Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Titul za traťový rekord

V sobotu predpoludním zamračená obloha Turčanov veľmi nepotešila, ale predsa sa našli takí, čo si počasie pochvaľovali. Boli to bežci – vytrvalci na 41. ročníku Behu k srdcu SNP.

Počasie, ale najmä za posledné roky najsilnejšia konkurencia na najvýznamnejšom atletickom podujatí roka v Turci, dopomohli k tomu, že sa 41. ročník zapíše do análov novým rekordom trate. Postaral sa o to rodák z Diakovej Miroslav Vanko, ktorý systémom štart – cieľ zvíťazil a získal tak aj titul majstra Slovenska v polmaratóne. Jediným, kto mu stačil polovicu trate, bol jeho oddielový kolega Marcel Matanin, ktorý tiež zabehol lepší čas ako bol dovtedajší traťový rekord Jána Križáka z roku 2002 (1:08:22)
Celkom 94 pretekárov sa zišlo v sobotu na štarte podujatia. Pretekom dodávalo punc, že išlo aj o majstrovský titul, a tak na štarte boli logicky najlepší slovenskí pretekári. Jedným z favoritov pretekov bol Miroslav Vanko, ktorý spoločne s Marcelom Mataninom, Jánom Križákom, Imrichom Pastorom a Jaroslavom Moravcom po štarte rozbiehali preteky. Táto skupinka bola na čele len tri kilometre. Dvaja najlepší – oddieloví kolegovia Vanko s Mataninom, nasadili trhák a zanedlho si pred prenasledovateľmi utvorili 150-metrový náskok. Ten s pribúdajúcimi kilometrami narastal. Tesne pred obrátkou v Sklabini nasadil k trháku Miroslav Vanko. Marcel Matanin, ktorého predtým sám neskorší víťaz povzbudzoval, už nestačil jeho tempu. S pribúdajúcimi kilometrami sa medzera medzi nimi zväčšovala, až narástla na viac ako jednu minútu. Dobre sa na trati držal aj ďalší z Turčanov - Milan Celerín. Sviežim behom si držal pozíciu v prvej dvadsiatke a v cieli skončil na 16. mieste. Ako takmer vždy, ani teraz, po dobehnutí do cieľa nebol Milan stopercentne spokojný so svojim výkonom. Keď sme mu gratulovali k výsledku, stručne poznamenal: - Mohlo to byť lepšie...
Ale najviac spokojní mohli byť organizátori pretekov – nielenže všetko „klapalo“, ale doma vyhral Turčan a utvoril aj traťový rekord, ktorý, trúfame si povedať, nebude ľahké prekonať. Sami sme zvedaví, či mu ozaj bude rásť brada.
Výsledky – muži: 1. M. Vanko
1:07:05, 2. M. Matanin 1:08:20 (obaja Obalservis Košice), 3. J. Križák
1:08:55, 4. J. Moravec 1:09:13
obaja Grafobal Skalica), 5. I. Pastor 1:09:28 (Obalservis Košice), 6. M. Hlúpik 1:11:54 (Grafobal Skalica), 7. K. Biringer 1:11:58 (Obalservis Košice), 8. R. Arbet 1:12:10 (Demolex Bardejov), 9. R. Rolko 1:12:51 (AŠKP Žilina), 10. M. Luhový 1:13:35
(Grafobal Skalica), 16. M. Celerín 1:17:16 (TAT Martin), ženy: 1. Z. Nováčková 1:21:38 (Maratón Rača), 2. A. Balošáková 1:21:38 (ŠKP Čadca), 3. D. Božová (AO Svit).
Víťaz pretekov a nový majster Slovenska v polmaratóne Miroslav Vanko pre NŽT povedal: - Som spokojný, že sa mi podarilo vyhrať a získať titul. Pred štartom bola nervozita. Víťazstvo by som bol doprial aj môjmu kolegovi Marcelovi Mataninovi, ale doma sa patrí vyhrať, hlavne na tej trati, na ktorej skoro dennodenne trénujem. Počasie bolo vynikajúce, pre nás bežcov žičlivé. (jk)

9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
  10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.