Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
KNIŽNÁ TVORBA SLOVÁKOV Z VOJVODINY V MARTINE

Jar s kultúrou krajanov

Jedným z významných podujatí, určených predovšetkým odbornému auditóriu 6. ročníka Martinskej literárnej jari, bolo prezentovanie diel, ktoré vyšli najmä v uplynulom roku 2005, ale tiež v priebehu pôsobnosti tlačiarne Kultúra v Báčskom Petrovci (teraz rep

Knižná tvorba Slovákov z Vojvodiny v Martine
ublika Srbsko a Čierna Hora). Bohatú literárnu tvorbu vojvodinských Slovákov prezentovali Víťazoslav Hronec, spisovateľ a súčasne šéfredaktor knižných edícií Kultúry, spoločne s univerzitným profesorom Michalom Harpáňom, literárnym kritikom a predsedom vydavateľskej rady tlačiarne Kultúra.
V tejto súvislosti sa žiada pripomenúť, že Báčsky Petrovec sa len prednedávnom stal partnerským mestom Martina. S touto skutočnosťou dozaista úzko súvisí, že od konca minulého roka je martinská tlačiareň Neografia väčšinovou majiteľkou tlačiarenského podniku Kultúra v Báčskom Petrovci, inak jediného slovenského knižného vydavateľstva vo Vojvodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Kníhtlačiareň ako účastinárska spoločnosť od roku 1919
Víťazoslav Hronec vo svojom príhovore sumarizujúcom vojvodinskú literárnu tvorbu tiež zaznamenal fúziu martinskej Neografie a petrovskej Kultúry ako pozitívum, pomáhajúce pri vydávaní kníh tunajších autorov.
V krátkosti pripomenul históriu a obsiahlo predstavil súčasnú literárnu i knižnú tvorbu vo Vojvodine. V Báčskom Petrovci bol ešte roku 1919 založený podnik pod názvom Kníhtlačiareň, účastinárska spoločnosť s cieľom vydávať slovenské knihy a časopisy na území vtedajšieho Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Počas 87 rokov svojej činnosti toto vydavateľstvo vydávalo v priemere jednu slovenskú knihu mesačne, čo predstavuje doteraz vyše 1 000 kníh. Táto produkcia je po rok 1998 aj bibliograficky spracovaná. Od druhej svetovej vojny až podnes trvá skutočný rozmach literárnej tvorby i vydavateľskej činnosti. Hoci krajina ešte ani dnes neprešla transformáciou po vojne v deväťdesiatych rokoch a podnik bol na pokraji existencie, v posledných dvoch rokoch vyšlo len v základnej edícii vydavateľstva nazvanej Živý prúd až 17 beletristických titulov.
Živý prúd literatúry
V súčasnosti vychádza ročne z vydavateľstva Kultúra 25 kníh, pričom je veľká väčšina z nich - 18 až 20 - od slovenských autorov. Edícia Živý prúd vydáva tvorbu vojvodinských Slovákov, a to beletristickú, literárnokritickú i literárnovednú produkciu. V rokoch 2004-2005 vyšlo v Báčskom Petrovci 6 kníh poézie, 2 prozaické knihy (román a memoáre), jedna kniha drám a 8 literárnokritických aj literárnovedných kníh. V Edícii Korene vychádzajú klasické diela slovenskej vojvodinskej literatúry. Od založenia roku 1969
v nej vyšlo 27 zväzkov, zväčša súborné a vybrané diela zosnulých spisovateľov Vojvodiny. Naposledy vlani vyšiel 5. zväzok Súborného diela dramatika Vladimíra Hurbana Vladimírova, žijúceho a tvoriaceho v Starej Pazove.
Vojvodinskí spisovatelia píšu tiež knižky pre deti a vo Vydavateľstve Kultúra sú im venované hneď dve edície. Máj vydáva detskú literatúru od svojho vzniku roku 1968 a vyšlo v ňom doteraz 68 knižiek, Edícia Včielka má na svojom konte od toho istého roku 76 titulov pre deti. No v súčasnosti zaznamenávajú tieto edície aj najväčšiu stagnáciu tvorby, lebo spisovatelia detskej literatúry prestali v poslednom období písať knihy. Edícia Vedecké zošity sa koncentruje na vydávanie kníh z lingvistiky, z dejín a vychádzajú tu tiež rôzne bibliografie. Od založenia roku 1987 v nej doteraz vyšlo 107 kníh. Zaujímavá je tiež Edícia prekladovej literatúry a klasických diel slovenskej literatúry vôbec, nazvaná Mosty, ktorá vznikla roku 1968 a doteraz v nej vyšlo 46 kníh, naposledy Dar na rozlúčku srbského prozaika slovenského pôvodu Vladimíra Tasica.
S Edíciou Lacná knižnica od roku 1933
Vydavateľstvo Kultúra v jednej zo svojich najstarších edícií Lacná knižnica, založenej roku 1933, vydáva útle beletristické a literárnokritické dielka. Naposledy tu vydali zbierku básní Piesne zo záhrady jediného katolíckeho básnika Janka Mlynára.
Podľa obsažného a vyčerpávajúceho referátu, ktorý v rámci Martinskej literárnej jari a na pozvanie jej organizátorov predniesol na pôde Slovenskej národnej knižnice Víťazoslav Hronec, vyplýva, že plodní tvorcovia z radov slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine vydávajú svoje knihy aj mimo zavedených knižných edícií. Sú medzi nimi mnohé zborníky zo sympózií, monografie slovenských miest a osád, či hudobné publikácie. Od roku 1969 ich počet dosiahol 46 titulov.
Časopisecky Nový život, Zornička, Rodina
aj Národný kalendár
Aj v literárnych kruhoch na Slovensku je dobre známy a uznávaný časopis pre literatúru a kultúru Nový život, založený roku 1949. Pre deti Slováci vo Vojvodine vydávajú časopis Zornička, ktorá bola založená ešte roku 1939. Najnovšie je to rodinný magazín Rodina, ktorý vychádza od roku 1994. V Báčskom Petrovci vychádza pre slovenských čitateľov žijúcich vo Vojvodine tiež Národný kalendár, založený roku 1920, ktorého vyšlo doteraz 1085 zväzkov.
