Vonku sa oteplieva a slnečné lúče nám nedajú nevyjsť von, natrhať kvety do vázy, či pár liečivých bylín na čaj. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sú schopní zmýliť si záružlie s púpavou, v prvom rade by ste si mali prečítať obrazový lexikón. I pre osoby s diagnózou ORĽ (obe ruky ľavé) mám potešujúcu správu. Našťastie existuje malý zázrak zvaný prvá pomoc alebo príručky Ako si opraviť bicykel či vymeniť žiarovku a nezraniť sa pri tom. Veru, stretávame sa s nimi každý deň. Občas ich aj chytíme do ruky a váhavo obraciame stránky. Hľadáme knihu, ktorá nás zaujme, tzv. láska na prvý pohľad J, bude sa ľahko čítať a ktorá bude pre nás prínosom. Hľadáme DOBRÚ knihu. A k dobrej knihe patrí aj dobrý autor. Tých nie je veľa - aspoň sa tak potvrdilo príslovie dobrého veľa nebýva.
Nám sa však dobrého autora podarilo nájsť.
Druhého mája prijali pozvanie na naše gymnázium nie jeden, ale hneď dvaja spisovatelia. Ako sa neskôr ukázalo, nielenže patria medzi dobrých a úspešných slovenských autorov, jeden z nich je dokonca turčiansky rodák. Boli to sympatický a zhovorčivý Igor Válek, ktorého plač sa pred 39. rokmi niesol martinskou nemocnicou a nemenej príjemný štyridsiatnik, rodák zo Žiliny, Peter Cabadaj. Meno Igora Váleka vám môže byť známe zo Slovenských národných novín, kde v súčasnosti pracuje ako zástupca šéfredaktora. Osobne nám predstavil svoje „staršie„ i nedávno vydané diela (niektoré dnes už beznádejne vypredané). Jednou z prvých kníh pripravených na vydanie boli spomienkové črty Tida J. Gašpara - Starinské nezábudky. O niečo neskôr spracoval aj mozaiku zo života a diela spisovateľa Ladislava Pašku - Fragmenty desaťročí. V roku 2000 sa mu podarilo knižne vydať zbierku veršov Na-miesto piesne. Iste sa vám bude dobre čítať i Malý lexikón literárnych pamiatok. Nebyť Petra Cabadaja, ani by sme sa nedozvedeli, aký unikát sedí medzi nami. Vďaka životopisnej próze a cestopisu Haškovi v pätách sa stal jedným z najuznávanejších haškológov v Európe. Ak sa mu podarí dostať sa do Ruska, dočkáme sa rozšírenia spomínanej knihy o pôsobenie známeho autora Osudov dobrého vojaka Švejka... na východ od Slovenska.
Ani P. Cabadaj sa nenechal zahanbiť. V súčasnosti ho môžete stretnúť v Biografickom ústave Matice slovenskej, kde pôsobí už 6 rokov. V r. 1996 bola vydaná básnická zbierka Môj psí tridsiatok. Aj humoresky a úvahy Keď sme v Terchovej budovali kapitalizmus či Kam sme sa to v Terchovej dobudovali? patria medzi jeho úspešné diela. Už na prvý pohľad bolo jasné, že pán spisovateľ sa zaraďuje k ľuďom, ktorí radi putujú. Z ciest za slovenskými krajanmi vo svete vydal viacero cestopisných kníh. V r. 1997 vydal antológiu exilovej poézie Pošlem domov srdca kúsok. O čom sa mu nedá písať, sfilmuje - autorsky sa podieľal aj na scenároch dokumentárnych filmov. To najlepšie nakoniec - určite mi dajú za pravdu aspoň milovníci „zdravej pijatiky„. Kniha, ktorá sa dostala na pulty kníhkupectiev v r. 2000, nesie názov Slovenské pivovarníctvo v toku času. Autor je na ňu patrične hrdý - veď je prvá svojho druhu na Slovensku!
My sme zasa hrdí na takých autorov, akými sú oni. A na záver im môžeme len popriať veľa šťastia na slovenskom trhu, aby sa ich knihy držali v predaji aspoň tak, ako im my držíme palce.