Zmeny na trhu práce v Európskej únii po 1. máji 2006
V týchto krajinách môžu žiť, pohybovať sa a pracovať bez obmedzenia, pričom môžu využívať aj výhody príslušného sociálneho systému.
Niektoré členské štáty EÚ si už v prístupových rozhovoroch s uchádzačmi o členstvo v Únii pred ich vstupom do EÚ (čiže pred 1. májom 2004) presadili do prístupovej zmluvy dvoj- až sedemročné prechodné obdobie na obmedzenie voľného prístupu občanov týchto krajín na svoje pracovné trhy. Počas tohto prechodného obdobia mohol ktorýkoľvek členský štát Únie, vrátane nových členských štátov, obmedziť zamestnávanie pracovníkov z iných krajín EÚ na svojom pracovnom trhu.
Pred koncom druhého roku po vstupe – teda v prvom štvrťroku roka 2006 – pôvodné členské štáty vypracovali a podali na Európsku komisiu prehľad fungovania vnútroštátnych opatrení proti občanom nových členských krajín spolu s návrhom, či chcú pokračovať v ich uplatňovaní aj počas ďalších troch rokov, alebo či majú v úmysle uplatňovať po 1. máji 2006 voľný pohyb pracovníkov. Od 1. mája 2006, po dvoch rokoch členstva Slovenska v Európskej únii, sa situácia na trhu práce v Únii zmenila. Svoje pracovné trhy novým členom otvorili ďalšie štyri krajiny – Španielsko, Portugalsko, Fínsko a Grécko. Pridali sa tak k Veľkej Británii, Írsku a Švédsku.(r)