Podrobným pohľadom na bohatú a rozmanitú tvorbu Slovákov vo Vojvodine zasvätil prítomné martinské knižničné auditórium šéfredaktor Vydavateľstva a tlačiarne Kultúra Víťazoslav Hronec. Doplňujúce zamyslenie nad problémami literárnej tvorby vojvodinských spisovateľov si prítomní so záujmom vypočuli od profesora Michala Harpáňa. (Inak, prednášajúceho už rok literatúru a históriu na Filozofickej fakulte Mateja Bela v Banskej Bystrici.) Z referencií oboch hostí je zrejmé, že literárnej tvorbe našich krajanov sa v prostredí mimo Slovenska určite darí, a to tak
v dávnejšej minulosti, ako aj dnes.
Na trase martinská Neografia - petrovská Kultúra
V rámci dopoludnia venovanému vojvodinskej literárnej a vydavateľskej knižnej tvorbe zaznelo tiež umelecké slovo v podaní pracovníčky SNK a súčasne známej recitátorky Gabriely Hamranovej (z básnickej tvorby Viery Benkovej). Niekoľko otázok od prítomných poslucháčov napospol
z radov odborných pracovníkov Slovenskej národnej knižnice rozprúdilo viac či menej zasvätenú debatu o živote i tvorbe našich krajanov. Zaujímavým príspevkom o problémoch vzájomnej spolupráce tlačiarní na Slovensku a v Srbsku sa prezentoval Vladimír Šrobár, riaditeľ pre stratégiu a rozvoj martinskej Neografie a súčasne „styčný dôstojník„ pracovných kontaktov pre Tlačiareň Kultúra v Báčskom Petrovci. Aj z tohto pohľadu bolo stretnutie s knižnou tvorbou Slovákov z Vojvodiny, najmä s jej fundovanými predstaviteľmi pre prítomných poslucháčov živo kontaktné, obsažné a zmysluplné.
Petrovec - minulosť a súčasnosť slovom i obrazom
Takpovediac petrovský deň v rámci tohtoročnej Martinskej literárnej jari pokračoval na pôde SNK aj popoludní 27. apríla 2006. Autor výstavy o histórii i dnešku Báčskeho Petrovca Vladimír Valentík uviedol do pozornosti martinskej verejnosti toto významné centrum života Slovákov vo Vojvodine. O bohatosti dejín krajanov v tejto vojvodinskej obci svedčí fakt, že si svoju spolupatričnosť ako Slováci uchovávajú a rozvíjajú dodnes, neprerušene od svojho príchodu na Dolnú zem, do Petrovca roku 1745, teda už viac ako 260 rokov. Skromný, no obsažný dôkaz o živote, práci, kultúre, literatúre, osobnostiach, výtvarnom prejave, ľudových zvyklostiach, školstve, divadle, cirkevnom i spoločenskom dianí v toku dejín ponúka výstava z Báčskeho Petrovca návštevníkom SNK na Hostihore i Martinčanom aj po skončení sviatkov literatúry.
Ex Libris - Pavel Čáni
Do tretice „juhoslovanskej„ krajanskej účasti na Martinskej literárnej jari bolo sprístupnenie samostatnej výstavy Ex Libris jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských vojvodinských výtvarných umelcov Pavla Čániho. Patrí medzi zriedkavých grafikov
v Srbsku, ktorý sa tvorbou exlibrisov zaoberá sústavnejšie. Práve táto oblasť jeho grafickej tvorby bola témou opäť síce rozsahom neveľkej, no zaiste výtvarne zaujímavej výstavy v Slovenskej národnej knižnici v Martine. Spolu
s kurátorom Vladimírom Valentíkom obe petrovské výstavy otvárala a aj sa spolupodieľala na ich príprave Vilma Prívarová, predsedníčka len nedávno utvoreného Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
S prihliadnutím na partnerstvo mesta Martin s Báčskym Petrovcom ako stále živým centrom života Slovákov sú aktivity a účasť zástupcov kultúrnej obce počas Martinskej literárnej jari prísľubom nových, nielen sporadických či formálnych kontaktov medzi partnerskými mestami a ich obyvateľmi. Vyspelá kultúra - literatúra, výtvarné umenie, folklór, divadlo a ďalšie aktivity našich krajanov, vojvodinských Slovákov - si hlbší záujem zo Slovenska, materskej domoviny, určite zaslúžia. Prednostne tiež u nás v Martine, ak chce fungovať ako skutočné centrum národnej kultúry Slovákov tiež v dvadsiatom prvom storočí.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 9. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 10. Bezbariérové vozidlo
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 917
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 889
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 540
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 631
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 692
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 092
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 581
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 551
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 363
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 128
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

List čitateľky: Pomôžte, už si nevieme dať rady

Žiaľ, po večeroch sa tu občas vo veľkom pije, schádzajú sa tu skupinky mladistvých a bezdomovcov, po ktorých ostáva každý deň neskutočné množstvo odpadkov.

Ilustračné foto.

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?