Osud?!

Keď sa opýtate nastávajúcich mamičiek, či chcú dievčatko alebo chlapčeka, často odpovedajú: „To je jedno, len aby to bolo zdravé!„ Naozaj, najväčším prianím matky je mať zdravé dieťatko. Žiaľ, niekedy sa príroda (či lekári?) s nimi kruto zahrá a nevyplní

im túto túžbu. A tak osud niektorých detí je už od narodenia poznačený utrpením. To je aj Jožkov prípad. Budeme ho volať Jojko tak, ako mu vravia všetci jeho najbližší.
Jojkova mamina má priam príznačné meno pre svoj život. Jej skutočné meno vyjadruje, že sa obetuje pre iných. Tu ju však budeme volať Silvia. Je to sympatické žieňa s peknými očami. Stretávam ju vonku s mamou a dcérou. Občas chodí zamyslená, ale keď sa niekomu prihovorí, úsmev rozjasní jej tvár. Nikto nevie, koľko trápenia stojí za tým úsmevom. Žije sama so 4-ročnou dcérou – živým striebrom a mamou, trpiacou Alzhaimerovou chorobou. Čo však najviac trápi jej dušu, je 16 a pol ročný syn Jojko, ktorému jeho choroba nedovoľuje žiť so svojimi blízkymi. Vyrozprávala mi svoj príbeh, hoci na niektoré veci by niekedy rada aj zabudla.
Po operáciách svojho syna nespoznala
Narodil sa, keď Silvia mala iba devätnásť. Pôrod bol ťažký, ale prvý pohľad na syna otvoril jej srdce plné lásky. Hneď po pôrode však Jojkovi krv zaliala mozog a nikto nevedel, či prežije do rána. Po dvoch dňoch mal najväčšiu krízu za sebou, ale stále nebolo jasné, ako sa bude ďalej vyvíjať. Bol dva mesiace na JIS-ke napojený na infúzie, nasledovala operácia v Bratislave, ktorá mala zabrániť zväčšovaniu hlavičky. Lekári mu mali voperovať akýsi ventil na odčerpávanie mozgovej tekutiny, ktorá sa mu nadmerne hromadila v hlave. Táto porucha sa nazýva hydrocefalus. Operácia pomohla iba na krátky čas. Nasledovali ďalšie a ďalšie, dokopy asi sedemnásť operácií hlavy. Už ani Silvia nevie ich presný počet. Príde jej ľúto, keď si spomenie, ako raz navštívila syna v nemocnici v Bratislave po týždni a nespoznala ho. Hlavička mu tak veľmi narástla... Jojko bol viac v nemocnici ako doma. Silvia nikdy nezabudne, ako raz povedal: „Keď ja budem mať bábätko, nikdy ho nedám do nemocnice.„ Povedala si, že ani ona svojho milovaného syna nikdy nedá do ústavu. Ale osud to zariadil inak. Nič z toho, čo matka a syn prežívali, sa nedá opísať vhodnými slovami. Pomoc hľadali dokonca aj v Mníchove. Silvia sa dopočula, že sú tam špecialisti, ktorí by jej synovi mohli pomôcť. Zbierala peniaze na cestu a ubytovanie, zaplatiť musela aj tlmočníčku, aby nemeckým lekárom rozumela a dokázala vysvetliť situáciu. Žiaľ, dozvedela sa, že na operáciu, ktorá by bola účinná, je už neskoro.
Musela ho dať do ústavu
Keďže sa Silvia príliš upla na chorého synčeka, manžel to nezvládol a nasledoval rozvod. Silvia robila všetko pre to, aby synovi pomohla. Hľadala lekárov i ľudových liečiteľov. Raz bol jeho stav lepší, raz horší. V troch rokoch sa Jojko naučil chodiť a napriek tomu, že bol zaostalý, aj trochu rozprávať. Dokázal sa vypýtať na záchod, ale musel mať aj plienky, vedel jesť aj sám, ale jemná motorika bola veľmi porušená. Istý čas chodil Jojko aj do denného sanatória, kde sa mu sestričky venovali po zdravotnej i vzdelávacej stránke. Keď dovŕšil sedem rokov, chodievala k nim domov učiteľka, aby sa naučil aspoň základné veci. Každý, aj malinký pokrok bol úspechom. Stále to však bolo s Jojkom veľmi problematické. Cestovanie, či nakupovanie s ním bolo vždy ťažkou skúškou aj pre Silviine nervy. Keď dostal záchvat, útle žieňa si s ním nevedelo rady.
Pred pár rokmi bol zákon upravený tak, že opatrovateľom chorého dieťaťa nemohol byť jeho rodič. Vtedy bola Silvia nútená voziť cez pracovný týždeň Joja do ústavu v Kysuckom Novom Meste a sama sa zamestnať. Pre matku a syna bolo odlúčenie veľmi ťažké. Viete si predstaviť, že svoje dieťa, ktoré nadovšetko milujete, môžete mať doma iba cez víkendy? Nevidíte denne, ako sa rozvíja, čo nového sa naučil, odcudzujete sa. Cez týždeň Silvia chodila opatrovať iných chorých ľudí, aby zarobila na byt, stravu a cestovanie pre syna. Našťastie, zákon bol znovu rozumne upravený a tak mohol byť Jojko znovu doma, ale začínal byť agresívny, pripojili sa epileptické záchvaty...
