Drahé rodičovské

Stala sa mi taká udalosť, v poslednom čase v Martine ani nie tak veľmi výnimočná. Na auto „sa mi„ obula papuča. Lepšie povedané, obuli mi ju tam mestskí policajti, veď, koniec-koncov je to v ich náplni práce.

Stala sa mi taká udalosť, v poslednom čase
v Martine ani nie tak veľmi výnimočná. Na auto „sa mi„ obula papuča. Lepšie povedané, obuli mi ju tam mestskí policajti, veď, koniec-koncov je to v ich náplni práce. Samozrejme, podľa platných zákonov, mali na to právo. Parkovala som na Mudroňovej ulici ako každý normálny rodič, ktorý ide do školy na rodičovské združenie. Vzhľadom na to, že tu od zimy pribudla nová značka, ktorá neumožňuje parkovanie (kvôli zimnej údržbe cesty), zostáva tu na parkovanie pár vyhradených miest. Tie však nemôžu postačovať v takom prípade, keď má škola rodičovské... Ako väčšina rodičov dobieham do školy z roboty na poslednú chvíľu, potrebujem čo najrýchlejšie a hlavne čo najbližšie zaparkovať. To som aj urobila, ale 15 minút rodičovského združenia ma vyšlo nemalú čiastku peňazí.
Zaplatila som. Čo iné mi ostávalo, veď mestský policajt si iba vykonával svoju prácu, v mojom prípade zodpovedne a rýchlo. Napadla mi však jedna asi utopická myšlienka. Či niekedy uvidím toho mestského policajta stáť ráno pri škole a dohliadať na bezpečnosť detí pri rannej automobilovej špičke, či vodiči, ktorí chodia po uvedenom úseku namiesto predpísanej 40-tky ďaleko väčšou rýchlosťou, tiež niekedy dostanú pokutu. Moje predstavy sú asi nereálne, keď poviem, že mestský policajt by tu mal byť v prvom rade pre občanov a nie proti nim, že by im mal skôr pomáhať, ako ich sankcionovať. Ale aby som sa len nesťažovala, môj návrh riešenia vzniknutého problému je taký, že mestský policajt by mal byť informovaný o konaní rodičovského združenia v škole a s tým súvisiaceho problému s parkovaním. Tak ako existujú zákony, existujú aj výnimky zo zákonov a toto by mal byť jeden z nich. Počas konania rodičovského združenia by zákaz parkovania na Mudroňovej ulici nemal platiť, mestský policajt by tam mal stáť a s úsmevom o tom informovať prichádzajúcich rodičov. Ale to by sme museli žiť v inom meste, inom štáte, či inom svete...?
Na záver môžem len skonštatovať, že tak ako som prestala parkovať v meste a chodím nakupovať do Tesca, tak prestanem chodiť na rodičovské združenie a budem sa informovať
o prospechu detí cez telefón. Lea Mišíková
Pani Mišíková zrejme nie je jedinou z rodičov, komu napadli podobné myšlienky. Preto sme oslovili zástupcu náčelníka Mestskej polície (MsP) mesta Martin pre prevenciu a administráciu Sebastiana Andrášika, ktorý je zároveň špecialistom v oblasti filozofickej a teologickej etiky so zameraním na policajnú etiku a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti. Tu je jeho komplexná a podľa nás aj dostatočná odpoveď:
V prvom rade treba povedať, že predstavy čitateľky a matky o tom, že mestský policajt by tu mal byť v prvom rade pre občanov a nie proti nim, že by im mal skôr pomáhať, ako ich sankcionovať, nie sú nereálne. Dokonca sú zakotvené v článku 1 Európskeho kódexu policajnej etiky prijatého Výborom ministrov Rady Európy dňa 19. septembra 2001, ktorým sa má spolu s rozličnými políciami 46 členských krajín Rady Európy riadiť aj MsP mesta Martin.
V uvedenom článku sa uvádza, že „hlavnými cieľmi pôsobenia polície v demokratickej spoločnosti, riadenej zásadou vlády práva, sú prevencia kriminality a boj proti nej, poskytovanie pomoci a služieb verejnosti„, avšak ešte predtým sa v uvedenom článku uvádza ako jeden z hlavných cieľov pôsobenia polície „udržanie verejného pokoja, dodržiavania zákonov a poriadku v spoločnosti„. Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že polícia nemá byť len orgánom represívnym, ale hlavne preventívnym. Avšak nie iba preventívnym, ale aj represívnym. Vyváženosť dvoch uvedených aspektov policajnej činnosti dáva príslušnej polícii punc správnosti a profesionality.
A teraz konkrétne:
