Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Sto dní župana

Prvých sto dní na ktoromkoľvek pracovnom poste je časom spoznávania prostredia, úloh, ľudí, je časom odkrývania slabín i formovania silných bodov v napredovaní. S akým poznaním stál na hranici prvého časového medzníka vo funkcii predsedu Žilinského samos

Prvých sto dní na ktoromkoľvek pracovnom poste je časom spoznávania prostredia, úloh, ľudí, je časom odkrývania slabín i formovania silných bodov v napredovaní. S akým poznaním stál na hranici prvého časového medzníka vo funkcii predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, o tom je náš rozhovor.
Juraj Blanár koncom apríla hodnotil prvý časový medzník
vo funkcii predsedu Žilinského samosprávneho kraja
Už pri nástupe do svojej funkcie ste sa netajili tým, že chcete profesionalizovať a optimalizovať činnosť Úradu Žilinského samosprávneho kraja tak, aby sa všetky závažné rozhodnutia v zastupiteľstve kraja mohli prijímať na odbornom základe. Podarilo sa vám to?
Riadenie úradu je v mojej priamej kompetencii. Záleží mi na tom, aby skutočne slúžil občanovi a všetkým inštitúciám, ktoré prichádzajú do kontaktu so samosprávnym krajom. Takýto postoj vyžadujem od všetkých zamestnancov, ale zároveň im ponúkam za ich profesionálny výkon sociálny program. Za prvých sto dní výkonu mojej funkcie sa podarilo mnohé činnosti stabilizovať - mám na mysli predovšetkým sociálne veci, dopravu a školstvo, no chystajú sa ďalšie zmeny. Je potrebné posilniť počtom zamestnancov niektoré odbory – napríklad aj odbor regionálneho rozvoja, keďže sa domnievam, že treba aktívnejšie využívať podporu zo štrukturálnych fondov Európskej únie určené pre Slovensko v tomto, ale i budúcom programovacom období, ale aj podporu z komunitárnych fondov z Bruselu a iných európskych krajín. Preto vytváram Radu starostov a primátorov Žilinského samosprávneho kraja, aby som spoločne s nižšou samosprávou lepšie koordinoval aktivity vedúce k ekonomicko-sociálnemu rozvoju kraja. Za motor hospodárskeho rozvoja považujem regionálny rozvoj, preto je pre nás dôležité lepšie spolupracovať s agentúrou SARIO. Pripravujeme zmluvu o užšej spolupráci s touto agentúrou. Kraj, napríklad, ako jeden z posledných nemá svojho zástupcu v Slovenskom dome regiónov v Bruseli. Takého zástupcu tam potrebujeme, aby sme mohli efektívne využívať pomoc z Únie. Hľadáme vhodného kandidáta na toto miesto. Úrad pracuje aj na vytvorení štatistického celku NUTS II. – Slovensko-Stred, ktorý by sa mal stať implementačnou agentúrou na čerpanie z fondov regio-nálneho operačného plánu.
Od začiatku tohto roku médiá priniesli viacero pozitívnych správ týkajúcich sa autobusovej dopravy. Privítali ich hlavne seniori, lebo sa týkajú zliav cestovného. Zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme so „sadkami„ sú ale z hľadiska budúcnosti ešte aj teraz predmetom vyjasňovania si pozícií samosprávnych krajov vo vzťahu s vládou. Vyjasnili sa už tieto záležitosti?
Zmluvu o výkonoch vo verejnom záujme so „sadkami„ som podpísal začiatkom apríla preto, aby sa zachovala autobusová prímestská doprava v nezmenenej intenzite. Neznamená to ale, že týmto podpisom sa zavŕšila diskusia o podstate týchto výkonov. Naša právna analýza totiž hovorí, že ide o prenesenú kompetenciu, za ktorú by mal platiť štát. V rámci združenia SK 8 (ide o združenie predsedov „vuciek„, ktorého cieľom je spoločný postup predsedov jednotlivých krajov v presadzovaní záujmov krajov vo vzťahu k vláde a parlamentu – pozn. red.) pripravujeme podanie na súd voči vláde SR, aby sa táto záležitosť vyjasnila. A čo sa týka zliav, Žilinský kraj bol jediný, v ktorom si dovtedy seniori platili polovičné cestovné, čo bolo o desiatky korún viac ako teraz, keď platia 5 korún za každých začatých 50 km cesty.
Doprava – to nie je len cestovné. Motoristi často poukazujú na kvalitu ciest, údržbu...
V doprave podporujem aj budovanie integrovaného dopravného systému, ktorý považujem z hľadiska budúcnosti dopravnej infraštruktúry za veľmi dôležitý. Spornou zostáva otázka nevysporiadaných pozemkov pod štátnymi cestami, čo tiež musíme s kolegami z SK 8 dotiahnuť, lebo inak nebude možné čerpať na opravu a výstavbu ciest financie z eurofondov. Osemstomiliónový dlh na cesty z minulého obdobia nás nezbavuje povinnosti pokračovať v obnove a rekonštrukcii ciest II. a III. triedy, ktoré sú vo veľmi zlom technickom stave. Aj preto pracujeme na efektívnom modeli obnovy ciest. Mám tiež záujem, aby sa rozvíjalo Žilinské letisko, ktoré spojí kraj s ostatnými regiónmi Slovenska omnoho rýchlejšie a má svoj význam aj pri nových investíciách a cestovnom ruchu. V týchto dňoch sa Žilinský samosprávny kraj stane 33-percentným vlastníkom akcií letiskovej spoločnosti, čo nám vytvára dobré predpoklady na to, aby sme mali zásadné slovo pri spracovávaní krátkodobej i dlhodobej stratégii rozvoja letiska.
