V turianskom drevárskom učilišti sa popasovali s budovaním náučného chodníka
Keď sa v jeseni SOUD v Turanoch zrodila myšlienka zriadiť náučný chodník v blízkom okolí, ani sme nedúfali, že na jar „uzrie svetlo sveta“. Náučné chodníky reprezentujú veľmi dôležitý prvok v informačnom systéme o prírodných, kultúrnych a historických pozoruhodnostiach, ale aj o environmentálnych aktivitách. Okolie Turian, na úpätí Malej Fatry – pod majestátnym Fatranským Kriváňom - má svojou polohou, georeliéfom, unikátnou flórou a faunou, prírodou a históriou všetky predpoklady pre využitie v prírodovednom a environmentálnom vzdelávaní.
Vďaka programu „Dajte škole zelenú“ Konta Orange sa mohla uskutočniť aktivita študentov SOUD pod vedením koordinátorky environmentálnej výchovy Š. Šarkányovej v oblasti „Krajina“ s názvom „Náučný chodník v Turanoch – sídle našej školy“. Po úspešnom schválení projektu nastali skutočné práce na jeho realizácii. Ich ťarcha padla hlavne na úsek odborného výcviku. Študenti pod dohľadom šikovných majstrov vyrobili nosníky so strieškami na informačné tabule, lavičky, stoly, mostíky, smetné koše... Na teoretickej výučbe a v rámci činnosti turistického a environmentálneho krúžku žiaci vytipovali trasu, zbierali a spracovávali materiály pre obsahovú náplň na informačné tabule. Všetko sa vykonávalo v spolupráci a hlavne za morálnej podpory obecného úradu, urbárskej spoločnosti a ZŠ v Turanoch a Správy NP MF vo Varíne. Osobitná vďaka patrí Jánovi Topercerovi ml. z Botanickej záhrady UK Blatnica, ktorý má veľkú zásluhu na príprave obsahu informačných tabúľ.
Študenti najčastejšie v popoludňajších hodinách spracovávali na počítačoch textovú a obrazovú časť informačných panelov v elekt-ronickej podobe. V tejto forme, s maketou informačného panelu prezentoval náučný chodník žiak 3. ročníka Lukáš Prevendár v rámci SOČ. V oblasti „voľný čas“ sa cez okresné a krajské kolo prebojoval na celoštátnu prehliadku do Modry, kde príspevok získal zvláštne ocenenie. Tento úspech svedčí o tvorivom myslení, odborných vedomostiach, o predstavivosti našich mladých študentov a stal sa motiváciou pre získanie elánu na praktické dokončenie náučného chodníka. Po dlhej zime prišiel čas na prácu v teréne - úpravu trasy, čistenie, osadzovanie lavičiek, stolov, informačných panelov, stavba mostu cez horskú bystrinu.... Pracovalo sa aj v daždi, v mokrom zablatenom teréne – tým viac patrí všetkým študentom a ich majstrom, učiteľom a vychovávateľom, ktorí im pri prácach odborne pomáhali, poďakovanie.
Náučný chodník bol slávnostne otvorený 26. mája za účasti prizvaných hostí – poslancov za Žilinský samosprávny kraj, sponzorov a spolurealizátorov. Aj napriek upršanému počasiu sa zišlo veľa mládeže, ktorá sa po pestrom kultúrnom programe žiakov SOUD, ZŠ a MŠ v Turanoch „rozbehla“ po chodníku so zvedavým očakávaním. Trasu chodníka vyznačujú drevené tabuľky so zeleným štvorlístkom - symbolom prírody a šťastia... A niektorí už veru to šťastie aj mali: ...videli salamandre, veveričky, srnku, líšku, dokonca skutočného medveďa, našli prvé hríby .Chodník totiž vedie lokalitou, ktorá je nejednému Turancovi „srdcu blízka“ – Černík, Kánovo, Tibín. Chodí sa tu na huby, na vychádzky, ale aj kvôli oddychu a relaxu. K tomu vlastne chodník slúži.
Práca na projekte ukázala, že environmentálna výchova nie je našim žiakom ľahostajná. V súvislosti s celosvetovým udržateľným rozvojom a snahou o získanie certifikátu „Zelená škola“ je obzvlášť aktuálna. Turiansky náučný chodník je jedna z možností, ako poznať a ochraňovať prostredie Turca a zachovať si k nemu úctu. Náučný chodník sa začína pred SOUD, resp.pred Obecným úradom v Turanoch, má okružný charakter, meria 4 km a potrebujete si naň nájsť asi 2 hodiny.
(ša)