Zo stretnutí, ktoré inicioval Úrad vlády a Európske informačné centrum, vyplynul aj okruh najčastejších otázok, ktoré Slovákov v súvislosti s Európskou úniou najviac zaujímali. Napospol ide o praktické informácie, ktoré pomáhajú zorientovať sa v právach a povinnostiach Európana. Tu sú odpovede na niektoré z otázok, ktoré obyvatelia Slovenska kládli členom Európskej štafety.
Keď si kúpim tovar v cudzine, platí aj pre mňa záruka?
Ano, treba kontaktovať Európske spotrebiteľské centrum, ktoré sa vybavovaním reklamácií zaoberá. Jeho adresa na Slovensku je: Slovenská republika, Európske spotrebiteľské centrum – ECC, Mierová 19, 827 15 Bratislava, tel.: 00421/2/48 54 25 14, 48 54 11 11: E-mail: ecc@economy.gov.sk Európske spotrebiteľské centrá v každom štáte Európskej únie ponúkajú poradenstvo, informácie a pomoc pri spotrebiteľských otázkach a problémoch pri nákupoch tovarov a služieb v zahraničí. Ich úlohou je poskytovať informácie o národnej i európskej legislatíve, o cenovej politike, označovaní, bezpečnosti výrobkov, elektronickom obchode a podobne. Centrá majú zároveň na základe žiadostí spotrebiteľov poskytovať poradenstvo a pomoc pri riešení problémov cezhraničných nákupov tovarov a služieb, vrátane pomoci pri realizácii mimosúdnych riešení sporov.
Platí slovenský živnostenský list
v zahraničí?
- Slovenský živnostník môže vykonávať podnikateľskú činnosť na území niektorého z členských štátov EÚ len výnimone. Musí ísť o náhodnú a nepravidelnú pracovnú innos či službu. V tomto prípade by pri kontrole na území členského štátu EÚ malo stačiť živnostenské oprávnenie vydané v SR. Musí byť však overené na odbore živnostenského podnikania Ministerstva vnútra SR. Práve overené živnostenské oprávnenie je dokladom o tom, že náhodnú činnosť nevykonáva slovenský živnostník na území členskej krajiny EÚ nelegálne. Pravosť živnostenského listu, koncesnej listiny alebo výpisu zo živnostenského registra sa overuje
v slovenskom jazyku po predložení originálu alebo notársky overenej kópie tejto verejnej listy. Žiadateľ zaplatí za tento úkon správny poplatok 200 Sk. Pracovníci MV SR odporúajú dať si preloži takto overenú verejnú listinu do cudzieho jazyka.
Platí v krajinách Únie slovenský výučný list?
Slovenský občan si to môže zistiť, ak bude v konkrétnej krajine kontaktovať Stredisko pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní. Kontaktné adresy sú uvedené na: www.uips.sk v sekcii ENIC/NARIC.
Keď cestujem lietadlom v rámci Európskej únie (napr. na Maltu), budem potrebovať pas, alebo mi stačí občiansky preukaz?
Vo väčšine krajín EÚ už na hraniciach nie sú kontroly. Je to možné hlavne vďaka schengenskej dohode, ktorá je súčasťou práva EÚ. Nové členské krajiny sa ešte na schengenskej dohode nezúčastňujú v plnej miere. Kontroly na hraniciach medzi súčasnými členskými krajinami Európskej únie zostanú v prevádzke najmenej do roku 2007. Ak cestujete lietadlom v rámci EÚ, je potrebný cestovný pas.
Potrebujem ešte medzinárodný vodičský preukaz, keď cestujem do Talianska?
Vodičský preukaz vydaný v jednej
z krajín Európskej únie je platný v celej EÚ. V niektorých krajinách treba okrem platného vodičského preukazu aj potvrdenie o registrácii vozidla.
V mnohých krajinách, vrátane Českej republiky, Francúzska, Grécka, Maďarska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovinska, Španielska a Talianska sa platia cestné poplatky.