Hádam najdiskutovanejšou témou od vášho nástupu do funkcie bola zimná údržba ciest. Čo všetko sa robí preto, aby sa situácia, ktorú mnohí organizátori údržby v závere zimy zľahčovali, v budúcej zime neopakovala?
O začiatku som tvrdil, že súčasný model zimnej údržby, ktorú vykonávajú súkromné firmy pre jednotlivé správy a údržby ciest, nie je dobrý. Žiaľ, moje predpoklady sa potvrdili a na toto experimentovanie doplatili mnohí občania kraja. Aliancia pre Fair-play označila zmluvy, ktorými sa rozbehol tento model, za neštandardné a dnes dochádza k ich rušeniu. Mám veľmi jasnú predstavu o tom, ako má byť organizovaná a vykonávaná údržba ciest v kraji – mala by byť riadená centrálne pre celý kraj.
Pre rozvoj kraja sú dôležité aj diaľnice. Napriek tomu, že nevyhnutnosť budovania diaľničnej siete sa deklaruje vo vyhláseniach každého politika a takmer každá z diaľnic je vo vysokom štádiu rozpracovanosti či prípravy, ešte stále sa vedú diskusie o ich trasách...
Budem naďalej podporovať budovanie diaľnic a rýchlostných komunikácií, osobitne rýchlostnej komunikácie R3 cez Turiec na Oravu smerom na Poľsko, pretože je to dôležité pre rozvoj Turca, Oravy a Liptova, ale aj diaľnice D3 na Kysuce a D1 smerom na východ. Sú tepnami ekonomiky a základom rozvoja kraja.
Od januára čelíme návrhom na exekúcie zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Umožnil to zákon ministerstva zdravotníctva. Aký je súčasný status quo na tomto úseku?
Exekúcie sa týkali nemocníc s poliklinikou v Čadci a Liptovskom Mikuláši. Darí sa nám to riešiť, ale nie všetky dlhy z minulosti máme vysporiadané. Som proti akejkoľvek privatizácii nemocníc s poliklinikami, naopak budem presadzovať technickú obnovu zdravotníckej infraštruktúry existujúcich nemocníc z vlastných zdrojov i zdrojov EÚ. Úrad pripravuje aj zmenu riadenia a fungovania polikliník. Dnešný stav je taký, že sme takmer čistým prenajímateľom priestorov v našich poliklinikách pre neštátnych lekárov s cieľom úspory financií na správu týchto budov a vytvorenie podmienok na zlepšovanie ich technického stavu.
Ďalším balíkom problémov, ktoré spadajú pod kompetenciu kraja, je sociálna oblasť, predovšetkým ponuka v zariadeniach sociálnych služieb.
Ešte stále nie je dostatočná. Riešiť sa dá jednak z financií kraja, ale predovšetkým prostredníctvom združeného financovania obcí a miest. Tam je viac šancí na úspech. Nižšej samospráve by malo na tejto spolupráci záležať, koniec-koncov, týka sa to ich občanov. Je potrebné vytypovať aj neštátne subjekty, ktoré by mohli v tejto oblasti pôsobiť. Pripravujeme model prideľovania príspevkov pre oblasť sociálnych služieb, o ktoré sa môžu uchádzať jednak obce a mestá a jednak neštátne subjekty.
Obrovský modernizačný dlh, ktorý krajské samoprávy zdedili od štátu po delimitácii, sa dotýka najviac školstva. Čo je vašou prioritou na tomto úseku?
Najviac prostriedkov zo školstva odčerpáva prevádzka budov. Preto je ich obnova mojou prioritou. Aj na tomto úseku by sme sa chceli uchádzať o financovanie z fondov únie. Máme v pláne spracovať koncepciu rozvoja stredného školstva vzhľadom na demografický vývoj a potrebu uplatnenia absolventov na trhu práce. A čo je pre mňa ešte dôležité, tak to je podpora pohybových aktivít študentov. Jednak v rámci vyučovacieho procesu, ale aj mimo neho. Mám predstavu, ako zo škôl vytvoriť centrá športu a pohybových aktivít nielen študentov, ale aj ich rodičov.
Vieme, že v súčasnosti sa rokuje s Ministerstvom financií SR o poskytnutí dotácie na dostavbu martinského divadla. S akým úspechom?
Ide mi o to, aby sa s týmto divadlom nestalo to, čo s národným divadlom v Bratislave. Budovu Národného domu v Martine pokladám z historického hľadiska za výnimočnú a Slovenské komorné divadlo za symbol dobrého divadelníctva, ktorý prekračuje rámec kraja. V kraji je viac takýchto symbolov kultúrneho dedičstva, no v martinskom prípade mi mimoriadne záleží na tom, aby sa rekonštrukcia Národného domu úspešne zavŕšila. Preto rokujem s ministerstvom financií o poskytnutí dotácie. Z nášho rozpočtu vyčleníme na rekonštrukciu 10 miliónov korún.
Hovoríme predovšetkým o vašich zástojoch pri plnení úloh rozvoja kraja. No môžete sa pri ich plnení oprieť aj o parlament, ktorého názor a hlasovanie v konečnom dôsledku rozhodnú o tom, či vami označené priority budú aj prioritami, ktoré sa zmenia na realitu?
Moje pôsobenie na poste predsedu Žilinského samosprávneho kraja vidím v spolupráci so zastupiteľstvom. Do kampane som vstupoval ako líder koalície, ktorá dnes nemá v parlamente väčšinu. Pre napĺňanie volebných programov je potrebné hľadať konsenzus v prospech prosperity tohto kraja, na čom určite záleží tak koalícii SMER-SD-SNS-HZD, ktorú predstavujem, ako aj väčšinovej koalícii KDH-SDKÚ-DS v našom parlamente. S tým úmyslom pracujem aj na zriadení Rady pre hospodársky rozvoj Žilinského kraja, ktorá má byť zložená z významných osobností kraja.
Spracovala: Viera Legerská

