa chytil zostatkový plyn v potrubiach, alebo povolili ventily.
„Boha, kde sú s tou vodou, toto si niekto vypije,„ zahrešil veliteľ zásahu,„ predsa nie je možné, aby tu nebol živý hydrant.
Konečne sa zjavili majáky. Asi päť hasičských áut prichádzalo a prvé dve sa rozvinuli.
Veliteľ prikázal sústrediť sa na chladenie horiaceho cisternového auta. Podarilo sa ho asi po piatich minútach uhasiť. Len chladiť, chladiť.
„Dušan pôjdeme pod ňu,„ povedal odhodlane Fero veliteľovi zásahu. „Daj mi nejaké rukavice.„
Myslel na železničnú cisternu. Prestať ďalej živiť plameň.
„Musíme sa dostať pod ňu a zozadu zavrieme kohúty. Budú asi riadne horúce, ale poznám ten systém, poradíme si,„ pokračoval Fero a skúšal natiahnuť ochranu na ruky.
„Zoberiem z auta pajser,„ navrhol veliteľ.
„No, dobrý nápad,„ spokojne kývol hlavou Fero. „Ten vagón je pravdepodobne pokazený. Asi dole chýba zabezpečovacie zariadenie. Vôbec ho nemali spúšťať, šialenci.
„Ideme?„ spýtal sa veliteľ.
Chlapi obišli plameň a pomaly sledovali, čo sa deje s vagónom. Fero sa zohol a vkĺzol pod vagón,
„Je tu hovno, ako som si myslel. Keby tam bolo lanko a hák, už mohlo byť po požiari, hneď ako chlapi potlačili vagón. Lanko by sa uvoľnilo a zavrelo dnový ventil,„ zakričal Fero.
Pomaly sa posúval k uzatváraciemu ventilu.
„Asi to pôjde,„ zdrapil dvoma rukami zozadu rukoväť ventilu a točil. Točil a... Plameň zrazu tíchol a hasol. Dobre, ešte ten druhý. Tam bol prístup horší.
„Podaj tú páku,„ zvolal Fero. Oprel hrot o rukoväť ventilu a potlačil. Prekladal pajser po priečkach v rukoväti a zrazu nastávalo ticho. Hučali len motory hasičských áut.
„A teraz lejte vodu aj na tohto draka,„ spokojne zavelil Fero veliteľovi zásahu. „Nech sa schladí.„
Všetko šlo perfektne. Bolo vyhrané.
Do priestoru prichádzali nejakí ľudia v oblekoch.
„Aha, potkany povyliezali, tí tu chýbali najviac,„ nazlostil sa Fero. Zistil, že mu je zima. V topánkach cítil vodu, mal mokré nohavice a prepotenú košeľu.
Chlapi si podali ruky a pozreli do očí. Podarilo sa vyhrať nad pár minútami od katastrofy.
„Ešte v tebe čosi chlapské zostalo, dedko,„ zarýpal si veliteľ Dušan Hrnček.
„Sopliak, ešte ťa preškolím,„ rozosmial sa Fero a mávol nad blížiacim sa mikrofónom s logom nejakej televízie. „Choďte doparoma, mali ste krútiť, keď tu začali robiť.
V pozadí zbadal známu postavu. Chôdza ho len utvrdila. Šéf. Musel dobre pritlačiť pedál, keď je už tu.
„Je to O.K., šéfe, všetko dobre dopadlo. No...teda až na jedného... asi vodiča tej autocisterny. To ti poviem neskôr, začala mi byť zima,„ ohlásil Fero a pobral sa k svojmu autu.
Ján Cíger
(napísané podľa skutočnej udalosti)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 326
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 5 102
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 756
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 656
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 745
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 629
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 579
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 605

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 991
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 724
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 919
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 358
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 626
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 589
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 538
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 334
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 4 h
Medveď hnedý.

Situáciu monitoruje aj Správa Národného parku Veľká Fatra.


7 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


8 h

Za posledné štyri sa mesto Martin hospodársky výrazne ozdravuje. Jeho úverová zadlženosť klesla oproti začiatku volebného obdobia o takmer 22 percent.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči musia rátať s obmedzeniami.


14 h

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


7 h

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 991
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 724
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 919
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 358
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 626
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 589
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 538
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 334
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?