MsP mesta Martin plniac si jednu zo svojich zákonných povinností v zmysle § 7 zákona SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov (povinnosť „zakročiť, ak je dôvodné podozrenie, že bol spáchaný alebo je páchaný priestupok„) okrem iného zakročuje aj vtedy, ak je spáchaný dopravný priestupok nerešpektovaním dopravnej značky zákaz zastavenia (napr. na mieste, kde pani Mišíková spáchala dopravný priestupok) a v zmysle zákona (pre neprítomnosť páchateľa priestupku na mieste činu) používa technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla (ľudovo: papuča). Z pohľadu mestskej polície je irelevantná otázka, prečo správca komunikácie
(v tomto prípade Mesto Martin) pod odborným dohľadom odborného orgánu (v tomto prípade Okresného dopravného inšpektorátu Policajného zboru v Martine) umiestnil na uvedené miesto dopravnú značku B 31 zákaz zastavenia. Z hľadiska policajnej činnosti je relevantná samotná skutočnosť, že na uvedenom mieste uvedená značka je a že ten, kto ju nerešpektuje, porušuje zákon č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Pre policajta z toho vyplýva povinnosť zakročiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či niekedy čitateľka uvidí toho mestského policajta stáť ráno pri škole a dohliadať na bezpečnosť detí pri rannej automobilovej špičke, odpovedám: Či toho konkrétneho policajta, to nemožno sľúbiť, ale iného celkom určite, a to niekoľkokrát do týždňa.
Už viac ako 5 rokov počas prevažnej väčšiny dní školského vyučovania mestský policajt (alebo mestská policajtka) zabezpečuje bezpečný prechod detí cez vozovku v ranných hodinách v blízkosti školských zariadení, pričom priechod pre chodcov na križovatke ulíc Ambra Pietra, P. Mudroňa a Škultétyho – čo je v bezprostrednej blízkosti Základnej školy na Ul. P. Mudroňa – je takto zabezpečovaný, čo napokon môžu dosvedčiť aj mnohí čitatelia Nového ŽIVOTA TURCA, ktorí sú vodičmi.
Čo sa týka porušovania maximálnej povolenej rýchlosti (40 km/h) vodičmi motorových vozidiel a otázky o ich pokutovaní, MsP mesta Martin zatiaľ nedisponuje technickým zariadením na meranie rýchlosti, a preto týchto vodičov nemá ako pokutovať.
MsP mesta Martin berie mimoriadne vážne aj preventívny rozmer svojej činnosti. Dôkazom toho je aj ocenenie zo strany prezidenta SR, ktorý ako prvému a zatiaľ na Slovensku jedinému kolektívu preventistov Mestskej polície mesta Martin odovzdal dňa 1. apríla 2004 v Prezidentskom paláci v Bratislave medailu prezidenta SR za významný prínos a prácu v oblasti kriminálno-preventívnej činnosti.
Pôvodne som uvažoval, že napíšem výpočet kriminálno-preventívnych aktivít, ktoré naša mestská polícia realizuje, ale mohlo by to vyznieť ako vychvaľovanie sa. Prevencia nie je o chvále policajtov, ale o ochrane občanov, najmä detí. Na rozdiel od represie má z pohľadu štatistiky jednu nevýhodu: nie je merateľná. Nevieme, či a čo by sa stalo, keby nebola prevencia.
Predsa však musím napísať, že príslušníci Mestskej polície mesta Martin (aj príslušníci policajného zboru) pravidelne chodia do materských a základných škôl, kde deti okrem iného učia aj to, aby rešpektovali dopravné značky a dopravné zariadenia: ako chodci, cyklisti a raz ako vodiči motorových vozidiel. Nie samoúčelne, ale v záujme ochrany života a zdravia svojho aj iných. Nekazte nám to, prosím, napr. tým, že idete na rodičovské združenie a pritom porušujete zákon. Deti sú vnímavé a vidia to... Dobré ciele nemožno dosahovať nezákonnými prostriedkami.
Ak napriek tomu budete odteraz namiesto osobnej účasti na rodičovskom združení komunikovať s pedagógmi svojho dieťaťa prostredníctvom telefónu, toto nijako neovplyvníme, je nám to ľúto. Môžeme iba garantovať, že aj napriek rozhodnutiu sťažujúcej čitateľky si budeme plniť svoje povinnosti, a to tak v rovine prevencie, ako aj represie. Jedno aj druhé je integrálnou súčasťou policajnej služby občanom.
Spracovala: (dir)

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?