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 894
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 692
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 581
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 286
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 706
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 508
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 478
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 337
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 030
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 881

Blogy SME

 1. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 3. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 4. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 5. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 6. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 7. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 687
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 192
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 155
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 514
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 354
 6. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 878
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 3 852
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 730
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Naši v úvodných dvoch kolách nezískali ani bod.

V Leviciach naši strelili dôležitý otvárací gól sekundu pred záverom prvej tretiny. Z psychickej výhody síce vyťažili prevahu, ale nekorunovali ju poistením tesného náskoku. Domáci vyrovnali a tesne pred koncom strelil rozhodujúci presný zásah, ktorý možno ani gólom nebol.


17 h
Dni mesta si Vrútočania užili.

Dni mesta si Vrútočania do sýta užili.


a 1 ďalší 19 h
Ilustračné foto.

Belú čaká po víťazstve v Diviakoch náročný duel, doma ju preverí silný Makov. V prvej triede môžeme ako šláger označiť sobotný súboj Lipovec - Mošovce.


24. sep

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


16 h

Dieťa spadlo do odpadovej šachty.


SITA 10 h

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Pekné góly, bitka, rachot v aréne a dvojnásobná ďakovačka po skalpe nadupaných Košíc. Extraliga s fanúšikmi je späť!


25. sep

Blogy SME

 1. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 3. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 4. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 5. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 6. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 7. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 687
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 192
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 155
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 514
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 354
 6. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 878
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 3 852
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 730
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?