Zaal by nebezpený
Silvia spoznala vo svojom živote nového muža, zaľúbila sa. Myslela si, že Erik nahradí Jojkovi otca a jej manžela. Spolu túžili po dieťatku. Otehotnela, avšak nastali problémy a matka so synom zostali zase sami... A keďže Jojko začal ohrozovať aj Silviu, nedokázala si predstaviť, ako sa zachová k súrodencovi. Silvii sa narodilo dievčatko. Jojka bolievala často hlava a neraz sa stalo, že upadal do kómy. Vtedy musela prísť záchranka a odviezť chlapca na JIS-ku. Po jednom takom nebezpečnom záchvate sa už Jojko nemohol vrátiť domov. Najprv bol dlho v nemocnici, nevedel chodiť, sedieť, ani jesť, museli ho kŕmiť sondou rovno do žalúdka. Keď sa dostal z najhoršieho, bol nútený pre svoj stav ísť do ústavu, najprv v Kremnici, potom v Oščadnici. Silvia mala výčitky svedomia, že porušila sľub, ktorý si dala, preto si občas brávala syna domov, ale musela byť v neustálom strehu, aby svojej malej sestričke neublížil. Starostlivosť o neho bola veľmi vyčerpávajúca a hoci bola šťastná, že má syna na chvíľu doma, po pár dňoch bývala Silvia so silami v koncoch. Bolo to veľmi ťažké, chcela mať obe svoje deti pri sebe, ale nedalo sa to, keďže zostala na všetko sama.
Silvia vždy odsudzovala rodičov, ktorí svoje dieťa dali do ústavu, s odstupom času však pochopila, že táto možnosť je niekedy nevyhnutná a najlepšia pre obidve strany. Ľudia sa stávajú citlivejšími k iným ľuďom vlastnými prežitými ťažkosťami.V súčasnosti je Jojko stále v ústave v Oščadnici a Silvia ho navštevuje, ako často sa len dá, aj keď peňazí nemá nazvyš. Žije z príspevku, ktorý dostáva na svoju mamu, ktorú opatruje. Zakaždým mu prinesie gumové medvedíky, ktoré Jojko zbožňuje. Pri jeho návšteve si vždy veľmi poplače nielen kvôli osudu svojho syna, ale aj pre iné ťažko postihnuté deti, ktoré tam vidí.
Vážme si preto svoje zdravie i zdravie svojich detí, i keď nás niekedy „vytáčajú“. Buďme radi, že ich máme pri sebe. A možno nám pri ťažkých chvíľach v živote pomôže aj výrok istého filozofa: „Je len jediná cesta ku šťastiu – prestať sa trápiť nad tým, čo je mimo našu moc.„

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Jana Jarošová

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 249
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 568
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 032
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 856
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 251
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 689
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 612
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 205
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 390
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 525
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 15 754
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 536
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vynášanie Moreny vo Vrútkach.

V škole zachovali tradíciu.


Margita Bučková
Lucia Hrivnák Klocová, najlepšia turčianska atlétka storočia.

Turčianska atletika oslávila sto rokov. Na slávnostnom galavečere vyhlásili najlepších atlétov i trénerov storočia. Tiež sa krstila nová kniha.


Nová metóda má prispieť k zdravšej zeleni.

Mulčovanie má viaceré výhody.


Martin odohrá štvrťfinále na Pltníkoch.

Martin postúpil do play off Niké Superligy tretíkrát po sebe.


  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 689
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 612
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 205
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 390
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 525
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 15 754
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 536
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?

Už ste čítali?