aždili aj množstvo poznatkov v medicínskych odboroch, ktoré súvisia s transplantáciami. V stredu 12. apríla usporiadal Spolok lekárov v Martine so Slovenskou lekárskou spoločnosťou MFN a Jesseniovou lekárskou fakultou odborno-vedeckú pracovnú schôdzu, na ktorej predstavili transplantácie obličiek z pohľadu chirurga, nefrológa (lekár zaoberajúci sa liečbou obličkových ochorení), transplantačného koordinátora a imunológa. Prednosta II. chirurgickej kliniky Ľudovít Laca sa venoval chirurgickým problémom a rôznym druhom operácií pri odbere a transplantácii obličiek a praktickým poznatkom o potransplantačných zdravotných komplikáciách ich príjemcov. Prezentoval možnosti a martinské skúsenosti s rozšírením odberovej aktivity a porovnal údaje o darcoch podľa rozšírených kritérií s podobnými údajmi v zahraničí. Jedinečnými boli transplantácie dvoch obličiek od veľmi mladého darcu a (v druhom prípade dospelého darcu) jednému príjemcovi (tzv. „en bloc“ a duálna transplantácia). Ľudovít Laca urobil tento typ operačného výkonu ako prvý na Slovensku. Obličky sa obyčajne ako párový orgán rozdeľujú pre dvoch príjemcov. Duálnou alebo „en bloc“ transplantáciou možno využiť obidve obličky od darcov, ktorí by boli inak nevhodní.
Polstovka obličiek, ktoré transplantovali v MFN, je funkčných, čím sú výsledky tohto centra najlepšie na Slovensku. Primárka TC MFN Barbara Grandtnerová zhodnotila transplantácie obličiek z nefrologického hľadiska. Pacient má vďaka transplantácii šancu na dvojnásobnú dĺžku neporovnateľne kvalitnejšieho života, ako je to pri dialýze. Transplantácia je zároveň z hľadiska výdavkov na liečbu zhruba o tretinu lacnejšia ako dialýza. Bez darcov ale niet transplantácií. Transplantačný koordinátor II. chirurgickej kliniky MFN Juraj Miklušica prezentoval, ako je možné dosiahnuť odberovú aktivitu v prepočte 22 zomretých darcov obličiek na mi-
lión obyvateľov. Priemerná slovenská aktivita bola v roku 2005 len 12,1 darcu na milión obyvateľov. Ako nás informovala Barbara Grandtnerová, TC MFN ako prvé na Slovensku zvládlo problematiku závažného odmietania transplantátu protilátkami proti darcovmu tkanivu, čo podmienilo jeho unikátne výsledky. Vďaka tomu je držiteľom grantu Ministerstva zdravotníctva SR na roky 2005 - 2007. „Cieľom je sprístupniť transplantácie obličiek aj pre príjemcov, pre ktorých je ťažké nájsť vhodného darcu a sú veľmi dlho na čakacej listine.
Najmladší zomretý darca obličky mal 1,5 roka, najstarší 71 rokov, najmladší príjemca obličky mal v čase transplantácie len 16 rokov, najstarší 65. Jedna príbuzenská transplantácia sa uskutočnila pred začatím dialyzačnej liečby, najdlhšie čakajúci príjemca sa liečil na hemodialýze viac ako 11 rokov. Aj v transplantačnej medicíne vznikajú nové technológie, ktoré sa snažíme zaviesť do praxe hneď na začiatku, aby sme zachytili trend vývoja,“ povedala nám Barbara. Grandtnerová.Text a snímka: (gg)